Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Piecem Górnego Spalania


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam piec górnego spalania

W jaki sposób mozna nim sterować, tzn otwierac klapki?

Chciałem podłaczyć wentylator i nim sterować ( ale nawet gdyby wentylar nie chodził, piec i tak by brał powietrze z otworu wentylatora)

Myślałem o zastosowaniu silnika krokowego + sterownik

 

Do takie otwierania służy chyba miarkownik ciągu, czy jest to urządzenie dobre (malo zawodne), jaki kupić ?

W piecu mam wejscie do miarkownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobry ciąg w kominie to miarkownik wystarczy jest tego cała masa musisz tylko sprawdzić jaka jest średnica przyłączeniowa w kotle na miarkownik. Do jakiego kotła planujesz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stary kocioł żeliwny (ponad 20 lat ma)

Składa się z bloków żeliwnych skręconych

Chciałem uniknąc górnego spalania - cyklów,

i ograniczyć tylko do spalania dolnego (zwiększyć sprawność)- załącznik

Nie wiem czy to dobry pomysł?

Węgiel w miare spalania by się zsuwał na palenisko i by się paliła tylko mała część paliwa, czyli reszta by się nie dymiła

 

Teraz jak na piecu (woda wychodząca) mam ok 50 stopni to spalika w koninie ok 100 stopni (tj ok. 20 cm od wylotu spalin z pieca)

Pale groszkiem lub orzechem, która ma 25-27 MJ

post-12699-0-49720100-1361277133_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeliwo , człony , 20 lat wygląda że camino albo fakora. chyba że jeszcze coś innego . Daj fotke jak możesz, to się coś wymyśli . Już tu ktoś camino na dolniaka przerobił tylko co Ty tam masz w kotłowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wietrzenia pieca jak najbardziej ale do palenia w nim zdecydowanie nie. Bez przeróbek można w nim palić koksem albo grubym węglem (kostka) , reszte masz w podanym linku .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K75-1-12 Z 1987 roku - to akurat jest oznaczenie formy odlewu członu przedniego .Ale od początku . Wentylator w camino to zły pomysł ze względu na krótki wymiennik . Proponował bym wyczyścić piec z popiołu, potem zdjąć obudowe zewnętrzną wraz z ociepleniem i włożyć do środka mocną żarówke, a od zewnątrz poszukać nieszczelności . Będą się ładnie świecić przy dobrym światełku . Zaopatrzyć się w silikon wysokotemperaturowy na 1200 C i wszystkie nieszczelności nim wypełnić . Złożyć wszystko z powrotem i zakupić miarkownik ciągu który Trzeba wkręcić w miejsce korka nad górnymi drzwiczkami z przodu kotła . Niestety za tym korkiem jest woda więc odkręcenie go spowoduje wyciek wody z instalacji , więc albo trzeba to zrobić szybko i troche się zmoczyć albo wcześniej spuścić wodę z instalacji . Rzeczony korek ma gwint 1 cal i taki miarkownik z takim gwintem trzeba zakupić ( koszt ok. 100- 160 zł ) Jeżeli miarkownik będzie z mniejszym gwintem np 3/4 cala to wraz z nim należy zakupić redukcję z prostym gwintem nie stożkowym najlepiej mosiężną i całość po dodaniu uszczelnienia wkręcić w miejsce korka . Po montazu i uzupełnieniu wody w instalacji należy rozpalić w piecu i nagrzać go do 60 st C po czym wyregulować łańcuszek miarkownika tak aby klapka w dolnych drzwiczkach była zamknięta, a łańcuszek naprężony przy czym należy pamiętać że na skali miarkownika ma być ustawiona taka sama temperatura jak w danym momencie na kotle .

Jak palić i czym palić już chyba wiesz więc nie będę powtarzał .

Pozdrawiam jak coś niejasne to pytaj Jeśli chodzi o przeróbki to raczej odradzam , prościej zmienić opał na odpowiedni granulat lub rodzaj ( koks , wegiel ) jeśli chcesz oczywiście palić bez wygaszania bo przy paleniu od góry piec łyknie wszystko a przy zamontowanym sterowaniu piecem można o nim zapomniec na kilka do kilkunastu godzin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.