Skocz do zawartości

Zdjęcie

Za Maly Przeplyw W Podlogowce

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 07:14

A czy ktoś wie jaki powinien być rzeczywisty przepływ? Przerzucacie się przepływami jaki powinien być , ale czy liczył to ktoś? Czasami dobrze zrobić projekt, potem porządnie go zrealizować. Przeczytałem wszystkie posty i nie dowiedziałem się niczego. Użytkownik nie wie czy instalacja została wykonana właściwie, czy jest odpowiednia dla budynku. Prawdopodobnie po drodze zapomniano o wykonaniu prób co do drożności, możliwości odpowietrzenia instalacji. ponieważ podłogówka ma małe różnice temperatury pomiędzy powrotem a zasilaniem to wymaga dużych przepływów ale trzeba je wyliczyć, na odległość będzie ciężko stwierdzić co się dzieje.
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#42 OFFLINE   mak

mak

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1481 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 18 kwiecień 2013 - 07:29

W sumie kolega Mak nie odpowiedzial na moje pytanie na temat wymagania, ze przeplyw w grzejnikach musi byc 30% wiekszy od podlogowki
Powtorze moj tok rozumowania:
- Wydajnosc pompy do podlogowki powinna byc 810l/h. 9 petli x 1.5l/min = 13.5l/min x 60min = 810l/godz. Zwiekszona o 30% daje 1053
- Wydajnosc pompy w piecu to 1200-1600l/h

Czyli wydajnosc pompy w podlogowce jest o min 30% wieksza os pompy w piecu(1053<1200) - Czyli ma szanse dzialac bez sprzegla. Skorygujcie mnie jesli sie myle

Pozdrawiam

Nie wiem co tu wyjaśniać . Zasada opisana jest w instrukcji kotła, a nie wiem dlaczego przekrecasz to co tam napisane. I to nie wydajność pompy podłogówki ma być wieksza ale pompy w kotle.

Użytkownik mak edytował ten post 18 kwiecień 2013 - 07:30

• 0

#43 OFFLINE   beagle2

beagle2

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 09:35

Sorry rzeczywiscie popelnilem blad typo - przeplyw w podlogowce ma byc o 30% mniejszy(a nie wiekszy jak napisalem) od przeplywu w obiegu grzejnikow - tak jest napisane w dokumentacji i to rozumiem
Jeszcze raz wyjasnie co chcialbym zrozumiec dlatego pytam o wyjasnienie.
- Wydajnosc pompy do podlogowki powinna byc 810l/h. 9 petli x 1.5l/min = 13.5l/min x 60min = 810l/godz.
- Wydajnosc pompy w piecu, ktora napedza grzejniki to 1200-1600l/h

Czyli warunek, ze przeplyw w podlogowce jest mniejszy o 30% od przeplywu w obiegu w grzejnikach jest spelniony
810l/godz + 30% < 1200-1600l/godz

Poprawcie mnie gdzie sie myle
  • 0

#44 OFFLINE   szczepank12

szczepank12

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 39 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 11:05

Parę dni nie byłem na forum i żałuję bo aż żal czytać. W zasadzie tylko tomekb i kiminero chcieli człowiekowi pomóc i rozumowali logicznie (szacun) bo reszta instalatorów chciała człowieka zbyć na zasadzie " panie to jest wszystko spieprzone trza wyciąć i zrobić od nowa". Na szczęście szukający pomocy widać że rozsądny i logicznie myślący facet, nie dał się wkręcać a wg mnie "gasił" wybranych instalatorów. Panowie jeżeli nie wiecie co pisać to nie psujcie sobie klawiatury...
  • 0

#45 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 13:21

Tu nie chodzi o gaszenie człowieka tylko o właściwe działanie od początku. Po fakcie często trudno pomóc.
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#46 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7320 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 14:31

Tu nie chodzi o gaszenie człowieka tylko o właściwe działanie od początku. Po fakcie często trudno pomóc.

Ponadto kolega beage2 pisze o przepływach jakby to były przepływy rzeczywiste instalacji , zmierzone np przepływomierzem.
  • 0

#47 OFFLINE   beagle2

beagle2

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 15:38

Dziekuje za slowa wsparcia. Rzeczywscie interesowalo mnie rozwiazanie i zrozumienie problemu, wiem ze popelnilem blad, ze nie zrobilem dobrego projektu - ale jest juz po fakcie nie wiem czy robienie teraz projektu ma jakikolwiek sens. Tym bardziej, ze instalacja na pierwszy rzut oka dziala, tzn kaloryfery i podlogowka grzeja ok.

Chcialem jednak zrozumiec, czy moja instalacja potrzebuje sprzegla - wg mojego hydraulika oczywiscie nie potrzebuje.
Dlatego probuje zrozumiec te przeplywy i zadaje pytania. Na dzien dzisiejszy wg moich obliczen przeplywow(dopoki ktos ich nie skoryguje) wynika, ze sprzeglo nie jest potrzebne.
Przeplywy, ktore podaje tzn w podlogowce chyba sa rzeczywiste, bo sa odczytane z dzialajacych rotametrow w belkach. Kazdy z 9 obowodow pokazuje przeplyw ok 1.5l/min
Przeplyw z pompy w piecu ktos podal na forum.

Jakie jeszcze moga byc problemy wynikajace z braku sprzegla w mojej instalacji kiedy grzejniki i podlogowka na oko grzeja ok

Użytkownik beagle2 edytował ten post 18 kwiecień 2013 - 15:39

• 0

#48 OFFLINE   szczepank12

szczepank12

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 39 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 20:49

Nic się nie stanie wg mnie jak tego sprzęgła nie będzie. Zresztą jak się będzie działo coś niepokojącego to sprzęgło zawsze możesz dołożyć bo to robota w kotłowni. Wg schematu zalecanego przez veissmanna nie musi być sprzęgła jeżeli jest zastosowana ww. matematyka. U ciebie teoretycznie nie jest, ale w sumie chodzi tylko o pozorne 200 l/h przepływu (pozorne bo nie znamy faktycznego przepływu na obiegu C.O., są też na pewno głowice które bardzo dynamicznie zmieniają ten przepływ i to zawsze na mniejszy a nie na większy- co dla naszej matematyki jest korzystne). W moim poprzednim poście chodziło mi tylko o to że nie zajmowaliście się panowie sednem sprawy, które było wg mojej oceny niezależne np. od istnienia lub nie sprzęgła. Bo przecież przy max. zamkniętym ręcznie mieszaczu, co autor tematu uczynił, nie ważne czy z frontu jest kocioł wiszący na węgiel czy ciuchcia parowa- przepływ powinien być. A jeżeli go nie było to należało szukać innych przyczyn ale idąc tropem forumowicza tomkb-a bo tylko ta droga wg logiki była prawidłowa co później okazało się faktem. Nie zaprzeczam absolutnie że instalacje powinny być wykonane nie na tak zwany "rypał pies" bo sam jestem instalatorem i wiem że tego typu oszczędności bardzo szybko się mszczą. Ale naprawiam też czasami instalacje po kolegach i staram się nie niszczyć ludzi finansowo przy zachowaniu zasad i jakości na odpowiednim poziomie. I tylko o to mi chodziło, mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem poprzednim postem. Ale się opisałem, pozdrawiam użytkownika beagle2 i życzę jak najmniej problemów z instalacją..
  • 0

#49 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 13:02

Przepływ przez każdą gałąź instalacji i każdy odbiornik powinien wynikać z zapotrzebowania na ciepło. Jeśli mamy wyliczone zapotrzebowanie na ciepło w instalacji i według tego dobrane parametry pracy, dobrane odpowiednie długości pętli podłogówki i wielkość grzejników to instalacja powinna pracować właściwie. Przepływy wynikają ze schłodzenia jakie powinno wystąpić w odbiornikach ciepła. Ze względu na mniejsze delty temperatur w ogrzewaniu podłogowym w stosunku do grzejników przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło przepływ przez podłogówkę musi być większy. zaznaczyć jednak trzeba, że opory w instalacji grzejnikowej są dużo niższe ni w podłogówce. Dlatego chcąc wykorzystać jedna pompę należy ją dobierać pod kotem ogrzewania podłogowego a całość instalacji dobrze wyregulować. sprzęgło stosuje się gdy chcemy uniezależnić obieg kotłowy i poszczególne obiegi instalacji grzewczej. Jednak wymaga to stosowania kilku pomp obiegowych. Przy czym mając sprzęgło można zachować stały przepływ przez kocioł. Przy kotłach stosuje się sprzęgło gdy chcemy zachować minimalny przepływ przez kocioł.
  • 1
adamzdro13@wp.pl