Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Maly Przeplyw W Podlogowce


beagle2

Rekomendowane odpowiedzi

Hydraulik może był dobry - ale nie znał tego kotła, możliwe że kocioł kupowałeś później, ponadto kto robi pętle podłogówki po ponad 200m?

Podejrzewam że gdybyś zobaczył co i jak na stronie producenta kotła to byśmy się na forum nie spotkali bo miałbyś drożej ale dobrze i nie potrzebowałbyś pomocy.

Ten rozdzielacz o którym piszesz że działa - działa tylko pozornie

 

Wszystko lacznie z kotlem, propozycja jak podlaczyc zaproponowal hydraulik. Cala instalacja CO, Wod-Kan byla robiona przez jednego hydraulika, ja mu zaufalem i to byl blad, bo teraz sie musze meczyc

Z drugiej strony schemat kotlowni, ktory zaproponowal jest zgodny z dokumentacja Viesmana.

post-48418-0-09320500-1361286256_thumb.jpg

 

Najwieksza petla ma 30m2 a nie 200m2 - nie wiem skad masz ta informacje

 

Chcialem skonkretyzowac nasza rozmowe. Czy moglbys odpowiedziec na 2 pytania:

1. Czemu Rozdzielacz na pietrze dziala pozornie? pokazuje przeplywy rzedu 1.5l/min, petle sie nagrzewaja. Co jest nie tak?

2. Dlaczego ten mieszacz sie nie nadaje? Za maly?

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , sprawdź jaka jest tem. wychodząca z kotła ( lub ustaw 50) , jednocześnie sprawdź temp. za pompą od podłogówki ( możesz ustawić 45 st.zaworem 3d ) na górnej belce na pietrze i na górnej belce na parterze . powinno być też 45 st . Sprawdź .

Jeszcze jedno możesz sprawdzić czy jak wyłączysz kocioł gazowy z prądu , a pompa przy podłogówce jest załączona to czy rotametry na górnym rozdzielaczu pokazują przepływ ?, ( bo powinny pokazywać bez względu na to w jakim położeniu jest zawór 3d)

 

Zrobilem te experymenty.

1. Ustawilem na piecu max temperature podlogowki - automatyka pieca pokazuje temperature na wyjsciu obiegu podlogowki na 46stC, zmierzylem termometrem na rurze w kotlowni przy pomocy termometru z termopara - dociskajac termopare - termometr pokazal 42C. Potem zmierzylem w ten sam sposob - tzn dociskajac termopare do gornej belki na parterze i pietrze. W obydwu przypadkach bylo 40C

Dodatkowo dolna belka w rozdzielaczu na pietrze byla ciepla natomiast dolna belka w rozdzielaczu na parterze byla zimna.

2. Wprowadzilem piec w tryb testowania przekaznikow i wlaczylem tylko pompe podlogowki. 2ga pompa byla wylaczona i piec nie grzal.

Rotametry na rozdzielaczu na pietrze pokazywaly przeplyw bez wzgledu w jakim polozeniu jest zawor 3d. Na rozdzielaczu na parterze bez zmian - tzn nie bylo przeplywu.

 

BTW, sprawdzilem pompe w piecu, jest 2 biegowa, 1-bieg-70, 2 bieg-90.

 

Co dalej? Jaka diagnoza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że coś blokuje przepływ , na dolnym rozdzielaczu mogą to być zbyt długie pętle 30 m/2 to na pewno kolegą chodziło że pewnie tam będzie z 200 m bieżących rury a to trochę za dużo , ale jak zakręcisz górny rozdzielacz i na dolnym zostawiłeś tylko jeden obwód to coś pokazać powinno nawet jak jest 200 m/b rury . Masz suwmiarkę to zmierz grubość belek na dolnym rozdzielaczu i na górnym rozdzielaczu jak są takie same to spróbuj podmienić przepływomierz z pietra na parter i odwrotnie ( koniecznie z dolnym nyplem) .

 

ps , doczytałem jeszcze twój wątek dokładniej , nie ma żadnego znaczenia czy rotametr jest cały zalany wodą czy nie i jeszcze jedno na belce zasilającej jest zawór kulowy , a na dolnej belce poniżej w skrzynce też jest ( sprawdź może jest zakręcony ) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem rowniez z mniejsza petla - taka na 10m2 - bez zmian

Zawor kulowy w dolnej belce na parterze jest i jest odkrecony.

 

A moze byc zwezona gdzies rura powrotna? Moze przy wylewaniu wylewki cos przygniotlo rure powrotna i stad zablokowany przeplyw?

Czy jest jakies urzadzenie pomiarowe do sprawdzenia przepustowosci rury? Moze nalezaloby sprawdzic rure powrotna

 

Zastanawia mnie dlaczego przepyw na rozdzielaczu jest, kiedy odkrece zawor spustowy w opowietrzaczu na dolnej belce

Chodzi mi po glowie pomysl, aby kupic parenascie metrow rury i poprowadzic alternatywna rure powrotna - zobaczyc, czy jest przeplyw, kiedy tymczasowo na czas experymentu podmienie rura powrotna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwieksza petla ma 30m2 a nie 200m2 - nie wiem skad masz ta informacje

 

 

 

Pętle mierzy się w m a nie w m2 - przeczytaj post #7 tam masz wyliczenie i ja pisałem o m a nie o m2.

 

Ten schemat to jedna z wersji z zastrzeżeniami co wielkości przepływu przez kocioł.

A tak z innej beczki czy przypadkiem ten kocioł jest dobrze ustawiony i nie ogranicza przepływu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to sprawdzić zakręcając dolne zawory na dolnej belce odkręcić zawór spustowy do wiadra , i zobaczysz czy powrót jest drożny . ( ciśnienie powinno znacznie spadać ) a woda powinna sie wylewać oczywiście trzeba dobijać wodę do układu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem już chyba Ciebie o to, ale chyba nie otrzymałem odpowiedzi czy te pętle porządnie były przelane bo jak ten powrót jest drożny i wszystko jest połączone tak jak piszesz to wygląda na to że masz zapowietrzoną podłogę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko lacznie z kotlem, propozycja jak podlaczyc zaproponowal hydraulik. Cala instalacja CO, Wod-Kan byla robiona przez jednego hydraulika, ja mu zaufalem i to byl blad, bo teraz sie musze meczyc

Z drugiej strony schemat kotlowni, ktory zaproponowal jest zgodny z dokumentacja Viesmana.

post-48418-0-09320500-1361286256_thumb.jpg

 

Najwieksza petla ma 30m2 a nie 200m2 - nie wiem skad masz ta informacje

 

Chcialem skonkretyzowac nasza rozmowe. Czy moglbys odpowiedziec na 2 pytania:

1. Czemu Rozdzielacz na pietrze dziala pozornie? pokazuje przeplywy rzedu 1.5l/min, petle sie nagrzewaja. Co jest nie tak?

2. Dlaczego ten mieszacz sie nie nadaje? Za maly?

 

Pozdrawiam

Pawel

Jak by było zgodnie z dokumentacją i z zastosowaniem elementów które są wymienione w dokumentacji by działało. Instalacja nie spełnia wymagań DTR. Prosta matematyka przepływ przez podłogówkę 1,5l/min; masz 9 pętli liczymy 9 x 1,5 = 13,5l/min maksymalna wydajność pompy kotła 1200l/h. W pęlach podłogówki liczymy przepływ godzinowy 13,5 x 60=810. Warunek jaki instalacja musi spełnić to 30% większy przepływ w grzejnikowym niż w w obiegu z mieszaczem. Czyli 810 x1,3 = 1053. Liczymy wydajność pompy 810 + 1053 = 1863 l/h a wydajność pompy kotłowej wynosi 1200 albo 1600 zależy od wersji. Nie ma możliwości żeby działało bez sprzęgła. Wynika z postu że instalacja jest nowa, to naprawdę nie widzę powodu abyś szarpał się z nową instalacją. Ma ją uruchomić instalator który to dobrał i zamontował, od odpowiedzialności nie ucieknie. Poza tym to jesteś kolejnym forumowiczem który najpierw wierzy jak w biblię w to co mówi i robi instalator a jak jest problem to pisze w ten sam sposób czyli - najpierw zagadka i dozowanie informacji, i kolejnym który nie chce uwierzyć że problem może tkwić całkiem w innym miejscu niż się wydaje. Nie ma sensu dalsze pisanie i przekonywanie co jest dobrze a co źle. Jak jest dobrze to wszystko działa zgodnie z opisem w DTR. Nie ma możliwości aby było jednocześnie dobrze i źle. Bierz za 4 litery instalatora i niech doprowadza instalację do porządku. Twoje prawo wymagać tego od niego a jego obowiązek to wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być coś takiego jak w załączniku, a teorię dlaczego to kolega @mak ci napisał

I nie jest ta teoria tylko dla twojego kotła , lecz dla wszystkich wiszących np Wolf nie daje gwarancji na kocioł jak nie ma sprzęgła przy więcej niż jednym obwodzie grzewczym.

 

Czytaj, albo niech czyta hydraulik i niech poprawia.

 

pozdr.

post-18578-0-92902600-1361352793_thumb.jpg

WP Vitodens 100 200 222 300 (04,2003).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z postu że instalacja jest nowa, to naprawdę nie widzę powodu abyś szarpał się z nową instalacją. Ma ją uruchomić instalator który to dobrał i zamontował, od odpowiedzialności nie ucieknie.

Bierz za 4 litery instalatora i niech doprowadza instalację do porządku. Twoje prawo wymagać tego od niego a jego obowiązek to wykonać.

Problem na tym, ze wykonwca nie odbieral ode mnie telefonow.....

Ale zadzwonilem jeszcze raz i ma przyjsc jutro - zobaczymy. Jestem madrzejszy dzieki Waszej pomocy :-) Na pewno nie dam sie zbyc kolejnym odpowietrzaniem podlogowki. Przeplywy musza byc!

 

Prosta matematyka przepływ przez podłogówkę 1,5l/min; masz 9 pętli liczymy 9 x 1,5 = 13,5l/min maksymalna wydajność pompy kotła 1200l/h. W pęlach podłogówki liczymy przepływ godzinowy 13,5 x 60=810. Warunek jaki instalacja musi spełnić to 30% większy przepływ w grzejnikowym niż w w obiegu z mieszaczem. Czyli 810 x1,3 = 1053.

Liczymy wydajność pompy 810 + 1053 = 1863 l/h a wydajność pompy kotłowej wynosi 1200 albo 1600 zależy od wersji. Nie ma możliwości żeby działało bez sprzęgła.

Probuje zrozumiec ta artmetyke.

-Wydajnosc pompy do podlogowki powinna byc 810l/h. Zwiekszona o 30% daje 1053

-Wydajnosc pompy w piecu to 1200-1600l/h

- Czyli wydajnosc pompy w podlogowce jest o min 30% wieksza os pompy w piecu(1053<1200).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Problem zostal rozwiazany!

 

Problemem byla zapchana rura powrotna do kotlowni. Kawalek betonu dostal sie do rury w czasie budowy i blokowal przeplyw powrotny na kolanku

Zostaly wymienione tez rotametry - na identyczne, tylko takie, ktore sie nie zacinaly.

Teraz rotamtery pokazuja przeplyw i mozna regulowac przeplywami. Podlogowka grzeje jak trzeba nawet w duzej petli - temperatura w pomieszczeniu przy podobnych ustawieniach pieca wzrosla o 2C

 

Dodatkowo zmienilem pompe od podlogowki na energooszczednia: Grundfos Alpha2L 25-60 180. Zuzycie pradu przez pompe zmalalo z 100W na 20W(w trybie automatycznym)

 

Dziekuje wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kolega Mak nie odpowiedzial na moje pytanie na temat wymagania, ze przeplyw w grzejnikach musi byc 30% wiekszy od podlogowki

Powtorze moj tok rozumowania:

- Wydajnosc pompy do podlogowki powinna byc 810l/h. 9 petli x 1.5l/min = 13.5l/min x 60min = 810l/godz. Zwiekszona o 30% daje 1053

- Wydajnosc pompy w piecu to 1200-1600l/h

 

Czyli wydajnosc pompy w podlogowce jest o min 30% wieksza os pompy w piecu(1053<1200) - Czyli ma szanse dzialac bez sprzegla. Skorygujcie mnie jesli sie myle

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś wie jaki powinien być rzeczywisty przepływ? Przerzucacie się przepływami jaki powinien być , ale czy liczył to ktoś? Czasami dobrze zrobić projekt, potem porządnie go zrealizować. Przeczytałem wszystkie posty i nie dowiedziałem się niczego. Użytkownik nie wie czy instalacja została wykonana właściwie, czy jest odpowiednia dla budynku. Prawdopodobnie po drodze zapomniano o wykonaniu prób co do drożności, możliwości odpowietrzenia instalacji. ponieważ podłogówka ma małe różnice temperatury pomiędzy powrotem a zasilaniem to wymaga dużych przepływów ale trzeba je wyliczyć, na odległość będzie ciężko stwierdzić co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kolega Mak nie odpowiedzial na moje pytanie na temat wymagania, ze przeplyw w grzejnikach musi byc 30% wiekszy od podlogowki

Powtorze moj tok rozumowania:

- Wydajnosc pompy do podlogowki powinna byc 810l/h. 9 petli x 1.5l/min = 13.5l/min x 60min = 810l/godz. Zwiekszona o 30% daje 1053

- Wydajnosc pompy w piecu to 1200-1600l/h

 

Czyli wydajnosc pompy w podlogowce jest o min 30% wieksza os pompy w piecu(1053<1200) - Czyli ma szanse dzialac bez sprzegla. Skorygujcie mnie jesli sie myle

 

Pozdrawiam

Nie wiem co tu wyjaśniać . Zasada opisana jest w instrukcji kotła, a nie wiem dlaczego przekrecasz to co tam napisane. I to nie wydajność pompy podłogówki ma być wieksza ale pompy w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry rzeczywiscie popelnilem blad typo - przeplyw w podlogowce ma byc o 30% mniejszy(a nie wiekszy jak napisalem) od przeplywu w obiegu grzejnikow - tak jest napisane w dokumentacji i to rozumiem

Jeszcze raz wyjasnie co chcialbym zrozumiec dlatego pytam o wyjasnienie.

- Wydajnosc pompy do podlogowki powinna byc 810l/h. 9 petli x 1.5l/min = 13.5l/min x 60min = 810l/godz.

- Wydajnosc pompy w piecu, ktora napedza grzejniki to 1200-1600l/h

 

Czyli warunek, ze przeplyw w podlogowce jest mniejszy o 30% od przeplywu w obiegu w grzejnikach jest spelniony

810l/godz + 30% < 1200-1600l/godz

 

Poprawcie mnie gdzie sie myle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni nie byłem na forum i żałuję bo aż żal czytać. W zasadzie tylko tomekb i kiminero chcieli człowiekowi pomóc i rozumowali logicznie (szacun) bo reszta instalatorów chciała człowieka zbyć na zasadzie " panie to jest wszystko spieprzone trza wyciąć i zrobić od nowa". Na szczęście szukający pomocy widać że rozsądny i logicznie myślący facet, nie dał się wkręcać a wg mnie "gasił" wybranych instalatorów. Panowie jeżeli nie wiecie co pisać to nie psujcie sobie klawiatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za slowa wsparcia. Rzeczywscie interesowalo mnie rozwiazanie i zrozumienie problemu, wiem ze popelnilem blad, ze nie zrobilem dobrego projektu - ale jest juz po fakcie nie wiem czy robienie teraz projektu ma jakikolwiek sens. Tym bardziej, ze instalacja na pierwszy rzut oka dziala, tzn kaloryfery i podlogowka grzeja ok.

 

Chcialem jednak zrozumiec, czy moja instalacja potrzebuje sprzegla - wg mojego hydraulika oczywiscie nie potrzebuje.

Dlatego probuje zrozumiec te przeplywy i zadaje pytania. Na dzien dzisiejszy wg moich obliczen przeplywow(dopoki ktos ich nie skoryguje) wynika, ze sprzeglo nie jest potrzebne.

Przeplywy, ktore podaje tzn w podlogowce chyba sa rzeczywiste, bo sa odczytane z dzialajacych rotametrow w belkach. Kazdy z 9 obowodow pokazuje przeplyw ok 1.5l/min

Przeplyw z pompy w piecu ktos podal na forum.

 

Jakie jeszcze moga byc problemy wynikajace z braku sprzegla w mojej instalacji kiedy grzejniki i podlogowka na oko grzeja ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie wg mnie jak tego sprzęgła nie będzie. Zresztą jak się będzie działo coś niepokojącego to sprzęgło zawsze możesz dołożyć bo to robota w kotłowni. Wg schematu zalecanego przez veissmanna nie musi być sprzęgła jeżeli jest zastosowana ww. matematyka. U ciebie teoretycznie nie jest, ale w sumie chodzi tylko o pozorne 200 l/h przepływu (pozorne bo nie znamy faktycznego przepływu na obiegu C.O., są też na pewno głowice które bardzo dynamicznie zmieniają ten przepływ i to zawsze na mniejszy a nie na większy- co dla naszej matematyki jest korzystne). W moim poprzednim poście chodziło mi tylko o to że nie zajmowaliście się panowie sednem sprawy, które było wg mojej oceny niezależne np. od istnienia lub nie sprzęgła. Bo przecież przy max. zamkniętym ręcznie mieszaczu, co autor tematu uczynił, nie ważne czy z frontu jest kocioł wiszący na węgiel czy ciuchcia parowa- przepływ powinien być. A jeżeli go nie było to należało szukać innych przyczyn ale idąc tropem forumowicza tomkb-a bo tylko ta droga wg logiki była prawidłowa co później okazało się faktem. Nie zaprzeczam absolutnie że instalacje powinny być wykonane nie na tak zwany "rypał pies" bo sam jestem instalatorem i wiem że tego typu oszczędności bardzo szybko się mszczą. Ale naprawiam też czasami instalacje po kolegach i staram się nie niszczyć ludzi finansowo przy zachowaniu zasad i jakości na odpowiednim poziomie. I tylko o to mi chodziło, mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem poprzednim postem. Ale się opisałem, pozdrawiam użytkownika beagle2 i życzę jak najmniej problemów z instalacją..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ przez każdą gałąź instalacji i każdy odbiornik powinien wynikać z zapotrzebowania na ciepło. Jeśli mamy wyliczone zapotrzebowanie na ciepło w instalacji i według tego dobrane parametry pracy, dobrane odpowiednie długości pętli podłogówki i wielkość grzejników to instalacja powinna pracować właściwie. Przepływy wynikają ze schłodzenia jakie powinno wystąpić w odbiornikach ciepła. Ze względu na mniejsze delty temperatur w ogrzewaniu podłogowym w stosunku do grzejników przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło przepływ przez podłogówkę musi być większy. zaznaczyć jednak trzeba, że opory w instalacji grzejnikowej są dużo niższe ni w podłogówce. Dlatego chcąc wykorzystać jedna pompę należy ją dobierać pod kotem ogrzewania podłogowego a całość instalacji dobrze wyregulować. sprzęgło stosuje się gdy chcemy uniezależnić obieg kotłowy i poszczególne obiegi instalacji grzewczej. Jednak wymaga to stosowania kilku pomp obiegowych. Przy czym mając sprzęgło można zachować stały przepływ przez kocioł. Przy kotłach stosuje się sprzęgło gdy chcemy zachować minimalny przepływ przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

....

 

Rotametry napewno dla belek zasilania? Sprawdź, czy zero na skali jest na dole czy u góry. Powinno być u góry.

Mogą też być źle dobrane rotametry do nypli i nie mają one miejsca by się otworzyć. Specem od długości, średnicy, belek, skoków gwintu itp. itd. jest tu na forum tomekb.

Cenna uwaga. Spece zamontowali mi rotametry z zerem u góry na powrotnej belce :-) Oczywiście już zmienili.

Dodatkowo musiałem dołożyć specjalne śrubki pod spod belki. Teraz pokazują przepływ. W sumie to się nie dziwię, że nie zorientowali się, bo rzadko dokłada się rotametry. Za zwyczaj kupuje się gotowy rozdzielacz z rotametrami już zamontowanymi.

Podsumowując, zwracajcie uwagę na to, czy rotametry są na belkę zasilająca, czy powrotną oraz czy macie odpowiedni srubunek pod belkę (chodzi o ten srubunek, w który wchodzi rura od danej pętli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.