Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Ta Instalacja Będzie Działać Poprawnie


marwen1978

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebna mi pomoc fachowca , a więc tak mieszkanie mam 80m2 , kocioł wychodzę z niego rurą miedź 22 i chcę przejśc na pex i tu mam pytanie , ponieważ nie mogę zastosować rozdzielaczy dlatego chcę to zrobić na 2 obwodach , a więc trójnik i przechodzę na 20 pex , tylko że na jendym obwodzie miałbym ( 30m2 = 2 grzejniki) a na drugim ( 50m2 = 5 grzejników) i nie jestem pewny czy rurka 20pex uciągnie te 5 grzejników , na grzejniki dałbym trójniki z przejściem na 16pex a ostatni grzejnik dałbym już z 20 ,

Chcę to zrobić w pex bo wyjdzie dużo taniej niż w miedzi.Proszę mi tylko powiedzieć czy na dłuższej pętli wszystkie grzejniki będą grzały

Załączyłem taki ala szkic.

49062058.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie to narysowałeś - jakby grzejnik był łączony przez grzejnik.

Ponadto co to za kocioł z którego wychodzisz rurą Cu22?,

Czy będzie pompa CO?

Jeżeli robisz instalację na trójnikach to pex 20 może być do 2 grzejników , max do 3 ale to zależy od mocy grzejnika.

Dla pięciu proponowałbym 2 obwody na dwa dalsze i 3 bliższe.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pewnie gazowy, ale to co narysowałeś to nie są dwa obwody tylko jeden( jeden obwód = jedna pompa, masz jedną pompę w kotle czyli jeden obwód). Podejrzewam że na części z 5 grzejnikami trudna będzie regulacja hydrauliczna szczególnie jak zastosujesz na 5 grzejników pex 20. Nie bój się zastosować większej średnicy rur. Jak masz z kotła wyście 22 nie oznacza że dalej musi być 20. Woda ma taką właściwość że płynie tam gdzie ma łatwiej i krócej, a stopniowanie średnic rur jest jednym ze sposobów na zmuszenie jej do przepływu tam gdzie chcemy żeby płynęła. Do regulacji wykorzystuje się też nastawy wstępne na zaworach, kryzy, czy rozdzielacze z regulacją przepływu. Nie znając szczegółów budowy instalacji nikt Ci nie powie czy układ bedzie działał. Najkrócej można powiedzieć że "może ale wcale nie musi" . Poza tym to tak narysowany schemat jest więcej niz "schematyczny" i tak naprawdę nic z niego nie wynika

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.