Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Z Pid I Współpraca Z Panelem Pokojowym.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zwracam się z prośbą o rozwianie mojego dylematu, który wzbudza we mnie trochę wątpliwości, bo po raz pierwszy uslyszałem opinię, która jest dla mnie trochę zaskakująca.

 

Otoż od serwisu technicznego jednego z producentów sterowników (na tą chwilę pozostawmy bez nazwy producenta) otrzymalem informację że sterownik z protokołem PID i panel pokojowy (sterowanie temperaturą pieca i działaniem pompy CO/CWU) to zestaw, który nie powinien byś stosowany ze względu na poważne problemy z działaniem i nalezy stosować standardowe sterowniki (czyli ze zdefiniowanym na stałe parametrami częstotliwości/czasu/mocy dmuchawy w trybie przedmuchów).

 

Na chwilę obecną używam takiego zestawu do pieca miałowego, zasypowego (z którego jestem zadowolony więc nie bardzo wiem o co chodzi) a przymierzajac się do instalacji, w ukladzie, oddzielnej pompy CWU rozpocząłem poszukiwania dobrego sterownika z protokołem PID obsługującego obie pompy oraz panel pokojowy co w konsekwencji skończyło się na otrzymaniu powyższego stwierdzenia.

 

Czy ktoś ma logiczne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy ?

A może czegoś do końca nie rozumiem ?

 

Z góry dziękuję za sugestie

Edytowane przez jmarecik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kolego, straciłeś tyle czasu a nie napisałeś/nie dowiedziałeś się najważniejszego.

Jakie przykładowe "poważne" problemy.

Dowiedz się tego jeszcze raz od serwisu, bo z podanymi dotąd argumentami nikt poważny dyskutował nie będzie.

 

I jeszcze jedna niekonsekwencja.

Znalazłeś sterownik obsługujący jednocześnie:

1. Kocioł przy użyciu PID (to nie jest protokół tylko algorytm).

2. Panel pokojowy.

 

Czyli producent coś takiego zrobił a następnie zakazał użytkować....

Przyznasz, że dziwne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do dodatkowych informacji ....

 

1/ producent którego sterownik z PID'em (i panelem pokojowym) używam w tej chwili nie produkuje (tak przynajmniej wynika z danych technicznych) sterownika z algorytmem PID obsługującego pompę CWU

2/ to nie od tego producenta otrzymałem informację od "nieprawidlowościach" działania takiego zestawu a od innego - nad którego sterownikiem się zastanawiam

 

 

kluczową dla mnie funkcją w odniesieniu do:

1/ panela pokojowego - jest wyłączanie pompy CO w momencie osiągnięcia zadeklarowanej temperatury w pomieszczeniu

2/ sterownika z algorytmem PID - jest brak konieczności ustawienia zdefiniowanych na stałe parametrów przedmuchu (czas/częstotliwość przedmuchów/prędkość dmuchawy).

 

w tej sytuacji (w odniesieniu jeszcze do Twojego posta), bo być może jestem w błedzie, czy praca w trybie "automatycznej" regulacji przedmuchów jest charakterystyczna TYLKO dla sterowników z algorytmem PID ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ producent którego sterownik z PID'em (i panelem pokojowym) używam w tej chwili nie produkuje (tak przynajmniej wynika z danych technicznych) sterownika z algorytmem PID obsługującego pompę CWU

Skoro jesteś zadowolony, to:

Kup osobny sterownik poniżej 100 zł, który obsługuje pompę cwu w odniesieniu do temp. kotła (2 czujniki temperatury) i tak będzie nie tylko najtaniej ale i najlepiej.

 

2/ to nie od tego producenta otrzymałem informację od "nieprawidlowościach" działania takiego zestawu a od innego - nad którego sterownikiem się zastanawiam

Ale rozumiem, że ich sterownik taką funkcjonalność ma ale zabraniają używać (niech podadzą przykład/y, to jest ciekawe co tam nawymyślali fachowcy).

 

1/ panela pokojowego - jest wyłączanie pompy CO w momencie osiągnięcia zadeklarowanej temperatury w pomieszczeniu

Taki rodzaj sterowania powoduje nieprzyjemne odczucia dla mieszkających.

Należałoby zastosować lepszy sterownik pokojowy: Tybox, Diana itp. Wtedy będzie przyjemnie (pod warunkiem, że rury nie stukają przy zmianach temperatur wody).

 

w tej sytuacji (w odniesieniu jeszcze do Twojego posta), bo być może jestem w błedzie, czy praca w trybie "automatycznej" regulacji przedmuchów jest charakterystyczna TYLKO dla sterowników z algorytmem PID ?

Ogólnie można tak powiedzieć, PID to najłatwiejszy sposób osiągnięcia takiego efektu, dlatego nikt inaczej nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś zadowolony, to:

Kup osobny sterownik poniżej 100 zł, który obsługuje pompę cwu w odniesieniu do temp. kotła (2 czujniki temperatury) i tak będzie nie tylko najtaniej ale i najlepiej.

 

o i to jest coś o czym wogóle nie pomyślałem a wydaje się, że jest rozwiązaniem moich problemów.

Myślisz, jak mniemam o czymś takim: http://www.sterownik...niki/cs-12.html

 

Ale rozumiem, że ich sterownik taką funkcjonalność ma ale zabraniają używać (niech podadzą przykład/y, to jest ciekawe co tam nawymyślali fachowcy).

nie, z rodziny ich sterowników z algorytmem pid żaden nie ma złącza do sterownika pokojowego a na pytanie "dlaczego ? i czy jest taka opcja" odpowiedź brzmiała iż taki zestaw powoduje niekontrolowany wzrost temperatury pieca i/lub niekontrolowane jego wygaszanie (czyli ze skrajności w skrajność)

 

Taki rodzaj sterowania powoduje nieprzyjemne odczucia dla mieszkających.

Należałoby zastosować lepszy sterownik pokojowy: Tybox, Diana itp. Wtedy będzie przyjemnie (pod warunkiem, że rury nie stukają przy zmianach temperatur wody).

nieprzyjemne odczucia ?

przejrzałem specyfikację Tybox (model 710) i nie widzę tam nic w czym mógłby mi pomóc jesli założymy że chcialbym mieć przez 24h/7d taką samą temperaturę w pomieszczeniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, z rodziny ich sterowników z algorytmem pid żaden nie ma złącza do sterownika pokojowego a na pytanie "dlaczego ? i czy jest taka opcja" odpowiedź brzmiała iż taki zestaw powoduje niekontrolowany wzrost temperatury pieca i/lub niekontrolowane jego wygaszanie (czyli ze skrajności w skrajność)

Nie przejmuj się, nie wiedzą o czym mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o i to jest coś o czym wogóle nie pomyślałem a wydaje się, że jest rozwiązaniem moich problemów.

Myślisz, jak mniemam o czymś takim: http://www.sterownik...niki/cs-12.html

No takie coś.

Tylko cena jest zaporowa, to nie powinno kosztować więcej niż 80 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.