Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet Retorta Ruchoma


balbinka

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam taki sam, i niestety w tych kotłach nie ma tej przepustnicy przy wentylatorze.

Także jak nie ma regulatora ciągu to potrafi przez dmuchawę przeciągać.

Wystarczy zrobić prostą próbę - w nadzorze przyłóż dłoń do wentylatora a poczujesz cośkolwiek tam czuć ciąg.

A jak otworzysz okienka w kotłowni to będzie to bardziej wyczuwalne.

 

Według mnie w nadzorze nic się nie powinno palić, powinien się tylko utrzymywać żar - tak przynajmniej jest przy groszku lub miale.

U ciebie przy otwartych dyszach lewy ciąg ma ułatwioną drogę.

 

A tak nawiasem to jak kiedyś miałaś zadymione to może po prostu zapomniałaś zamknąć klapy od zasobnika albo klapki na drzwiczkach w popielniku - bo sam kocioł i wszystkie drzwiczki są przecież bardzo szczelne. Trudno tu o inny powód biorąc pod uwagę że jak sama mówisz masz kanał nawiewny oraz drugi wywiewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie wrocilam do domu i temp zadana 63 a na piecu 76. zbyt krotki nadzor a kaloryfery sie przymknely i troche przeciagnelo. takie mnie naszly spostrzezenia. przy otwartych dwoch dyszach nie da rady ustawic kopczyka zawsze sie pali w srodku w retorcie. najwyzej mi sie udalo miec kopczyk przy zaslepionych obu dyszach. jak sie pali to z komina brak dymu w nadzorze natomiast lekki ciemny. przez wentylator na pewno troche ciagnie. czuc to jak przykladam reke. co do nadzoru to prawda - powinien byc zar a nie palic sie i przez to pewnie kopczyk wciaz w retorcie. inne co mnie dzis bardziej zdziwilo to wysokosc plomienia. siega prawie do wymiennika na samej gorze. tuz przy tylnej scianie i koniec ma taki czerwony. rozumiem ze to znaczy ze jeszcze za malo powietrza czy przez nadmierny ciag w kominie tak moze byc? sam plomien jest ladny zolty, prawie bialy czasami, ostry no i wysoki. te jezory czerwone wysoko mnie martwia. chyba go wygasze i zaslepie dysze chociaz pancerpol twerdzi ze do pellet maja byc otwarte tylko skierowane na bok palnika. tak teraz mam ale poza brakiem kopczyka nie widze roznicy. moze tylko to ze przy pracy calkowity brak dymu z komina.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłóż kartkę papieru w trybie nadzoru do wentylatora z boku jak ją przyciągnie gwałtownie to musisz założyć klapkę na wentylatorze bo będzie robiło się coraz cieplej i problem będzie narastał .Co do płomienia to przy pellecie - drewno płomień będzie dłuższy niż przy paleniu ekogroszkiem ,na razie nie zaślepiaj dyszy bo spalanie masz dobre a kopci i syfi kocioł w trybie nadzoru.

Czekam na zdjęcie dmuchawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdjecie dmuchawy jeszcze poczekasz bo tam ciasno a i aparatu cos nie moge znalezc. nie jest to zadna wpa tylko cos jak wb...ma przeslone na wejsciu taka obrotowa i nic wiecej. zadnej klapki i nie ma jak tam nic zrobic. lekko przymknelam czopuch i cug sie w podtrzymaniu zmniejszyl ale nie znacznie. tak mysle ze moze nalezy wydluzyc przerwe w podtrzymaniu np na 10 min jak podali w instrukcji i w tedy moze dojdzie do takiego efektu, ze plomien powoli zgasnie. a co 6 min to nawet jak sie mniejszy plomien to i tak zaraz poda paliwo i rozdmucha... jak stoi w nadzorze i otworze drzwiczki palnika to po powiedzmy 30s plomien znika jest tylko zar.

 

probowalam palic w ifl ale to jakas porazka. kociol trzyma sie zadanej jak najbardziej ale wentylator pracuje caly czas na malych obrotach co powoduje ze z komina leci czarny dym. przy ustawieniu jak zalecil producent korekty 70%. zwiekszanie niewiele daje ale nie mialam czasu obserwowac czy moze przy pewnych nastawach uda sie osiagnac optyalne spalanie bo jak kopci na czarno to i sadze produkuje jak sie domyslam. ogien wtedy wyglada jak nadzor moze ciut wiekszy ale wciaz to taka swieczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak post, za postem, a wrócisz do początku

i sama dojdziesz do wniosku, że w tym kotle i z takim zapotrzebowaniem na ciepło nie da sie dobrze spalać pellet.

To paliwo nie nadaje się do podtrzymania, ono ma być cały czas spalane, albo całkowicie wygaszone. Niestety kotły które tak pracują spalają tylko pellet, a i kosztują nie mało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto, to mieć bufor ciepła odbierający nadwyżki mocy z kotła

bez tego drobiazgu może być problem, by 50% sprawności wyciagnąć i to niezależnie czy z rozpalaniem czy z podtrzymaniem. Jak masz taką możliwość, to zrób sobie test bez bufora, a z 3-4 krotnym rozpalaniem na godzinę pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś poście pisałem o pracy mojego kotła bez bufora - i jeszcze raz powtórzę - w ciągu 1 h było 4 razy rozpalane - ok 5min dochodzenia do pełnej mocy , i praca z pełną mocą ok 8-10 min i 2-3 min wygaszanie.

Na rozpalanie szło więcej pelletu niż na właściwą pracę.

Obecnie przy buforze 800l i histerezie 20C mam pracę przez 15-20min i 20-40min przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie, ustawienia pieca jako tako opanowalam. spalanie na poziomie 30 kg na dobe. bawiac sie wentylatorem i przeslona na wentylatorze oraz obserwujac dym z komina znalazlam takie ustawienia gdzie dymu nie widac (oczywiscie poza nadzorem) a sadzy nie produkuje zbyt wiele. ponizej pewnych ustawien juz sadza powstaje szybciutko. mam takie pytanie czym lepiej regulowac obrotami czy przeslona bo chcialabym osiagnac stan kiedy w nadzorze mam zar a nie palacy sie pellet. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz i nie da to obrazu jeżeli podasz ustawiaj w dół i w górę ale przestawiaj w ciągu dłuższego czasu ,żeby sprawdzać jakie są spaliny na ściankach kotła czy jest sadza kręć tylko jednym parametrem bo nie dojdziesz do niczego ,jak nie ma sadzy a idzie za dużo opału to masz nadmuch za duży więc zmniejszasz jak pojawia się dym i sadza to znak że już minęłaś tą granicę i trzeba dodać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.