Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła


devilman123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Poszukuję dobrego kotła do ogrzania 120m2 pow. użytkowej nowego budynku mieszkalnego zbudowanego z pustaka ceramicznego 24cm + 20 cm styropianu grafitowego oraz CWU.

 

Zdaję sobie sprawę że przy tych parametrach piec pewnie powinien mieć około 11kw mocy...

 

czytam ile mogę o rożnych piecach i już mam mętlik w głowie, Spodobał mi się kocioł dolnego spalania Zębiec KWKD 15kw ale ma za duzo mocy więc zastanawiam się czy dokładając mu bufor 500l lub 1000l byłby dobrym rozwiązaniem.

 

Dodam że planuje palić węglem brunatnym.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuścił bym sobie i ten węgiel i kocioł węglowy . Gaz , pelety a w ostateczności prąd na akumulacje . Będziesz potrzebował 6-8 kw a w nocy może dom odbierze 1 kw . To wszystko . Kolega @rpc może w tym temacie dużo powiedzieć .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet z buforkiem - opieram na własnych doświadczeniach - wyjdzie ci ok 10, a przy dużych mrozach max 15kg /dobę.

Warto, kupić dobrej marki bo wtedy ma wyższą sprawność i mniej kłopotów ze spalaniem a przy buforze większa moc nie jest straszna.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Gaz odpada bo mieszkam w małej wsi i nie mam mozliwośći podłączenia. Przy ogrzewaniu podłogowym obawiam się sporych rachunków za prąd bo jednak jeszcze musiałbym ogrzać CWU.

 

Myślałem że piec na węgiel brunatny + bufor będzie rozsądnym rozwiązaniem ale widze że nie do końca.

 

 

Czy taki kocioł na pelet nie jest drogi? Jakiej mocy powinienem szukać do przy takim kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec zasypowy + bufor to jest jak najbardziej dobre rozwiązanie tylko trzeba zestaw dobrać optymalnie do potrzeb.

Jednak węgiel brunatny to jedno z najsłabszych paliw i jego kaloryczność w niektórych przypadkach może być mniejsza od słomy :)

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o węglu brunatnym z bogatyni, bardzo wiele osób go chwali nawet sam zrobiłem próbę i spalił się bardzo fajnie, temp na piecu była wysoka tyle ze oczywiście spalił się sporo szybciej niż węgiel kamienny.

 

Kocioł na pelet widze ze kosztuje koło 5000zł więc sporo.

 

 

Do tej pory myslałem o kotle na węgiel + bufor i myślałem że może udałoby się palić co 2 dni do tego tym węglem brunatnym co powinno wyjść bardzo ekonomicznie...

 

Przemysław2ar jaki zestaw byś proponował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na kotłach się nie znam :D

Trudno doradzić nie znając budżetu ani budynku.

Napisz coś więcej o swoim budynku, jaka jest technologia ścian, jak zaizolowana jest podłoga, strop,ściany. Mając dane dotyczące budowy i powierzchni przegród można pokusić się o uproszczone OZC budynku co z kolei pozwoli lepiej dobrać kocioł i resztę

Napisz jak wygląda/będzie wyglądała instalacja i ile osób będzie korzystało z cwu.

 

Nie mniej ważne są twoje oczekiwania oraz czy ktoś może dołożyć do kotła w ciągu dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek dopiero będzie ;). Procedura już ruszyła więc niedługo start..

 

Budynek będzie zbudowany z pustaka ceramicznego 24cm + 20cm styropianu grafitowego z frezem. Okna z współczynnikiem przenikania ciepła około 1.Strop ocieplony 20cm wełny. Chciałbym aby w mieszkaniu było głownie ogrzewanie podłogowe czyli najpierw byłby chudziak na to z 10cm styropianu no i beton.

 

Powierzchnia użytkowa to 120m2. Narazie Z CWU będą korzystały 2 osoby, w przyszłości może więcej

 

 

Wiem że na tym etapie sprawa pieca to odległa sprawa ale lubię się wcześniej dowiedzieć czego potrzebuje niż potem szybko podejmować głupie decyzję i wydawać kase na próżno.

Edytowane przez devilman123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dom słusznie ocieplony więc i zapotrzebowanie powinno być niewielkie (powinna być o tym wzmianka w projekcie albowiem z tego co się orientuje jest teraz obowiązek sporządzenia audytu energetycznego) ja stawiam na 3-8kW i tu buforek 800-1000l powinien wystarczyć na dobę

Innym rozwiązaniem mogłoby być zamontowanie małego kotła DS i małego buforka 500l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek dopiero będzie ;). Procedura już ruszyła więc niedługo start..

 

Budynek będzie zbudowany z pustaka ceramicznego 24cm + 20cm styropianu grafitowego z frezem. Okna z współczynnikiem przenikania ciepła około 1.Strop ocieplony 20cm wełny. Chciałbym aby w mieszkaniu było głownie ogrzewanie podłogowe czyli najpierw byłby chudziak na to z 10cm styropianu no i beton.

 

Powierzchnia użytkowa to 120m2. Narazie Z CWU będą korzystały 2 osoby, w przyszłości może więcej

 

 

Wiem że na tym etapie sprawa pieca to odległa sprawa ale lubię się wcześniej dowiedzieć czego potrzebuje niż potem szybko podejmować głupie decyzję i wydawać kase na próżno.

 

Przy tak dobrej izolacji ścian szkoda tracić energię przez podłogę - na podłogę pod ogrzewanie daj min 15 a nawet 20cm styropianu.

Na strop min 25cm dobrej wełny - co zainwestujesz w izolację to zaoszczędzisz w paliwie do kotła.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejne rady.

 

Właśnie myślałem o takim połączeniu jak Przemek napisałeś czyli mały kocioł dolnego spalania + bufor, żeby najpierw grzało sobie z pieca a potem jeszcze parę godzin z bufora. Tylko nie mogę znaleźć takiego pieca o tak małej mocy.

 

Pisząc buforek 1000l masz na myśli ogrzewany prądem?

 

Mozna też by pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym ale jakoś mam do tego dystans i obawy przed wysokimi rachunkami za prąd ale za to koszt inwestycji jest znacząco mniejszy niż kocioł,bufor i cała reszta instalacji...

Edytowane przez devilman123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie to polecam podłogowe ale wodne gdzie 1m=70-80W energii grzewczej.

W żadnym wypadku nie myślałem o grzaniu bufora energią elektryczną albowiem 1m3 wody akumuluje 56kWh energii

 

Mały dolniak + bufor i cieszysz się użytkowaniem.

A takie małe kotły są , tylko trzeba dobrze poszukać ;)

Zajrzyj też do mojego tematu może Cię zainteresuje

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8615-kociol-wlasnej-produkcji-wasza-opinia/page__st__600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogówkę przyjmuje się 50-100W/m2 powierzchni grzewczej

Wszystkie potrzebne inf są w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12948-ogrzewanie-plaszczyznowe/

 

Najlepszy jest z tego tematu Poradnik techniczny ogrzewanie podłogowe Purmo - tam są przeprowadzone obliczenia przykładowe, wraz z normami- str 47 i następne.

 

Pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.