Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o Oraz C.w.u Z Cyrkulacja


maniekmaster

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega ma mieszane grzejniki - z bocznym i dolnym zasilaniem i rozprowadzenie bez rozdzielaczy - na trójnikach , czyli może dać odpowietrzniki , nie zaszkodzą.

Rodzaj grzejników nie ma znaczenia. Wszystkie będą zasilane "od dołu", czyli z przyłączy grzewczych prowadzonych w posadzkach. Jak pisałem, obecność automatów na pionach nie rozwiąże problemu wędrującego powietrza, tym bardziej, że to układ pompowy i prędkości przepływu w połączeniu z małą średnicą przewodów, będą kierowały bąble (bąbelki) do grzejników, gdzie nastąpi w końcu spowolnienie strumienia i woda "porzuci" większość powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To już wybór inwestora...

A na marginesie, to chyba ty swego czasu wrzuciłeś na forum worek złotych myśli, min. coś w rodzaju

"Jeśli w danym urządzeniu wszystko działa poprawnie, to znaczy, iż nie jest on wystarczająco zaawansowany technologicznie".

 

To chyba ironiczna uwaga w kierunku wszelkiego rodzaju "kombajnów" itp. ? :P

 

Dzisiaj to już nawet telefon trudno kupić... same smartfony, lapfony, szpanofony.... Mają ze sto funkcji, z czego aż trzy są istotne. Reszta jest od zamulania tych istotnych funkcji, kradzieży czasu delikwenta no i oczywiście od generowania usterek...

 

Proste jest piękne...

 

Właśnie - proste rozwiązanie to rozwiązanie z klasycznymi pionami, kutymi bruzdami w ścianach i odpowietrznikami na pionach - przecież nie będziesz doradzał prowadzenia instalacji

w rurkach miedzianych, lutowanych w podłogach, to raczej idzie w ścianach.

 

Pozdrawiam

 

PS

Chyba jestem staromodny bo nie mam smartfona, tabletu też nie potrzebuję, telefon mam 6-letni z prawdziwymi klawiszami, nawet bez aparatu fot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja grzejników oraz rurek pionów gałązek etc bedzie prowadzona nadtynkowo ze względu iż jest to budynek z lat 80 i sciany są otynkowane a posadzki zalane i chcę uniknąć kucia w stopniu w jakim bedzie to możliwe.

- Tak więc do sterowania pompą od cyrkulacji zdecydowałem sie na taki patent pompa http://allegro.pl/po...3015014740.html, sterownik: http://allegro.pl/el...2968471853.html

-Zastanawiam sie tylko jak rozwiązać sterowanie pompy c.w.u jedyne coprzychodzi mi na myśl to pozbyć sie sterownika ATOS i Zakupić sterownik tylko który:

1. http://allegro.pl/Sh...&ars_rule_id=82

2. http://allegro.pl/sterownik-kotla-pieca-pompy-c-o-i-c-w-u-sk-21hit-i2981706502.html

3. http://allegro.pl/st...3013259910.html

Edytowane przez maniekmaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa cyrkulacyjna jak najbardziej może być tym sterowana, a do pompy CWU nie warto zmieniać sterownika tylko kupić to http://allegro.pl/termostat-zanurzeniowy-z-kapilara-do-bojlera-i2999648160.html

lub http://allegro.pl/termostat-do-bojlera-zanurzeniowy-1-2-0-90-i3013183027.html

W ten sposób pompa CWU będzie załączana nie zależnie od sterownika kotła.

 

Sterownik Atos nie jest zły, niech zostanie

 

Przy takim prowadzeniu - to obowiązkowo odpowietrzniki na pionach.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sambor urządzenie fajne tylko nie bardzo mam pomysł gdzie je wkręcić w bojler (brak wolnej mufki), i tu pytanie jak on działa czy on wyłącza pompę jak osiągnie temp. zadaną i włącza jak temp. spadnie od zadanej o 5 stopni w dół, a co w przypadku kiedy nie palę w piecu i c.w.u nie osiąga temp. zadanej pompa chodzi cały czas?????

czy jest coś takiego tylko w wersji elektronicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja grzejników oraz rurek pionów gałązek etc bedzie prowadzona nadtynkowo ze względu iż jest to budynek z lat 80 i sciany są otynkowane a posadzki zalane i chcę uniknąć kucia w stopniu w jakim bedzie to możliwe.

Witaj!!

Rurki możesz prowadzić w listwach maskujących np. http://www.herz.com....dukt.php?id=135 jest wiele takich systemów.

pozdrawiam.henryk1953

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolego sambor urządzenie fajne tylko nie bardzo mam pomysł gdzie je wkręcić w bojler (brak wolnej mufki), i tu pytanie jak on działa czy on wyłącza pompę jak osiągnie temp. zadaną i włącza jak temp. spadnie od zadanej o 5 stopni w dół, a co w przypadku kiedy nie palę w piecu i c.w.u nie osiąga temp. zadanej pompa chodzi cały czas?????

czy jest coś takiego tylko w wersji elektronicznej.

 

To mam pytanie gdzie wkręcisz czujnik od sterownika załączający CWU, ja wkręciłbym trójnik do wylotu CWU lub wlotu cyrkulacji i tam jakoś to zamontował

To urządzenie działa tak jak piszesz , a gdy nie palisz musi być ręcznie wyłączane, albo pompa chodzi non stop.

W wersji elektronicznej też są - to tylko przykład

http://allegro.pl/sterownik-termometr-regulator-termostat-40-99-i2985060401.html

http://allegro.pl/sterownik-do-kazdej-pompy-termostat-pilot-r-i2985285413.html

 

I inne ale mufę tak czy inaczej musisz dorobić.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 200 zł może coś takiego: http://allegro.pl/st...2986828111.html

Głównie chodzi o sposób obsługi pompy CWU, o którym pisałem wyżej. W paleniu cyklicznym nie trzeba pamiętać o wyłączaniu pompy CWU. Gdy na kotle będzie mniej niż na boilerze, zrobi to za ciebie sterownik, niezależnie czy będzie to sytuacja wypalenia zasypu nocą, czy letniej przepałki "na ciepłą wodę".

 

Chyba wszystkie sterowniki ELSTER mają tak zorganizowaną pracę pompy CWU, więc możesz poszukać innego ich modelu.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ta wsio się rozjaśnia. Cyrkulacja...odpowietrznik hmmm przy jednym specjalnie umieszczonym wyżej grzejniku(z 2-go pionu). Baniak :) (zbiornik CWU) można zastosować pionowy(grawitacja). Pionowy Zbiornik Wyrównawczy odpływ oczywiście do ,wiadra,. Bajer termometr na zewnątrz budynku współpracujący z czy ze sterownikiem. Zawór 4(3)drożny, filtr(wg mnia to jest lipa) nie pamiętam jak to siem fachowo nazywa ,tłumik, czy ,dławik, i ni ma potrzeby stosowania 4(3)drożca. Cena gazu spada.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, możesz przedstawić dlaczego tak uważasz ?

.

Witam!.Długo nie zaglądałem.Moim zdaniem zawory w instalacji na paliwo stałe działają jak "pętla na szyi wisielca"-tzn. przy braku prądu rośnie temperatura na grzejnikach i w pomieszczeniach-więc one się zamykają-brak odbioru ciepła z kotła.Przejrzałem schematy i myślę,że grawitacja będzie działała-przynajmniej na c,w.u.To jest moje zdanie,każdy ma prawo do swojego,innego.Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam kilka pytań temat mocy temperatury w grzejnikach. Chodzi mi o odległości (czy kolejności, podałem na rysunku).

Chce zrobić Ver.1 jest łatwiejsza, ale martwi mnie jak z dwoma ostatnimi kaloryferami czy będą gorące (zielone strzałki)?

Czy jednak zrobić Ver.2 jest bardziej równomierna (i chyba oszczędniejsza, ilość rurek - tak mi się zdaje), ale trudniejsza w poprowadzeniu rurek - przejścia z kuchni do pokoju (żółte strzałki)?

Chce użyć miedzi 15, 18, 22. Czy zrobić mieszane czy wystarczy użyć 18 do całej instalacji. Rurki w kolorze czerwonym :)

I czy jest różnica jak mogą iść rurki? (rys.)

Obieg grawitacyjny mało ważny, pompę mogę podłączyć do zasilacza awaryjnego. Mieszkanie ma 80m2.

 

Nie wiem czy mogę się podpiąć, czy zakładać nowy temat.

Pozdrawiam!

post-48309-0-90868500-1361049486_thumb.jpg

post-48309-0-82634000-1361049495_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy grzejników nie możesz podłączyć po przekątnej ( krzyżowo)?

Od piecokuchni musisz wyjść Cu28 - na pompę i NW, do pierwszego rozgałęzienia też Cu28 a następnie mniejsze, do grzejnika bezpośrednio Cu15 wystarczy , choć nie podajesz mocy grzejników

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Sambor Dzięki za rade:) Poprawiłem rysunek - dodałem moce grzejników. Co do podłączenia po przekątnej (krzyżowo) do może też tak być. Ale dalej najbardziej mnie martwią dwa ostatnie grzejniki, które zaznaczyłem strzałkami. Czy te dwa grzejniki też będą gorące.

I czy musi być piecokuchnia czy jednak można wstawić kocioł C.O. (czy nagiąć przepisy:)). Bo w przekroju obu kotłów nie widzie żadnej różnicy.

Pozdro!

post-48309-0-54006800-1361117339_thumb.jpg

Edytowane przez jager79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Sambor Dzięki za rade:) Poprawiłem rysunek - dodałem moce grzejników. Co do podłączenia po przekątnej (krzyżowo) do może też tak być. Ale dalej najbardziej mnie martwią dwa ostatnie grzejniki, które zaznaczyłem strzałkami. Czy te dwa grzejniki też będą gorące.

I czy musi być piecokuchnia czy jednak można wstawić kocioł C.O. (czy nagiąć przepisy:)). Bo w przekroju obu kotłów nie widzie żadnej różnicy.

Pozdro!

Witaj!!

Czy konsultowałeś podłączenie pieca z kominiarzem? czy masz sprawdzony i szczelny przewód kominowy ? czy w kuchni masz kratkę wentylacyjną? To czy w danym pomieszczeniu możesz zamontować piecokuchnię czy kocioł decyduje kominiarz , on to wszystko odbiera i podpisuje .Zanim poczynisz zakupy skonsultuj montaż tego pieca z kominiarzem.Będziesz wiedział na czym stoisz.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultowałem. Komin jest szczelny. Kratki wentylacji nie ma są tylko przesuwne wywietrzniki w oknach, dlatego "pozwolił" na wstawienie tylko piecokuchni w kuchni. Wskazał mi przykładowo model m.in. LUMO. Dzięki za info na temat pieca.

A powie mi ktoś na temat dwóch grzejników podanych na rys.? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !!!!

Na wszelki wypadek upewnij się czy kominiarz wie że ten "piec" to kocioł a nie piecokuchnia.Jeżeli w pomieszczeniu nie ma wentylacji to możesz zamienić piec na piecokuchnię.Ponadto bez względu na to co zamontujesz zamontuj czujniki czadu.( OBOWIĄZKOWO!!!)

Kuchnia była małej mocy i powietrza w pomieszczeniu wystarczało.Teraz prawdopodobnie masz wymienione okna na szczelne i montując piec o mocy 12kW będziesz miał za mało powietrza do prawidłowego palenia.Będziesz musiał zamontować kratkę nawiewną pod -parapetem.Na pewno tego będzie wymagał kominiarz.Pomyśl o tym zanim zamontujesz grzejniki.Nie wiem czy przekrój tych wywieczników w oknie jest wystarczający?

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki czadu od zawsze są u mnie Obowiązkowo zamontowane. Wlot powietrza do mieszkania też mam. Tylko piecokuchnia wskazana przez kominiarza wymaga ciągu 20Pa, a np kocioł Zębiec SWK 10 - 18Pa (co wg mnie jest mniej wymagający) i tu kominiarza zgasiłem. Powiedział że takie są przepisy i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki czadu od zawsze są u mnie Obowiązkowo zamontowane. Wlot powietrza do mieszkania też mam. Tylko piecokuchnia wskazana przez kominiarza wymaga ciągu 20Pa, a np kocioł Zębiec SWK 10 - 18Pa (co wg mnie jest mniej wymagający) i tu kominiarza zgasiłem. Powiedział że takie są przepisy i już.

-

WITAJ!!

Piecokuchnia ma blat grzewczy na którym możesz gotowac ,urządzenie wskazane przez kominiarza wygląda jak piecokuchnia , w istocie jest to kocioł. Dlatego przy odbiorze moze się na to nie zgodzić.Wymagania odnosnie ciągu nie mają tu nic do rzeczy ,przepisy są jasne i zezwalają w takim przypadku jak twój zamienić zużyty piec na podobny lub naciąganą do przepisów piecokuchnię. Kocioł mozesz postawić tylko w kotłowni,a kuchnia takich warunków nie spełnia.

Jeżeli nie masz wentylacji to jak się kominiarz uprze to nie zezwoli na montaż nawet piecokuchni. Zapewniam cię że możliwości ma wiele.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie!

W końcu musze zrobić centralne, mam zgodę kominiarza na podłączenie tego pieca. Przeglądałem inne tematy związane ze schematami i wzorując się na nich zrobiłem na nowo rysunki.

Więc, czy schematy są mniej więcej dobrze zrobione z użyciem zaworu 4D? Do bojlera chciałbym mieć grzanie grawitacyjnie? Bojler będzie nad piecem.

Który schemat z grzejnikami będzie najlepiej (ostatnio widziałem sposób D). Czy coś zmienić, dodać?

post-48309-0-26649900-1362225977_thumb.jpg

post-48309-0-53542300-1362225978_thumb.jpg

post-48309-0-63855300-1362225979_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj tak na szybko

czy N.W. odpowiednio dobrane do pojemności wody w układzie ?

zawór służący do odcinania w okresie letnim zbyteczny , takie samo zastosowanie uzyskasz zamykając obieg C.O. na Z 4D .

grawitacji w tak spoządzonym schemacie również nie uzyskasz .ewnt. podłączenie Z.R. w pionie przed zaworem 4D i zachowaniem odpowiedniej średnicy rur w układzie kotłowym (między kotłem a z 4 D )

aby również grawitację między kotłem i zasobnikiem uzyskać również srednicę rur można było by zwiększyć na średnicę odpowiadającą zasobnikowi jak i przy wyjściu z kotła ..

filtr przed pompżą w poziomie , brak Z.Z.

proponował bym takie rozwiązanie .

31818:kotlownia_pompowa_prandelli.jpg

co wydaje się naj bardziej udanym układem z zastosowaniem 4D

 

co do podłącznia grzejników posiadam podłączenie 2 grzejników wedłóg wzoru C

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.