Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o Oraz C.w.u Z Cyrkulacja


maniekmaster

Rekomendowane odpowiedzi

sambor czy ty nie rozrózniasz głowicy od zaworu termostatycznego ?

nie znam wszystkich producentów grzejników ale standart to gwint 1/2 " i z takim gwintem wszyscy robia zawory termostatyczne przeznaczone do grzejników a jaki gwint ma głowica to zupełnie inna bajka , bo nie tylko gwint tu ma znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor czy ty nie rozrózniasz głowicy od zaworu termostatycznego ?

nie znam wszystkich producentów grzejników ale standart to gwint 1/2 " i z takim gwintem wszyscy robia zawory termostatyczne przeznaczone do grzejników a jaki gwint ma głowica to zupełnie inna bajka , bo nie tylko gwint tu ma znaczenie

 

Teraz to przesadzasz- kolega na schemacie zaznaczył że ma grzejniki V22 - dla twojej wiadomości z dolnym zasilaniem i C22 z zasilaniem bocznym

Standardowo w grzejnikach z zasilaniem dolnym jest już zawór wymagający głowicy np termostatycznej i o tą głowicę pyta autor

... grzejniki bedą wyposażone w głowice termostatyczne (i tu pytanie jakiej marki ???)

 

Co do bocznego zasilania to wiadomo że powinien kupić najlepiej zawory pasujące do takich głowic jakie będzie miał na grzejnikach dolnego zasilania.

 

Pozdr.

 

PS- może i nie rozróżniam głowic od zaworów ale czytać umiem

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dokonałem ostatnich szlifow mojego schematu.

- Czy spelnia on teraz swoje zadanie czyli czy bedzie cieplo oraz czy bedzie dzialalo prawidlowo

- czy jest konieczosc wprowadzenia poprawek

 

 

Zawor bezp. 1.5 bara ktory widac na schemacie bedzie zamontowany na kotle

post-48154-0-24484600-1360231443_thumb.jpg

Edytowane przez maniekmaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeszcze mam takie pytanie czy na każdym pionie dać odpowietrznik ??? czy nie ma takiej konieczności.???

- Zawór do napełniania układu będzie przy piecu u dołu jest fabrycznie wspawana mufka 3/4

- Oraz pytanie o poprawnośc podłączenia naczynia wzbiorczego czy może tak byc jak na rysunku

post-48154-0-35349100-1360312475_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem podłaczenie naczynia wzorując się na podanym przez ciebie kolego sambor schemacie czy w obecnej chwili mogło by to tak pracować????post-48154-0-39125800-1360317951_thumb.jpg

-Czy rura R/P ma być połączona do kanalizacji ????

-Czy w odpowiednich miejscach dodałem odpowietrzniki w pionach????

pozdrawiam.

post-48154-0-28640800-1360318151_thumb.jpg

Edytowane przez maniekmaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Rura R/P ma być skierowana do kanalizacji ale w takim miejscu by można było obserwować przelewajaca się wode podczas dopełniania układu.

Ja u siebie mam ją skierowana do umywalki w kotłowni.

Odpowietrznik w poprawnych miejscach. Wywaliłbym jedynie zawór różnicowy przy pompie CO bo grawitacji i tak nie będzie w tym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat zaczyna być wzorcowy.

Rura R/P powinna być odprowadzona do kanalizacji

Odpowietrzniki w dobrych miejscach.

Co do zaworu różnicowego to sam sobie odpowiedz czy będziesz miał grawitację, najprawdopodobniej nie, a wtedy potrzebny jest zasilacz awaryjny - przetwornica 12/230V + aku o odpowiedniej pojemności

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura R/P ma być skierowana do kanalizacji ale w takim miejscu by można było obserwować przelewajaca się wode podczas dopełniania układu.

Ja u siebie mam ją skierowana do umywalki w kotłowni.

Odpowietrznik w poprawnych miejscach. Wywaliłbym jedynie zawór różnicowy przy pompie CO bo grawitacji i tak nie będzie w tym układzie.

Czyli jak rozumiem zbiornik wyrównawczy ok z podłączeniem przekrój rur do zbiornika wyrównawczego Cu 28mmm

a czy rura R/P też musi być 28mm czy może być cieńsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat zaczyna być wzorcowy.

Rura R/P powinna być odprowadzona do kanalizacji

Odpowietrzniki w dobrych miejscach.

Co do zaworu różnicowego to sam sobie odpowiedz czy będziesz miał grawitację, najprawdopodobniej nie, a wtedy potrzebny jest zasilacz awaryjny - przetwornica 12/230V + aku o odpowiedniej pojemności

 

Pozdr.

Jako zasilanie awaryjne przewidziałem UPS'a jako na chwilę a w razie dłuższego braku prądu mam mały agregat 800w uzupełnilem ten zestaw w upsa i agregat z myslą o dmuchawie. Tak więc przyda się na pewno też aby pompy pracowały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy teraz nastał czas na pomysł sterowania tym wszystkim, gdyż zmienił sie sterownik bo z piecem dostałem gratis sterownik ATOS firmy KOM-STER

ten sterownik obsługuje dmuchawę i pompę c.o.

 

Pozostaje jeszcze pompa od c.w.u oraz cyrkulacji.

Jaki sterownik zastosować do pompy od c.w.u aby spełniał nastepującą rolę włączał pompę jeżeli temp c.w.u spadnie poniżej zadanej oraz wyłączał pompę jeśli temp. c.w.u osiągnie temp. zadaną.

 

 

 

Kolejne pytanie brzmi czy cyrkulacja musi być jakoś sterowana czy tylko założyc wyłącznik czasowy np. w godz 7-22 jest załączona a 22-7 jest wyłączona.

Edytowane przez maniekmaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem... :unsure:

Podwójnie wysłałem to samo co niżej.... nawet nie wiem jak... a okazuje się, że całego posta nawet autor nie może usunąć, więc...

 

Edit #2

A załącznik się ostał???????????

post-18583-0-16407200-1360329380_thumb.jpg

post-18583-0-29041700-1360330400_thumb.jpg

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem podłaczenie naczynia wzorując się na podanym przez ciebie kolego sambor schemacie czy w obecnej chwili mogło by to tak pracować????

 

Pytanie skierowane nie do mnie, ale się wtrącę.

Jeśli już przyjmujemy NP jako wzorzec, to ty z niego nie skorzystałeś. Porównaj sobie dokładnie jak to norma pokazuje, a jak "poprawiłeś" swoje naczynie.

 

post-18583-0-16407200-1360329380_thumb.jpg

 

Powinno to wyglądać jak niżej, ponieważ istotny jest sposób rozdzielenia dwufunkcyjnej rury wzbiorczej/bezpieczeństwa, a nie sam fakt wstawienia trójnika byle gdzie.

Jeśli nie ma przeciwskazań "przestrzennych", to naczynie wepnij wg mojej sugestii, bez redukowania średnicy kotła. Najlepiej dojść z rurą pionową do sufitu i dopiero zejść w kierunku pionu naczynia.

 

post-18583-0-63436300-1360330698_thumb.jpg

 

 

Mufa 3/4 wspawana w płaszcz raczej pod kątem opróżniania układu. Można z niej korzystać również przy dopełnianiu, jednak osobiście preferuję odsunięcie się z punktem dopełniania dalej od płaszcza, co minimalizuje możliwość "hartowania" rozgrzanej stali.

 

Na schemacie brakowało zaworu odcinającego powrót grzewczy CWU, więc go dodałem. Masz też propozycję jak wykonać dopełnianie.

 

Przelew można sprowadzić do kanalizacji, ale nigdy w sposób "szczelny", ponieważ zrobisz sobie wywiewkę do naczynia. Przelew nad kratkę ściekową, nad umywalkę, do studzienki schładzającej lub najzwyczajniej do beczki/wiaderka.

 

Myślę, że rysunek nie odzwierciedla proporcji i pewnie wiesz o zalecanej redukcji małego obiegu do możliwie najkrótszych odcinków i tylko niezbędnej ilości załamań. Licząc na grawitacyjną ochronę powrotu nie redukuj średnicy rur. Minimum 6/4.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze pompa od c.w.u oraz cyrkulacji.

Jaki sterownik zastosować do pompy od c.w.u aby spełniał nastepującą rolę włączał pompę jeżeli temp c.w.u spadnie poniżej zadanej oraz wyłączał pompę jeśli temp. c.w.u osiągnie temp. zadaną.

Kolejne pytanie brzmi czy cyrkulacja musi być jakoś sterowana czy tylko założyc wyłącznik czasowy np. w godz 7-22 jest załączona a 22-7 jest wyłączona.

 

Z cyrkulacją jest tak jak piszesz. Sterowniki z funkcją sterowania pompą cyrkulacyjną robią dokładnie to samo.

 

Do sterowania CWU potrzeba czeoś więcej niż opisujesz. Sterownik musi widzieć dwie temperatury: wody użytkowej w boilerze i kotła. Chodzi o to, aby w sytuacji gdy temperatura w boilerze spadnie poniżej zadanej nie włączała się automatycznie pompa CWU jeśli w kotle akurat wygasło. Inaczej szybko wystudzisz boiler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję kolego kiminero za cenne uwagi oraz wniesione poprawki jestem otwarty na wszelkiego rodzaju zmiany które pomogą sprawnie funkcjonowac mojej instalacji grzewczej.

- Mianowicie koledzy mam problem z doborem sterownika do c.w.u tyle sie naczytałem że sam już nie wiem który bedzie najlepszy czy pozbyć sie ATOSA i Kupić np.Pk23 PID z c.w.u. czy są jakieś inne rozwiązania sterowania c.w.u ponieważ na chwilę obecną jestem w kropce.

A czy są jakies sterowniki do cyrkulacji czy szkoda zaprzątać sobie tym głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie pytanie czy na każdym pionie dać odpowietrznik ??? czy nie ma takiej konieczności.???

 

Nie bardzo widzę, jak te odpowietrzniki miałyby być fizycznie wmontowane. Sądzę, że to nowy dom i całość rurarzu poprowadzona będzie w posadzkach i bruzdach, a jedyne widoczne "rury" to bezpośrednie podejścia pod grzejnik.

 

W twoim układzie i tak "najwyższymi" punktami są grzejniki (każdy z nich bez odpowietrzenia zatrzyma powietrze), nie widzę więc powodu aby domontowywać kolejne automaty na pionach. Zainwestuj raczej w indywidualne odpowietrzniki higroskopijne dla każdego grzejnika i po problemie.

 

Odpowietrzniki automatyczne mikropęcheżyków i tak nie wyłapią i koniec końców ewentualne powietrze zbierze się w grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak jest bardziej bajerancko

 

To już wybór inwestora...

A na marginesie, to chyba ty swego czasu wrzuciłeś na forum worek złotych myśli, min. coś w rodzaju

"Jeśli w danym urządzeniu wszystko działa poprawnie, to znaczy, iż nie jest on wystarczająco zaawansowany technologicznie".

 

To chyba ironiczna uwaga w kierunku wszelkiego rodzaju "kombajnów" itp. ? :P

 

Dzisiaj to już nawet telefon trudno kupić... same smartfony, lapfony, szpanofony.... Mają ze sto funkcji, z czego aż trzy są istotne. Reszta jest od zamulania tych istotnych funkcji, kradzieży czasu delikwenta no i oczywiście od generowania usterek...

 

Proste jest piękne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.