Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Wielkości Komina Do Mocy Kotła


bartekone

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich serdecznie ,bardzo proszę zainteresowanych o pomoc i dobrą rade gdyż na ten temat słysze rozne opinie ... otoz w to lato musze wykonac remont komina ktory juz poprostu widac gołym doczekal swoich dni, ,komin niestety jest dosc waski mniej wiecej ciezko ocenic ale około 16x16 raz szerzej raz wezej ,długosc komina 11 m kocioł na paliwo stałe 23kw zebiec (czopuch na wyjsciu z pieca 170x170),a moje pytanie jest nastepujace jaki wklad czy zaroodporny ale wiele osob odradza czy ceramike ale bede miał problem z zamontowaniem ,w obydwu przypadkach czeka mnie kucie scian ,to nie ulega watpliwosci ,... i moje najwazniejsze pytanie jaki rozmiar najmniejszy moge zastosowac do tego kotła 140x140 ceramika pociagnie to ?bo 180x180 szans chyba nie mam włozyc ...a moze 160fi okragly ,tu własnie mam zagadke duzo juz zdan na ten temat słyszałem i fachowcow i znawców .... chciałbym poznac jeszcze pare opini ,pozdrwiam i dzikuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobny komin rozmiarem (14 x 14cm) i długością (10 m), tez jest w kiepskim stanie i zastanawiam się czy nie zabrać sie za jego remont. Gdybym zdecydował się na rozkuwanie ścian to na pewno włożył bym wkład ceramiczny, przy prawidłowym montażu powinien wytrzymać wiele lat. Wkłady żaroodporne czy z nierdzewki nie są tak odporne. Po prostu metale nie sa odporne na kwaśny kondensat i najlepiej to widać po okresach gwarancyjnych jakie dają producenci wkładów kominowych.

Średnicą bym sie tak bardzo nie przejmował ale musi spełniać normy, bodajże 14 x 14 cm w przekroju kwadratowym lub średnica 15 cm dla przekroju okrągłego. Jedynie dla drewna są wymagane większe przekroje, upewnić się można korzystając z kalkulatorów doboru przekroju komina na stronach producentów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do rozmiaru to wydaje mi sie dość ważne jesli bedzie za maly przekrój w stosunku do mocy i długosci komina bedzie problem z ciagiem a co za tym idzie bedze osadzac sie sadza... wydaje mi sie ze mam racje ale im komin dłuzszy tym przekrój moze byc mniejszy ,wiec dlatego pytam expertów lub fachowców czy taki 140x140 (to chyba 160fi) mógłby byc wystarczajcy do takiego komina 11 metrowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujecie jak koń pod górę!!

 

Kuć cały komin żeby wsadzić ceramike? no bzdura jakaś, kupa roboty syfu i osłabienie konstrukcji komina, lepiej zburzyć i postawić nowy! amen.

 

Komin 14x14 to nigdy nie bedzie fi16 , no chyba ze nowy i to tylko przez pierwsze dni palenia.

 

Najtaniej i sensownie będzie : spacerek do Castoramy i zakup rur z kwasówki 1.4404 o grubości 0,6mm. Do komina 16x16 wejdzie fi150 do 14x14 fi130 i sprawa będzie załatwiona.

 

Wkład można zamontowac samodzielnie w 2-3 godzinki łącznie z rozkuciem i zamurowanie trójników.

 

Mnie wkład fi150 do komina o wys. 7-8m kosztował 800 pare złoty.

 

W dziale o kominach jest od groma postów w o tym , szukać i czytać.

 

pozdrawiam

jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dopowiem, bo miałem remont komina ale krzywy był tylko nad i trochę pod dachem, więc nie było jeszcze wielkiego halo, gdybym miał robić remont i kuć ściany to bym zrobił komin zewnętrzny o ile kotłownia leży w odpowiednim miejscu, jeżeli komuś się nie podoba blacha koło domu zawsze można w miarę tanio ją obudować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja w tym przypadku podzielam zdanie kol.jameess albowiem skoro miałbym naruszyć konstrukcję komina (co jest niezgodne z prawem budowlanym ) to wolałbym postawić systemowy komin ceramiczny

(dla kotła 23 kw przy 11m komina i paleniu węglem/miałem pole przekroju wynosi 112cm2 (fi120) a dla drewna 200cm2 (fi 160) )

więc zastosował bym komin w tej górnej granicy czyli ceramiczny fi 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy sasiad wykonał taka robotę u siebie w domu i z tego co mówił to stary komin miał 14x14 a włożył ceramike 18x18 i mu sie udało :) i komin tez sie nie zawalił ,a systemówkę jak bym mial wstawić kuć przez sufity,bo chcac postawic na zewnątrz potrzebuję juz pozwolenie na z wydziału budownictwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160 fi wystarczy?proszę o konkretne podpowiedzi:)

 

Zastanów się dlaczego producent Twojego kotła zastosował w nim czopuch o wymiarach 170x170.

Komin powinien mieć minimum wymiar czopucha, czyli kwadrat minimum 170x170, lub minimum fi=200.

 

Sprawdź sobie zalecenia kilku producentów kotłów odnośnie wymiarów komina.

 

Twój sąsiad miał 14x14=196 cm2, teraz ma 18x18=324 cm2, czyli zwiększył przekrój komina. Jestem na 100-o procent przekonany że pali mu się zdecydowanie lepiej niż poprzednio.

 

Jeżeli masz zamiar mieć nowy komin o przekroju mniejszym niż 289 cm2 to szkoda Twojej roboty.

Ja bym zrobił tak samo jak sąsiad, czyli minimum 18x18=324 cm2, maksimum 20x20=400 cm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,piszę tu żeby nie zakładać nowego tematu,chociaż po przeczytaniu iluś tematów, doszłem do wniosku że chyba mam problem z kominem,przynajmniej z jego wielkością,przekrojem.Ale do rzeczy 3 sezony temu dostałem w prezeńcie taki oto kocioł http://www.kotlyco.pl/ukn,,UKN,566dfe8e088664dc18f080d3e6d1c092.html ,mieszkam w domu o wilkości pow.uzytkowej 250m2,bez kl.schodowej.1 sezon ok,2 już zaczynało się dziać coś nie tak, czyli poddymianie w kotłowni,smołowanie komina.W tym roku to już kopcenie przy każdym włączeniu sie wetylatora,otwarciu drzwiczek kotła.Komin i kocioł czyszczę co drugi dzień.Aha przekrój komina 14x16cm.Moje pytanie brzmi co muszę zrobić wymienić kocioł na mniejszy,lub dobudować z zewnątrz szerszy komin.Jeszcze jedno dom mój jest niezaizolowny.Pozdrawiam i proszę o poradę.

hardi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dymienie z pieca to też miałem spory problem z moim kotłem. Kocioł 26kW, wyjście 160mm wymagany przekrój komina 400cm2. Ja miałem dostęp tylko do 14x18 = 252cm2 ale że się na tym nie znałem powiedziałem raz kozie śmierc :P. No i w trakcie palenia nie mogłem narzekać ale otwieranie kotła == zadymienie kotłowni :). Bujałem się z tym pare tygodni aż znalazłem sposób na pozbycie się dymu. W moim przypadku pomogło zamykanie klapki powietrza głównego oraz otwieranie okna w kotłowni i powolne otiweranie drzwiczek. Przy takiej kolejności w zasadzie dymienie nie wystepuje i można mieć drzwiczki otwarte i podglądać co sie dzieje. Dodam, żę drzwiczki załadunkowe mam spore chyba 40x40cm.

Ps. Jeśli chodzi o zapychanie sie komina w Twoim przypadku to na 100% źle palisz w swoim śmieciuchu (zadymiasz opał i robisz wędzarnię) już o dmuchawie nie wspomnę.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.