Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy Jesteście Przygotowani Na Brak Prądu?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gofer

gofer

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 19:30

Jak w temacie, czy jesteście jakoś przygotowani koledzy i koleżanki, na brak prądu w piecu z podajnikiem.
Myślę o agregatach prądotwórczych. Mam jeden nowy, ale ma max 0,7KW i jest bez stabilizacji- do sterownika odpada. Mam jeszcze mojego taty 2KW, ale ostatnio przy 2- godzinnym braku prądu, nie odpalił.

Czy ktoś już kiedyś się ratował takim agregatem? Jak wspomniałem, ostatnio u mnie brakło prądu na 2 godziny, a dokładam drewno na awaryjny ruszt (nie wiedząc, że wyłączą prąd), i mi sie zagotował po godzinie. Chłodziłem piec otwierając dwie górne wyczystki.

Co zrobić, jak np. cały dzień nie będzie prądu, a na dworze -10 stopni. Mam 4 pompy, jedna na kaloryfery, jedna na podłogówkę, jedna na cwu i ostatnia na cyrkulację. Grawitacyjnie zadziałał tylko obieg na cwu. (Jak załączył się sterownik, temp cwu wynosiła 76 stopni), kaloryfery letnie, podłoga bez zmian.

Jak to u Was wygląda?
  • 0

Kto chce szuka sposobu,

kto nie chce szuka powodu.

#2 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 28 styczeń 2013 - 19:57

mam starą instalację która w przypadku braku prądu pociągnie cały domek grawitacyjnie więc sobie tym glowy nie zaprzątam. uważam zresztą że każdy powinien mieć przynajmniej częściowo możliwość dogrzania grawitacyjnego- koszt mniejszy niż zakup UPS z pełną sinusoidą bo tylko taki nie spali elektroniki kotła. niestety teraz w dobie nowoczesności nikt się nad tym nie zastanawia co by było gdyby a potem trzeba wydawać kasę na dodatkowe wyposażenie. druga ewentualność- kominek
  • 0

TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ Cobra
PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

CZĘSTO CZYSZCZĘ ROZMOWY- NIE ZNACZY TO ŻE KOGOŚ IGNORUJĘ WIĘC PISAĆ ŚMIAŁO

#3 OFFLINE   alf

alf

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 327 postów
  • Zainteresowania: Zależy od pory roku

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:11

U mnie pięknie hula grawitacja a w drugim kominie kociołek zasypowy więc brak prądu niestraszny.
  • 0
PolSpaw / Eko Plus / St-37 / Retorta // Kamstrup Multical 601 /

#4 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7119 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:51

Minimaliści - grawitacja!
ja mam agregat Hondy 5,5kW 1 faz , bez AVR, przełączaną instalację - sieć / agregat.
Agregat z AVR jest lepszy ale droższy, przy równym obciążeniu sieci el agregat bez AVR pracuje stabilnie, najgorszy był hydrofor - duży silnik, przeciążenie startowe, potrafiły być skoki napięcia. 180-240V.
Bez hydroforu jest OK.
Jak nie ma zasilania dłużej niż 15min, wysuwam agregat z garażu - wystarczy 1 osoba, żona też potrafi, odpalam i przełączam przełącznikiem na ścianie, czas pracy na jednym zbiorniku ok 4,5h
Agregat utrzymany w stanie gotowości , zalany w domu zawsze jest dodatkowe paliwo.
Najdłuższa praca tego agregatu była w lecie - 6 dni - od 6-24h i szło jak trzeba.
Nie kupować badziewia, chińszczyzny i agregatów w supermarketach.

Na tym agregacie zbudowałem już jeden dom - dzień w dzień przez 4 miesiące po 10h.
Agregat mam od 6 lat , co roku wymiana oleju i świec, zapasowa linka rozruchowa na półce.

Na tym agregacie dobrze chodzą sterowniki Wolfa, pompy adaptacyjne i zwykłe CO, natomiast sprawdzaliśmy ze sterownikami Buderusa i Viesmanna - sterowniki nie chciał działać - wyświetlały błąd.
Ja swój kupiłem z All... i było to dobre posunięcie,
Ostatnia dłuższa praca to Sylwester 2011/2012 - 6h oraz wymiana zasilania we wsi -12h w grudniu 2012.

Do komputerów mam UPS-y ale nie każdy chce pracować z agregatem np APC - potrafi, Ever - nie., przetwornice Voltona także prawidłowo pracują.

Pozdrawiam
  • 0

#5 OFFLINE   alf

alf

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 327 postów
  • Zainteresowania: Zależy od pory roku

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:00

Honda powiadasz. Miałem swego czasu ale mimo wszystko wolę bezobsługową i niezawadną grawitację.
  • 0
PolSpaw / Eko Plus / St-37 / Retorta // Kamstrup Multical 601 /

#6 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1975 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:09

a możesz podać koszt takiego agregatu??

pytam czysto teoretycznie. mnie się nie przyda. oprócz grawitacji mam kominek z dystrybucją która bez prądu też grawitacyjnie troszkę przebija więc mi tyłek nie zamarznie ale może jeśli koszt nie jest duży niejednemu uratuje 4 litery przed odmrożeniem
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#7 OFFLINE   Hermogenes

Hermogenes

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 592 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:10

Dobrze im powiedziałeś sambor w kotle z podajnikiem grawitacja a w dupę i tak zimno bo staje palnik i podajnik a ruszt dodatkowy przymarzł gdzieś do ziemi pod śniegiem od ostatniego grilla,i sypiemy ten groch łyżką od zupy biegając z żoną na przemian do kotłowni w gospodarczym,śnieg do kolan a gumofilców w domu nie ma bo obciach totalny.żartowałem poz Hermogenes
  • 0

#8 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7119 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:13

Tu nie rozchodzi się o sam kocioł, ale ogólny brak zasilania - jak pisałem dość duży - 2-4 h 1/msc to norma a ja nie potrafię grawitacją oświetlić domu, ani napędzać TV :P
Instalacja grawitacyjna , prawidłowo wykonana jest droga - sam miałem taką w domu z roku 1923 a instalacja była wykonana w 1936r, rury owinięte gazetami - stąd znam datę.
Kocioł - powojenny żeliwny z podkową gazową - model 1956 w środku, spalanie na poziomie 1000-1200m3/ miesięcznie dom 100m2 .
W tej instalacji założyłem pompę obiegową, jak pompa padła to nie było widać że pompa nie działa.

Odpowiadając na pyt Timona - koszt Hondy 1 faz to cena od 3000zł , oczywiście oryginalna Honda ;), brać tylko 1 faz.

Pozdr.
  • 0

#9 OFFLINE   gofer

gofer

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:19

Ja mam dom po remoncie, podloga grzeje 80 m2 i 3 kaloryfery ogrzewajace 40 m2. Wydaje mi sie, ze grawitacyjnie nie mozna zrobic podlogi, a takie mialem wymogi, jak i rur zadnych w pokojach nie mam widocznych. Musze sie naszykowac widze na dobry agregat.
A czy przez stojaca pompke przeplynie woda, czy calkiem zatrzyma? Na cwu mam stara pompke leszno i ten obieg dzialal grawitacyjnie, no ale w podloge to chyba i jak nie popchnie.
  • 0

Kto chce szuka sposobu,

#10 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1975 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:22

oczywiście że racja iż domu nie oświetlisz grawitacją- tutaj pełna zgoda
każdy ma jednak inne potrzeby. dla jednego ważne aby działał kocioł i było w tyłek ciepło. pod tym kątem zapewne pytanie zadał gofer.dla innego musi byc prąd i ten nabędzie niezbędne urządzenia.

odnośnie tego co napisał Hermogenes
można iść o krok dalej. odłaczyć ogrzewanie całkowicie i z workiem ekogroszku na plecach biegać wokół domu całą zimę- to będzie druga skrajność. a na poważnie. część konstrukcji ma "zintegrowany" ruszt z deflektorem i nie trzeba niczego szukać. oczywiście nie każdy ma i nie każdy dba.
ten co chce znajdzie sposób , ten co nie chce znajdzie powód
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#11 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7119 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:33

Odnośnie grawitacji w CO jest jeszcze jedna ważna sprawa - temp na kotle, większość kotłów z podajnikiem lub bez pracuje na temp 60-65C na tej temp grawitacja może nie zadziałać, potrzeba jest wyższa temp 75-80C i wtedy będzie działać.
Ale ten problem rozwiązuje się sam - brak prądu , temp na kotle rośnie z zaczyna działać grawitacja, jeżeli nie ma zaw 3 i 4- drog to powinna działać, nawet na grzejnikach panelowych z podłączeniem bocznym, przy zasilaniu dolnym nie będzie działać.

Ten pomysł kolegi Hermogenesa o szufelce jest niezły, dodatkowo wentylator zastąpić wachlarzem i hula,

Pozdr.
  • 0

#12 OFFLINE   Hermogenes

Hermogenes

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 592 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 21:40

Ja przez chwilę byłem zakłopotany że kol gofer chce nam jakiegoś psikusa wywinąć pytaniem czy jesteście przygotowani powinien się zapytać jak jestaście przygotowani ,dlatego się rozładowałem odpłacając pięknym za nadobne.poz Hermogenes
  • 0

#13 OFFLINE   gofer

gofer

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:05

kol gofer chce nam jakiegoś psikusa wywinąć
,dlatego się rozładowałem odpłacając pięknym za nadobne.poz Hermogenes

Hermogenes, nie podoba mi się Twoje zachowanie ;) a tak na poważnie to spytałem czy, bo sam nie byłem przygotowany. (pierwszy sezon)
W sumie we wrześniu przyszykowałem agregat 2KW, zapalił elegancko, 10 min pochodził, a teraz jak trzeba było, ni jak nie chciał odpalić.

Użytkownik gofer edytował ten post 28 styczeń 2013 - 22:06

• 0

Kto chce szuka sposobu,

#14 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1975 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:11

Odnośnie grawitacji w CO jest jeszcze jedna ważna sprawa - temp na kotle, większość kotłów z podajnikiem lub bez pracuje na temp 60-65C na tej temp grawitacja może nie zadziałać, potrzeba jest wyższa temp 75-80C i wtedy będzie działać.

Pozdr.

nie zgodzę się z Toba
u mnie na kotle 52st
podczas testów z termostatem pokojowym wyłączał on pompę CO po osiągnięciu danej temperatury w pomieszczeniu, w momencie jej ponownego załączenia słychać stuknięcie opadającej kuli zaworu różnicowego. sterownik pilnuje zadanej w trybie ciągłym więc nie przeciąga do 70st aby grawitacja działała. działać będzie nawet przy 40st - różnica ciśnień go otwiera a nie wysoka temperatura. aby działała dobrze grawitacja oprócz zaworu różnicowego muszą być zachowane właściwe średnice rur, bez tego nawet jak kocioł zagotujesz to nic nie pomoże
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#15 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7119 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:14

W sumie we wrześniu przyszykowałem agregat 2KW, zapalił elegancko, 10 min pochodził, a teraz jak trzeba było, ni jak nie chciał odpalić.

No właśnie a jaki to agregat?

Lepiej używana Honda niż nowy chińczyk - miałem oba i wiemto z doświadczenia , najlepsze silniki to GX390 i GX270 Hondy , reszta to mało istotna otoczka.
Są jeszcze diesle Lombardini to merc dla agregatów, ciężko taki kupić ale na lata starczy.

Pozdr.
  • 0

#16 OFFLINE   Hermogenes

Hermogenes

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 592 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:19

Co ja mogę poradzić taki się przekorny urodziłem (ten typ tak ma) no dobra najgorzej kiedy się na poważnie obrażają lub nie czują podpuchy.poz Hermogenes
  • 0

#17 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7119 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:20

nie zgodzę się z Toba
u mnie na kotle 52st
podczas testów z termostatem pokojowym wyłączał on pompę CO po osiągnięciu danej temperatury w pomieszczeniu, w momencie jej ponownego załączenia słychać stuknięcie opadającej kuli zaworu różnicowego. sterownik pilnuje zadanej w trybie ciągłym więc nie przeciąga do 70st aby grawitacja działała. działać będzie nawet przy 40st - różnica ciśnień go otwiera a nie wysoka temperatura. aby działała dobrze grawitacja oprócz zaworu różnicowego muszą być zachowane właściwe średnice rur, bez tego nawet jak kocioł zagotujesz to nic nie pomoże

U Ciebie zawsze wszystko działa ;)
A weź Kowalskiego, który trochę spapraną instalkę np za cienkie lub niewłaściwie prowadzone rurki do CO .
Różnica ciśnień to jedno a opory instalacji to drugie, jeżeli różnica ciśnień pokona opory to jest praca na grawitacji a jak nie to gotowanie wody lub w skrajnym przypadku duże bum

Pozd.
  • 0

#18 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1975 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:31

i znów się zgadzam z Tobą
dlatego napisałem wcześniej że trzeba zrobić instalację tak aby mogła pracować grawitacyjnie. jak "fachowiec" spitoli to nic nie pomoże. ja mam ten komfort że działa. a jak nie będzie chciało z jakiegoś powodu to mam kominek.
i tutaj napiszę co uważam za ważne w temacie ogrzania domu gdy nie ma prądu.

dywersyfikacja źródeł ciepła.

nie ograniczać się do jednego. posiadać dwa i to takie które potrafią pracować w zupełnie róznych warunkach. ostatnio moja koleżanka miała potężny kłopot ponieważ wysiadł jej kocioł gazowy. i w domu zimno a prąd miała. posiadanie awaryjnego urządzenia grzewczego pozwoliłoby jej spokojnie czekać na serwis zamiast rwać włosy z głowy i biegać z termoforem przy tyłku

Użytkownik TIMON120777 edytował ten post 28 styczeń 2013 - 22:32

• 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#19 OFFLINE   smok

smok

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:41

Ja mam agregat BOSCH wyprodukowany w Japoni. Przy odpalaniu jeszcze nie miałem z nim problemu.Ma 0,5kW Bez problemu ciągnie całą instalację. A co do grawitacji mam wszystkie grzejniki z zasilaniem dolnym,i bez problemu działa.
  • 0

#20 OFFLINE   Rafal71642

Rafal71642

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 345 postów
  • Zainteresowania: technika grzewcza,
    motoryzacja,urbanistyka,
    transport,mechanika

Napisano 29 styczeń 2013 - 00:12

Witam
Temat ciekawy więc i ja dołoże swoje 3 grosze :)
W kotłowni szklarniowej mamy agregat o mocy 45 kW, z 2 cylindrowym silnikiem diesla Andoria tzw. Esiak, ma już troche lat na karku, ale jego konstrukcja jest banalnie prosta, serwisuje go sam, pali z pół obrotu nawet w największe mrozy, jedyny problem jest taki, że trzeba mieć w zanadrzu dwa akumulatory i spiąć je w taki sposób aby uzyskać 24V.
Natomiast w domu, jest pompka dołożona do starej instalacji grawitacyjnej i zawór różnicowy, w momencie wyłączenia prądu, podnosi się kulka w zaworze i wszystko zaczyna hulać grawitacyjnie, gdyby to nie zadziałało, lub byłaby jakaś poważniejsza awaria kotła, to w zapasie stoi jeszcze piec kaflowy, w stanie pełnej gotowości :).
Pozdrawiam
Rafał
  • 0
-Zębiec SWC 1120 kW
-Koch KMK 500 kW