Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Plaszczem Wodnym + Powietrzna Pompa Ciepla


ash2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnosnie mojego pomyslu na CO i CWU w moim domku - czy to wogole bedzie dzialac?

 

Otóz domek jest parterowy z poddaszem uzytkowym, w sumie 100m2. Ocieplenie z zewnatrz 15cm styro, na fundamentach 5cm. Na poddaszu natrysk z pianki ok 20cm - jednym slowem dobrze ocieplony.

Źródła ciepla ma stanowic kominek z plaszem wodnym 14kW oraz powietrzna pompa ciepla z zasobnikiem oraz 3 węzownicami HEWALEX PWPC 3,8H-A 3-W300.

Na calej powierzchni podlogówka. Rodzina 2 osoby dorosle i 2 dzieci. 5 kanałow wentylacyjnych do wykorzystania.

 

PC ma grzac w priorytecie CWU natomiast w okresach przejsciowych (wiosna oraz jesien) w temperaturze do +5 ogrzewac dom. Ponizej tej temperatury mam zamiar palic juz w kominku. Gdy pale w kominku mieszacz daje temp na podlogowke a reszte na zasobnik w PC do CWU (drugi obieg pomijajacy mieszacz) poprzez 2 wezownice. W okresach przejsciowych PC grzeje wode, a poprzez 2 wezownice woda ciepla poplynie na rozdzielacz do podlogowki. Powierzchnia 2 wezownic to 1,5m2.

 

Przesylam moj projekt instalacji, prosze mi powiedziec czy to bedzie dzialac? Prosze rowniez o sugestie. Nie wiem tylko jeszcze jak sterowac druga pompa na obieg do wezownic.

Pozdrawiam

 

post-47266-0-04054200-1359325398_thumb.jpg

Edytowane przez ash2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 m2 podłogówki i 14kW kominka to masz niestety spory nadmiar mocy, i to co zaproponowałeś niestety się nie sprawdzi. Ale za to możesz wykorzystać bufor PC do ładowania przez kominek i z bufora zasilać podłogówkę. Na schemacie który zamieściłeś pompy się dubluja i aby układ mógł pracować poprawnie trzeba będzie zamykac i otwierać zawory a właściwie nie ma możliwości ładowania bufora w czasie pracy kominka (co zrobić z nadmiarem ciepła o którym wspominałem). Na podłogówkę z bufora też musisz stosować zawór 3D. Kolejna sprawa to ochrona powrotu kominka na schemacie jej nie ma a być powinna, przy bezpośrednim ładowaniu bufora można ja pominąć. Na schemacie dziwne jest podłączenie bufora do kominka, nie widzę sensu podłączania kilku wężownic z jednego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy to w ten sposób liczy się moc urządzenia? 14 kW to 14 kW, choć czasem producenci kominków podają ich moc jako sumę mocy płaszcza wodnego i konwekcji z kominka. Ty piszesz o tym że, "dużo ciepła ucieknie z niego w komin" co jest stratą i nie ma nic wspólnego z mocą kominka. Poza tym to nie wiem na jakiej podstawie negujesz oświadczenie producenta o mocy urządzenia? Takie oświadczenie jest zawsze poparte badaniami kominka i certyfikat wystawiony przez jednostkę badawczą jest prawdopodobnie dostępny na stronie producenta. Moc to nie to samo co straty. A jak 14kW to na 100 m2 jest moc naprawdę duża.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kominka może być nawet 14 to nie jest ważne o ile będzie ładował bufor ja bym go wogłe nie podłączał do podłogi jedynie do bufora pracującego jako sprzęgło dla wszystkich zasilań i odbiorów tzeba tylko poszukać bufor o odpowiedniej ilości i mocy wężownic (koszty) ale można wtedy mocno upruścić. Kominek z ceramicznym palnikiem robią takie w reklamie na górze wysoko temperaturowo napędza grawitacyjnie wężownicę 14 kw ,pompa napędza swoją np 5 kw a podłoga odbiera poprzeez układ mieszający tyle ile potrzeba w danej chwili, w trakcie palenia oddaje jeszcze szyba a po zakończeniu ceramiczny komin z tych strat kominowych oddaje ciepło.A prysznic na przepływkę elektryczną albo wężownicę schładzającą kominka (kominek blisko łazienki)w zależności czy kompiemy się podczas pracy kom czy przy spoczynku .Ale dałem temat do rozważań i dyskusji.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka wezownic poniewaz woda ciepla idzie do gory, wiec jak chce wspomagac ogrzewanie PC to efektywnie chce to robic. Nie wiem tylko jak sterowac ta druga pompa obiegowa od zasobnika i jak ewentualnie pociagnac ten drugi obieg do wspomagania zeby bez wiekszych kombinacji zmieniac zrodlo ciepla z pompy na kominek i odwrotnie.

Jakies sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Widzę kolego, że ciągniesz dalej te męki z misternym sterowaniem.

 

Chyba wszyscy tutaj pisali, że należy to zrobić dużo prościej.

Kominek ma zawsze nagrzewać ten bufor i tylko bufor.

Podłogówka ma być zawsze zasilana tylko z bufora.

I tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyższej podpinasz żródło o większej temp ,do niższej żródło niskie a podłogę zasilasz z komory wodnej bufora poprzez zawór mieszalny .poz Hermogenes (to jest moja opcja )masz trzy w jednym połączenie żródeł sprzęgło transformację energi i magazyn energi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek - tak, potrzeba jeszcze sterowania.

Przydałby się zawór 3-d stałotemperaturowy podwyższający temp powrotu na kominek np Esbe 55-60C, bez niego cały kominek zaleje smoła.

Widzisz ja mam bufor 800l na stałe ładowany pompą z kotła na pellet, do jednej węzownicy mam podłączony kocioł rezerwowy na drewno, do drugiej kiedyś solary, cała automatyka polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości ciepła do bufora , aby była odpowiednia temp a z bufora ciepło jest podawane na grzejniki, podłogówkę i CWU - w sumie 3 pompy na odbiory i dwie ładujące.

I co najważniejsze działa już drugi sezon grzewczy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze ktos potwierdzic czy jedna wezownica o pow 0,7m2 ogrzeje 100m2 podlogi z bufora 300l zintegrowanego z PC?

Ciężko będzie jednoznacznie to potwierdzić - zależy od mocy przepuszczanej przez tą wężownicę.

Moc zależy od temp zasilania i temp powrotu ( różnicy tych temp) oraz przepływy przez wężownicę.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy ze w okresach przejsciowych PC bedzie wode grzala do 50 stopni troche dluzej, zalezy jak niska bedzie temperatura. Założmy, ze do +5 bedzie pompa dzialac. Czy bedzie to oplacalne i efektywne grzanie CWU (40 stopni) i CO (max 35 stopni)? Ponizej +5 bede staral sie uruchamiac kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta nie podano jednoznacznej mocy dla tej wezownicy natomiast znalazlem dla podobnej:

Znamionowa moc cieplna wężownicy 0,8m2 (temp. zasilania 80°C, przepływ 0,72 m3/h) - kW 16

 

Skoro w tym zbiorniku jest ciut mniejsza to zakladam moc znamoionową na ok 13-14 KW.

To chyba sporo. Mozliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.