Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ehhh Z Tym Ogrzewaniem-Pomocy


mirek28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po części przedstawię w czym problem i mam nadzieję na pomoc ze strony kolegów forumowiczów. Więc mieszkam w domu o pow. ok 150m2 ,w każdym pomieszczeniu jest odpowiednia liczba żeberek grzejnikowych(alu) odpowiadająca metrażowi, dodatkowo ogrzewanie podłogowe na dole (korytarz, łazienka, kuchnia) a na górze tylko w kuchni i łazience, w kotłowni piec na węgiel i drewno- kamen 1.9 kw ze sterownikiem i dmuchawą, pompa nad kotłem która puszcza obieg wody i dodatkowa pompa do podłogówki.Temperatura na kotle ustawiona na 62st, nadmuch na 4 biegu ,powiem szczerze że sporo mi idzie opału(mowa o drewnie i węglu) a w domu wielkich cudów nie ma jeśli temp. nie będzie utrzymywana w granicach 55-62, podejrzewam że może ekipa która to wszystko montowała ,po prostu nie ustawiła tego dokładnie i z tąd ubytki na cieple, regulatory na grzejnikach mam najprostrze(zasilenie) a powroty na maxa odkręcone-może tutaj jest jakiś błąd,

Panowie i Panie proszę o pomoc, może o czymś zapomniałem ale pewnie wyjdzie z czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podaj jakbyś mógł dokładniejsze dane tzn, stopień docieplenia domu, rodzaj okien noi ile konkretnie spalasz tego paliwa dziennie czy sezonowo? Wiesz dość dużo to pojęcie względne, jedyne co mi sie narazie nasuwa, na myśl to to że masz nadmuch za mocno ustawiony, według mnie powinno być 1,2, mocniejszy podmuch powoduje wywalanie ciepła w komin, zresztą wogóle twierdze, że dmuchawa to jest zło konieczne do spalania miału, jeśli palisz grubym węglem czy drzewem, trzeba dać pole do popisu fizyce :),kupić miarkownik , i palić na naturalnym ciągu:)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to KAMEN W 1.9 kw.

Kolego Rafal71642 jeśli chodzi o docieplenie jest to styropian 10cm okna plastiki nowe,bo cały dom jest nowy,a czy te powroty na grzejnikach powinny być odkręcone na maxa?Jeśli chodzi o nadmuch to 1 lub 2 bieg nie będzie za niski?Opał- tygodniowo idzie mi ok 100kg węgla i ok 0,5 m drewna(jednak nie pali się cały dzień,tylko rano od 8-10 a wieczorem od 16 do 22)proszę o wszystkie odpowiedzi jeśli można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie grzejniki są równo ciepłe to mogą być pełne przepływy ;jeśli byś miał jakieś problemy z niedogrzewaniem to te ciepłe można trochę przytemperować ,ale to trzeba robić z głową małymi kroczkami.Kocioł trochę za duzy 19 Kw a nie 1,9 takich nie robią ,dlatego palisz nie ekonomicznie,instalacja pewnie nie jest w stanie odebrać i przekazać ciepła do pomieszczeń z pełną sprawnością tyle na zaczepkę.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo co Ty ogrzejesz przez te dwie godziny kocioł komin i trochę rur do 62 oddasz ciepło do 35 w grzejniki i trochę w podłogę ,wentylacja zabierze to w atmosferę zanim sciany się nagrzeją ,chyba że masz bufor i chihrasz się pod nosem. bo samo powietrze nie jest w stanie zachować tych proporcji akumulacji.przez dwie godziny paląc drewno pełną mocą 2* 19kw/4kwh/kg =10 kg/0,7 =14 kg drewna 7 dni w tygodniu daje około 100 kg drewna wieczorem spalasz 3 rzy tyle więc 300 kg , a więc wychodzi 400 kg drewna na tydzień co przy twardych daje około 0,5 m a gdzie się podziało 100 kg węgla .Wnioski wyciągnij Sam poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozpalasz kocioł dwa razy . Przy rozpalaniu jest największa strata kominowa bo kocioł chodzi ostro .Rano rozpalasz na dwie godziny zagrzejesz wodę w kotle , instalacji ,komin i wygaszasz czyli najwięcej ciepła puszczasz w komin. Wieczorem przez cztery godziny palenia dodatkowo zagrzejesz jeszcze trochę dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko musisz Sam wypraktykować coś masz zwalone przez internet się nie da .Może opał ma nie właściwe parametry ,prędkośc nadmuchu to już napisali ,kocioł za duży ( nie ma bufora) też napisali Sam producent podaje do Twojego domu 13 kw a pewnie i sprawność 82 to bajka ja liczyłem 70 koledzy z energetyki powiedzą że przy tym przewymiarowaniu to realne 40 .Może się zaraz okazać że pod podłogą na gruncie jest gówniana izolacja termiczna bo w projekcie nie było podłogówki a instalator nie miał gdzie wcisnąć 15cm styro ,długo gdybać .Częstotliwość palenia też powinieneś dopasować tak jak napisałem wyżej to też może być jedną z przyczyn każdy dom jak i instalacja są inne i trzeba się nauczyć bo nie ma złotej reguły wez aspirynę kiedy boli noga.Jedziesz po koleii .10 m drewna na ten dom na całą zimę z autopsji spalam 10-12 na ciut większy przy mocy 10+2 ,a w te ostatnie mrozy jeszcze pszczółka nie pokazała na co ją stać.choć producent podaje sprawność 70.poz Hermogenes

ps Widzisz Xawer napisał podobnie co jawyżej.

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To faktycznie, jeśli mamy dom 150m2 zbudowany wedle nowych standardów, 19 kw to kocioł; ostro przewymiarowany, 13-tka tego producenta wystarczyłaby spokojnie, ja na twoim miejscu paliłbym w sposób bardziej ciągły, tzn, rozpalamy rano, zasypujemy kocioł do samej góry, tak żeby nie przekroczyć poziomu ostatniego dystrybutora powietrza (tej dziurki w płaszczu wodnym), dlatego, że ten kocioł nie ma w drzwiczkach zasypowych klapki powietrza wtórnego, Ustawiamy temperature na sterowniku przykładowo na 50-55, i idziemy do pracy czy tam swoich zajęć.Przy dobrym układzie 10-12 godzin powinien wytrzymać, wracasz z pracy dosypujesz i palisz jeszcze powiedzmy do tej 22, acha nadmuch bezwzględnie na 1 góra 2, a całkiem najlepiej to byłoby jakbyś zainwestował w miarkownik, nie jest to droga inwestycja, a do palenia grubym węglem znacznie lepiej się sprawdza niż dmuchawa. Ogólnie Kamen to moim zdaniem dobra marka, znam te kotły dość dobrze bo są produkowane w moim mieście, znam też kilku użytkowników, generalnie to solidna marka, to, że masz kocioł przewymiarowany to już tego pewnie prędko nie zmienisz, musisz po prostu pokombinować, metodą prób i błędów znaleźć złoty środek.

Pozdrawiam

Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.