Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem+Węglowy=> "pójdą" Razem?


CM2X

Rekomendowane odpowiedzi

Pompy mają być 2, tam gdzie te zawory.

Wtedy jest prosto... bo każda ma swój sterownik i każdy wie kiedy ją uruchamiać itd, no i już jest to gotowe.

 

Za każda pompą dać zasuwę do ew. regulacji "mocy" i to może wystarczyć.

Z tego co zrozumiałem to kolega CMX2 chce szybko i po "trupach" nagrzać pomieszczenia. Dlatego narysowałem schemat. Włącza ręcznie pompę, rozpala w kominku i kotle. Hulaj duża piekła nie ma.

Jeżeli nie można dać pompy na powrocie to pompa może być na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to kolega CMX2 chce szybko i po "trupach" nagrzać pomieszczenia. Dlatego narysowałem schemat. Włącza ręcznie pompę, rozpala w kominku i kotle. Hulaj duża piekła nie ma.

On już tak ma i to ma 2 pompy i w dodatku nie musi włączać ręcznie pompy.

Wystarczy, że rozpali w jednym i drugim a sterowniki same włączą pompy kiedy trzeba.

 

Tylko trzeba ustawić przepływy.

Po usunięciu usterek oczywiście (ten ZR zlikwidować albo odciąć jakimś zaworem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego CM2X zapomniałeś lub nie wiesz o takim czymś jak sprzęgło hydrauliczne,

Jedyne sprzegło z jakim mam do czynienia to samochodowe muszę dopiero poczytać o hydraulicznym :( .

Siłowniki, silniki krokowe itd...już sama myśl mnie przeraża.

Emus nagrzać tak, ale nie po "trupach", no chyba że w czasie grzania teściowa się nawinie :) .

Sambor tak 2 rury, drugą do pieca zakładam zaraz po sezonie :) .

 

Dzięki Vernal, że zauważyłeś tę moją "automatykę" -dwie pompy +zz. Masz racje teraz jest tak jak piszesz.

Rozpalam w obu i sterowniki włączają pompę. "Ustawić przepływy" - mógłbyś to rozwinąć. ZR wywalę niebawem, jakie usterki jeszcze?, bo że są tego jestem pewien :(

Edytowane przez CM2X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak ustawię przepływy, pompy P1 i P2 będą mogły pracować równocześnie i na wzajem nie będą zamykały przeciwstawnych ZZ ?.

Jeżeli tak, to problem miałbym rozwiązany, pompy zostałyby jak w #1 więc na zasilaniu i zapewne tylko niewielkie przeróbki :) .

Tylko jak ustawić te przepływy?, prawdopodobnie chodzi o to, aby wyrównać ciśnienie w obydwu układach?

Edytowane przez CM2X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie to się za pompami daje zawory regulacyjne (zasuwy) i się reguluje.

Jak która pompa za mocna i blokuje drugą, to jej śrubę przykręcasz, jak w życiu.

Nie można by poćwiczyć z zaworami te które są w układzie i służą do odcinania pompy?

Czy z zasuwami to nie będzie tak, że jak się osłabi działanie jednej pompy to automatycznie druga pompa zamknie ZZ tej pierwszej?

Czy sprzęgło hydrauliczne musi pracować w pionie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło pionowo niestety nie wejdzie ( vide: fotka # 22). Jaka jest różnica w działaniu pomiędzy zwykłym zaworem kulowym a zasuwanym?. Zasuwany nie zmienia przekroju, czy o to chodzi?, i czy to ma tutaj aż tak duże znaczenie?. Za parę dni ma być zimno, wtedy "pojadę" znowu na piecu i kominku,- spróbuję poćwiczyć na zaworach kulowych tych, które są przy pompach.

Edytowane przez CM2X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy krótko mówiąc zawór zasuwowy jest trwalszy?. Akurat zawory przy pompach mam dobrej klasy i na razie do sprawdzenia regulacji przepływów wystarczą ;) .

Żeby wypróbować to muszę rozpalić w kominku i w piecu, bo wtedy załączą się obie pompy i będę tak sterował przepływami na zaworach kulowych,

aby pompy nie blokowały przeciwstawnych ZZ. Jeżeli chciałbym regulować przepływy na wyłączonym kominku i piecu (zimna woda), nie będę wiedział który ZZ blokuje

i czy w ogóle blokuje. Przy rozpalonym kominku i piecu jeżeli pracują obie pompy a zamknie się jeden ZZ zaraz wiem który, ponieważ wtedy temperatura rośnie tylko na jednym źródła ciepła tym zamkniętym przez zawór.

Teraz nie mam możliwości odcięcia ZR, muszę spuścić wodę z układu, ale on chyba przy próbach regulacji nie będzie przeszkadzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że ZR będzie przeszkadzał w regulacji.

To jest dla mnie po prostu wadliwie wykonany układ a takiego wyregulować się nie da.

Dlatego pisałem - NAJPIERW usuń usterki.

 

Jeśli ZR nie będzie przeszkadzał w regulacji, to po co go usuwać?

 

Zawory kulowe nie są przeznaczone do regulacji i nie ma sensu rozpatrywać czy w tym zakresie są trwalsze czy nie.

Tak samo jak nie ma sensu rozpatrywanie czy do przybijania gwoździ taki zawór jest trwalszy niż młotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy usunięcie usterek dot. tylko ZR i wpięcia zaworów zasuwowych?

Muszę zrzucić całą wodę z układu, więc najlepiej usunąć wszystkie błędy.

Teraz trochę zimno się robi, może poczekam do przyszłego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Docelowo zawory za pompami mają być zasuwane.

Były kiedyś takie zasuwki mosiężne prod rumuńskiej - skojarzenia jakościowe niespecjalne, a jednak u mnie sprawdzają się nieźle. I to zarówno w CO jak CWU; żeliwo odradzam z powodu korozji w pracy na ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw spróbuj tak jak jest, przecież to nic nie kosztuje. Jeszcze nie sprawdziłeś a już chcesz wodę spuszczać z układu...

Chyba nie zrozumiałem Ciebie do końca...bo, aby wyrzucić ZR muszę zrzucić wodę z układu (nie mam możliwości jego odcięcia) więc chciałem przy "okazji" wsadzić zasuwy, jak też usunąć resztę usterek, tylko też do końca nie wiem, które masz na myśli, poza w/w wymienionymi?.

Adam, Sambor - dzięki za podpowiedzi, właśnie tego typu zasuwy znalazłem w miejscowej hurtowni :) .

Na marginesie, teraz grzeje tylko kominkiem, gdyby temperatura nie spadała poniżej -5 st. ten mój ułomny układ spisywał by się perfekcyjnie.

Gdybym tak jeszcze grzał nim po godz. 16-tej .... :) to już ...Ameryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba nie zrozumiałem Ciebie do końca...bo, aby wyrzucić ZR muszę zrzucić wodę z układu (nie mam możliwości jego odcięcia) więc chciałem przy "okazji" wsadzić zasuwy, jak też usunąć resztę usterek, tylko też do końca nie wiem, które masz na myśli, poza w/w wymienionymi?.

Ja tu przez internet więcej usterek nie widzę.

Jeśli próbowałeś przymykać zawory w tym układzie to opisz jakie wyniki, jeśli nie próbowałeś to spróbuj - to miałem na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal no właśnie, wydawało mi się że zauważyłeś jeszcze jakieś usterki, stąd ta moja irytacja.

Ponieważ w ostatnie dni jest ciepło palę tylko w kominku, ale od soboty zapowiadają powrót zimy, więc wtedy uruchomię też piec i będę mógł regulować przepływ przymykając zawory, na razie zrobię to w układzie z ZR, czy mogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.