Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyjście z kotła?


Jowram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moim zdaniem jest dużym nadużyciem stosowanie aż takich "skoków" na rurach. Książki podają najczęściej że jest to o jeden typo-szereg w dół. Czyli 1,5". Ale moim zdaniem 5/4" też można by dla takiej mocy zastosować. 3/4 to dla kotła do 8-10 KW. Moje zdanie ( nie jestem instalatorem). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W końcu doczekałem się instalatora do mojego pieca Żubr 26 KW. W wyjście dwu calowe wpakowali rurkę 3/4 cala i całe zabezpieczenie pompy obiegowej i za tym zaraz zawór 4d też 3/4 cala . Czy to jest prawidłowo ?

 

 

Układ do rozbiórki ,żle zawór 4D z nie odpowiednim doborem i błędnym połączeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada przy projektowaniu instalacji jest taka, że prędkość cieczy - wody w rurach nie powinna być większa niż 1 m/s. Przy mocy 26kW w rurze fi 28 prędkość będzie wynosiła ok. 1,2m/s należało by użyć rury o większej średnicy czyli np 35 mm (ale tylko, jeżeli różnica między temperaturą wody wychodzącej z kotła i powrotem będzie równa 10 st.C, jeśli delta t wynosić będzie 15 st.C to V=0,81m/s), ale rury o tych średnicach są drogie i jak zwykle kompromis między ceną a zasadami. Instalator powinien Ci powiedzieć i pozwolić wybrać między fi 28 i 35mm natomiast jeśli jesteś humanistą nie powinien pytać tylko samemu podjąć decyzję. W mojej ocenie należy poprawić instalację przynajmniej do pierwszego rozdzielenia rur. Natomiast jeśli nie dokonasz naprawy to po prostu nie będziesz mógł wykorzystać pełnej mocy kotła a tylko jakieś 80 procent.

Jeśli chodzi o użycie zaworu czterordogowego jest to przede wszystkim zabezpieczenie kotła przed korozją, zbyt niska temperatura powrotu powoduje roszenie kotła i w konsekwencji korozję kotła. Zawór ten miesza wodę powrotu i zasilania zwiększając temperaturę wody wracającej do kotła minimum 43-45 st.C, kosztem temperatury wody zasilającej instalację ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą zaworów czterodrożnych, jest możliwość podłączenia podgrzewacza ciepłej wody użytkowej (C.W.U) do obiegu kotłowego; Jak zawory 4d współpracują z wymiennikami ciepłej wody co to jest DN i jaki powinen być zastosowany do kotła 26 KW?

 

Pozdrawiam

Bojler CWU podłączasz bezpośrednio do kotła, ponieważ odbiór mocy cieplnej jest niski i nie powoduje dużego obniżenia temperatury na powrocie, zawór czterodrożny tylko w obiegu instalacji ogrzewania - do grzejników. DN - średnica nominalna zależy od rur użytych w instalacji, w układzie mieszającym.

post-1622-1226149977_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za popowiedz.Czyli zasada montowania zaworu 4d jest zawsze taka sama mianowicie montujemy go zawsze na wyjściu przed zabezpieczeniem pompy CO,a u mnie zainstalował za pompą obiegową CO. Jeszcze jedno pytanie czy zamiast miedzi dać na wyjściu 1,5cala stalowej rury i cały układ pociągnąć jakieś 1,5m następnie zredukować na 3/4 na miedz i dalej do grzejnikow?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Nie, takiej zasady nie ma. Są dwa rodzaje regulacji ilościowa i jakościowa, pierwsza to kiedy pompa obiegowa jest montowana w obiegu kotła tj. między zaworem czterodrogowym a kotłem, a druga kiedy pompa jest w obiegu instalacji grzewczej czyli od zaworu czterodrogowego do odbiorników ciepła. Ja jestem zwolennikiem tej drugiej i montuję pompę za zaworem 4D, ale pierwsza metoda nie jest błędem. Co do wątpliwości miedź czy stal i jaka średnica, każdemu instalatorowi wygodniej jest robić w miedzi i próżniejszy efekt, dodatkowym atutem miedzi jest to, że nie "zarasta" rdzą.

Jaka średnica rur - ja bym użył rury o średnicy 28mm odpowiednik rury 1' do rozdzielacza, później podzieliłbym zgodnie z zapotrzebowaniem na moc na rury 22mm i 18mm tak aby uzyskać właściwe przepływy, tj. poniżej 1 m/s.

Jeśli chcesz więcej to mogę Ci przesłać na Twojego maila bardzo prymitywny arkusz kalkulacyjny do przepływów, którego używam do bardzo zgrubnych obliczeń. Jeszcze jedna uwaga, używaj łuków a jak najmniej kolanek, kolanka dają większe opory.

Pozdrawiam

ps. mój mail [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.