Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem: Dymienie Z Kotła


mifau

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem młodym instalatorem mam 27 lat więc proszę o wyrozumiałość.

Zamontowałem u klientów kocioł Rakoczy popter ds z dolnym spalaniem. Z pieca bardzo się kopci po otwarciu drzwiczek zasypowych, nie potrafię zdiagnozować problemu. Dodam, że komin jest drożny, czopuch otwarty więc niby wszystko ok. Proszę o pomoc w wyeliminowaniu tego problemu, za wszystkie porady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie ale jakiś śmieć blokuje kanały konwekcyjne w kotle? Czasem wkładają do środka jakieś kartony, instrukcje czy inne blaszki. Komin też musi się nagrzać, ostrzej drewnem przepalić i pierwsze rozpalania też na wyższych temperaturach by dogrzać blachę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też dłuższy czas walczyłem z dymieniem z drzwi zasypowych. Mój pseudo górno-dolniak potrzebuje przykmnięcia PG przed otawrciem drzwi a następnie powolne otwarcie drzwiczek załadowczych. Czasem jak jest jakieś słabe ciśnienie otwieram dodatkowo okno przed otwarciem i wtedy problem całkowicie znika.

Czy jest doprowadzone powietrze do kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem jeszcze młodszym niedouczonym magistrem :P więc nie wiem czy CI pomogę, ale podzielę się swoimi obserwacjami i tym co wyczytałem na tym forum. Mam Zębca kwkd, dolne spalanie podobnie jak Popter. Drzwiczki w dolniaku należy otwierać powoli, najlepiej z zamkniętym powietrzem z popielnika, najpierw uchylić i zaczekać aż ciąg zassa dym z komory zasypowej w palnik, następnie otwierać dalej. Z tego co się orientuje ten Rakoczy posiada szczelinę nad komora zasypową więc tamtędy owy dym powinien również być zassany.Ta szczelina robi z poptera "mieszanieca "tzn. prawdopodobnie powoduje zapalnie się całego zasypu, szczególnie gdy podajesz większa ilość powietrza wtórnego (tego z drzwiczek zasypowych), gdy zasyp pali się u góry gazy błądzą po kotle i jeżeli raptownie otworzysz drzwiczki zadymi na bank, przynajmniej tak jest u mnie, pomimo, że nie mam tej szczeliny tylko klapkę i bardzo dobry ciąg. Spróbuj delikatnie uchylać i patrz czy zaciąga pod grodź, jeżeli dym i tak będzie się wydobywał na kotłownie to prawdopodobnie wina ciągu. Aha i jeszcze jedno : po rozpaleniu przesuń żar pod grodż, bo teoretycznie tylko tam powinno palić się w dolniaku i dopiero wtedy zasyp. Może wypowie się osoba, która ma poptera, ktoś opisywał na forum jego budowę i użytkowanie. Więcej Ci nie podpowiem bo się nie znam :P

Edytowane przez lolita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też dłuższy czas walczyłem z dymieniem z drzwi zasypowych. Mój pseudo górno-dolniak potrzebuje przykmnięcia PG przed otawrciem drzwi a następnie powolne otwarcie drzwiczek załadowczych. Czasem jak jest jakieś słabe ciśnienie otwieram dodatkowo okno przed otwarciem i wtedy problem całkowicie znika.

Czy jest doprowadzone powietrze do kotłowni?

 

co to jest PG? ;) jest doprowadzone powietrze ale przez mały otwór, chyba muszę rozbić porządną dziurę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest doprowadzone powietrze ale przez mały otwór, chyba muszę rozbić porządną dziurę

Jeśli jest okno w kotłowni to otwórz je i sprawdz czy się poprawi jeśli nie to otwórz drzwi od kotłowni na dom i następnie otwórz najbliższe okno. Oczywiście zakładam, że drzwiczki otwierasz powoli i dajesz czas na wessanie dymu do palnika.

Każda kotłownia powinna mieć dostęp do powietrza z zewnątrz tzw kratka nawiewna jak i kratka wentylacyjna tzw wywiewną. Pewnie w instrukcji jest taka informacja łacznie z tym jakie powinny być wymiary tego otworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam- mam kociołek Poptera D na miarkowniku ale nie mam problemu z dymieniem

zamykam PG dolne drzwiczki ,otwieram czopuch,lekko uchylam drzwiczki zasypowe ,słychać jak ładnie zasysa dym do komina i nie ma problemu z zadymianiem kotłowni natomiast gdy czopuch jest przymknięty i otworzysz drzwiczki zasypowe fakt jest taki ze zadymi kotłownię , kocioł jest szczelny nawet jak przymknę całkowicie czopuch nic z niego nie dymi nic nie musiałem uszczelniać ta szczelina nad komorą zasypową wg.producenta jest po to aby oddymiać komorę zasypową więc nie powinno dymić najlepiej ją zatkaj,uszczelnij bo potrzebna ona jak wrzód na *****

jak masz wentylator to go wyłącz przed otwarciem drzwiczek dobre rady już Ci udzielili koledzy więc do dzieła

kociołek daje radę nie jest najgorszy, największym jego problemem jest ruszt wodny i spory niedopał węgla natomiast przegarniacz rusztu to tylko wygniata rowki w opale do odpopielania się nie nadaje takie jest moje zdanie ,trzeba przerusztować pogrzebaczem bynajmniej jest z tego efekt w drzwiczkach zasypowych powietrze PW mam lekko uchylone i jest dobrze jak dużo dodasz PW rozpali się szybko cały zasyp węgla więc nie ma mowy o ekonomi spalania

Edytowane przez dromore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem młodym instalatorem mam 27 lat więc proszę o wyrozumiałość.

Zamontowałem u klientów kocioł Rakoczy popter ds z dolnym spalaniem. Z pieca bardzo się kopci po otwarciu drzwiczek zasypowych, nie potrafię zdiagnozować problemu. Dodam, że komin jest drożny, czopuch otwarty więc niby wszystko ok. Proszę o pomoc w wyeliminowaniu tego problemu, za wszystkie porady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

A jaki jest przekrój komina ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

no ta ja swoje trzy grosze 

1 dmuchawa przy podkładaniu ma być wyłączona 

2 zamknąć dostęp powietrza pod ruszt 

3 delikatnie otwierać górne drzwiczki żeby zassało dym 

4 sprawdź czy wyjście z pieca nie wchodzi zbyt głęboko w komin ( mi się zdarzyło i zablokowałem pół komina )

5 jeśli dalej będzie kopcić a kocioł i komin są szczelne to pozostaje wyciąg spalin obecnie najtaniej 900 zł 

i jeszcze jedno niektóre kotły mają powietrze dodatkowe podane na wkładki dopalające je też przymknąć przy podkładaniu i rozpalaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.