Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura Na Piecu


marek1965

Rekomendowane odpowiedzi

mam do was pytanko jaka jest najlepsza temp na piecu ja w tej chwili mam ustawiona 45 mam caly czas wlaczona podlogowke a temp na kaloferach reguluje termostatami, w domu jest cieplo ale czy ta temp zadana na piecu nie jest za niska i czy dobrze wplywa na piec, bo slyszalem ze temp zadana na piecu optymalna powinna wynosic min 50st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie to producenci zalecają, większość wymaga odpowiedniej temperatury wody powrotnej. Na zasilaniu zaś 57 i więcej, a najlepiej powyżej 60 czy nawet 65 a do regulacji podłogówki zawory mieszające. Niska temperatura powoduje wykraplanie wody na ściankach wymiennika, w połączeniu z kwasami ze spalania powstaje zabójczy dla blachy kwas siarkowy i żre kocioł jak wygłodniały kornik świeże drewno. Kilka lat i pewnego zwykle mroźnego dnia w kotłowni można łódką pływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle zawsze jak najwięcej a do regulacji na zasilanie zawory mieszające, przykładowo u siebie mam zadaną 60 bez względu czy na dworze +5 czy -30, a na grzejniki podawane 40 - 45 sterowane zaworem 3D. Jak się ochłodzi to wygrzej kocioł ustawiając zadaną na ok. 70 stopni i kilka godzin tak utrzymaj, to dobrze zrobi dla blach. Nie masz smoły w kotle?

Edytowane przez mlodzieniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odróznij regulację temperatury zasilania od regulacji temperatury pomieszczenia. Zawory termostatczne na grzejnikach nie regulują temperatury zasilania. Jak masz na kotle 45 to na grzejnikach możesz mieć 44 może 43 C. Nie ma temperatury optymalnej na kotle w różnych miejscach kotła zmierzysz różne temperatury. Producenci za to określają min temperaturę zasilania i min temperaturę powrotu. I ze względu na trwałość kotła często jest wymagana właśnie minimalna temperatura powrotu i aby tą temperaturę uzyskać trzeba stosować zawory mieszające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem bo musiałem isc do pracy dzieki za podpowiedzi chcialem jeszcze zaapytac na jakiej temperaturze macie załaczanie pomp co,cwu bo jadej nie rozumiem o co chodzi czy ja temp na piecu 50st to pompy maja sie zalączac np przy temp48st czy ustawic zal pomp na 50st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do was pytanko jaka jest najlepsza temp na piecu ja w tej chwili mam ustawiona 45 mam caly czas wlaczona podlogowke a temp na kaloferach reguluje termostatami, w domu jest cieplo ale czy ta temp zadana na piecu nie jest za niska i czy dobrze wplywa na piec, bo slyszalem ze temp zadana na piecu optymalna powinna wynosic min 50st

producenci kotłów zalecają by temperatura na wyjściu kotła była wyższa niż 55 st C.Ta wielkość zapobiega korozji tzw niskotemperaturowej co zmniejsza poważnie żywotność kotła po stronie paleniska(blachy się pocą a następnie korodują) Zaleca się by temperatura była ustawiona na 60 st ze względu na bezwładność pracy kotła. na wyjściu należy założyć zawór tzw.mieszający 4 drogowy(cofa część wody gorącej na powrót podtrzymując w ten sposób temperaturę w kotle) Zawór 4 drogowy instalujemy tylko przy kotle do regulacji jego temperatury. Do rozdziału temperatury na poszczególne gałęzie zasilające są zawory 3 drogowe. One nie podtrzymują temperatury tylko ograniczają przepływy. to na tyle powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem bo musiałem isc do pracy dzieki za podpowiedzi chcialem jeszcze zaapytac na jakiej temperaturze macie załaczanie pomp co,cwu bo jadej nie rozumiem o co chodzi czy ja temp na piecu 50st to pompy maja sie zalączac np przy temp48st czy ustawic zal pomp na 50st

W moim układzie pompa CO załącza się samoczynnie po osiągnięciu temperatury 40 st C.Następnie pracuje ona przez cały czas. Nie zatrzymuje się bez względu na temperaturę.

Co do pompy CWU nie mogę nic napisać gdyż wymiennik cwu mam podpięty bezpośrednio bez pompy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle zawsze jak najwięcej a do regulacji na zasilanie zawory mieszające, przykładowo u siebie mam zadaną 60 bez względu czy na dworze +5 czy -30, a na grzejniki podawane 40 - 45 sterowane zaworem 3D. Jak się ochłodzi to wygrzej kocioł ustawiając zadaną na ok. 70 stopni i kilka godzin tak utrzymaj, to dobrze zrobi dla blach. Nie masz smoły w kotle?

A jak uciebie jest ze spalaniem na dobe pozdr....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dogrzać dom po zainstalowaniu termostatów przy grzejnikach na piecu mam temperaturę 63 st C.Za tę temperaturę odpowiada regulator pieca i podpięty do niego zawór 4 drogowy.Dzięki temu że w instalacji mam taką temperaturę termostaty mają możliwość regulacji temperatury poprzez pobór cieczy ciepłej i odcięcia dopływu po dogrzaniu pomieszczenia. Regulacja temperatury poprzez ZANIŻANIE temperatury kotła( 45 stC) może się skonczyć przepałem węgla,aż do trwałego uszkodzenia wymiennika kotła. Jeżeli cię stać to zacznij odkładać na nowy piec. Jeżeli cię nie stać to zacznij palić według wskazań producenta.

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione teraz 42 stopnie a w nocy sterownik przełacza na 35. Żadnych skroplin i innych bajek nie widać a kocioł jest już trzeci sezon

skroplin i tych podobnych rzeczy możesz nie zauważyć w trakcie pracy kociołka.Ale po spuszczeniu wody z kotła zobaczysz czarny szlam z kotła, resztki rdzy i bardzo brudną wodę.Określa to że po wewnętrznej stronie kociołka wystepuje korozja niskotemperaturowa.Blacha 5mm nie przerdzewieje przez okres 3-4 lat. Przy obecnym stanie spawania blach korozja wystepuje bardziej na blachach a nie na spawach.Ale jak zacznie lecieć nie będziesz wiedzieć jak zatkać to sito.W komorze spalania osadza się smoła co obniża trwałość i wydajność cieplna kotła.Gdy nadejdzie naprawdę duże mrozy wtedy będziesz się zastanawiał dlaczego kociołek grzeje a tu nic. Wtedy będziesz szybko czyścić ze smoły kociołek a wtedy ci WSPÓŁCZUJĘ.W poprzednim piecu już to przećwiczyłem spalałem po 4 wiadra węgla grubego na noc a w domu było 13 st.C DOBRZE PRZEMYŚL CO NAPISAŁEM.

pozdrawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.