Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogorszek + Pompa Ciepła


hmepg

Rekomendowane odpowiedzi

Budynek nowoprojektowany o EUco około 30 kwh/m2/rok

Powierzchnia użytkowa 150m2.

W budynku jako główne ogrzewanie oraz do podgrzania c.w.u. przyjęty został kocioł na ekogroszek. Dla przygotowania c.w.u w okresie "nie palnym" miały zostać zamontowane 2 bojlery - jeden na parterze i 2 na piętrze. Ostatnio jeden z instalatorów przekonywał mnie do powietrznej pompy ciepła, której koszt to około 8-10k.

 

Teraz to już zacząłem się zastanawiać co bardziej się opłaca.

 

Na parterze jest ogrzewanie podłogowe wodne, a na piętrze tradycyjne grzejniki.

 

Co o tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem :)

Wg mnie powinno to wyglądać tak.

Duży zbiornik około 120l przy kotle, który dostarczał będzie wodę do c.o i c.w.u. w zimie.

W miesiącach "niepalnych" woda z tego zbiornika rozprowadzona po budynku trafia do bojlerów, które w momencie jak nie działa kocioł, podgrzewają ją elektrycznie.

Na nich powinien być jakiś przełącznik, który umożliwi uruchomienie podgrzewanie elektrycznego. W tym przypadku bojlery będę chyba przepływowe, a to chyba prowadzi do dużych kosztów nagrzania wody.

 

Lub drugi - łatwiejszy sposób - po prostu dwa dodatkowe bojlery po 50l podgrzewające wodę elektrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dotychczasowa dyskusja na forum muratora?

 

jak by ta pompa za te pieniądze miałą być tylko do CWU, bo na CO+CWU musiałbyś dołożyć conajmniej drugie tyle, to przy zużyciu ok 10kWh ciepła na dobę w okresie nie palnym zaoszczędziesz ok 360zł - ok 2zł/doba. 8tys za pompę będzie ci się zwracało 22 lata, pod warunkiem że po 5 okresach nie palnych nie zerdzewieje ci kocioł na ekogroszek.

Nie wiem w jakim celu zakładasz te wątki, ale jak rzeczywiście szukasz pomocy, to zainstaluj jeden 200-300L zasobnik i grzej go przez cały rok kotłem na ekogroszek. Jak chcesz pompę, to zrób ją sam, zleć komuś, albo w ostateczności hawalex za 3tys - tu już okres zwrotu 9 lat :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pomysły to jakaś paranoja. Zapotrzebowanie na ciepło 30 kwh/m2/rok to oznacza że masz dom prawie pasywny i chcesz stosować kocioł na ekogroszek? A z tymi bojlerami elektrycznymi to chyba pomyliłeś epoki. Po co wydawać dziesiatki tyś zł na docieplenia i oszczędzanie energii jak chcesz ją marnować na ekogroszku i elektrycznych podgrzewaczach cwu? Poza tym to nie wiem co chcesz zasilić tymi 50 litrami ciepłej wody wanny napewno nie, prysznica też nie czyli zostaje tylko umywalka, a w niej jakoś kąpieli sobie nie wyobrażam. W takim budynku aż prosi się o jakieś nowoczesne rozwiązanie np PC z solarami i ogrzewanie płaszczyznowe o wentylacji mech z odzyskiem nie ma co wspominać bo to powinien być standard. Mam nadzieje że nim zaczniesz tą robotę to skonsultujesz się z projektantem i on wybije Ci te pomysły z głowy.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pomysły to jakaś paranoja. Zapotrzebowanie na ciepło 30 kwh/m2/rok to oznacza że masz dom prawie pasywny i chcesz stosować kocioł na ekogroszek?

Policzmy kocioł + bufor kwota 10-12k ( a to i tak moim zdaniem bardzo dużo)

teraz dla odmiany pompa ciepła + solary, 60-70k albo i więcej + elektronika sterująca :D

 

Żeby nie było :) bo zaraz będą zarzuty, żę ekogroszek nie jest za darmo dodają małe obliczenia 50k oszczędności "pomysły typu paranoja" daje rocznie ponad 2k PLN z lokaty 5% co daje nam w zasadzie darmowe paliwo.

Oczywiście prąd przy takich porównaniach zawsze za darmo więc :) mamy bezkosztową obsługę pompy ciepła o czy można przekonać się na tej stronie

http://www.pompaciepla-24.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pomysły to jakaś paranoja.

 

Dlaczego paranoja.

Prądu nie chcę.

Gazu nie mam możliwości podłączyć.

Jak sam zauważyłeś pompa ciepła kosztuje około 60-70k co znacznie wykracza poza mój budżet.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła będzie zastosowana w budynku.

 

Czekam na konstruktywną odpowiedź. Jeżeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to sobie daruj. Nie jestem specem - zadałem pytanie na forum. Jeżeli do rzetelniej odpowiedzi brakowało jakich informacji trzeba było dopytać, a nie obrażać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ty sobie zdajesz sprawę, że nie ma w tej chwili kotłów na ekogroszek, które sprawdziłby się przy tak niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, o instalatorach nie wspominając. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pellet, to będzie jakieś 1,5 tony lub kocioł zagazowujący drewno i duży bufor. W obu rozwiązaniach obsługa znacznie mniej uciązliwa niż ekogroszek, czysto i przyjemnie. Problem w okresie niepalnym, może bojler z grzałką? Tanie i bezobsługowe rozwiązanie.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły zgazowujące drewno odradzam. Z nimi jest więcej zabawy i kombinowania niż ze zwykłymi śmieciuchami. Mokre drewno + kiszenie na niskich temperaturach == próchnica kotła nawet po kilku latach (mój brat w 2,5 roku załatawił taki kociolek). Do tego nie każdy ma warunki, żeby 2lata sezonować drzewo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły zgazowujące drewno odradzam. Z nimi jest więcej zabawy i kombinowania niż ze zwykłymi śmieciuchami. Mokre drewno + kiszenie na niskich temperaturach == próchnica kotła nawet po kilku latach (mój brat w 2,5 roku załatawił taki kociolek). Do tego nie każdy ma warunki, żeby 2lata sezonować drzewo...

Wydaje mi się, że jeśli masz bufor to naprawdę trudno załatwić taki kocioł nawet wilogotnym drewnem, ale nie mam praktycznego doświadczenia. W połączeniu z buforem pali się cały czas z mocą nomilna i wysoką temperaturą, wiec trudno mi sobie wyobrazić, że coś mogłoby przerdzewieć. Co do jednego masz rację, nie warto palić mokrym, więc lepiej zaopatrzyć się urządzenie do mierzenia wilgotności drewna. Unikniemy w ten sposób strat związanych z suszeniem podczas spalania. Co do tego, że nie każdy ma warunki to prawda, dlatego płaci się za sezonowane drewno. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.