Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Nowego Domu ~130M2...


fraydi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Jest to mój pierwszy post lecz wertuję to forum oraz podobne od dłuższego czasu.

Stoję przed dylematem wyboru ogrzewania do mojego domku,

Ok. 130m2 do ogrzania (parter z poddaszem użytkowym) (w tym 20m2 garażu). Dość dobrze docieplony - ściany BK600 24cm + 18cm styro, podłoga na gruncie 10cm, dach 20cm, okna trzyszybowe.

 

Gazu brak, więc piec na paliwo stałe, bez podajnika, bo mała kotłownia, ale również nie przeszkadza mi to że będę chodzić do niej częściej,

 

Pierwszą koncepcją była podłogówka 100% (plus drabinki WC i łazienka oraz grzejnik garaż i CWU ze 120-140L) ale po konsultacjach ze znajomymi oraz dwoma instalatorami coraz bardziej mam mętlik w głowie. Im więcej czytam tym mniej wiem... Jedni tylko grzejniki, drudzy układ mieszany... im bardziej komplikujemy to rosną koszta.

 

PS. Nie boję się podłogówki w sypialniach, nie udusi mnie :)

 

Raczej nie chcę wyrzucać naczynia na strych, a więc wymiennik ciepła by się przydał i reszta na układzie zamkniętym.

 

Co doradzicie konkretnie pod mój przypadek? Wiadomo ma być tanio i ciepło, a instalację będę wykonywał sam. Więc jak pomożecie mi się zdecydować to będziemy rysować schematy :)

 

Bardzo liczę na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co do schematu to musisz poszukać na forum - jest tego dużo - nawet z wymiennikiem.

Prawidłowo zaprojektowany układ mieszany wcale znacznie nie podraża kosztów.

Najważniejsze to - dobrać prawidłowo kocioł .

Zobacz post #17 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14291-dobor-ogrzewania-w-malym-domku-65-m2/

Tam jest kocioł na gaz ale inne rzeczy są takie same.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten temat. Na pewno skorzystam z zaleceń, które tam napisałeś.

Jednak wszędzie panuje opinia że jeśli ma być tanio to tylko grzejniki albo podłogówka.

Trudno się z tym nie zgodzić. Dla grzejników puszczamy bezpośrednio temp. z kotła, a dla samej podłogówki wodę przygotowujemy w kotłowni i o potrzebnej temperaturze puszczamy w układ. A układ mieszany to mieszacze, które są dość kosztownymi urządzeniami. Również koszt grzejnik + zasilanie od rozdzielacza przewyższy koszt rury potrzebnej do zalania w posadzce. Zresztą w moim przypadku z racji balkonów francuskich na poddaszu raczej nie pasują grzejniki (nie powieszę pod oknem), no chyba że to lepsze rozwiązanie od podłogówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast posiłkować się cudzymi opiniami - przelicz ile kosztuje grzejnik a ile rura do podłogówki + zawór 3 drg ,

Wydzielona pompa na potrzeby podłogówki+ rury zasilające i rozdzielacze ze skrzynkami. są w obu przypadkach takie same.

Przy całym koszcie budowy domu - to są grosze a komfort mieszkańca jest bezcenny.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brniemy w złym kierunku, Nie chodzi mi o to żeby zrobić po taniości ale dobrze i komfortowo,

Nakreślę dokładniej sytuację:

Kotłownia 6m2 - kocioł bez podajnika (raczej dolniak), na bufor nie ma miejsca

Parter: salon z aneksem kuchennym 31m2 tutaj bezwzględnie podłogówka (w przyszłości kominek planowany bez płaszcza), WC - drabinka, wiatrołap i hall też raczej podłogówka, garaż - grzejnik

Poddasze: 3 sypialnie (podłogówka / grzejniki to chcę ustalić), łazienka drabinka + podłoga

 

Tak jak pisałem, kocioł + CWU układ otwarty, reszta zamknięty, naczynie przelewowe musi zostać kotłowni.

 

Co w takiej sytuacji dać na poddasze do sypialni? I jak to wszystko złożyć w całość najekonomiczniej i prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sypialni dałbym grzejniki a na całą resztę podłogówkę z racji braku bufora - podłogówka dobrze spełnia się jako akumulator ciepła+ dodatkowo drabinki tam gdzie potrzeba.

Do sypialni nie proponuję podłogówki gdyż tam dużą przestrzeń zajmują miejsca do spania pod którymi nie ma sensu grzać a ułożenie na pozostałej części ogrzewania może być za mało.

Widzę że zaczynasz już mieć koncepcję - dopracuj ją i działaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sambor, jesteś chyba pierwszy, który wybór uzasadnia racjonalnie, a nie stwierdza, że "tak bo tak", "tak wszyscy robią", "tak zawsze daję", Dziekuję.

Hmm koncepcja...

Może zacznę od poddasza: rozdzielacz na grzejniki z 3 sypialni i drabinki w łazience + jeden RTL na powrocie podłogówki z łazienki. Do grzejników przydały by się głowice termostatyczne.

Parter już nie jest tak prosto... 2 grzejniki (garaż + drabinka WC), 4-5 obiegów podłogówki.

Jak to ugryźć? Rozdzielacz dwufunkcyjny - nie spotkałem, się raczej z pochlebnymi opiniami.

A może równolegle: "zwykły" rozdzielacz -> zawór 3D termostatyczny -> rozdzielacz podłogówki?

A kotłownię widzę tak: otwarty układ pieca z pompą obiegową + pompa ładowania CWU -> wymiennik ciepła -> układ zamknięty, dwa obiegi grzewcze (parter i poddasze) każdy z osobną pompą, a może wystarczy jedna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędź tego RTl-a i daj na parterze rozdzielacz do podłogówki z którego zasilisz też piętro - w rozdzielaczu tylko przepływomierze i zawory odcinające pętle i belki.

Te dwa grzejniki na parterze zasilasz gałązkami odchodzącymi z zasilania grzejników na piętrze., jeżeli nie będzie syfonu to będzie działać.

Jak masz wątpliwości co do możliwości takiego wykonania to daj dwa rozdzielacze w jednej szafce z podwójnym zasilaniem CO i podłogówka niezależnie - ale to nie jest dobre rozwiązanie - rury w podłodze mogą sobie wzajemnie przeszkadzać- te od CO muszą być izolowane a te od podłogówki nie.

 

Co do podłogówki to nie robimy rur pod szafkami w kuchni, meblami bez przewiewu od dołu, lodówką, wanną i brodzikiem.

 

W kotłowni układ mieszający z zaw 3-d + pompa na podłogowkę , oczywiście druga pompa na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie podłogówki w łazience na piętrze z rozdzielacza na parterze nie będzie specjalnie trudne - tylko kwestia odpowietrzenia... Ale z grzejnikami parteru zasilanymi z góry to będzie kłopot ze względu na usytuowanie. Trzeba będzie je zasilić z rozdzielacza na parterze.

Izolowanie rurek: problemu nie bedzie z grzejnikiem w garażu bo rozdzielacze parteru tez w garażu więc pozostaje tylko drabinka w łazience czyli tylko dwie rurki (zasilanie+powrót) trzeba zaizolować (myślę że nie będzie problemu trzeba tylko mądrze to wszystko poukładać)

 

Postaram się wieczorkiem narysować jakiś wstępny schemat, to będzie bardziej przejrzyście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślenia może i masz dobre ale na etapie budowy nie myślałeś o kotłowni. Te 6m2 to takie bardzo dobre pomieszczenie na kocioł ale ... gazowy. O kominie i nawiewie nic nie wspominasz więc tu nie ma do czego się ustosunkować, ale proponuję sprawdzić wymagania jakie dla kotła na paliwo stałe muszą być spełnione (na forum sporo takich tematów, DTR kotłów i strony producentów). Postawisz kocioł, wiadro na popiół i kotłownia staje się ciasna, a trzeba jeszcze powiesić gdzieś podgrzewacz cwu jakiś miejsce choć na trochę węgla, jakieś drewno na rozpałkę, rozmieścić armaturę, pompy i wymiennik o którym wspominasz ... Od razu Ci współczuję tej kotłowni i obsługi tego kotła. Inna sprawa to twoje zamiary odnośnie instalacji. Podłogówka piękna sprawa tylko że wymaga dużej stałopalności ale o kotle nie wspominasz wiele, poza tym że ma być dolniak. Nie boisz się częstego schodzenia do kotłowni tylko pomyśl kto będzie do niej chodził jak nie będzie Ciebie w domu. Podłogówka ma tą wadę że jej rozgrzanie trwa a przy paleniu okresowym może być tak, że jeszcze nie zdąży się rozgrzać a już skończysz palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Jak masz wątpliwości co do możliwości takiego wykonania to daj dwa rozdzielacze w jednej szafce z podwójnym zasilaniem CO i podłogówka niezależnie - ale to nie jest dobre rozwiązanie - rury w podłodze mogą sobie wzajemnie przeszkadzać- te od CO muszą być izolowane a te od podłogówki nie.

[...]

 

Kolego Sambor, jakoś nie zrozumiałem tego przeszkadzania, możesz rozwinąć. Chodzi o krzyżowanie się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia względem bazowego projektu wydłużona o 0,5m. niestety poszerzyć ją można było jedynie kosztem garażu, który i tak ma 5,4m więc nie za dużo. Kotłownia nie jest tragiczna (3,5 x 1,75), ale jest wysoka ~3,5m. bo jest opuszczona względem reszty domu. Dlatego myśle naczynie przelewowe i CWU wyrzucić stosunkowo wysoko żeby nie zabierało przestrzeni uzytkowej. Co do drzewa to napewno drewutnia powstanie w okolicy drzwi zewnętrznych z kotłowni, ze względu właśnie na drewno opałowe i kominkowe (jak bedzie kominek).

A do kotłowni pójdzie węgiel, liczyłem że ok. 2-3 ton uda się tam zmieścić przy odrobinie sprytu.

Komin systemowy - ceramika fi200, wentylacja też systemowa 12x17, komin ponad 8m wysokości, nawiew planowany fi160. Tak że tu wszystko jest ok. Również pod względem norm.

Co do chodzenia do kotłowni to myśle że min. 9godzin stałopalności to powinienem bez problemu uzyskać. A to mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam ponownie

Właśnie jestem po złożeniu obiegu otwartego.

(bazuję na schemacie tak jak tu: http://forum.info-og...-cwu-wymiennik/)

Piec odpalony jednak nie grzeje CWU. Brak obiegu w wymienniku. Rura ciepła do pompy, zawór zwrotny zimny, dalej też, Wszystko odpowietrzone.

Co jest grane? Poniżej schemat (tak jak układ rur na ścianie)

post-47145-0-04960800-1382197533_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo pompa nie kreci albo zawor zwrotny zły kierunek.....sprawdz najpierw te urzadzenia

sprawdz jeszcze filr skosny - czasami w nowych kotłach moze byc troche nieczystosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam bardzo serdecznie.

Bardzo prosze o pomoc - porade! Kupilam stary po niemiecki dom i zaczynam remont generalny od podstaw. Mam problemy z ogrzewaniem a konkretnie - JAKIE??? Nie ma tam gazu wiec zostaja inne opcje jak piec, prad albo solary. Chcialam jak kolega zamontowac na poddaszu (3 sypialnie i lazienka) grzejniki, a na dole (kuchnia z salonem 2 pokoje i lazienka) podlogowka. Problem tylko polega na tym do czego to podlaczyc!!?? Nie chce wyjsc na leniucha albo wygodnicka ale mam dosc palenia w piecu! (cale zycie prawie palilam w trociniaku i nabijalam piec trocina codziennie a i tak jak wstawalam rano bylo strasznie zimno!) Pytanie wiec czy mozna solary podlaczyc do ogrzewania wody w grzejnikach?? Wiem ze nie dogrzeje calosci wiec dodatkowo chcialam palic pradem i kominkiem ( a propo co to jest plaszcz wodny??). Z gory przepraszam za wszystkie te pytania ale musze to wszystko wiedziec a widze ze tu nie ktorzy znaja sie na tym!!!

Z gory dziekuje!

Aga :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solarem nie nagrzejesz wody w C.O zima. Jak będzie mało dni słonecznych to i z cwu będzie bardzo duży kłopot. Kominek z płaszczem wodnym oznacza że kominek ma wymiennik w którym medium odbierający ciepło jest woda. Taki kominek grzeje wodę która potem za pomocą odpowiedniej instalacji dostarczana jest do grzejników. Jeśli tam nie ma gazu a nie chcesz codziennie rozpalac w kotle to zostają nastepujace opcje. Gaz ze zbiornika, kocioł z podajnikiem (na ekogroszek lub pelet), pompa ciepła. W zależności co wybierzesz należy odpowiednio dobrać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz coś więcej o powierzchni Twojego domu oraz rodzaju ocieplenia

 

Kominkiem ogrzejesz dom ale raczej nie chcesz mieć kotłowni w salonie

 

pompa ciepła to bezobsługowe urządzenie na prąd które zużywa od 2 do 4 razy mniej energii niż ogrzewanie się samym prądem

Oczywiście nie jest tanim urządzeniem oraz wymaga instalacji niskotemperaturowej ( podłogówka, klimakonwektory)

 

jak to działa na pewno znajdziesz w necie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.