Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzona Podłogówka ?


Pawlogen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki rozdzielacz jak poniżej , pytanie brzmi kiedy zasilania są otwarte jak w górnej belce wskaźniki są u samej góry ?? i czy odkręca się zasilania za pomocą tych pokręteł poniżej?

Mój rozdzielacz jest na 8 obwodów 4 parter podłogówka i 4 piętro ogrzewanie ścienne (rozdzielacz jest w kotłowni na parterze) , problem jest taki że na piętrze słabo grzeje ścienne jak to ustrojstwo wyregulować i czy można sprawdzić jakoś na rozdzielaczu czy pętle są zapowietrzone ? post-41069-0-35364600-1357470304_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz tradycja pisze sie o tym ze te rozdzielacze to najgorszy szmelc wycofany z produkcji w połowie lat 90 ze wzgledu na małe osiagi i duże pobory energi a wy ludzie w świecie internetu łąpiecie sie na te chwyty marketingowe

co mogę doradzić tak uczciwie iod siebie to wywalenie tego ukłądu mieszajacego choćby natychmiast przez okno będzie tańsze niż jego roczna eksploatacja i tyle

propozycja jest taka kup zawór termostatyczny esbe 3d pompę podłacz tak jak powinna być podłaczona aby całośc wody pchała w podłogówkę a nie 1/3 w podłogówke a reszte na powrót do CO i sprawdz jakiej klasy jest pompa czy przypadkiem na 1 biegu nie pobiera ponad 40 Watt i jest w klasie C lub F bo z takim szmelcem ostatnio się spotkałem ,jesli nie poczynisz takich zmian to tak samo jak nigdy jej dobrze nieodpowiuerzysz tak tez nigdy nie bedzie sprawnie grzac bo dopbrze zrobiony mieszacz to powietze w 15 min przegodni do kotła lub powrotem do instalacji i nie trzeba nić robić tylko włączyć pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mhm... Głupie teksty proszę zachować dla siebie , nie ja kupowałem i montowałem rozdzielacz .

Gdzie ma być zamontowany zawór 3d i i gdzie pompa żeby to zaczęło śmigać ?

 

 

 

Pozdrawiam

głupie teksty tak a które?

tak powinien wygladac rozdzielacz z mieszaczem

post-4676-0-28405400-1357501606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Ty zapłaciłeś bądź zapłacisz za ten "rozdzielacz", więc uwagi automatyka sa jak najbardziej dobrze skierowane. Jeżeli czujesz sie urażony to przekaż je dla "gościa", Który wcisnął Tobie to coś ...

Jak winien wyglądać poprawny układ rozdzielacza ? - jest sporo odpowiedzi na tym forum wystarczy poszukać ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak da ,jedynie musisz się zastanowić czy chcesz mieć taką pompę zobacz w jakiej jest klasie i podejmij sam decyzje gdyż pompa np leszczynska lub grunfoss 25/40 przy takiej podogówce to 1 bieg to max wiec przelicz sobie to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu jest droga bo mosiężna że c niekoniecznie

i teraz tak uruchomienie jesli zrobisz ten ukłąd taki jak w kleiłem tylko że pompa z lewej strony to tak

odkrecasz odpowietrznik na belce powrotnej ,zawór esbe ustawiasz na wartośc 6 ,właczasz pompę na 2 lub 3 i po 10 min powinno byc po po powietrzu ,pozakrecać włączyć pompę na 1 ustawić zawór termostatyczny na 3 i jeszcze od czasu do czasu podejsc i odpoweitrzyć powinno przez jakiś czas jeszcze psykać i miłego uzytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , muszę wtrącić swoje 5 groszy , wiec tak mieszacz jaki Kupiłeś czy został Ci zamontowany .... jest produktem czołowej firmy zajmującej się systemami ogrzewania podłogowego TECE , rozdzielacz ten jest nadal w produkcji i bardzo dobrze się nadal sprzedaję bo jest dobrym rozwiązaniem wymaga tylko trochę cierpliwej regulacji którą powinien wykonać instalator , a nie zostawiać z problemem inwestora . ... Pompa jaka tam została zainstalowana jest to pompa Halm klasy B powyżej 5 obwodów zamiast ,, 4 '' montowana jest ,, 5'' też klasy B , Producent jednak nie zaleca montowania tej wersji rozdzielacza z kotłami kondensacyjnymi , do tych kotłów zalecany jest właśnie rozdzielacz jaki pokazał kolega Automatyk .

Dobrze się stało bo pokazał też rozdzielacz firmy Tece i też z tą samą pompą . :) , Oferta tej firmy została uzupełniona właśnie niedawno o ten typ rozdzielacza , który jest przeznaczony właśnie do kotłów kondensacyjnych . Jest prostszy i zasada działania jest łatwiejsza do zrozumienia dla przeciętnego laika orientującego się w tych sprawach . Pisząc prostszy mam na myśli że nie ma tylu różnych możliwości regulacji co wersja z głowicą termostatyczną .

Oczywiście proszę tu nie mylić tego rozwiązania z podobnymi rozwiązaniami ,które występują na naszym rynku ,które to są często nieudaną podróbką rozdzielaczy tej firmy , wykonywane są często ze stali pomalowanej mosiężną farbą , ( co jakimś błędem nie jest ) ale samo umiejscowienie kapilary od głowicy termostatycznej na zewnątrz zestawu , a nie jak to ma firma Tece wewnątrz rozdzielacza ma ogromne znaczenie . Często się zdarza że takie rozwiązania są sprzedawane bez głowicy termostatycznej czyli niekompletne i wtedy zaczynają się schody ( jaką kupić , jaki skok , gdzie zamontować kapilarę . Umiejscowienie pompy , rodzaj zaworów termostatycznych o podwyższonym KVS ma też duży wpływ na działanie takich zestawów . Więc byłbym ostrożny aby wrzucać każdego do jednego worka jeśli nie rozpatruje się konkretnego przypadku.

 

 

Co do problemu to jak pisałem wcześniej trzeba u Ciebie to wszystko wyregulować i będzie działało, bardzo chętnie pomogę , Pomogę też jak będziesz miał rozdzielacz innej firmy niż TC nawet stalowy pomalowany mosiężną farbą bo to forum po to tu jest :). Na początek zrób zdjęcie swojego rozdzielacza , napisz też czy instalator zrobił odpowietrzenie tych pętli które znajdują się na piętrze , ogrzewania ściennego czyli wszystkiego powyżej rozdzielacza .

Pozdrawiam

 

Ps , jak któraś pętla jest zapowietrzona to rotametr nie bedzie pokazywał przepływów .

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak to czołowy producent i jak kazdy poeknił błąd taki że musiał pilnie coś wymyślić żeby go na taczkach nie wywiezli z rynku za ten twór marketingu i tyle w tym temacie

nie ma innych skutecznych mieszaczy jak układy 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , zgadza się błędy każdy popełnia .... nawet Ty kolego chociażby w pisowni :rolleyes: , Do twojej informacji mogę tylko powiedzieć że TC nie zamierza się wycofać z tego rozwiązania . Tak samo nie zamierzają nic zmieniać inne firmy , które mają podobne rozwiązanie takie jak Prandelli , Twetoop , czy KAN . Bo to działa , a jak coś działa to poco zmieniać , ważny jest tylko dobór urządzenia do danej instalacji . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , z tego co się orientuję to w stałej ofercie nie ma obecnie z taką pompą , ale na zamówienie nie ma problemu uzbroić rozdzielacz w taką pompę . .

Jeśli chodzi o bajpas to przy odpowiedniej pompie nie będzie potrzebny ,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , zgadza się błędy każdy popełnia .... nawet Ty kolego chociażby w pisowni :rolleyes: , Do twojej informacji mogę tylko powiedzieć że TC nie zamierza się wycofać z tego rozwiązania . Tak samo nie zamierzają nic zmieniać inne firmy , które mają podobne rozwiązanie takie jak Prandelli , Twetoop , czy KAN . Bo to działa , a jak coś działa to poco zmieniać , ważny jest tylko dobór urządzenia do danej instalacji . Pozdrawiam

bzdury piszesz to że jakoś działą nie znaczy że jest dobrze ... a jak nadal twiedzisz że ten wymysł marketigu jest taki dobty to sobie podłacz oba systemy i poświec na jeden i drugi 5 min po zalaniu wody i ciekawe ktory bedzie działał i wiecej suchej dyskusji na temat jakis roziowazań nie uskuteczniaj bo to forum o wyższym poziomie niż jakimś... a od mojej dysleksji to odp.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak się składa że miałem możliwość podłączenia takich zestawów w naszej stacji prób tego pierwszego i tego drugiego robiliśmy też szczegółowe badania różnych zestawów , pod różnym kątem w warunkach prawie identycznych jakie występują na wielu obiektach , więc mogę się tu oprzeć na faktach , Fajny Chłop jesteś więc zapraszam do siebie do firmy to podłączymy takie zestawy i wymienimy się poglądami , pokażę Ci też jak zrobić na forum żeby samo poprawiało błędy podniesie to na pewno poziom tego forum .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za zainteresowanie, niestety nie podeślę fotek na razie, ponieważ zachorowało mi się . Jednakże wieczorem w niedzielę zmieniłem kilka szczegółów mianowicie: poodkręcałem wszystkie gwinty ze wskaźnikami na górnej belce , potem wrzuciłem na pompce C.O. 3-bieg. Na noc zmniejszyłem temperaturę na kotle na 60 C (głowica na rozdzielaczu odkręcona na maxa , nie mam na razie żadnego termostatu więc nie mogę inaczej regulować temperatury jak głowicą i sterownikiem kotła )

W poniedziałek rano zauważyłem dość znaczący wzrost temperatury o jakieś 4 C , (w najzimniejszym miejscu czyli wiatrołap 21 C)

jednak piętro z ogrzewaniem ani drgnie , podejrzewam że moi hydraulicy nie napełnili instalacji na piętrze prawidłowo, w czwartek mają być :))

 

P.S.

Na fakturze pisze rozdzielacz TC osiem obwodów z mieszaczem , jest gwarancja i instrukcja obsługi firmy TC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi jak mozna nieprawdłowo zalac układ ??? albo woda jest albo jej nie ma i tyle z tematu ,uwazaj żeby cie nie wykazowali za przyjazd serwisowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić tak : propozycja

 

a- zakręcamy głowicę termostatyczną i zawór termostatyczny na górnej belce

b- zakręcamy wszystkie obiegi grzewcze ( przepływomierze i zawory odcinające)

c- zakręcamy zawory kulowe przy pompie

e- na końcówkę zaworu napełniającego( górna belka ) nakładamy wąż ogrodowy przez , który podłączamy pod bieżącą wodę lub inną ciecz do napełnienia układu .

f- na końcówkę zaworu spustowego (dolna belka) nakładamy wąż ogrodowy który kierujemy do wiadra lub kanalizacji .

g- odkręcamy pierwszą pętle ( przepływomierz lub zawór odcinający ) na górnej belce ,jednocześnie odkręcamy zawór odcinający na dolnej belce

h- odkręcamy bieżącą wodę lub wtłaczamy inną ciecz (glikol ) przelewając przez pętle , aż do wyeliminowania powietrza w pętli .

i- zakręcamy przelaną pętle i analogicznie wykonujemy czynności opisane w podpunkcie ( g-h) dla kolejnych pętli.

j- po odpowietrzeniu pętli ,odkręcamy zawory kulowe przy pompie i przelewamy ciecz przez cały rozdzielacz , zaworkami odpowietrzającymi eliminujemy pozostałości powietrza w układzie .

k- po odpowietrzeniu całego układu, zakręcamy zawory spustowe i napełniające i przystępujemy do regulacji obwodu .

 

Odkręcamy przepływomierze lub zawory nastawne (górna belka) oraz zawory odcinające dolna belka .

 

 

Pamiętaj że wtłaczanie wody musi być od górnej belki dlatego że przepływomierze są ,,zasilające"

 

Załączamy pompę i chwytając przepływomierze za część moletowaną kręcimy w prawo lub w lewo aby wyregulować poszczególne pętle pod względem hydraulicznym...Jeśli projekt nie zakłada inaczej to równoważymy przepływy. ( zalecany przepływ to od 0,7 do 1,7 lit/min) .Pętle obwodów stref przyściennych ( zalecany przepływ od 1,7 do 2,5lit/min)

Otwieramy głowicę na dolnej belce i zawór termostatyczny na górnej belce .

 

Kocioł zasilający cały rozdzielacz powinien być nastawiony na temperaturę wyższą o 20st niż

zakładana lub obliczona dla zasilania układu podłogowego. (np. tem. podłogówki 40 st C. ? kocioł 60 st .C )

 

Przystępujemy do wygrzewania płyty grzewczej nie wcześniej niż 40 dni po wylaniu jastrychu i 30 dni od przyklejenia posadzki. Zaczynając od temperatury 25 st.C. i podnosząc codziennie o 2 st.C przez 7 kolejnych dni .

 

Po procesie wygrzewania płyty grzewczej , wykonać korektę ustawień przepływomierzy .Ustawić na głowicy termostatycznej założoną temperaturę zasilania ogrzewania podłogowego ? maksymalnie 47st.

Edytowane przez tomekb
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że powinno się nabijać każdą pętlę osobno , do jednego końca pętli podłączamy wodę z węża a drugi koniec wkładamy do naczynia jeśli będzie leciała czysta woda beż bąbelków pętla załadowana :)

dobre to jakieś wymysły

nalewasz wode włączsz pompę sie odpowietrza samo ,ale słyszałem że takie wymysły ludzie mają na budowach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.