Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Zasypowego. Kocioł Za Duży Na 2,3 Lata.


mkorba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam dom 320m2 wys. 3,20 + piwnica 90m2 wys. 2m. Chcę kupić taki piec który mi to ogarnie, myślałem o piecu Zasypowym 50kw, tylko problem polega na tym że przez najbliższe 2 czy 3 lata będę tym piecem ogrzewał 150 m2 wys. 3,2 i tą piwnicę 90 m2, a więc będzie on przewymiarowany, jakie mogą być tego konsekwencję. Będę miał zamontowany zawór 4D plus wentylator przy piecu i zawory termostatyczne na grzejnikach. Jeżeli temat się powtórzył to przepraszam ale szukałem i nie znalazłem czegoś podobnego.

 

P.S. Proszę o podpowiedź czy w takim dużym domu Centralne na 2 rozdzielaczach po 14 grzejników będzie dobrze chodziło?? czy moze to byc za duzo na 2 rozdzielacze na 1 pionie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam może jeszcze jaki to jest budynek, jest to budynek przewojenny, grubość ściany to 40cm, elewacja na zewnątrz to pustak z klinkieru, okna używane plastikowe, uszczelnione, strop drewniany ocieplony wełną 15+5cm.i ten sufit bedzie mial byc bariera dla zimna z piętra którego narazie nie bede ogrzewał. przez 2 czy 3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w moim awatarze są zdjęcia płomienia który jest potrzebny do ogrzania "moich" nie ocieplonych 105m i piwnicy pod budynkiem przez większość sezonu, kocioł to ok14kw i jest za duży, no chyba że tylko do palenia cyklicznego, jeśli masz jeszcze czas to studiuj fora, a najlepiej zrobić audyt energetyczny (uczciwie) i dobrać dopiero moc kotła, spalanie paliw stałych jest nieekonomiczne jeśli widać dym z komina (tak najprościej) więc kocioł powinien być tak dobrany aby wielkość paleniska (podstawa generowania ciepła) i wymiennik (sprawność) były dobrane najlepiej na "styk" do maksymalnego zapotrzebowania na ciepło, ponieważ to dość duży budynek będzie bezwładny, w tym wypadku najlepiej kocioł strałopalny lub większa zasypuwka z pracą na bufor min 1000l w ten sposób rozwiąże się kwestia z początkowym ogrzewaniem mniejszej powierzchni a kocioł będzie pracował na maksa czyli w największej swojej sprawności (chyba że wybierzemy wyjątkowo nieudaną konstrukcje) przy ładowaniu bufora, to moje zdanie poparte moim doświadczeniem hobbisty, nie wszyscy muszą się z tym zgodzić

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi kolega ja zaistalowałbym bufor i dał kocioł dobrej konstrukcji ale dolnego spalania i nie większy jak 25kw.Niech pali na maxa wtedy będziesz miał czysty kocioł i komin.I napewno wystarczy.

Ale najlepiej zrobić badania i to samemu bo jak jakiś fajny fachowiec zrobi to może wyjść i 75kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę tu dwa wyjścia . Tak jak reded wspomniał kocioł większej mocy(najlepiej dolniak) z buforem. Drugim wyjściem jak jest możliwość zamontowania dwóch mniejszych kociołków. Przy mniejszym zapotrzebowaniu palisz jednym, a jak zwiększy się zapotrzebowanie uruchamiasz drugi. Plusem tej drugiej możliwości jest cykliczne palenie przemienne w kotłach, co nie powoduje wychładzania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, robogaz mówisz że piec 25kw to max, interesuje mnie piec tego typu "

(http://allegro.pl/zeliwny-kociol-piec-weglowy-solitek-27-kw-gratis-i2881735776.html) Ale w jego opisie piszę że ogrzewa max 220m2. Więc jak to jest ze ty mówisz ze ogrzeje moje ponad 300m2 gdzie wysokość jest 3,2 plus jeszcze piwnice. Mój budynek nie ma ocieplenia na zewnątrz i nigdy nie będzie miał. A co do drugiego pieca to mam w planie podłączenie takiego ok 11kw stoi u mnie w domu nieuzywany i chciałem go podłączyć z myślą o grzaniu wody w lato. A co sądzicie o tych rozdzielaczach ??, czy to będzie działać

Edytowane przez mkorba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, robogaz mówisz że piec 25kw to max, interesuje mnie piec tego typu "

(http://allegro.pl/zeliwny-kociol-piec-weglowy-solitek-27-kw-gratis-i2881735776.html) Ale w jego opisie piszę że ogrzewa max 220m2. Więc jak to jest ze ty mówisz ze ogrzeje moje ponad 300m2 gdzie wysokość jest 3,2 plus jeszcze piwnice. Mój budynek nie ma ocieplenia na zewnątrz i nigdy nie będzie miał. A co do drugiego pieca to mam w planie podłączenie takiego ok 11kw stoi u mnie w domu nieuzywany i chciałem go podłączyć z myślą o grzaniu wody w lato. A co sądzicie o tych rozdzielaczach ??, czy to będzie działać

 

 

Mysle że łączenie 2 i więcej pieców to jest dobry pomysł tylko wtedy gdy mamy kociol automatyczny bez możliwości palenia w nim w sposób tradycyjny.Wtedy można jak jest miejsce dołączyć sobie jakiś mały.Ale podłączać 2 piece takie same to jest zły pomysł.

To tak jakby były 3 pietra po 100m2 i na każde pietro zamontowalibyśmy piec 10kw.

Uwazam że jezeli w domu o którym piszesz będziesz mieszkał i będzie systematycznie grzane to piec typu solitek 27kw wystarczy.

Jest jedno ale - ten piec jest górnokanałowy więc szukaj dolniaka bo wtedy nie będziesz musiał wygaszać i nie będzie strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporządzenie uproszczonego OZC jest bardzo proste i da Ci odpowiedz na twoje pytania.

320m2 wykorzysta 25kWh tylko podczas długotrwałych mrozów (ale mówię tu o faktycznej mocy 25kW a nie jakiejś wyimaginowanej wziętej z kapelusza tutaj przewaga na korzyść DS które taką moc może zapewnić w każdej fazie spalania) i aby było ekonomicznie kocioł musi pracować z buforem lub mieć możliwość modulacji mocy.

 

W tym konkretnym przypadku są poważne problemy

1. Duża kubatura budynku

2. Duży rozrzut zapotrzebowania cieplnego

3. Czasowe ograniczenie zapotrzebowania (nieużywane piętro)

 

Przy takich uwarunkowaniach poleciłbym kocioł z palnikiem peletowym z automatycznym zapalnikiem, albowiem oprócz gazu i oleju tylko taki kocioł może sprostać zadaniu.

 

Przy kotle zasypowym zastosowanie buforu będzie konieczne za względu na duże wahania w zapotrzebowaniu na ciepło w ciągu doby sięgające nawet 10kWh

 

Dodam jeszcze ze przy tak wysokich pomieszczeniach najkorzystniejsze jest ogrzewanie podłogowe lub promienniki IR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Proszę o podpowiedź czy w takim dużym domu Centralne na 2 rozdzielaczach po 14 grzejników będzie dobrze chodziło?? czy moze to byc za duzo na 2 rozdzielacze na 1 pionie ???

 

Duży dom, mało grzejników, dobrze policzone, jakiej mocy grzejniki?

 

Koniec końców będziesz grzał na początku 240m2, a potem 410m2, w tym większość to 3,2m wysokości?

 

Decydując się na kocioł jak proponują koledzy, skazujesz się na częste wizyty w kotowni, ewentualnie szukaj kotła z naprawdę dużą komorą zasypową, bo o ile mocy powinno wystarczyć, choć przy tych wyskościach pomieszczeń to wątpliwe, o tyle węgiel będzie znikał w oczach.

 

Przy czym weź pod uwagę, to twój dom i ty będziesz biegał, ale nie schodziłbym poniżej 30kW. Nie bierz na styk jeśli nie chcesz zamieszkac w kotłowni. Jeśli przewidujesz bufor to spokojnie więcej i duży bufor ladomat, ale tutaj kosztami znacząco przekroczysz kocioł z podajnkiem, a gdzie komfort?

 

Przemyśl podajnik, poważnie! Pellet ryzykowne, dzisia kosztuje tyle jutro jeszcze więcej, gorszek lepiej, a najlepiej tłok i miał, miał z groszkiem.

 

Powiem ci, że w tym sezonie z uwagi modernizację, na okres zimowy zdemontowany został kocioł gazowy i już załuję!Noralnie w okresie wrzesień - grudzień, był gaz, potem ruszał węgiel na 2-3 miesiące. Możliwość automatyzacji pewnych stosunkowo prostych procesów, jak ogrzewanie domów, to błogosławieństwo! Nie bądź niewielnikiem swojego domu, a przy kotle zasypowym to nieuniknione.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie odpada piec z podajnikiem czy olej lub gaz. Biorę pod uwagę zamontowanie buforu 1000l i piec 50kw zwykły dolniak. Ponieważ trochę boję się zamontować piec 25kw czy 30 że nie wydoli na taki metraż, Powiedzcie mi tylko jakie mogą być skutki tak dużego pieca przy początkowo mniejszym metrażu - czytałem o jakimś powstawaniu smoły w piecu - czy bufor temu zapobiegnie. U mnie będą same grzejniki, nie wchodzi w grę ogrzewanie podłogowe bo u mnie w większości jest strop drewniany. i podłoga na płycie osb i nie bede robił wylewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkorba jeśli masz już taki mały kociołek w domu, to ja na Twoim miejscu rozejrzałbym się za jakimś dobrym dolniakiem ok 25-35kW i buforem w zależności od policzonego zapotrzebowania domu. JednaK zrobiłbym na Twoim miejscu OZC Zawsze w razie wielkich mrozów możesz użyć obu pieców naraz. W innym czasie możesz korzystać osobno w razie potrzeby. Może pogadaj z przemysław2ar, to Tobie zrobi takiego dolniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie odpada piec z podajnikiem czy olej lub gaz. Biorę pod uwagę zamontowanie buforu 1000l i piec 50kw zwykły dolniak. Ponieważ trochę boję się zamontować piec 25kw czy 30 że nie wydoli na taki metraż, Powiedzcie mi tylko jakie mogą być skutki tak dużego pieca przy początkowo mniejszym metrażu - czytałem o jakimś powstawaniu smoły w piecu - czy bufor temu zapobiegnie. U mnie będą same grzejniki, nie wchodzi w grę ogrzewanie podłogowe bo u mnie w większości jest strop drewniany. i podłoga na płycie osb i nie bede robił wylewek.

Tłumaczę to jak mantrę kocioł przewymiarowany to zużycie opału nawet 100% większe niż rzeczywiste zapotrzebowanie.

chłopie na ogrzanie takiego budynku wydasz rocznie nie mniej jak 4000-5000 a żałujesz 800-1000zł jednorazowo na OZC?

Jeżeli akurat brakuje Ci tego kafla do wujek Google Ci podpowie co i jak i sam policzysz albowiem niema w tym żadnej filozofii. A w ciągu jednego sezonu zwróci Ci się z nawiązką.

 

Kocioł czy to GS czy DS ma swoją moc nominalną którą zwykle się dobiera do m2 (błędnie) albowiem podczas sezonu dni w których temp spada poniżej -20 jest stosunkowo niewiele do tych w temp +5/-5.

Należy tez pamiętać iż kocioł z mocą nominalną np.16kW może osiągać moc max. rzędu 23kW oczywiście wzrośnie nam strata kominowa (gorące spaliny pow 160st.C ) ale lepiej kilka dni popalić na ostro(komin się oczyści :D ) aniżeli 90% sezonu mieć straty z tytułu niezupełnego spalania (zdymiania węgla) które to potrafią obniżyć sprawność kotła nawet do 30%

 

Na stropie drewnianym też można robić ogrzewanie podłogowe poczytaj o tym.

 

Smoła w kotle to najmniejszy problem najwy żej stracisz kilka tyś na nowy kocioł jak ten padnie, gorsza sprawa to wykwity na kominie i tu najmniejszy koszt remontu w takiej chałupie to kilkadziesiąt tyś zł !!!

 

Zatem przemyśl czy warto ryzykować.

 

Przy takiej wysokości budynku grzejniki powinny pracować w wysokich parametrach lub trzeba pomyśleć o wymieszaniu/wyrównaniu temp. powietrza w budynku

 

 

 

PS. 50kW to ma mój znajomy w 800m2 kurniku a temp. wewnątrz 19* C przy -10 także nie polecam takiego rozwiązania dla twojej chałupki

Edytowane przez przemyslaw2ar
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek widze że naprawdę się wk....... i masz rację.

Kolego @mkorba ze strony np Purmo należy sciagnąć program SDG lub OZC 4.0 http://www.purmo.com...komputerowe.htm

i po zainstalowaniu wypełnić jego okienka - w SDG od razu sprawdzisz dobór lub dobierzesz grzejniki

A zaoszczędzonego kafla opłać do prawidłowo dobranego kotła.

Jeżeli chcesz kupić kocioł dolnego spalania to moc kotła jak pisze Przemek powinna być równa 80% mocy wyliczonej z OZC lub SDG

Bufor 1000l przy kotle 50kW dolnego spalania to tak jakby go nie było , dobrze dobrany bufor powinien mieć nawet 50l/kW mocy kotła czyli dla 50kW - 2500l

 

Co do ogrzewania podłogowego to na drewnie też się robi poczytaj m. in tu http://forum.info-og...-plaszczyznowe/

lub na stronach innych producentów w necie.

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem moc w sdg i wychodzi zapotrzebowanie, 34060W, czyli mam to rozumieć że tyle wat ciepła potrzeba do ogrzania przy -20 na dworze tak ???. czyli kocioł jaki potrzebuję to 27kw. Czy kupując taki kocioł nie potrzebuję już bufora???. A dlatego się was pytam bo spotkałem się u sąsiadki z wykwitami na kominie i wiem ze musiała cały komin wymieniać, dlatego chcę tego uniknąć. Powiedzcie mi tylko czy montując kocioł 27kw na póki co te 240m2 będzie miało bardzo duże skutki. Bo jak przeliczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla tych 210m2 to wyszło mi 20347W czyli moc potrzebna to ok 17kw a więc o 10 za dużo.

 

Może montaż zawory 4D coś tutaj pomoże.

 

Proszę się nie denerwować dopiero się uczę i szukam złotego środka

zrobić to tak aby było ciepło, nie zbankrutować na instalację lub opał, nie zamieszkać w kotłowni i nie zniszczyć komina

 

A zwykłe grzejniki też muszą ogrzać mój dom skoro 20lat temu były tutaj tylko zwykłe grzejniki żeliwne i ogrzewały. :).

I nie chcę kombinować z podłogowym.

Edytowane przez mkorba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod góre . Kup sobie kocioł żeliwny a jak dom urośnie to dołożysz 1 człon i po kłopocie . Stalówki jaka by nie była rozciągnąć ani skurczyć się nie da .

4d nie jest panaceum na przewymiarowany kocioł a jedynie forma jego ochrony przed niskimi temperaturami powrotu i jednocześnie umożliwia regulację temperatury zasilania instalacji .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kombinuję tylko chcę zrozumieć mój problem, Mam jeszcze pytanie do przemysław2ar cyt. "Należy tez pamiętać iż kocioł z mocą nominalną np.16kW może osiągać moc max. rzędu 23kW" to znaczy ze jest taka szansa że przy obliczeniach zapotrzebowania na mój parter plus piwnica potrzeba 17kw to piec 11 kw który mam mógłby mi na te dwa trzy lata wystarczyć ???

A po prostu za dwa trzy lata jak uruchomię piętro to kupię piec większy.

Proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze na nim że 11kw i ogrzeje 96m2 i 225 m3, producent Kotły Komendant Z. Góra ul. Chynowska 5, zdjęcie trochę niewyraźne telefonem robione jedyne jakiem mam.

post-27315-0-14229500-1357506610_thumb.jpg

Edytowane przez mkorba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wtrące swoje trzy grosze. Mala moc kotła = mala komora zasypowa = w wekstremalnych przypadkach witanie się z kotłem nawet co godzinę. Napisałeś 20kW, czyli jakieś 4kg węgla na godzinę, weżmy bezpiecznie 5kg i zamieszkasz w kotłowni, oczywiście tylko gdy będzie -20, przy -10 -5, jak dobrze pójdzie to może ograniczysz wizyty raz na 2-3 godziny. Zrobisz sobie krzywdę.

 

Szukając kotła szukaj pod kątem mocy, ale również pod kątem wielkości komory zasypowej. W największe morzy dom będzie potrzebował grubo ponad 100kg na dobę, przy umiarkowanych temperaturach będzie niewiele lepiej, weż to pod uwagę.

 

Z pewnością nie masz ocieplonych stropów, więc siłą rzeczy będziesz ogrzewał całe 410m2. Weż również pod uwagę najważniejsze, wizje kotła małej mocy wyglądają pięknie przy CIĄGŁYM paleniu, ale jak zgaśnie nawet na kilka godzin to będziesz miał problem by podnieść temperaturę w domu, to właściwie będzie niewykonalne. Myślę tutaj o pomyśle by pozostać przy 11kW.

 

Nie napisałeś czy budynek był cały czas zamieszkały, ogrzewany to ma gigantyczne znaczenie, ze względu na możliwą wilgoć.

 

Pisze na nim że 11kw i ogrzeje 96m2 i 225 m3, producent Kotły Komendant Z. Góra ul. Chynowska 5

Coś w ten deseń, w sensie przekroju, budowy?

 

http://kotly-komendant.pl/produkty/krp

 

 

Pozdrawima

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczę ci tak mam ocieplone stropy wełną 15cm, bydynek nie był zamieszkały 20lat, ale wilgoci w nie ma zero izolacja pozioma w piwnicy odciną całą wilgoć. A kocioł taki jak ten co pokazałeś tylko ten mój nie ocieplony. No ok rozumiem twoje racje ale takie wyjście ma być na 2 czy 3 lata. bo nie chcę kupić pieca i za 2 lata kupywać kolejnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.