Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Istniejąca Co Otwarta + Kocioł Gazowy I Wymiennik Płytowy +Schemat


sprycha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z racji tego że to mój pierwszy post chciałem się przywitać szanownych forumowiczów i poprosić Was o pomoc. W domu o powierzchni użytkowej około 140m2 została wykonana instalacja CO otwarta z kotłem Podlasiak 16KW. można powiedzieć że tą instalację zastałem i nie byłem przy jej wykonywaniu. Doczekałem się że na mojej ulicy wykonali gaz więc udało mi się podłączyć do sieci, zakupiłem piec jednofunkcyjny TERMET ECOCONDENS CRYSTAL oraz wymiennik płytowy secespol LB31-30.

W mojej miejscowości boję się pytać o radę "fachofców" bo po ich radach kotłownia u moich rodziców była 3 razy przerabiana.

Chciałbym Was poprosić o pomoc w dopracowaniu schematu tak aby można go było dać instalatorowi i powiedzieć że to ma tak wyglądać i proszę nic nie zmieniać.

Tak wygląda mój układ CO+CWU nie narysowałem na nim doprowadzenia zimnej wody i naczynia wzbiorczego

post-46876-0-68001200-1357217707_thumb.jpg

Odczuwalne wady tej instalacji:

- ogrzewanie podłogowe jest podłączone bez żadnych dodatkowych pomp zaworów mieszających - jest zrobiony zwykły trójnik i zawór kulowy w celu zmniejszenia przepływu

- kocioł jest typowym śmieciuchem i bardo często trzeba biegać do kotłowni

 

Z racji podłączenia gazu do mojego mieszkania muszę przerobić instalację CO miałem dwie drogi:

1) Pozostawić istniejący układ CO bez zmian i przez wymiennik płytowy podłączyć kocioł gazowy do otwartego układu

2) Przenieść ZW do kotłowni, zamknąć cały układ i pozostawić sam kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym i przez wymiennik płytowy przekazywać ciepło układowi zamkniętemu.

 

Wybrałem opcję nr 2 ponieważ moim docelowym ogrzewaniem będzie gaz a pomocniczym na paliwo stałe.

Naszkicowałem wstępny projekt i proszę Was o pomoc. co i jak pozmieniać żeby wszystko działało prawidłowo i raczej automatycznie tzn:

- ZIMĄ kocioł na paliwo stałe będzie raczej wspomagał pracę kotła gazowego i bardzo rzadko pracował jako główne źródło ciepła, ale nie możemy wykluczyć tego że czasem będzie to potrzebne, chciałbym żeby kotły mogły pracować równolegle czyli jak rozpalę w śmieciuchu to piec gazowy będzie tylko czuwał a jak w kotle wygaśnie drewno całą funkcję przejmie kocioł gazowy

- LATEM kocioł na paliwo stałe będzie podgrzewał tylko wodę użytkową

- czy na tym etapie da się coś zrobić z podłogówką aby była poprawnie podłączona

- czy znacie jakiś sterownik open-therm który potrafi współpracować z kotłem gazowym TERMET (najlepiej jakby był bezprzewodowy)

- wydaje mi się że będzie potrzeba dołożenia kolejnej pompy która będzie po stronie układu zamkniętego jeżeli tak to gdzie ją umiejscowić i jak ją "zgrać" z pompą z kotła gazowego

szkic wygład tak

post-46876-0-12871400-1357219501_thumb.jpg

 

Z góry przepraszam za może wydające się głupie pytania.

pozdrawiam Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kup kocioł co moze pracować z układem otwartym i nie kombinuj z instalacją bo szkoda kasy

np CGB20/24 moze tsk pracowac tylko filtr na wejsciu i lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Błędnie podłączony wymiennik do instalacji z kotłem gazowym

2. Prak pompy w obiegu wtórnym wymiennika

3. Na podłogówkę potrzebny jest układ mieszający z pompą

4. Napisz więcej o sterowaniu: jak chcesz sterować układem przy pracy kotła na paliwo stałe? Jak będziesz sterował podłogówką przy pracy kotła gazowego?

5. Kocioł gazowy raczej do układów grzejnikowych. Próba odpowiedzi na w/w pytania powinna Ci to uświadomić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mak

Dziękuję za zainteresowanie,

ad1) Czy wymiennik powinien być podłączony przed zaworem 3d? (jeżeli tak to poprawione jeżeli to nie o to chodzi to napisz mi jak powinno być)

ad2 ) ok pompa dorysowana, włączy się jednocześnie gdy na kotle na paliwo stałe woda osiągnie temp 45stopni.

Latem będę mógł ją wyłączyć dodatkową pompę w układzie zamkniętym lub tak podłączę zawór 3d aby pierszeństwo miała wężownica nr1 w zasobniku CWU i wtedy latem nic nie robię a rozpalając w śmieciuchu grzeje dwie wężownice przez co szybciej mam ciepłą wodę.

ad3) to jest bardzo duży problem ponieważ jest to istniejąca instalacja i nie mam jak doprowadzić dodatkowej " rury z zimną wodą" ten trójnik o którym napisałem na schemacie znajduje się w środku przedpokoju nie ma żadnej możliwości dobrania się do tego, na moje laickie oko to wygląda tak że od głównego pionu gdzieś w ścianie odprowadzona jest rurka z ciepłą wodą jak do kaloryfera, na niej zrobiony trójnik i puszczony na 3 podłogówki, jedynie do czego mam dostęp to powrót podłogówki bo wszystkie powrotne przewody wchodzą do kotłowni.

ad4) sterowanie tym układem jest bardzo trudne przy zastosowaniu zwykłego śmieciucha, bo nie mamy żadnej regulacji. Myślałem tak że jak rozpalę w śmieciuchu to będę podgrzewał jednocześnie CWU na drugiej wężownicy oraz cały układ CO w układzie zamkniętym, zgodnie z Twoją sugestią będą dwie pompy które włączą się gdy temperatura na śmieciuchu osiągnie 45stopni, obawę mam czy pompa w kotle gazowym i dodatkowa pompa w układzie zamkniętym nie będą sobie przeszkadzały (może zastosować jakiś statecznik który wyłączy dodatkową pompę na obiegu zamkniętym w chwili uruchomienia pompy w kotle gazowym ?,

Co do podłogówki to jest dramat w ciapy i nie wiem czy uda się coś poprawić.

Załączam poprawiony schemat, będę wdzięczy za instrukcje co poprawić.

post-46876-0-96308100-1357338106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 3 - układ mieszający z pompą zrób w kotłowni i trzeba tylko 1 rurę doprowadzić za ten zawór odcinający podłogówkę.

ad 4 - obowiązkowo muszą być zawory zwrotne za pompami na wtórnym obiegu

piszesz że instalacja była 3 razy przerabiana, ale tu widać że jest nadal źle,

Był taki schemat - kominek i kocioł gazowy - jakieś 2 msc temu i tam było rozwiązanie niektórych Twoich problemów.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Siedziałem nad tym schematem, troszkę jeszcze pogooglowałem i poprawiłem go (dla przejrzystości rysunku wywaliłem dwie podłogówki)

post-46876-0-50995400-1357435606_thumb.jpg,

1) czy tak jest ok czy jeszcze coś pozmieniać?,

2) czy należy w obiegu zamkniętym zastosować naczynie przeponowe czy wystarczy te które jest w kotle?

3) czy ten kocioł ma elektroniczny czujnik i wyświetlacz ciśnienia czy trzeba wstawić sobie samemu?

Edytowane przez sprycha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik przelewowy zle podłaczony ,naczynie przeponowe powinno wsytaczyć jesli ma czujnik to to bedzie tez wyświetłał jesli nie ma to szkoda zachodu aby zamykać układ ale to juz pozostawiam do własnej decyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak podłączonym naczyniu przelewowym pompa będzie wyrzucać wodę przez naczynie.

Podłącz NW bezpośrednio z kotła, przed pompą.

Co do naczynia przeponowego - powinieneś policzyć pojemność układu i dobrać naczynie przeponowe, jeżeli dobrane bedzie mniejsze niż to w kotle to wystarczy to w kotle, jeżeli trzeba dodać to dodaj.

Brak grupy bezpieczeństwa dla układu zamkniętego - ale może być w kotle.

 

Programy doboru naczyń są np tu , ten Flamco jest prostszy https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12985-dobor-naczynia-wzbiorczego/

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Sambor duże pifko dla Ciebie :-) . Zastosowałem się do uwag odnośnie NW i przerobiłem schemat ale mam pytanie o części praktycznej, poniżej zdjęcie pieca i kotłowni, powiedzcie mi co będzie lepsze:

czy rysunek 2 czy rysunek 3 (chodzi mi o to czy lepiej przepiąć odejście na wymiennik płytowy i zasilanie zbiornika CWU czy może wpiąć poniżej pompy NW i nic więcej nie zmieniać)

 

post-46876-0-95563800-1357643272_thumb.jpg - wpięcie poniżej pompy NW

 

post-46876-0-97293100-1357644954_thumb.jpg - przeniesienie obiegu wymiennika płytowego i NW

 

post-46876-0-02418800-1357645264_thumb.jpg - kotłownia

 

Przeczytałem od deski do deski specyfikację kotła i wydaje mi się że parę problemów przestało istnieć:

a) grupa bezpieczeństwa jest w kotle

B) nie muszę stosować naczynia przeponowego bo moja instalacja ma około 80-max 90 litrów

c) kocioł posiada wyświetlacz ciśnienia statycznego wody grzewczej - więc mniemam że czujnik też ma ... :-)

 

Poniżej specyfikacja kotła TERMET

? Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu,

? Zabezpieczenie przed wybuchowym zapalaniem gazu,

? Zabezpieczenie przed przekroczeniem max temperatury pracy w układzie wody grzewczej,

? Zabezpieczenie przed przekroczeniem górnej granicznej temperatury wody grzewczej,

? Zabezpieczenie przed wzrostem cisnienia wody I

? Zabezpieczenie przed wzrostem cisnienia wody II

? Zabezpieczenie przed spadkiem cisnienia wody,

? Zabezpieczenie przed nadmiernym dogrzaniem wody,

? Zabezpieczenie kotła przed zamarzaniem,

? Zabezpieczenie przed mo liwoscia zablokowania pompy,

? Nadzór poprawności pracy wentylatora. Awaria wentylatora jest rozpoznana, gdy aktualna pre sc sterownik kotła.

? Zabezpieczenie przed przekroczeniem górnej temperatury spalin

Kotły opisane w tej instrukcji mogą być podłączone do instalacji c.o. o pojemności max. 140 litrów. Dopuszczalny jest montaż do instalacji o większej pojemności, po zastosowaniu dodatkowego wzbiorczego naczynia przeponowego.

Kocioł posiada wyświetlacz temperatury wody grzewczej, wody uużytkowej i ciśnienia statycznego wody grzewczej

 

 

Oprócz tego wszystkiego zastanawia mnie jedna rzecz: czy pompa nad kotłem na paliwo stałe będzie równomiernie rozprowadzać ciepło pomiędzy wymiennikiem płytowym i zasobnikiem CWU czy należy zastosować jakieś inne rozwiązanie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna rzecz, nie chciałbym zaśmiecać forum i zakładać kolejnego wątku więc mam pytanie: Czy ktoś z Was wie jak ma się sprawa z innymi sterownikami sterującymi zdalnie kocioł Termet Ecocondens. Z tego co mi się udało dodzwonić do Termetu i Honeywella to jest dedykowany przez producenta sterownik który współpracuje z tym piecem to CR 11011 by honeywell .Wykorzystuje on do komunikacji protokół open-therm i po podłączeniu go do kotła przejmuje większość funkcji z wyświetlacza i panelu pieca oraz po podłączeniu dodatkowego czujnika temp. zewnętrznej pozwala zmieniać krzywe grzewcze oraz czas i temperaturę wody w zasobniku CWU. Sterownik ma 1000 innych funkcji ale ma jedną wadę, jest taki ciężki w obsłudze a sama instrukcja zawiera ponad 30stron...

Znalazłem inny sterownik firmy GRASLIN model FEELING D201 OT z protokółem open therm zobaczcie sami jak fanie można sterować kotłem...:

http://www.graesslin...cat=103&pid=978

http://www.graesslin...ing OT - EN.pdf

 

ale ani producent sterownika ani Termet nie są w stanie mi powiedzieć czy będzie on prawidło działał z moim kotłem.

Może Wy mieliście jakieś doświadczenia w tej dziedzinie i jak wygląda sprawa z innymi sterownikami ale tylko i wyłącznie na open-therm

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oprócz tego wszystkiego zastanawia mnie jedna rzecz: czy pompa nad kotłem na paliwo stałe będzie równomiernie rozprowadzać ciepło pomiędzy wymiennikiem płytowym i zasobnikiem CWU czy należy zastosować jakieś inne rozwiązanie?

pozdrawiam

 

Witam

Praca jednej pompy na wymiennik i wężownicę CWU jest problematyczna

woda tłoczona zawsze pójdzie tam gdzie ma łatwiej w tym przypadku na CWU, czyli należy zastosować jakiś zawór dławiący przepływ, dodatkowo na potrzeby grzania CWu pompa powinna pracować sporadycznie a na wymiennik cały czas.

Powinny być dwie pompy ale bez zaworów kulowych - przecież grawitacji nie będzie a to dodatkowy el powodujący problemy.

Pompa na CWU powinna być sterowana temp z zasobnika CWU.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.