Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smolista Maź W Kotle


arczi79

Rekomendowane odpowiedzi

45 stopni za mało na kotle powinno być minimum 60C, a ogień przesuwa się w dół aż cały węgiel odgazuje i wtedy mamy pełny piec koksu i żar będzie się utrzymywał na dole przy rusztach a na wierzchu powinny się pojawiać błękitne płomyki :)

Widzę że przy tym odgazowywaniu węgla w początkowej fazie palenia ja mam wtedy najwięcej płynnej smoły. Nie można temu jakość zaradzić w inny sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła wytwarza się nie tylko przy niskiej temperaturze,ale również w okresie wstrzymania dmuchawy[przy braku tlenu w palenisku].Powinien być nakaz sprzedaży dmuchaw ze sterownikami z funkcją PID.Musisz zapewnić stały dopływ powietrza,n.p.poprzez rozszczelnienie klapki popielnika,gdy dmuchawa z boku kotła.

No i niezbędne również powietrze wtórne przez drzwiczki zasypowe[chyba.że konstrukcja kotła zapewnia PW w inny sposób].

Edytowane przez kabajo6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Tak myślałem że jest coś nie tak w początkowej fazie palenia. Teraz po 15 h palenia maź prawie wyschła. A może to jest też wina węgla, niby wesoła ale może jakoś chrzczona????

Wracając do pieca to jak pisałem mam optima komfort plus 20 stara linia z 2009 roku, i wentylator wp120 mam na górze. Proszę porady co można zrobić bez ingerowania w budowę pieca aby w początkowej fazie wyeliminować smołę. Wspominałeś coś o powietrzu wtórnym. Gdzie miałbym go doprowadzić?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest twój kocioł?

http://www.fuego.pl/1672_DEFRO_OPTIMA_KOMFORT_Plus_20_kW.html

W drzwiczkach zasypowych masz rozetę powietrza wtórnego. Ją otwórz tylko uważaj z nadmuchem aby nie był za mocny i nie kopciło ci na kotłownię z tej rozety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup drugie drzwiczki albo do tych dorób KPW, o ile nie masz w kotle dysz napowietrzających.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup drugie drzwiczki albo do tych dorób KPW, o ile nie masz w kotle dysz napowietrzających.

Chcesz załatwić gościa i jego rodzinę? Nie można stosować dmuchawy i jednocześnie rozszczelniać komorę załadowczą. Kol. arczi79 ma problem ze smołą ponieważ stosuje węgiel płomienny 31.2 i to spalanie w niskich temp.

 

Tutaj jedyną radą może być zbiornik akumulacyjny albowiem nawet gdyby zastosował zawór mieszający to kocioł po osiągnięciu temp zadanej czy to 45, 60,czy 70 przejdzie w podtrzymanie a tego trzeba unikać albowiem podtrzymanie w kotłach zasypowych to największy wróg naszego portfela

 

Innym ciekawym sposobem może być zastosowanie małego zbiornika 500l pełniącego funkcje sprzęgła hydraulicznego innego sposobu nie widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że jak na razie nikt się nie odezwał kto ma taki sam kociołek, wtedy można by wymienić informacje :(

Z tego co zauważyłem jak dzisiaj załadowałem piec to że jak wentylator chodził na min przez jakieś 2 h i wtym czasie tem spadła o jakieś 4 stopnie i się ustabilizował a w piecyku prawie sucho. Po 2 h wentyl dałem na 2 bieg i delikatnie rozszczelniłem komorę zał, było słychać delikatne zasysanie pow. Kociołek szybko się rozbujał do 45. Po 20 jak piec był w podtrzymaniu-wentyl. nie chodził to jak otworzyłem kom. załadowczą to zobaczyłem kochaną roztopioną maź. Czyli reasumując:

- brak powietrza wtórnego

- praca kiedy wentylator nie pracuje źle działa na mój kociołek przynajmniej przez pierwsze kilka dobrych godzin zanim węgiel się nie odgazuje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kociołek ma w środku otwory napowietrzające to one powinny wystarczyć tylko jest jeden problem a mianowicie kiedy wentylator staje to prawdopodobnie przestaje być podawane powietrze do tych dysz.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.info-og...-przy-nadmuchu/ Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy te dysze są drożne, czy powietrze przez nie dmucha.

Chyba tak ponieważ ostatnio je przetykałem gwoździem, po trzech latach były trochę zatkane

Będę chyba coś próbował z tym pow. wtórnym w drzwiczkach zasypowych

Może ktoś powie jak to zrobić. Słyszałem o paru otw. fi 8. Na jakiej wysokości i czy czasem piec nie złapie większego cugu, Wentylator będzie chodził oczywiście na 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się nad ciągłym podawaniem powietrza.Moim zdaniem smoła robi Ci się w okresie wstrzymania dmuchawy.Ja u siebie kiedyś rozszczelniałem drzwiczki i nic nie leciało na kotłownię[kwestia doboru obrotów].Jednak u Ciebie najlepiej chyba by było założyć sterownik z PID.

 

No i palenie systemem ciągłym chyba też odpada.

Edytowane przez kabajo6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtórne powietrze przez rozszczelnione drzwiczki zasypowe pomoże????

Nie czekałem do weekendu i rozszczelniłem drzwiczka już teraz. Jak narazie nie dymi do kotłowni nie przeciąga temperatury chociaż na polu trochę mocno wieje, ładnie wciąga powietrze(syczy). Jeśli nie będzie przeciągać temp. to wieczorem jak podłożę na noc to też rozszczelnię i rano się okaże czy smoli .

Jak sądzicie rozszczelnienie komory zasypowej wpływa na długość palenia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że jak najbardziej ma wpływ na dłuższe palenie a już zdecydowanie na ekonomię palenia . Osobiście stosuję PW z drzwi zasypowych na miarkowniku jak i na dmuchawie . Nie obawiam się ewentualnej awarii w postaci zatkania komina i spalin w kotłowni ale moja kotłownia nie ma fizycznego połączenia z mieszkaniem . Co do ustawień nadmuchu zajęło mi to trochę czasu ale ustaliłem granice wydmuchiwania spalin z pieca . Teraz wiem że określonych obrotów dmuchawy nie wolno mi przekraczać . Podstawą jest aby ciąg kominowy był większy od ilości powietrza wdmuchiwanego w palenisko .Jak wiemy ciąg się zmienia w zależności od warunków atmosferycznych więc jeżeli kotłownia jest w jakiś sposób połączona z mieszkaniem to przy podaniu przez drzwi zasypowe PW wybrał bym opcję z miarkownikiem i naturalnym ciągiem lub wersja druga z wewnętrzną rurą stojącą na ruszcie z otworami dla PW przy pracującej dmuchawie . Reszta to już tylko ustawienia nadmuchu tak aby dmuchało cały czas z małą mocą . Takie rozwiązanie będzie bezpieczniejsze bo przypadki zatkania komina przez padłe ptactwo już przerabiałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być tylko PW to przy nadmuchu wystarcza dwa otwory fi 10 mm ale doświadczalnie możesz zacząć od fi 8 mm na końcu zaślepionej od góry rurki ok 5 cm nad normalnym poziomem zasypu . . Srednica otworu ma być taka aby dostarczyć tylko niewielką ilość nad zasyp a nie omijać zasypu a przy dmuchawie tego PW trzeba naprawdę niewiele a i tak trzeba to dopasować doświadczalnie bo w dużej mierze zależy to od mocy samego paleniska i ilości wytworzonych gazów .

 

Na miarkowniku jest łatwiej bo można regulowac rozetką w zasypowych . Oczywiście odnosi się to do palenia od góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przesyłam fotkę drzwiczek zasypowych jak byś mógł poradzić w którym miejscu te otworki. Mają one być pod kątem prostym czy w kierunku paleniska. Powiedz mi jeszcze jedno. Często się piszę o jakimś przysłonach na wentylatorze. O co z tym chodzi?? Jak pisałem wcześniej mam wentylator wp120 i tam żadnej przysłony nie widzę oprócz śruby 2 dwoma nakrętkami regulacyjnymi

post-37558-0-75928200-1357065008_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.