Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smolista Maź W Kotle


arczi79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!!!!

Palę już trzecią zimę w piecu Optima komfort plus 20 i dopiero tej zimy zacząłem w tym piecu palić od góry po przeczytaniu kilkudziesięciu postów na forum.

Nie wiem czy robię to poprawnie, czy też wina węgla ( węgiel z wesołej) ponieważ zauważyłem smołowatą maź w moim piecu. W telegraficznym skrócie robię to tak:

- zasypuję około połowę pieca węglem na górę papier i drewienko i odpalam.

- następnego dnia pozostałości rozżarzonego węgla wsypuję do popielnika, ładuję komorę węglem i na węgiel żar z popielnika, i tak co dzień. Po 2,3 godzinach mam wrażenie jakby cały żar był na dole na palenisku a nie górze. Może robię coś nie tak.??????

Proszę o pomoc dlaczego ta smolista maź w piecu. Przy drzwiczkach górnych czyszczących tej mazi już nie ma.

Dom około 160m2 + podłogówka + cwu140l, nowy, ocieplony, wentylator chodzi na 30,40%, klapka od komina na 2/3 zamknięta na przed ostatniej dziurce.(w kotłowni nie dymi). Temp. zadana 45 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze robisz, tylko jedna rzecz temp. zadana 45 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś temperaturę na kotle i zmniejsz wydajność wentylatora. Klapę na czopuchu otwórz całkowicie. Powietrze wtórne masz wpuszczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze robisz, tylko jedna rzecz temp. zadana 45 stopni.

 

Dzięki za podjęcie tematu!!!

Kochana temp. na piecu. Nie mam zaworu 4d ani 3d tylko po wyjściu z pieca jedna pompka która zasila wymiennik płytowy i ładuje cwu, a po wymienniku druga na cały dom. Przy takiej temp jak dzisiaj na polu to termostaty na grzejnikach poskręcałem na 20 a i tak temp. w domu 21.5 do 22 stopni. A gdybym podkręcił na np min 55 stopni to pewnie bym się gotował a jeśli nie to co piec zrobi ze zgromadzonym ciepłem bo grzejniki prawie nic nie wezmą. Tak przynajmniej mi się wydaje jak na laika. A gdzie ekonomia spalania. Teraz palę przy tej temp. na polu około 18kg/dobę, a przy 55 stopniach no cóż spróbuję i napiszę. Nie jest tak że smoła mi sie wylewa z pieca ale najbardziej ciapkowato jest tak do połowy pieca od drzwiczek zasypowych, w dalszej części już trochę lepiej. A jeszcze jedno, mam zamontowany termometr na powrocie do pieca i przy 45 na zasilaniu pokazuje jakieś 3-4 stopnie mniej a przy ostatnich mrozach około -10, różnica max wynosiła 8 stopni

Proszę o jakieś sugestie a ja dam znać ile pochłonął paliwa przy 55 stopniach. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś temperaturę na kotle i zmniejsz wydajność wentylatora. Klapę na czopuchu otwórz całkowicie. Powietrze wtórne masz wpuszczone?

Jak koledze odpisałem to temp. podniosę do 55 i dam znać najwyżej będę chodził w majtkach. A co do klapy to klapy to mam pięć wgłębień na których mogę ustawiać zasuwkę, 1 to zamknięta, 5 to otwarta, aktualnie mam na 2. Moje pytanie czy jak dam na maxa a obroty wentylatora na 2 ( skala 1-10) to czy ciepełko nie poleci do sąsiada obok i zamiast załadunku starczyć na 24 h to wypali się w 15h. ?????? Ale będę testował i dam znać.

W piecu nic nie przerabiałem i nie wiem o co chodzi z tym pow. wtórnym. Proszę o telegraficzny skrót, jakie zalety i gdzie trzeba to uczynić :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak robi to mój szwagier, ma podobną konstrukcję i gabaryty domu a z tego co wiem i widziałem to ma na kotle 37 stopni ( w domu 22 - 23 stopnie) i pali od dołu a kociołek ( nie oryginał tylko robiony przez wioskowego gostka pod zamówienie) już mu służy 7 lub 8 rok. Jak na takie palenie to chyba nieźle????

I gdzie tu leży prawda???? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to zbiornik np 1000l akumulujacy energię ( nadmiar ) z pieca. W zależności od zapotrzebowania budynku,jak i wielkości buforu wystarczy palić co 3 dzień.Zakumulowane ciepło w wys np 80 st odbierają urządzenia o zapotrzebowaniu 30 st.Piec się nie poci ponieważ pracuje w zakresie optymalnych temperatur ( dla drewna powyżej 70 st ).Cena gotowego buforu 1000 l to kwota około 2000pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd to się wzieło i ile w tym prawdy, że palenie w wyższej temperaturze, to szybsze wypalanie opału. Moim zdaniem czas palenia nie powinien się zmienć, jeśli w tym czasie nie zmieni się odbiór ciepła z grzejników. Poczytaj zawiajn, zweryfikujesz kilka uskutecznianych na forum, błędnych poglądów.

 

Genralnie mam kolego podobny problem, tj. termostaty, przewymiarowane grzejniki i w związku z tym bardzo chłodny powrót mimo trzymania 65-80 stopni. O ile podczas palenia węglem nie ma problemu ze szklista sadza, o tyle kreozot, który powstał podczas palenia wilotnym drewnem odcisnął się silnym śladem na wymienniku.

 

Słusznie zauważyłeś! Grzejniki i termostaty przy dobrze ocieplonym domu, może narobić trochę bałaganu, w szczególności paląc na wyższej temperaturze. U mnie nie ma tragedii, aczkowliek nie mogę przekraczać maksymalnej zadanej 80, bo przy zamknięciu w jednym pionie kilku grzejników temperatua potrafiła przekroczyć 90, wówczas włączał się alarm i pompa CWU. Palenie na niższej problem nie wys?epują, wiadomo inna moc grzejników.

 

Paweł26 2000zł 1000L gdzie, chyba z papieru?!

 

Nie wiem jak robi to mój szwagier, ma podobną konstrukcję i gabaryty domu a z tego co wiem i widziałem to ma na kotle 37 stopni ( w domu 22 - 23 stopnie) i pali od dołu a kociołek ( nie oryginał tylko robiony przez wioskowego gostka pod zamówienie) już mu służy 7 lub 8 rok. Jak na takie palenie to chyba nieźle????

I gdzie tu leży prawda???? :blink:

Prawda jest jedna, dom ogrzejesz nawet łamiąc wszystkie zasady! Koioł wytrzyma taką ekploatację długo, o ile węgiel nie zawiera siarki, ale nie ma to nic wspólnego z oszczędnościami. Twój znajomy mógłby pewnie spalać mniej, mniej zadymiac okolice, a komin i kocioł służyłby dłużej, ale trzeba minium chęci. To sa pozorne oszczędności. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szwagier ma dolniaka i dlatego pali od dołu. Czopuch otwarty całkowicie i mała moc dmuchawy. Ja pale u teściów w kotle górnego spalania węglem i nie ma żadnego problemu. Temperatura na miarkowniku ciągu 55, powietrze wtórne w drzwiczkach zasypowych otwarte, zasłona na czopuchu otwarta. Kocioł suchy w wymienniku zbiera się tylko trochę sadzy, którą raz w tygodniu wygarniam. Kocioł rakoczy 13 kw załadunek 20kg węgla starcza na 24 godziny.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szwagier ma dolniaka i dlatego pali od dołu.

Sądzę że nawet nie wie czy górny czy dolny ale pewnie dla niego ten sposób jest szybszy. Ładuję węgiel na żar, zamyka piec i po wszystkim, też tak paliłem przez jakieś prawie 2 lata, a przy górniaku jest trochę więcej zachodu ale za to nie dymi tak później w kotłowni no i rączką przy czopuchu można łatwo regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zastanawiam się, skąd ludzie biorą takie wyimaginowane dane jak 37 stopni?

Co on tam ma w tej samoróbce jakiś mega sterownik, który utrzymuje tą konkretną wartość?

Napisz, że utrzymuje około 40 stopni na kotle i będzie to jakoś wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosto z zakładu. Arthi

Ok trzeba mieć dar przekonywania, albo znajomości, pierwszy lepszy nie dostanie w takiej cenie.Kiedyś oglądałem ceny buforów, to ceny 1000L zaczynają się od 3000zl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to testujemy, Czopuch otwarty na maksa, wentylator na 2 biegu w skali od 1-10. Przed załadunkiem zeskrobałem trochę tą kochana maź (nawet poszło odziwo). Załadunek podobny jak wczoraj, więc zobaczymy. temp na razie nie zmieniałem. Popalę tak 2-3 dni i zobaczę rezultaty, Jak nie pomoże to następny krok to temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok trzeba mieć dar przekonywania, albo znajomości, pierwszy lepszy nie dostanie w takiej cenie.Kiedyś oglądałem ceny buforów, to ceny 1000L zaczynają się od 3000zl

 

W tej chwili na allegro kupisz za 2700zł. Co on jest wart to nie wiem. Jednak wierzę że prosto od producenta można się zmieścić w 2500zł. :)

 

Edit:Nawet znalazłem na allegro za 2350zł tylko nieizolowany z 3 letnią gwarancją..

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:Nawet znalazłem na allegro za 2350zł tylko nieizolowany z 3 letnią gwarancją..

Ok nie sprawdzalem aktualnych cen, moze obecnie sa tansze, ja przerabialem temat jakis czas temu, jednak 2000zł za ocieplony zbiornik to wyjątkowo tanio. Bufor bez izolacji - tak czy inaczej trzeba wykonac izolację i to dosc solidnie, przeciez nie chcemy 1000L grzejnika. Co do pojemnosci zgodze, sie niekoniecznie musi to byc 1000L, co więcej lepej wybrać taki, by na jednym załadunku pracował optymalnie i najlepiej bez uzuepłnnia paliwa był zdolny nabić bufor.Musi to byc przemyslane polaczenie bufora i kotla. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!!

Tak jak pisałem, czopuch otwarty na maksa, wentylator na 1 później po około 15h palenia dałem na 2 bo zaczynało za dużo spadać poniżej temp zadanej. Jeśli chodzi o czas spalania to oki, natomiast o smolistą maź to mam wrażenie jakby piec był trochę suchszy. Natomiast zaobserwowałem inna dziwną sprawę. Jak załaduję komorę węglem a później żarem mam wtedy jakieś 55 stopni na kociołku. Temp spada sobie powoli do zadanych 45 stopni włącza się wentylator. Po godzinie jak otwieram komorę zasypową to mam wrażenie jakby ten cały żar opadł na dół i tam się to pali a przy tym okresie palenia mam najwięcej smolistej mazi w piecu. Po parunastu godzinach piec jest bardziej suchszy, maż jakby zastygła.

Może ktoś mi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje i dlaczego ten żar opada na dół. Chyba że od razu jak załaduję żar na węgiel włączyć wentylator aby bardziej rozbujał żar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 stopni za mało na kotle powinno być minimum 60C, a ogień przesuwa się w dół aż cały węgiel odgazuje i wtedy mamy pełny piec koksu i żar będzie się utrzymywał na dole przy rusztach a na wierzchu powinny się pojawiać błękitne płomyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.