Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komentarze Do Poradnika Jak Wybierać Kocioł Na Ekogroszek


kirys

Rekomendowane odpowiedzi

a odnosnie poszerzenia funkcjonalnosci kotlowni o pralnie czy przechowalnie, jest to realne?

Czy jednak pellety nie sa na tyle czystym paliwem i palenie nimi jak np gazem czy pradem zeby bylo to mozliwe?

 

Poza tym ide dalej edukowac sie odnosnie piecow na pellet, ja zdecyduje sie i wybiore konkretny rodzaj ogrzewania nie zapomne sie z Wami podzielic, dzieki za pomoc i w razie czego odezwe sie znow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kotłowni 13m2 mam 2 kotły w tym jeden z zasobnikiem na pellet  + bufor 800l+ CWU 300l  do tego pralka , hydrofor, zmiękczacz wody i suszarnię + jakieś graty i zapas drewna.

Co do suszarni to żona nic nie mówi że sznurki lub pranie jest brudne.

Co do gazu i prądu to niestety pellet trochę jak już pisałem kurzy przy wsypywaniu do pojemnika , oraz przy czyszczeniu kotła  trochę popiołu wylatuje na podłogę, ale to margines.

Najważniejsza różnica między gazem i prądem a pelletem to właśnie to że regularnie trzeba czyścić kocioł a przy gazie to max 1x na rok lub rzadziej.

poczytaj trochę na ten temat , jedno jest pewne pellet nie jest tak bardzo oszczędny jak piszą producenci, zawsze wyjdzie go trochę więcej.

Warto też mieć miejsce na składowanie pelletu, pomieszczenie musi być suche - 1 lub 2 palety może w garaży się zmieszczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

mam prośbę do Szanownych Kolegów którzy znają sie na tych kotłach, może troszkę nie w temacie dyskusji,  ale jestem całkiem zielona jezeli chodzi o ekogroszek :blink:

2 dni studiowałam to forum i wszystkie opisy

Muszę szybko wybrać kocioł ( awaria starego, tradycyjnego na węgiel -nie do naprawy :angry:  , obecnie dogrzewam dom piecykami elektrycznymi) - zdecydowałam się ekogroszek  ( względy czystości - mam dość brudnej piwnicy i brudnych rąk, o braku czasu niewspomnę)

 

Podumowując moje studiowania B) :

Kocioł musi być niski (niska piwnica) czyli ten z wymiennikiem pionowym  

wylot do komina musi być z tyłu, podajnik musi byc z lewej strony.

całkowicie zautomatyzowany czyli z tym PID

moc kotła 12 KW ( 135 m,kw , dom stary ale bardzo dobrze ocieplony, kocioł tylko do centralnego ogrzewania )

nie wiem co to to mierzenie ciepła ale i tak nie mam na to czasu

bez dodatkowych rusztów dla innego paliwa niż ekogroszek ( wprawdzie ma jeszcze troche drzewa i węgla ale juz nie chcę się w to bawić)

podajnik hmmm? tłokowy czy slimakowy - tu proszę o pomoc bo to dla mnie czarna magia :(

 

bardzo proszę o pomoc czy dobrze wszystko skalkulowałam i  czymś nie zapomniałam

i gdzie najlepiej kupować ekogroszek i jaki ? - są jakieś warości tego ekogroszku ale nie wiem co to jest.

 

z góry dziekuje za pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę przyznać, że nieźle Ci poszło z przyswojeniem teorii.

Można tu poprawić, że nie musi być z PID i bez tego też jest automatyczny.

Tłokowy to raczej nie, bo zazwyczaj one smolą i brudzą, ślimaki lepiej sobie radzą.

Napisz jaką masz wysokość do dyspozycji oraz jak wysoko jest wejście do komina, to może wtedy ktoś zorientowany w poszczególnych markach (niestety nie ja) coś doradzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dzięki za profesjonalne porady >>> przeczytałem poradnik od dechy do dechy i teraz widzę, że miałem rację szukając wiedzy na ten temat, bo moja jest taka, że bym kupił i się cieszył poprzez łzy, a myślałem, że co to za problem kupić i zlecić instalację kotła.

Trochę się już tym zainteresowałem i zaciągałem języka u kilku fachmanów w tym u jednego kolegi i widzę, że wszyscy co do jednego popełniają błędy jakie w poradniku są opisane // najbardziej mnie zdenerwowała ich rada co do mocy pieca i dlatego zacząłem szukać na forach wiedzy na ten temat i wychodzi, na to, że wszyscy doradzali mi źle proponując od około 1,5 do 2 razy tyle co potrzeba, argumentująć, że lepiej mieć spory zapas //

- to chyba mój pierwszy wpis na tym forum

- minęło ponad 1.5 roku od tego wpisu, ale doświadczenia tylko jedna zima

- jednak już sporo się nauczyłem i doświadczenia też przybyło

 

Dziękuję wszystkim forumowiczom dzięki którym mogłem nie popełnić wielu podstawowych błędów, a także zwiększyć swoją wiedzę i łatwiej przejśc przez okres nauki pieca, palenia w nim.

 

Ostatecznie zakupiłem piec OGNIWO EKO 10 kw

 

- jestem z niego bardzo zadowolony i choć przez pierwszą zimę przepaliłem około tony groszku więcej niż trzeba, ale wynikło to z kilku powodów, a jednym z nich było oprogramowanie które było do kotła 16 kw, a nie 10 kw

- dopatrzyłem się tego dopiero jak podłaczyłem piec do "kompa" i wtedy wszystko zaczęło się wyjaśniać i być czytelne nawet dla laika, ale trochę to trwało zanim zmieniono mi oprogramowanie, które pozwala ustawić piec od 8 kw mocy

 

Teraz siedzę w fotelu przed monitorem i klikam co chcę, poprawiam parametry itd, a do pieca schodzę tylko po to aby zasypać zbiornik groszkiem i wywalić popiół średnio co 8 do 12 dni.

- obecnie spalam około 14 kg groszku(28), a popiołu mam nie więcej niż

10 do 12 %

- przypominam, że mieszkam w starym prawie 60 letnim domu bez ocieplenia 120 m2 ze starą żeliwną instalacją

 

 

Zapraszam wszystkich użytkowników tego pieca do wymiany doświadczeń, może wspólnie coś sobie doradzimy i czegoś nauczymy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Poradnik nie obejmuje jednego gorącego tematu: Piece 5tej klasy - z którymi - no właśnie - jak jest.. Podawana moc to zazwyczaj moc maksymalna na paliwie z kosmosu i pytanie jak dobrać dobrze piec...

Sam stoję przed wyborem pieca na ekogroszek. Chciałbym wykorzystać do tego faktu dopłatę z UE (więc klasa 5ta). Z racji na wymiary kotłowni do wyboru pozostają mi 3 piece:

1. Moc 14kW z palnikiem Ekoenergii (10-15 kW) pow. wymiennika 1,3 m2
2. Moc 14kW z pancerpolem duo (obrotowym - 17 kW) pow. wymiennika 1,2 m2
3. Moc 17kW z pancerpolem duo (obrotowym - 17 kW) pow. wymiennika 1,5 m2

Jak to w klasie 5tej bywa moce pewnie podane są jako maksymalne na wyselekcjonowanym paliwie (27 / 28 MJ).
Zapotrzebowanie domu to 11 - 12kW + bojler 300l (jest 160m2 będzie 180m2):
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2e41
 
I tutaj pytanie który kocioł / palnik spełni lepiej swoje zadanie jeśli paliwo nie będzie tak dobre?
Czy nastawić się na 17kW mając zapas dla gorszego paliwa czy brać 14kW z palnikiem który i tak posiada rezerwę? Które rozwiązanie sprawdzi się w trakcie tęgich mrozów i nie zrujnuje samopoczucia w okresie wiosenno-jesiennym?

Mój temat:
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23831-jaki-kocio%C5%82-ekoprojekt-sas-efekt-drewmet-mj-ekonomik/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Pod co podciągnąć pustaki z gazobetonu przy wyborze materiału na stronie ciepłowłaściwe.pl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton komórkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacekrutkowski

Czy aby na pewno?

To nie są te białe bloczki tylko szare.Mają nabite cyfry 600 z boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.