Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Można Wyliczyć Z Temperatur Kotła


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem pod kocioł czujniki temperatury (zasilanie, powrót, spaliny) i pomiar śmiga, ale teraz myślę, do czego te dane wykorzystać. Liczyłem, że uda się orientacyjnie wyznaczyć np. moc odebraną z kotła czy stratę kominową. Instalacja jest grawitacyjna. Poszukałem, poczytałem, ale wszystkie rozprawy odnośnie obliczania instalacji grawitacyjnej idą w przeciwnym kierunku - mając moc, wyznacza się przekroje, przepływy itp.

Może to są proste rzeczy tylko ja nie umiem szukać, a może nie da się niczego sensownego z samych temperatur wyliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do dołóz jeszcze licznik ciepłej wody np 1 cal na powrocie izobaczysz ile wody przepływa przez kocioł na godzine i zobaczysz jaka byłą delta zalilanie- powrót i masz moc oddaną do układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem :) Znając temp. zasilania i powrotu oraz różnice wysokości w instalacji mogę co najwyżej ciśnienie czynne wyliczyć, ale dalej nic mi to nie daje. Prędkość wody czy strumień masowy w każdym wzorze jaki widziałem zależą od obciążenia cieplnego instalacji, a tego też nie znam.

Sterownik eCoal z tego co widziałem podaje przybliżoną moc kotła, ale tam zazwyczaj jest pompa w instalacji, więc pewnie z niej dane o przepływie można wydobyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Juzefa widzę że stare CAMINO doczeka się u ciebie 21wieku ja z własnego doświadczenia polecę ci założyć pompkę nie jest to drogie urządzenie ale pomaga oszczędzić kilka kg na dobę i można na mniejszej temp. jechać na kotle , a nie wyklucza to palenia na grawitacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik eCoal z tego co widziałem podaje przybliżoną moc kotła, ale tam zazwyczaj jest pompa w instalacji, więc pewnie z niej dane o przepływie można wydobyć.

Z pompy nie pobiera danych.

Raczej liczy ilość spalonego paliwa a potem z jego kaloryczności oraz sprawności kotła wylicza moc.

Ty też tak możesz robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki sam jak dla nowej instalacji czyli dla domu do 200m2 ok 1,5m3/h ale prędkośc przy grawitacji nie przekracza 0.25m/s co za tym idzie śa potrzebne duże rury aby przy małej prędkości przetranspotrowac te 1,5m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałaby być grawitacja to ciepłomierz musi mieć opory na poziomie 10x mniejszym niż te przystosowane do pracy z pompa. takich w tym katalogu nie ma.

Aby nie szaleć i jeżeli chcesz zachować grawitację musisz zrobić bocznik z ciepłomierzem z linku #6 , pompą i zaworami odcinającymi bocznik i rurę główną.

Jeżeli chcesz pracy grawitacyjnej to odcinasz pompę i ciepłomierz, jeżeli praca ma być z ciepłomierzem to otwieracz bocznik , włączasz pompę i zamykasz drugim zaworem przepływ grawitacyjny.

Pamiętaj o jednym że ciepłomierze są do montażu na powrocie lub zasilaniu i to trzeba wiedzieć jeżeli się go kupuje i instaluje.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę ci założyć pompkę nie jest to drogie urządzenie ale pomaga oszczędzić kilka kg na dobę i można na mniejszej temp. jechać na kotle

 

Żeby zejść z temperaturą to musiałbym jeszcze ze dwa człony wyjąć, bo teraz do 3/7 wstawiłem szamot, także jest praktycznie 3/5, a i tak 60st. przekraczam dopiero poniżej -10st. na zewnątrz ;) Pompkę kiedyś rozważałem, ale doszedłem do wniosku, że skoro grawitacja działa, to nie będę ruszał.

 

 

Widzę, że to nie takie proste. Ciepłomierza raczej bym nie instalował, aż tak zdesperowany nie jestem.

Skoro prędkość wody w instalacji grawitacyjnej rzędu 0,25m/s to już jest huragan, to myślałem, że można by jakoś przybliżyć ją w liniowej zależności od różnicy temp. zasilania i powrotu. Ale nic z tego - przecież w momencie, gdy delta jest największa, czyli przy rozpalaniu (przez moment nawet 40st.) to prędkość wody jest na pewno mniejsza niż potem, gdy cała instalacja się nagrzeje a delta będzie góra 20st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no oczywiście że tak ,bo im jest woda cieplejsza tym zmienia się jesj lepkośc itd wiec nic nie policzysz nieznając przepływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

jestem kompletnym dyletantem w tej dziedzinie .dom jednorodzinny z 37 roku .wysokość słupa wody około 5 m pompa Wilo z zakresami 0-2,6m3 i 0-4,8m3 wyjście z pieca calowe .Proszę o porade w sprawie ciepłomierza.pozdrawiam ostrowiak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieplomierz po to aby wiedzieć czy opał, który spalam jest tej jakości ,co deklarował sprzedowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z analizą takich wyników z ciepłomierza.

 

Bo może się okazać, że opał będzie tej jakości co deklarował sprzedawca, a złej jakości będzie kocioł, lub nie daj Boże palacz.

I co potem począć z takimi wynikami.

 

Uznanie u szanownej małżonki można nieco stracić, bo obliczony ver z ciepłomierza nie będzie tak dostojny jak VER otrzymany przez doświadczonych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę ,że kwalifikacje są OK, pałę wpiecu CO od 1986 roku .To mój 3 piec .poczytalem troszeczkę waszych przemyśleń i myślę ,moja wiedza i doświadczenia są porównywalne z waszymi .pozdrawiam ostrowiak.Myślałem że tylko ja interesuje się spalaniem węgla .dopiero niedawno odkryłem ludzi o podobnym koniku ,drugi konik to spining .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.