Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vailant Ekotec Plus 306/3-5


Erozja

Rekomendowane odpowiedzi

Colormatic 430 to też sterownik pogodowy! To znaczy że masz dwa sterowniki pogodowe? Po co? Drugi sterownik jest całkowicie zbedny, zamiast niego potrzebne jest zdalne sterowanie montowane w pomieszczeniu. Dodatkowa pompa na obiegu grzewczym tez jest zbędna, wystarczy ta w kotle. Jak napewno masz dwa sterowniki pogodowe to jeden odłącz. Teraz jest tak że jeden pracuje pogodowo a drugi stałotemperaturowo i dlatego zwyczajnie głupieją. Po odlaczeniu sterownika z pomieszczenia ustaw krzywą zgodną z doborem grzejników (obliczaniowa temperatura zasilania grzejników) przeważnie jest to 1 do 1.2 i jak masz głowice termostatyczne na grzejnikach to normalnie powinno zacząć pracować. Jak nie masz głowic termostatycznych na grzejnikach to musisz kupić zdalne sterowanie ( VR 81) do zamontowania w pomieszczeniu który ma funkcję termostatu pomieszczenia. Wtedy możesz się bawić z programami czasowymi, z nocnym obnizeniem temperatury....... i jakie tam jeszcze funkcje ma. Funkcje obniżenia nocnego można też zakodować w sterowniku pogodowym przez zmianę temperatury wymaganej. I tyle. I daj sobie spokój z ciągłymi zmianami krzywych grzania.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz dobrze. Calormatic 430f ma być w najzimniejszym pomieszczeniu, zawnętrzny czujnik komunikacyjny też jest i w kotle powinien być odbiornik sygnału radiowego. Nie wiem tylko po co ci ten czujnik tem. powrotu na rurce od powrotu CO. Moim zdaniem powinien być orginalny w kotle. Tak jak mówię wiesz że masz za mocny kocioł i ustawianie na calormaticu "brak" lub "korekta" tylko pogarszają sprawę bo kocioł będzie ciągle chodził i taktował. Tak jak pisałem musisz dać "termostat" i odpowiednio dopasować krzywą grzewczą. Ma być taka wysoka aby kocioł się sam nie wyłączył przed wyłączeniem go termostatem.

Jeszcze jedno czy calormatic wyświetla ci tem. zewnętrzną?

Jeszcze jedna sprawa masz za ciepły powrót. Może trzeba ustawić przepływy na najbliższych grzejnikach?

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w nowym roku ze starymi problemami. Jak już masz termostat to teraz musisz sprawdzić czy kocioł nie wyłącza się w czasie dochodzenia do zadanej temperatury w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz niską krzywą grzania a nie masz układu mieszającego aby obnizył Ci temperaturę czynnika na instalacje. Temperatura minimalna pracy kotła to 40 C i krzywa która będzie odpowiadać takiej temperaturze to 1. Ty ustawiasz krzywe ponizej 1. I to cała przyczyna tzw taktowania. Inna sprawa ze akurat do tego kotła producent poleca inny rodzaj sterownika. chociaż osobiście uwazam że w przypadku ogrzewania grzejnikowego lepszy był by termostat pomieszczenia nie pogodówka. Problem powinno rozwiązać podniesienie krzywej grzania i zastosowanie zaworów termostatycznych na grzejniki z ustawieniemtemperatury wymaganej. Możesz również zaprogramować czasy grzania na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termostaty na grzejnikach są...

 

aha.. czyli min temp pracy kotła to 40C? to juz wiem dlaczego zawsze grzeje pow. 40C gdy nawet wg krzywej wychodzi 35C

 

to te sprzęgło "robiło" w pewnym sensie za mieszacz? chociaz w spalaniu ilość gazu nie zauważyłem różnicy. spala tyle samo.

 

zmienię krzywą grzewczą. A kwestia innych ustawień? czas wybiegu pompy? bieg pompy? moc może zostać na 10kW?

 

i pytanie ostatnie z ciekawości i na przyszlość: czy uzyskalbym mniejsze spalanie z kotłem z większa modulacją od 3 - 4 kW?

 

pytanie2: co teraz z czujnikiem VF1? mam go teraz na powrocie wpuszczonego w tulejkę. wydaje mi się ze on teraz w ogóle nie jest potrzebny?

Edytowane przez Erozja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma sprzęgła to czujnik trzeba wymontować. Po co zmieniałeś czas wybiegu pompy przywróć fabryczne 5 min i obserwuj. Kocioł o niższej mocy min by coś zmienił? Musisz rozpatrywać cały układ łącznie z podgrzewem cwu. Zasobnik ma jakąś pojemność i do tej pojemności dobrana jest moc kotła (kotły mają moc na CO i cwu). Są takie sytuacje że instalacja potrzebuje znacznej mocy na podgrzanie cwu (duże zużycie, duży zasobnik) ale niewielkiej na CO i wtedy trudno jest dobrać kocioł do takiej instalacji. Rozwiazaniem jest zastosowanie dwóch urzadzeń lub w niektórych przypadkach zalecane jest zastosowanie na CO sprzęgła co miało prawdopodobnie miejsce w twojej instalacji. Proponuję abyś porozmawiał o tym z pomocą tech. producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik jest 160l wiec wcale nie taki duży...

 

jak wymontować tej czujnik? wiem gdzie ma złączke, juz ten panel cały odchylałem. jednak jest on wprowadzony w jakiejś jakby gumie.. jak go odłączyc?

 

dla CWU duza moc to fakt... ale taki 15kW zasobnik 160l nagrzeje w max 30minut... na co komu te 30kW dla 160l CWU. decydując sie na taki kocioł (duzy) to i w tym przypadku min moc jest duża bo 10kW. Sprobuje wymontowac VF1 i będe dalej obserwował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.