Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomiar Mocy Pieca


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Potrzebuję zmierzyć znamionową moc cieplną pieca na paliwo stałe. Wiem że liczy się to ze wzoru:

 

Qn=mw*cw*(tz-tp)

 

gdzie

 

mw - znamionowy strumień masy przepływającej wody [kg/s]

cw - średnie ciepło właściwe wody [kJ/kg*K] = 4,2 kJ/kg*K

tz,tp - projektowe (nominalne) temperatury zasilania i powrotu

 

I teraz mam pytanie czy pomiaru dokonać na normalnie podłączonym kotle do instalacji c.o. Rozumiem że czujniki temperatury na rurze zasilającej i powrotnej z kotła. Co do pomiaru prędkości to jakiego urządzenia użyć ?? wodomierza, rotametru ?? aha jeśli rotametr to on pokazuje prędkość w l/min jak to przeliczyć na kg/s dla wody. Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez KubaSko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki do pomiaru muszą być dobrze zainstalowane - zanurzone w cieczy , której temp mierzą, termometry przylgowe są złe.

Do pomiaru prędkości może być wodomierz tylko do ciepłej wody - ilośc wody przez czas przepływu daje strumień.

Ale najlepiej kupić na All....... ciepłomierz który wszystko zmierzy i poda na wyświetlaczu np http://allegro.pl/cieplomierz-licznik-ciepla-apator-pomiar-ciepla-i2863603334.html

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na specjalnym stanowisku pomiarowym.

Trzeba badać jednocześnie sprawność kotła.

Z grubsza można to oszacować powierzchnią i rodzajem wymiennika a potem mierzyć sprawność w tej okolicy i moment, w którym sprawność zacznie spadać na skutek zbyt dużej straty kominowej (za wysoka temp. spalin) to właśnie moc nominalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Zakupiłem ciepłomierz podobny do tego jaki polecił mi Sambor. Wczoraj przystąpiłem do testów pieca. Podłączyłem ciepłomierz, obciążyłem piec o mocy 32 KW ok. 22KW nagrzewnicą. Rozbujałem piec do 85 stopni. Teraz co odczytałem z urządzenia przy temp. na piecu 85 C: przepływ 1,4m3/h, delta - 13.28 C, moc 21 KW. Co zauważyłem: wzraz ze wzrostem przepływu rosnie moc, wraz ze spadkiem delty maleje moc. Moje pytanie brzmi czy żeby wykrzesać maksimum z pieca 32 KW muszę do niego podpiąć nagrzewnicę 32KW i tym samym maksymalnie go obciążyć ?? dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz zmniejszyć przepływ na pompie- bieg w dół ?

 

Pokombinuj z przepływem - jest taki optymalny przepływ przy którym moc oddawana przez kocioł do instalacji jest największa + większe obciążenie

Dla mojego kotła producent zaleca deltę T =20C podobno wtedy jest największa moc i największa sprawność kotła.

 

Jak ja liczyłem to u mnie : Q=0,767m3/h, Tz-Tp =22,3K i Cp= 4,19KJ/kgK daje moc cieplną = 19,9kW

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Sambor. Niestety na dzień dzisiejszy mogę obciążyć piec max 22KW ale mam też kocioł o mocy 21KW więc z nim się trochę pobawię. Co do przepływów to wychodzi mi tak: Pompa grundfos ups 25-65

Bieg 1 - przepływ 0,86m3/h delta 15

bieg 2 - 1,15 m3/h delta 12

bieg 3 - 1,41 m3/h delta 10

Największą moc uzyskałem na pierwszym biegu przy dużej delcie. A jak to się ma w warunkach w domowej instalacji c.o. Lepiej mieć dużą deltę czy małą. Literatura podaje za optymalną 15 no i w praktyce mi się to sprawdziło.

Obliczam również sprawność kotła nie wiem czy to dobrze robię. Biorę wzór na moc paleniska : U2=masa spalonego paliwa w jednostce czasu [kg/s] x wartość opałowa paliwa [J/kg]

U1 już znam= efektywna moc kotła, U1/U2=sprawność kotła. Pozdr.

Edytowane przez KubaSko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Sambor. Niestety na dzień dzisiejszy mogę obciążyć piec max 22KW ale mam też kocioł o mocy 21KW więc z nim się trochę pobawię. Co do przepływów to wychodzi mi tak: Pompa grundfos ups 25-65

Bieg 1 - przepływ 0,86m3/h delta 15

bieg 2 - 1,15 m3/h delta 12

bieg 3 - 1,41 m3/h delta 10

Największą moc uzyskałem na pierwszym biegu przy dużej delcie. A jak to się ma w warunkach w domowej instalacji c.o. Lepiej mieć dużą deltę czy małą. Literatura podaje za optymalną 15 no i w praktyce mi się to sprawdziło.

Obliczam również sprawność kotła nie wiem czy to dobrze robię. Biorę wzór na moc paleniska : U2=masa spalonego paliwa w jednostce czasu [kg/s] x wartość opałowa paliwa [J/kg]

U1 już znam= efektywna moc kotła, U1/U2=sprawność kotła. Pozdr.

 

I jak ta sprawność Ci wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Sambor. Niestety na dzień dzisiejszy mogę obciążyć piec max 22KW ale mam też kocioł o mocy 21KW więc z nim się trochę pobawię. Co do przepływów to wychodzi mi tak: Pompa grundfos ups 25-65

Bieg 1 - przepływ 0,86m3/h delta 15

bieg 2 - 1,15 m3/h delta 12

bieg 3 - 1,41 m3/h delta 10

Największą moc uzyskałem na pierwszym biegu przy dużej delcie. A jak to się ma w warunkach w domowej instalacji c.o. Lepiej mieć dużą deltę czy małą. Literatura podaje za optymalną 15 no i w praktyce mi się to sprawdziło.

Obliczam również sprawność kotła nie wiem czy to dobrze robię. Biorę wzór na moc paleniska : U2=masa spalonego paliwa w jednostce czasu [kg/s] x wartość opałowa paliwa [J/kg]

U1 już znam= efektywna moc kotła, U1/U2=sprawność kotła. Pozdr.

 

Kolego @Kubasko pozwoliłem sobie - w wolnej chwili- przeliczyć twoje dane "na piechtę" i otrzymałem :

dla pierwszego biegu - moc 13 403W

dla drugiego biegu - moc 16 062W

dla trzeciego biegu - moc 16 411W

 

Wzór prosty - 4,19 x1000 [KJ/KgK] x przepływ [kg/s] x Tz- Tp [ K]

 

Coś nie tak z twoimi pomiarami lub ciepłomierzem

Robisz to sam dla siebie to zrób to porządnie ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, dla I biegu, wychodzi około 15kW. Czemu uważasz, że coś jest nie tak z ciepłomierzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam troche z innej beczki ale nie ma sensu zakladac nowego tematu jak sprawa dotyczy mocy kotla. Mianowicie na moim kotle producent podaje moc 12kW a powierzchnie 1,2 m2. Inne kotlu maja np 19kW i powierzchnie 2,4m2. Czy to nie jest tak, ze im wieksza powierzchnia w m2 tym lepszy i mocniejszy kociol? Czy moj nie jest aby troche oszukany? Sa jakies wady-zalety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, dla I biegu, wychodzi około 15kW. Czemu uważasz, że coś jest nie tak z ciepłomierzem?

 

Faktycznie mój błąd rachunkowy, ale pozostałe się zgadzają <_<

z reszta podałem wzór i każdy może to sprawdzić.

 

Co do ciepłomierza to kolega KubaSko pisze że największa moc jest na pierwszym biegu -czyli jest coś nie tak , albo błąd w odczycie danych podanych do obliczeń

albo ciepłomierz wskazuje co innego niż to co można policzyć "na piechotę"

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczwywiście, nei zwróciłem uwagi, ale tutaj się zgadza: 85 C: przepływ 1,4m3/h, delta - 13.28 C, moc 21 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomiar 85 C: przepływ 1,4m3/h, delta - 13.28 C, moc 21 KW był robiony na pierwszym piecu (tym 32KW). Dane w poście 10 dotyczą drugiego pieca mniejszego z którego najwięcej wycisnąłem 16 KW tak jak w twoich obliczeniach Sambor. Potem go przerobiłem, dodałem w środku dwie rury 1", założyłem większą dmuchawę i wycisnąłem z niego 19 KW niestety jego sprawność była wtedy w okolicach 56%. Co do sprawności poprzednich testów to wynosi ok 74%. Dobre pytanie zadał mirekm71 też jestem ciekaw. Wydaje mi się że im większa powierzchnia płaszcza tym lepszą ma sprawność. Kotły które teraz testuje mają bardzo małą powierzchnię płaszcza za to duże palenisko i jak widać nie za wysoką sprawność, moc jest uzyskana z dużej ilości spalanego paliwa.Co do tych płaszczy to z tego co się orientuję to 1m2 daje ok 10KW, im bardziej owalny kształt płaszcza tym można więcej uzyskać nawet do 12 KW/1m2. Sambor ciepłomierz firmy Apator założyłem na powrocie czujnik niebieski dałem w obudowę przepływki a czerwony na zasilanie na trójniku tuż przy kotle.Czy jest to prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.