Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie elementy ogrzewania wybrać - doradźcie.


MarekF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

 

Na wstępie przepraszam, jeśli podobny temat już był, ale niestety nie mam czasu czytać całego forum, a z tego co przejżałem (kilka minut) nie znalazłem nic podobnego. Może żle szukałem. W takim razie prosze o link do tematu.

 

W czym rzecz. Otóż planuję instalację centralnego ogrzeewania, ale jestem w tej dziedzinie laikiem i nie chciałbym aby ktoś wcisnoł mi jakiś "kit".

Jest to wolnostojący murowany dom. Budowany w latach 70'tych. Okna plastikowe. Do ogrzania jest około 120m2.

Jakiś czas temu poprosiłem pewnego "majstra" który zrobił rozeznanie w tym domu i zrobił wykaz podstawowych elementów jednak chciałbym zasięgnąć Waszej opini w kwesti wyboru tych elemetnów. Głównie chodzi mi o:

 

A) Grzejniki aluminiowe 80 żeberek. Czy aluminiowe są dobre ? Może lepiej wybrać jakieś inne ?

B) Kocioł 120/150m2 (20kW). Na jaki opał go wybrać ? Jaki będzie najbardziej opłacalny ? Słyszałem opinie że dobrze (tanio) wychodzi ogrzeewanie drewnem i miałem, to prawda ? Niektórzy mówią też że są piece na wszystko (drewno, miał, węgiel) ? Jaki ew. polecacie piec (ew. firmę) ?

C) Pompka (firmy Leszno lub Grundfos) 25/40. Może być?

D) Bojler emaliowany z podwójną wężownicą na 140 l. Docelowo będzię on służył 5-6 osobom.

E) Hydrofor 50 litrów.

F) Rurki miedziane (ze 4 rodzaje). Czy miedziane będą najlepsze ? Może pownienem wybrać z jakiegoś innego tworzywa ? Co polecacie ?

G) Inne: mocowania, zawór, uchwyty do grzejników, filtr, itp.

 

Bedę wdzięczny za wszelkie opinie na temat tej instalacji. Głównie chodzi mi o to jaki wybrać kocioł (na jaki opał i jakiej firmy) oraz z jakiego tworzywa grzejniki i rurki?

Z góry dziękuje z odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. Grzejniki aluminiowe są dobre ale tylko znanych producentów (Ferroli, Rayco, Rocca itd..) na pewno nie te najtańsze (wiadomo skąd).

B. Jeżeli ma to być kocioł z górnym i dolnym spalaniem to można rozważyć Defrio Optima Komfort Plus, jeżeli typowy wszystkopalny to Taurus Bawół.

C. Obojętne, obie dobre.

D. Raczej coś 200l na tyle osób, z wężownicą spiralną.

E. Nie mam zdania

F. Tak, miedziane są najlepsze ale i najdroże, teraz trendy są wszelkiego rodzaju PEXy. Jakościowo podobnie jak punk A.

G. Tego innego będzie za kilka tysięcy.

 

To oczywiście tylko przykładowe możliwości. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Mam jeszcze małe pytanka.

 

"A. Grzejniki aluminiowe są dobre ale tylko znanych producentów (Ferroli, Rayco, Rocca itd..) na pewno nie te najtańsze (wiadomo skąd). "

Jakie ewentualnie inne, z jakiego tworzywa? Jakich producentów omijać z daleka? Jak już pisałem nie orientuje się zupełnie w tej dziedzinie.

 

"B. Jeżeli ma to być kocioł z górnym i dolnym spalaniem to można rozważyć Defrio Optima Komfort Plus, jeżeli typowy wszystkopalny to Taurus Bawół."

Z jakim spalaniem są lepsze, górnym czy dolnym, czy z oboma jeśli są takie? Gdzieś w internecie natknąłem się na inf. że z dolmym są nowsze i lepsze.

Czy jeśli kocioł jest również na węgiel to i miał też można w nim spalać? Proszę o jakąś podpowiedź na kocioł do kwoty około 2600zł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim spalaniem są lepsze, górnym czy dolnym

 

Z dolnym spalaniem są lepsze i droższe. Wymagają jednak dobrego ciągu kominowego, za to dłużej spalają jeden załadunek i są stabilniejsze jeśli idzie o utrzymanie temperatury. Z górnym spalaniem są tańsze, można w nich palić byle co, ale poskromienie takiego pieca to sztuka, no i trzeba do niego częściej latać z szuflą. Ponadto, jeśli masz mało wody w instalacji i cienkie grzejniki to z kotłem górnego spalania możesz mieć niezłą zabawę. Ogólna zasada jest taka - im więcej serca i czasu chcesz przeznaczysz na palenie tym gorszy (tańszy) możesz sobie sprawić piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Jeszcze mam takie pytania"

 

1). "F. Tak, miedziane są najlepsze ale i najdroże, teraz trendy są wszelkiego rodzaju PEXy. Jakościowo podobnie jak punk A."

Czy te PEXy są dobre? Czy ktoś z Was je zastosował jak one się sprawdzają? I jeszcze słyszałem że można stosować zamiast rurek jakieś plastikowe węże?

 

2). Czy to prawda że są piece (kotły) tylko na drewno i miał? I że podobno są stosunkowe niedrogie (w porównaniu z tymi na węgiel)?

Czy możecie polecić jakiś dobry taki piec (na drewno i miał)?

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja polecam pex. Z prostego względu. Jeśli kupisz ten najdroższy pex to może i koszta będą troszkę zbliżone do miedzi ( zakładając firmowe rury, kształtki i śrubunki). Miedzi nie zrobisz sam ( zakładam że nie potrafisz - może nie słusznie ) a pex sam sobie poskręcasz. Cześć kotłową może zrobić "hydraulik" a Ty podłączysz się pod stal poszczególnymi nitkami lub rozdzielaczem. Jeśli kiedykolwiek kręciłeś 13 - ką przy "maluchu" dasz radę. Pozdrawiam i zachęcam do samodzielnego wykonania CO na poczet oszczędności na lepszy kocioł lub minimalną automatykę dla CO. Jeśli będziesz zainteresowany tech. Pex to napisze jak ja mam u siebie zamieszczę fotografie. Pomyśl nic tak nie cieszy jak komfort wypracowany własnymi rękoma. Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.