Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Ksn 14P Slabe Osiagi


Redzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

OD jakis 2ch miesiecy przeprowadzilismy sie do bloku na wsi 2 pietrowy z czasow PGR'u z piwnica.

Zakupilem piec z podajnikiem KSN 14P ze sterownikiem ST-37.

 

Problem polega na tym iz ciezko mu jest osiagnac i utrzymac temp 60*C ( Boiler 80L ) oraz w popiele sa znaczne ilosci niedopalonego wegla z kawalkami jakby to ujac posklejanych resztek, czopuch wlotu do komina jest cieplu tak jak rury od pieca

 

Ustawienia Pieca

 

*Czas podawania 15sec

*Przerwa podawania 50sec

*Dmuchawa 3 bieg ( nakretki z dzwiczek zdjete )

*Przeslona dmuchawy otwarta na 50%

*Wylot komina otwarty na maxa

*Przerwa w podtrzymaniu 10min

*Czas podawania w przerwie 10sec

*Opoznienie wyl nadmuchu 25sec

*Pompka CO 2 bieg, zawor otwarty na 2 ( skala 1 - 6 )

*Pompka CWU na 1 bieg

*Tryb pracy : Pompy rownolegle

 

40KG ekogroszku starcza na ok 2-3 dni przy obecnych temperaturach 0 - -10*

 

Mieszkanie ma metraz 57m2 ( piec ma wydajnosc ~140m2 )

Blok jest ocieplony steropianem ok 5cm ( niewiem dokaldnie ).

Rury poocieplane jedna warstwa gabek tych szarawych

Fakt faktem boiler jeszcze nie ocieplony ( Boiler 80L )

Posiadam grzejniki zeliwne 3 szerokie + 1 krotki oraz drabinka

Ciag komina stawiam na sredni gdyz nie byl od jakiegos czasu czyszczony gdyz mieszkali tu starsi ludzie i palili drzewem smolistym

 

Dziekuje za szybka odpowiedz i pomoc w rozwiazaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przyslonie dmuchawe to wegiel mi sie po jakims czasie na 1/4 przestaje sie palic... minimum jakie moge ustawic to jest te 50% przyslony, zwiekszajac bieg na 4 to juz mam bialy plomien... :/ a przy tym podawaniu co teraz mam ledwo co dobija 60* i ciezko mu to utrzymac a co dopiero jak zmniejsze podawanie o polowe :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety musialem wrocic do ustawien 15/60 gdyz na 7/50 nie byl wstanie dobic do 57* i kopczyk byl plaski. Na probe zmniejszylem klapke nadmuchu tak by miescicl sie palec wskazujacy. Zobaczymy co bedzie.

 

Ciekawi mnie tylko ze w ustawieniach fabrycznych temp. zadana wynosi 45*C, pompa 5bieg stosunek 9/18 ( 1:2 ) a w instrukcji jest napisane by temp nie zadawac mniejszej na piecu niz 57*C...

 

istnieje mozliwosc wgrania nowego softu do sterownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz przyczyny w kotle. Tylko czy napewno problemem jest kocioł? Zaczynasz od ustawień kotła a powinieneś zacząć od czyszczenia komina ( czyszcenie przede wszystkim, oraz czy średnica i ciąg są odpowiednie do tego kotła). Poza tym to czyim pomysłem był zakup kotła 14 kW na 57 m2? Jaki jest zakres jego pracy? Co w tym mieszkaniu ma tą moc odebrać? Jak byś na trzy takie mieszkania podłączył ten kocioł to można by mówi o dopasowaniu mocy kotła do zapotrzebowania. Teraz w największe mrozy będziesz miał może 5 kW zapotrzebowania a w okresach przejściowych w porywach może 2,5 góra 3 kW to jak chcesz palić w tym kotle. Osobiście stawiam na komin, ale ogólnie zakup kotła nie przemyślany kompletnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybralem taki gdyz byl najmniejszy jaki moglem u mnie w okolicy dostac i w miare tani, co do tego ze piec jest wygorowany, owszem jest ale jak on ma ogrzac jak to mowisz trzy takie pomieszczenia jak on dobrze jednego nie daje rady. tez myslalem ze to moze byc wina komina. bede musial po kominiarza zadzwonic aby sprawdzic ciag itp, czy komin wogole jest jeszcze w stanie cos zdzialac. a o przekroj do tego pieca niewiem jaki nawet ma byc gdyz w instrukcji jest tylko aby byl odpowiedni i byl dobry ciag... o przekroju nic nie ma :/

 

wracajac do pieca i jego osiagow, wedlug mnie on ma opalic 1/3 swojej mocy czyli temperatura powinna wrecz wzrastac niczym woda w czajniku i sie gotowac a on ledwo co wzrasta o 0.1`C, czpuch jest tak goracy ze nie idzie go dobrze dotknac, moze jeszcze troche za wysoko byc ten rozprowadzacz plomienia. po trochu zastanawiam sie czy nie zamieszkac w tej piwnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na drogi eko to bardzo duzo spalasz w bardzo krotkim czasie. Ja mam podawanie 10/40 i to jest bardzo duzo a Ty podajesz tyle samo. Ja pale czeskim za 500zl/t. Cos podejrzany ten Twoj opal.

 

Czy moglbys napisac ile to jest bardzo wolno. Tzn przy ilu sie wlacza w tryb pracy, ile jeszcze spada, ile czasu rosnie o jeden stopien i w ile czasu dobije do zadanej. Na ile masz histereze. Jesli masz taki opal jak ja to ja mam ustawiony na 48° jakbym ustawil na 60 to tez mialbym problem. Z tym, ze majac sterownik na 48 do wymiennika wchodzi 55°? Moze powinienes zejsc do 55 i bedzie mu latwiej. Odnosnie spiekania mozesz wstawic zdjecie palnika po 15-20 min pracy?

 

Inna sprawa, ze ja mam mieszkanie 70 m kw i zuzywam 30-35kg na dobe.

Edytowane przez mirekm71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w nocy sprobowalem dac na drugi bieg i pelne otwarcie przyslony i piec mi wygasl... dzis kupilem z innego zrodla tez za 10zl/kg. rozpale, i posprawdzam jak rosnie temp i jak sie pali.

 

 

wracajac do tego ustawienia niskiej temperatury, ciekawi jak to sie ma z instrukcja obslugi pieca gdzie jest napisane by min. temp zadana na piecu wynosila 57*C, a na sterowniku na starcie jest :

 

*45*C Zadana

*Temp zal pomp 35*C

*Histereza 2*C na CO i CWU

*Podawanie 9

*Przerwa 18

*Nadmuch 5bieg

*Przerwa pod 7min

*Opuznienie nadmuchu 5sec

*Podawanie w podtrzymaniu 10sec

Edytowane przez Redzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia w tym momencie :

 

*57*C Temp Zadana

*Pompy rownolegle

*Pompy na 1 biegu CO i CWU

*Drzwiczki komina otwarte na maxa

*Temp Zal pomp 35*C

*Histereza 2*C

*Podawanie 15sec

*Przerwa 60sec

*Nadmuch 3 bieg

*Drzwiczki nadmuchu bez nakretek

*Przeslona dmuchawy na palec

*Przerwa 10 min

*Opuznienie 20 sec

*Pod w podtrzymaniu 15 sec

 

Temp przy zalaczeniu pieca wynosila 36,5*C

Palenisko wygladalo tak

post-46732-0-41198000-1355837974_thumb.jpg

 

Po 10 min wzroslo do 38*3*C i sie zatrzymala

Po godzinie ogrzewania temp wyniosla : 53,5*C

Palenisko wyglada tak :

post-46732-0-84832000-1355837989_thumb.jpg

 

widac sporo posklejanych resztek, zwiekszylem zatem przerwe w podawaniu o 5 sec. Zobaczymy co bedzie dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>< czemu opcja edytowania jest taka krotka.

 

Spedzilem przy piecu 30 min.

Godzina 17:36 na piecu zawdinialo 57*C

17:40 -> 56,6*C

17:42 -> 55,8*C

17:44 -> 55,0*C i zalacza sie tryb pracy ciaglej

 

po minucie temp spada do 54,3*C

 

17:54 -> 54,6*C

17:57 -> 55,8*C

18:00 -> 57,0*C

 

Ustawienia :

 

*Podawanie 15

*Przerwa 75

*Nadmuch 3bieg

*Przerwa pod 10min

*Opuznienie nadmuchu 20sec

*Podawanie w podtrzymaniu 10sec

 

Po tym jak o 17:36 dobil temp zadana obczyscilem szybko palenisko z niedopalonego i posklejanego wegla. Po 24 min palenisko wyglada tak : post-46732-0-15329600-1355850546_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to nie wina wegla, ze sie spieka a plomien nie jest okazaly. Byc moze tak ma byc. 3 minuty na jeden stopien to nie jest wolne dochodzenie do temp zadanej. Z tego co widze szybko sie wychladza ale to nie jest wina kotla tylko poboru ciepla przez instalacje. Jak na taki pobor to malo wegla zuzywasz. Chcesz to kup ze 50kg innego wegla i zobacz jak bedzie sie spalal. Z tego co widac to dmuchasz mocno i masz bialy strzelisty plomien. Powinien byc zolty i oplatac deflektor. Stawiam, ze Twoj opal tak sie spala i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sobote bede czyscil jeszcze komin i zobacze czy wtedy bedzie inaczej. teraz po 2ch dniach dzialania wyszlo mi 12sec podawanie i 83sec przerwa. wypala sie coraz lepiej ale to moim zdaniem nie jest to co jeszcze powinno byc, kiedys kupilem wegiel mialem ustawienia 5 / 30 sec podawanie i dmuchawa byla na 5 stopniu i spalilo mi 60kg w tydzien i ladnie sie wypalalo, lecz tego eko juz igdzie u nas nie dostane gdyz splajtowali, a z konca Polski niewiem czy sie oplaca sciagac.

 

Probuje dalej walczyc :) ocieple po nowym roku boiler, rury w piwnicy dodatkowo czyms ocieple a reszta juz zostanie.

 

a do temp zadanej dochodzi w 20-30 min a nie w 3 ;) 3 min sa po podgrzaniu sie pieca juz

Edytowane przez Redzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim musisz miec termometr na wyjsciu i na powrocie z kotla. Inaczej tak na prawde to nie wiesz nic. Ja wiem, ze u mnie rozbierznosc miedzy sterownikiem a termometrem jest 7 ST. Jak na sterowniku mam 48 to na wyjsciu 55 a powrot 51-52st. W ustawieniach fabrycznych mam chyba ze 65 ale to glupota jakas ponad 70st na wyjsciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mhmm dzisiaj przeczytalem wczesniejszy post i faktycznie moj plomien nawet nie dochodzi do deflektora ledwo co siega ponad wegiel... zobacze dzis jak wyczyszcze komin czy ciag sie poprawi i plomien bedize ladniejszy. Termometry no moze zakupie ze 3, jeden na czopuch, drogi na powrot i tzreci na wyjscie, myslalem tez o sterowniku pokojowym ale niewiem czy jest sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zobaczymy, komin nie bylczyszczony ok 7 lat tak ze napewno cos da jego wyczyszczenie, gdyz dziadkowie mieli piec w kuchni i do dolu do piwnicy bylo tyle sadzy jak piec podlaczalem ze ... a na dodatek mam dziore u sasiada po drugiej stronie do mojego komina tylko zatkana ceglami ... mzoe tez byc lewy doplyw powietrza. sam niewiem juz co mam myslec, teraz zmienilem ustawienia 5/45 i podnioslm recznie wegil na wysokosc ok 2-3 cm plomien pali sie az do deflektora ale ciekawe na jak dlugo oraz zmeinilem zawor z 2 na 3 gdyz jest u mnie -5-10* ostatnio a kurde moi cudowni sasiedzi zostawiaja otwarte drzwi od klatki i wszystko wije do domu oraz do piwnicy...

Edytowane przez Redzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

n i nietsety nie udalo mi sie wyczyscic komina gdyz nie ma nikt czasu a kominiarza strach wolac aby nie dal zakazu uzywania jego ;p

 

na chwile obecna ustawienia moje wynosza :

 

20s podawanie

2min 15sec przerwa

nadmuch 3 bieg

oslona dmuchawy na 90% otwarta

przerwa w podawaniu 9 min

podawanie w przerwei 15 sec

 

zawor otwarty na 1.5

pompki CWU 2 bieg CO 1

 

grzejniki na maxa

 

coraz lepiej sie pali ale duzo sadzy sie osadza na drzwiczkach i na tym "ulepszaczu" regulacji przeplywu dymu czy jakos tam ;p

po1 dniu wychodzi mi ok pol wiaderka popiolu niewiem czy to duzo czy malo, pelen zasobnik wystarcza mi na 4-5 dni...

 

duzo , malo ... niewiem moze ktos mi podpowie.

 

dzieki za pomoc i dalsze porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmien opal na jakis z pobliskiego skladu. 100kg wsyp i zobaczysz, ze bedzie sie spalal inaczej. Ja teraz zmienilem z czeskiego na polski i podaje mniej, spala sie ladnie, plomienie oodobne, popiol ladniejszy i mniej, wiecej pylu i mniej sadzy. Zuzywasz bardzo malo opalu jak na Swoje problemy. Twoje rury przechodza przez czyjes mieszkanie i je ogrzewaja tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.