Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Sprawdzenie Schematu I Poradę


rafad78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Bardzo proszę o pomoc przy ustaleniu szczegółów schematu i ew. poradę. Instalację w moim domku (100m2-parter + użytkowe poddasze) chciałbym wykonać w miedzi tj. kotłownia twarda miedź a od rozdzielaczy do grzejników miedź miękka. Proszę o doradzenie jakie średnice rur w kotłowni i do rozdzielaczy a jakie do grzejników. Kocioł będzie na eko-groszek, CWU i grzejniki. Bardzo proszę o ew. korekty zam. "schematu". W jakich miejscach zamontować odpowietrzniki, zawory odcinające i filtry.

 

z powazaniem

Rafał

post-46611-0-49240200-1355432435_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę, zamieszczam poprawiony schemat i proszę jeszcze o wskazówki. Mam jeszcze pytanie czy załamanie rury do NW, chodzi o poprowadzenie wzdłuż ściany ma być kolankiem 90 czy stosować jakieś łuki. Bardzo proszę jeszcze o informację czy od rozdzielaczy przy kotle na eko-groszek stosować miedź miękką czy może być np Kissan. Bardzo proszę jeszcze o opinię czy stosować ten zawór 4D, czy jest konieczny. Bardzo proszę jeszcze o zwrócenie uwagi na odpowietrzniki czy w tych miejscach można je zastosować ew. proszę o wskazówki.

 

pozdr.

Rafał

post-46611-0-49281300-1355521127_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie jest źle.

 

PS: przyszła zima i zaczął się "wysyp" tych samych tematów. Wystarczy zerknąć do kilku podobnych tematów na tym forum i znajdzie się odpowiedzi na wszystkie pytania. Przeraża mnie brak logicznego myślenia w obecnych czasach. Ludzie stali się leniwi i wszystko chcą mieć podane na tacy ... Pytam się w jakim celu wyważać otwarte drzwi ? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porade. Co do kolegi Digitrax - poraża mnie Twój brak inteligencji. Nie sztuka obrażać innych. Jezeli nie chcesz odpowiadać na mój post najlepiej nic nie pisz. Myślę, że znajdzie sie, sporo innych, bardziej kompetentnych (wide inne posty) osób, które zechcą wykazać się troszeczką empatii i takiemu jak ja doradzą jak wykonać instalację, aby działała poprawnie. Faktycznie wmoim nowym domku kotłowmia będzie na wysokości parteru - bez żadnego zaniżenia to i tak ukałd grawitacji nie zadziała. Mój schemat był taki bo myślałem, że w przypadku braku zasilania obieg nie będzie zamknięty poprzez pompy, tylko cyrkulacja będzie wymuszona siłą wzrastającej temp. na kotle. Proszę jeszcze o wskazówki dot. zaworu 4D czy jest on konieczny.

 

za wszystkie cenne uwagi z góry dziekuję

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał,

Jak chcesz 4D zastosować (przydaje się), to musi on być maksymalnie blisko kotła, jego obieg jak najkrótszy i z grubych rur (np. zawór 5/4 rury 6/4).

Obwód bojlera poprowadź dłuższą drogą, obojętne jaką.

Dopiero za 4D ma być pompa i reszta instalacji.

Trzeba narysować jeszcze raz.

Do naczynia lepiej dać kolana 45 lub łuk, ale myślę, że jak będzie 1 cal to przy takiej mocy nawet zwykłe kolano da radę w tym miejscu.

 

P.S. Koledze Digitrax daj spokój, bo ma trochę racji ;)

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mając na uwadze Wasze cenne porady "wypociłem" kolejny schemat. Zastanawia mnie jednak =, czy nie usystuować zaworu 4D niżej względem kotła. Czy odpływ z dolnego rozdzielacza może iść do góry? Czy nie lepiej zastosować tam zaworu 3D, a odpłuw z rozdzielaczy poprowadzić poza zaworem.

 

pozdrawiam

Rafał

post-46611-0-19229700-1355609903_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zawory różnicowe są niepotrzebne:

1. Dla bojlera będzie psuł sterowanie

2. Dla układu c.o. nie będzie działał

 

Zawór 4D bliżej kotła - 10 cm od niego, to jest ważne.

Pompy przepuszczają wodę, za nimi trzeba dać zawory zwrotne.

 

Powrót z rozdzielacza może iść do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax przepraszam nie chciałem Cię urazić. Postaram się poprawić schemat - chodzi o te filtry. Proszę jescze o informację co źle z ty NW. Mam jeszcze pytanie czy w przypadku wyeliminowania zaworów różnicowych, podczas braku zasilania poprzez pompy będzie przechodziła woda z kotła CO.

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu schemat po poprawce. Co do ONW na w jednej z instrukcji od kotła zauwazyłem takie rozwiazanie jak zamieściłem na schemacie, czy to jest konieczne - podłączenie od dołu i od góry tzw. rura bezpieczeństwa. Proszę jeszcze o informację czy zastosować od rury przelewowej NW rurkę skierowaną do góry tzw. odpowietrzenie.

 

pozdrawiam

Rafał

post-46611-0-49979500-1355662254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzenie naczynia otwartego jest potrzebne tak samo jak podłączenie naczynia otwartego od góry i od dołu. Górą uchodzi para wodna a dołem woda wraca do kotła.

Najlepiej jest jednak kiedy pomiędzy kotłem a naczyniem mamy dwie rury:

- bezpieczeństwa - łączy wyjście kotła z górą naczynia.

- wznośna - łączy powrót kotła z dołem naczynia.

Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku zagotowania wody w kotle, woda nie spływa nam przelewem do kanalizacji lecz wraca bezpośrednio do powrotu kotła wystudzając go jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odpowietrznika za pompą CO możesz zrezygnować, bąbelki powietrza ulecą do atmosfery przez odpowietrznik na belce górnego rozdzielacza. Odpowietrzanie zbiornika otwartego należy wykonać w postaci fajki czyli do góry i zawracamy o 180 stopni, oraz odcinamy na końcu łuku. Układ już masz w miarę poprawny. Jeżeli masz możliwość podciągnięcia dodatkowej rury z naczynia do kotła to zrób to na osobnej rurze wznośnej i bezpieczeństwa (obie metalowe minimum 1 cal) + przelew (może być z plastyku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.