Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka 4 Obwody


Paulo123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ekspertów,

 

mam następujace zapytanie.

Podłaczałem podłogówkę do istniejacej instalacji CO. W zwiazku z tym, że miałem już rury wodne z zasilaniem po prawej oraz powrót po lewej stronie oraz na stanie zawór trojdrogowy oraz chcialem zamontować pompę energooszczedną grunfos Alpha zdecydowałem się na samodzielny montaż.

 

Mam tylko jeden problem. po podgrzaniu podłogowki na powrocie zacznie płynąć goraca woda zatem co z tego że zawór mam ustawiony na 35 stopni skoro z lewej strony bedzie naplywała gorąca z powrotu. Jak zmianić ten obwód aby podłogówka pracowała w obiegu zamknietym przy temperaturze 35 stopni a jak spadnie temperatura to aby dopusciła goracej wody z zasilania co - ok 55 st C

 

Prosze o podpowiedzi.

Jak zrobić to najprosciej i najtaniej?

 

w zalaczniku zdjęcie i schemat podłogówki

 

 

Z powazaniem

Paweł

post-11938-0-47057000-1355331527_thumb.jpg

post-11938-0-58580900-1355331732_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka nad rozdzielaczem nie odpowietrzona. Sprawdź zamontowanie zaworu 3d. Napisz jaki to zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś narysować cały schemat instalacji, wtedy się okaże co jest nie tak.

 

Pewnie że mógłbym załaczyć cały schemat - załaczam go w załaczniku. Teraz macie całość mojej instalacji łacznie ze zdjęciem.

 

Zawór 3 drogowy firmy Honeywell typ TM200-3/4A

 

Przepływ przez zawór to 27 l/min, czy nie za mało jak za nim jest pompa?

zakres temparatur 30-60 st C

post-11938-0-11895500-1355340135_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jeden problem. po podgrzaniu podłogowki na powrocie zacznie płynąć goraca woda zatem co z tego że zawór mam ustawiony na 35 stopni skoro z lewej strony bedzie naplywała gorąca z powrotu. Jak zmianić ten obwód aby podłogówka pracowała w obiegu zamknietym przy temperaturze 35 stopni a jak spadnie temperatura to aby dopusciła goracej wody z zasilania co - ok 55 st C

Teoretyzujesz, czy tak twój układ się zachowuje? Z "lewej" strony gorąca woda z powrotu CO nie popłynie, ewentualnie 3D walnięty i nie miesza, ale to by musiał się grzybek przykleić albo co.

 

Zobrazuję to co kolega wyżej napisał o powietrzu:

 

post-18583-0-07460200-1355339753_thumb.jpg

 

Ta kieszeń powietrzna do likwidacji. Dla potrzeb regulacji zamiast tego korka wkręć termometr tarczowy. Jeśli będzie sięgał za głęboko, to urzyj przedłużki o odpowiedniej długości.

 

Napisz też jak się rozkładają temperatury po kilku godzinach pracy. Niestety pomiar organoletyczny lub pirometr np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powrotu nie pojawi się goraca ale po kilkunastu godzinach po podgrzaniu podłogi i jeśli nie będzie juz podłoga odbierała ciepła pojawi się na belce powrotnej a zatem na zailaniu zaworu 3D po stranie C -cold 9zimna woda). Wówczas zawor nie uzyska zadanej temperatury.

Jak się tak stanie, to zawór całkowicie odetnie zasilanie z zewnątrz, będzie tylko krążyć to co jest w podłodze i zaraz spadnie do 35C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest więcej błędów np dlaczego pompa podłogówki jest włączona w szereg z pompą CO?

te układy - CO i podłogówka powinny być połączone równolegle.

A jak rozdzielacz jest na parterze to pętle na piętrze praktycznie można odpowietrzyć przez przelanie wodą z kranu, inaczej trudno.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest więcej błędów np dlaczego pompa podłogówki jest włączona w szereg z pompą CO?

te układy - CO i podłogówka powinny być połączone równolegle.

A jak rozdzielacz jest na parterze to pętle na piętrze praktycznie można odpowietrzyć przez przelanie wodą z kranu, inaczej trudno.

 

Pozdr.

Nie jestem hydraulikiem, Jesli mozesz rozrysuj nawet recznie jak ty byś wpial zawor i pompe w istniejacy uklad, zeskanuj i wrzuć tutaj. z góry dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiony schemat zgodny z rzeczywistoscią.

Odnosnie rozdzielacza na parterze i podłogowki po konsultacjach z kilkoma hydraulikami zdecydowałem się na taki manewr.

Mówili ze niepowinno byc problemu. Niektórzy już tak robili i grzało.

 

Czas pokaże. Narazie wygrzewam pomału.

 

 

post-11938-0-60278700-1355349233_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem hydraulikiem, Jesli mozesz rozrysuj nawet recznie jak ty byś wpial zawor i pompe w istniejacy uklad, zeskanuj i wrzuć tutaj. z góry dzieki.

Przecież napisałem - wepnij zaraz za zaw 4-d - tam masz - zawór, filtr, pompę CO - to wepnij przed pompę CO, wykorzystasz zawór i filtr , lub wepnij pomiędzy zaw 4-d i zaw odcinającym pompę CO, tylko wtedy musisz dać dod filtr chroniący pompę podłogówki.

Pompę CO masz sterowaną przez sterownik kotła, pompa podłogówki nie jest niczym sterowana - przynajmniej tak wynika z rys.

Jak sterownik wył pompę CO to mamy tłumienie przepływu przez wył. pompę CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zamontowano własciwie H-Hot goraca zasialanie, C cold - powrót, MIX - zasilanie podlogówki

Zawór TM jest raczej do mieszania cwu. Producent dopuszcza stosowanie do podłogówki. Ale podłączenie w dokumentacji jest inne, inaczej jest również zmontowana pompa. I to sposób zamontowania pompy proponuję skonsultować z pomocą techniczną producenta. Albo wymień zawór TM na VTA 322 albo VRG131 (za dwie stówki może kupisz) i pompa na zasilaniu będzie mogła zostać. Poza tym to do tej podłogówki mógłbyś kupić inny rozdzielacz, przy tym regulacji przepływu na pętlach właściwie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem zaskocze chyba wszystkich.

Układ pracuje poprawnie. Grzeje nawet uklad na pietrze pomimo że rozdzielacze są na parterze.

zawor 3D reguluje poprawnie. Cały układ kosztował mnie 170 przylacza, 300 pompa i 170 zawór 3D czyli 640 zł.

A najtańsze kosztowały po 1000 zł z pompa która konsumuje ok. 35-70W

Moja pracuje na 7W.

 

Nawet nie zrobiłem jeszcze odpowietrzenia rury (tej nad rozdzielaczem powrotnym).

 

pozdrawiam

Temat uważam za wyczerpany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.