Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co - Schemat Do Weryfikacji


locaj85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w związku z kilkoma bublami w mojej kotłowni, straciłem wiarę w wiedzę instalatora, który ją wykonywał.

Pierwszymi znakami były źle zamontowane zawory 3 i 4 drożne, które ustawiłęm zgodnie z instrukcją i zaczęły działać jak należy, później sam dołóżyłem siłowniki i regulatory na obiegach podłogówki. Następnie zaniepokoiło mnie wpięcie zasilania CWU na powrocie do kotła ( oczywiście za zaworem 4 d razem z pompą, to także już przerobiłem). Wiem też , że zawór 3 d na obwodzie grzejników to bzdura, no i prawdopodobnie zrobiłbym teraz tylko jeden obieg podłogówki... to by było na tyle z moich spostrzeżeń.. Niestety wrodzona dociekliwość nie pozwala mi jedynie wsypywać węgiel do podajnika i wywalać popiół, wobec czego stoję w kotłowni godzinami i gapię się na rurki :( a wątpilości co raz więcej.

W kotłownię zaiwestowałem dość dużo pieniędzy, na przęcie nie oszczędząłem, starałem się brać z najwyższej półki, tak aby sprawnie i ekonomicznie służyła przez lata.

Zainstalowany sprzęt to m.in.:

-kocioł na paliwo stałe z podajnikiem ślimakowym SKAM P-Premium 25 KW prod. SEKOM-Łucki

-sterownik COBRA pid ELEKTROMIZ

-pompy WILO Stratos Pico

-zawory 3d i 4d AFRISO

-siłowniki AFRISO

-sterowniki do siłowników EUROSTER 11M

-Wymiennik LB31-30 1" płytowy lutowany

- naczynie wzbiorcze otwarte LUMO 25 l

- naczynie przeponowe REFLEX 35 l

-podgrzewacz CWU COSMO E 200l

Poniżej przedstawiam amatorski schemat własnego autorstwa.

Będę wdzięczny za rzeczowe uwagi.8411db84128901f8.jpg

Edytowane przez locaj85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksploatacja tak podłączonego kotła do naczynia otwartego jest niebezpieczna. Wymiennik i zawór 4D razem to zbędny koszt psujący pracę obiegu. Za zaworem 3D na grzejniki brakuje pompy no chyba, że jej nie narysowałeś.

Od wyjścia z kotła do naczynia winna iść pionowo rura metalowa o przekroju minimum 25 mm. podłączona do dolnej części zbiornika otwartego - zabezpieczenie kotła przed wzrostem temperatury a co za tym idzie ciśnienia.

Od tego pionu bezpieczeństwa winny iść na boki dwa obiegi, jeden przez pompę do podgrzewania zbiornika CWU a drugi obieg także przez pompę do zasilania wymiennika. Zawór 4D zbędny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z pewnością brak pompy na zasilaniu grzejników o czym wspomniał kolega , zaworów odcinających za i przed pompą i filtrach o zaworach zwrotnych z pewnością wiesz i czy ta pompa cyrkulacyjna również nie powinna być na drugiej nitce zasilania do c.w.u jak i zawory i filtr wraz z Z.Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem dwu rurowego podłączenia kotła do naczynia otwartego, więc układ połączeń winien wyglądać jak na załączonym rysunku. Pomijam zawory i filtry o których kolega wspominał, ponieważ to "oczywista oczywistość".

post-2387-0-91853700-1355181234_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za cenne uwagi.

Me culpa, zawory odcinajace jak również filtry przy pompach sa zamontowane, podobnie jak pompa na zasilaniu grzejnikow. Jutro sprawdze na strychu jak wyglada polaczenie przy naczyniu wzbiorczym, bo tu pewnie tez naknocilem...

Generalnie tak jak sadzilem jest troche zamieszania... Zasadniczo chcialbym zapytac czy taka instalacja bedzie powodowala wieksze zuzycie paliwa?

Co do zaworu 4d to mial on sluzyc w zalozeniu do podwyzszenia temp. Na powrocie. Btw jakie sa dopuszczalne roznice temp. Między powrotem a zasilaniem tak aby piec pozyl jak najdluzej?

W tej chwili na piecu mam zadane 65 st na powrocie ok 35st,CWU na 50, za wymiennikiem ok 40st, na podlogowke ok 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem też , że zawór 3 d na obwodzie grzejników to bzdura, no i prawdopodobnie zrobiłbym teraz tylko jeden obieg podłogówki...

 

Trochę tych bubli faktycznie miałeś. Dużo już zrobiłeś i prawdopodobnie wiesz już więcej niż twój instalator...

 

Przede wszystkim wywal ten 4D. To jest podstawowy błąd w twoim układzie. Ochroną powrotu się nie martw, bo przy wymienniku jest ona zbędna.

Podłogówkę faktycznie przekombinowałeś ale 3D na grzejniki to nie jest bzdura. Wydaje ci się, że tak jest bo redukujesz temp na 4D i 3D już nie ma co robić. Tymczasem by z wymiannika wycisnąć nominalne parametry wymiany, należy go zasilać możliwie najwyższą temperaturą. Im niżej, tym wydajność spada, więc mieszanie 4D przed wymiennikiem jest kompletnym nieporozumieniem.

 

Digitrax pokazał jak to powinno wyglądać. Tego sie trzymaj. Od siebie dodam, że przy tej mocy kotła można naczynie podpiąć trochę prościej. Szczegóły sobie "wyobraź" (zawory, filtry, termometry itp.)

 

post-18583-0-47038700-1355220389_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerób instalacje wg. schematów które zamieścił digitrax lub kimiero - oba są poprawne. Jeśli chcesz wiedzieć co może się stać z kotłem jeśli pozostawisz to tak jak jest z zaworem 4d na pierwotnym obwodzie to zerknij na ten temat;

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14061-pozar-kotla-stopiony-czujnik-temperatury-i-termometr/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.