Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Grawitacyjnie Działa, Z Pompą Co Już Nie ?


firmaremont

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich - hej.

Szukałem, ale nie znalazłem odpowiedzi, może źle szukałem.

Otóż tak:

Dom dwupiętrowy, instalacja częściowo działa grawitacyjnie. Dwa kotły CO,

jeden gazowy stojący, zawór 4d - pompa za zaworem.

Drugi kocioł, stary żeliwny, ponoć pamięta niemca :) , nie posiadał pompy CO.

Gdy grzał kocioł gazowy, ponoć wszystkie grzejniki grzały ( piszę ponoć bo niestety nie sprawdziłem tego )

Natomiast jak się można spodziewać, gdy pracował kocioł żeliwny, grawitacyjnie, grzejniki - kaloryfery na 2- piętrze

grzały , 1-piętro też, natomiast parter słabo.

Zamontowano pompę CO do kotła żeliwnego, i jest problem. Gdy temperatura wzrośnie do 70 stopni lub więcej, wyrzuca wodę

przez naczynie, i nie grzeją 2 grzejniki na 2-pietrze, te tzw. ostatnie. Bez pompy dochodzi do nich ciepła woda, ale po załączeniu pompy już

nie. Ciśnienie statyczne jest na poziomie 1 bara, więc kocioł gazowy pracuje w układzie otwartym, razem z kotłem żeliwnym.

Wg. mnie, za nisko zamontowane jest naczynie wzbiorcze, tylko dlaczego kocioł gazowy nie wyrzuca wody ? A kocioł żeliwny podnosi słup wody i woda przelewa się z naczynia, co prawdopodobnie skutkuje zapowietrzaniem się ostatnich kaloryferów. Proszę o ewentualne inne rozwiązanie problemu ?

Nie wklejam zdjęć, gdyż każdy wie jak wygląda instalacja co, rury częściowo stalowe, od kotła żeliwnego 2", gazowy wpięty rurą stalową 1", dalej to już

jedna niewiadoma, wszystkie rury schowane, instalacja częściowo w miedzi. Można się tylko domyślać którędy i gdzie idą. Aha, występują chyba 2 piony.

Pozdrawiam. :(

Edytowane przez firmaremont
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież jest też piec gazowy, który również tłoczy wodę, tymi samymi rurami i nie przelewa wody ?? :blink: Schematu nie mam, użytkownicy sami dokładnie nie wiedzą jak te rury idą.

Rzecz polega na tym, że na gazowym nie przelewa, a na zwykłym żeliwnym po wpięciu pompy przelewa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pompa w kotle gazowym jest na zasilaniu za zaworem 4d, (kocioł gazowy stojący viessmann wiek około 15 lat) wpięty rurami stalowymi 1", tuz przy kotle żeliwnym, tam już rury 2",

Stary kocioł żeliwny jest można rzec zamurowany, wystaje tylko rura zasilająca, oraz drzwiczki, nie ma opcji wpięcia pompy na powrocie. Domniemam że zbiornik wyrównawczy jest za nisko, jednak powtarzam że kocioł gazowy nie wyrzucał wody z naczynia, może temperatura zasilania wyższa w kotle żeliwnym sprawia większe rozprężenie wody ? Pompy są podobne 25-60. Zmiana prędkości taż nie wiele daje. Wychodzi na to, że grawitacyjnie lepiej grzeje góra budynku, a z pompą CO lepiej dół, a góra słabo.

Edytowane przez firmaremont
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest brak ogrzewania przy grawitacji na dolnych grzejnikach, tylko wylewająca woda z naczynia wyr. oraz niegrzejące górne ostatnie grzejniki przy załączonej pompie CO.

Nie mogę zrobić schematu, proszę przeczytać pierwszy post - nikt dokładnie nie wie jak idą rury. Pytam jeszcze raz - dlaczego jedna pompa nie przelewa wody, a druga przelewa , oto jest pytanie ??? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa kotły w obu podobne pompy na zasilaniu i jedna wyrzuca wodę przez naczynie, i nikt nie wie jak idą. Jak byś potrafił narysować schemat i wiedział jak idą rury to na pytanie pewnie sam byś odpowiedział. Tak można się domyślać że pompa od kotła żeliwnego jest na pionie na końcu którego zamontowano naczynie, a od gazówki wpięta jest poza tym pionem. Ale to tylko domysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy jest wpięty do kotła żeliwnego,"Niestety, pompa w kotle gazowym jest na zasilaniu za zaworem 4d, (kocioł gazowy stojący viessmann wiek około 15 lat) wpięty rurami stalowymi 1", tuz przy kotle żeliwnym, tam już rury 2",więc nie ma możliwości aby jeden pracował na pinie z naczyniem, a drugi nie. Ta druga rura od góry po lewej, to zasilanie z kotła gazowego. W chwili obecnej nie ma zaworu kulowego, w tym miejscu jest pompa z obejściem, nad nimi jest zawór zwrotny, aby kocioł gazowy nie grzał tego. Wodę wylewa przez naczynie w momencie wyższej temperatury na kotle żeliwnej, około 70 stopni.

post-8331-0-06260500-1355431600_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niestety bez schematów jest ciężko odpowiedzieć na Pana pytanie, problem może wiązać się ze zbyt niskim zamontowaniem naczynia, problem może być również zamontowanie pompy na zasilanie a nie na powrocie. Nie posiadając chociaż by odręcznego technicznego szkicu instalacji nie jestem w stanie przedstawi Pan rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.