Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Warmet 200 Ceramik 25,5 Kw, Spalanie


mekk

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór

Jestem poraz pierwszy na tym forum, witam wszystkich. Od miesiąca jestem posiadaczem kotła Warmet 200 Ceramik

25,5 kW. Ogrzewam 230 m2 plus bolier 120 l. Dom z 2005 roku dobrze ocieplony. Jeden załadunek węgla starcza na

19h przy temp. kotła 65o. Jak myślicie jest to dobry wynik, czy można go jeszcze wydłużyć. Za wszystkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie by można gdybyś właściwie dobrał kocioł do powierzchni no chyba że masz pomieszczenia po 4 m wysokości A jaką masz temperaturę w budynku i co rozumiesz przez dobrze ocieplony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego to poszedłeś na całość z tym kotłem . Specyfiką tych kotłów jest opalac a nie przepalac a do opalania przy takim ociepleniu i kubaturze to SDS 14 Kw a max model 18,5 ceramic od tego samego producenta by wystarczył .

No ale do rzeczy chcesz mniej i dłużej spalać .

Po pierwsze obniż temperaturę w budynku , zwłaszcza w nocy kiedy odbiór ciepła znacznie spada - nie wiem tylko czy instalacja CO na to pozwala .

Nastepna sprawa to temperatura spalin która jest oznaka wykorzystania paliwa przez kocioł . Jeżeli nie masz jej jak zmierzyć to po nagrzaniu instalacji kiedy kocioł juz normalnie pracuje powinno dać się dotknąć czopucha bez uszczerbku na zdrowiu . Temperatura 90-110 C powinna być optymalna dla tej konstrukcji kotła ( przy rozpalaniu może być nawet 250.

Jeżeli czopuch jest b.gorący przy pracującej dmuchawie to znaczy że kocioł marnuje opał i ciepło wydmuchuje w komin - trzeba zmniejszyć nadmuch - zazwyczaj powinien sie zawierać pomiędzy 30-40%

Jeżeli mimo to kocioł będzie przechodził w podtrzymanie to tylko oznaka że jest za duży do budynku .

Jeśli zmiana nastawów kotła nie pomoże to pozostaje już tylko przepalanie , pod warunkiem że budynek będzie w stanie zakumulować ciepło na okresy pomiędzy rozpaleniami i zbytnio się nie wychłodzi .

Jeżeli będziesz jednak chciał ogrzewać ciągle to obawiam się że bez modyfikacji samego kotła się nie obejdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja posiada zawór 4 d regulowany ręcznie. W 6 cio stopniowej skali ustawiam go na 4 temp na grzejniki 50oC. Temperatury czopucha nie mierzyłem bo nie mam termometru, ale gdy kocioł normalnie pracuje mogę ręką dotknąć czopucha. Moje nastawy dmuchawy 16-26%. Jeżeli chodzi o modyfikację kotła to co w nim trzeba usprawnić? Na jeden załadunek wrzucam 12 łopat węgla nie ważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam 230 m2 plus bolier 120 l. Dom z 2005 roku dobrze ocieplony. Jeden załadunek węgla starcza na

19h przy temp. kotła 65o. Jak myślicie jest to dobry wynik, czy można go jeszcze wydłużyć. Za wszystkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Przy dwunastu łopatach węgla (jaki typ?), ociepleniu domu i dość rozbudowanym kotle Twój wynik wcale nie powala na kolana. Kocioł ewidentnie za duży.

Ja ogrzewam nieocieplone 230 metrów + bojler 140l prostym konstrukcyjnie SWK 28 kW. Niepełny zasyp węgla z flotem (pewnie podobny do Twojego) wystarcza mi na 12-14 godzin, w wypadku samego węgla typu 33 - na dół kostka Sośnica, na górę orzech II Marcel lub mieszany groszek 33/32 Marcel-Wesoła, osiągam nawet 16-18 godzin (65-70 stopni na miarkowniku) - czyli praktycznie tak jak Ty.

W domu chodzę w koszulce i krótkich spodenkach, nie mam termometru pokojowego, ale jest naprawdę ciepło. Tak naprawdę dla mnie wystarczyłby kocioł 23-25kW, myślałem o KWK 25 kW, ale jak dla mnie jest tam trochę zbyt mała komora zasypowa, dlatego wziąłem SWK.

Takie porównywanie jest pozbawione sensu, bo każdy dom to inne ocieplenie, typ kotła, węgla, komina, stylu palenia, nawet inny mikroklimat otoczenia.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kocioł napewno przewymiarowany. Nastawy dmuchawy powinny być ok.Modulacja dmuchawy 7.Zmniejsz Tpk. kotła na 60st. histereza 1. Przykręć na zaworze 4d tak by w domu było ok.21 st. ( u mnie obecnie na dom idzie ok.38-40 st i w domu mam 21-21,5 st a dom nie ocieplony).Nie ładuj całego zasypu na raz tylko rozdziel na 2-3 załadunki na dobę.(jak tak możesz).Nie usiłuj nastawić kotła tak by dmuchawa ciągle chodziła (tak powinno być ale przy takim przewymiarowaniu nie da się tego osiągnąć).Pal cyklicznie czyli dmuchawa chodzi 15-20 min a następnie stoi.Najlepszy węgiel orzech II grubszy się zawiesza.Długość palenia zależna jest też od węgla ja palę węglem Wesoła,Staszic, Marcel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie koledzy Ci rozpisali co i jak można poprawić . Jeszcze tylko dodam że musisz zaobserwować czy sterownik nie wychodzi z automatycznego doboru wydajności bo widzę że jest z PID i pracuje praktycznie na granicy przełączenia i przejścia w czuwanie na przedmuchach . Tak się będzie działo jak nie będzie właściwego odbioru ciepła z kotła . W takim przypadku już lepiej samemu wyłączyć tryb PID i pracować na przedmuchach chociaż dla samego procesu wykorzystania paliwa nie jest to najlepsze . No cóż kocioł po prostu za duży i o ekonomice trudno mówić to trochę tak jak by wozić tirem po worku kartofli .

Jak regulacje nic nie pomogą to trzeba będzie pomyśleć o zmniejszeniu samego paleniska bo kociołek masz bardzo dobry tylko o przynajmniej 1/3 za duży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyber przy czopuchu powinien być otwarty na maxa, czy przysłonięty o jakąś część i czy ma to wpływ na stałopalność? Ustawiłem sterownik wg waszych wskazówek. Wczoraj załadowałem 3/4 komory zasypowej węglem to paliło się 17 h. Węgiel ruski, orzech, jaka kaloryczność tego nie wiem. Temp. w domu 23-24oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam szyber otwarty na max przymykałem ale nie widziałem różnicy.

Jeszcze przykręć zawór 4d gdzieś wyczytałem że podniesienie temperatury w domu o 1 st. to ok 8%opału więcej.

W ustawieniach serwisowych zmień temperaturę awaryjnego załączania pomp na 80 st (fabrycznie jest 90) Przy tak przewymiarowanym kotle i mały odbiorze ciepła może dochodzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury kotła. Testowałem kiedyś ruski węgiel i szło go więcej niż węgla z kopalni jakie wymieniłem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.