Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tlenek Węgla


beeksx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie czadu. Czysty czad jest bezbarwny i bezwonny, ale czy taki, który byłby wytwarzany przez kocioł opalany węglem byłby widoczny? Przecież w procesie spalania węgla na pewno wytwarza się wiele różnych związków oprócz czadu i gdyby zadziało się coś z kominem to kocioł oprócz czadu wyrzucałby też inne substancje, które byłby widoczne albo wyczuwalne albo to i to. Czy może się mylę? Mam więc pytanie czy możliwe by kocioł węglowy wyrzucał sam tlenek węgla w czystej postaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bezdymnym spalaniu nie zauważysz innych substancji. Głównym winowajcą zaczadzeń są gazowe ogrzewacze i bardzo szczelne okna w połączeniu z wadliwą wentylacją lub jej brakiem z powodu zarośnięcia przewodów pajęczynami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Mam więc pytanie czy możliwe by kocioł węglowy wyrzucał sam tlenek węgla w czystej postaci?

 

Latami powtarzane jet to "bezbarwny i bezwonny". Myślę, że to kolejny mit. Taki to można zrobić w laboratorium chemicznym.

O ile dostrzec naprawdę trudno (chyba ze razem z wydobywającym sie dymem) to o zapachu mogę coś powiedzieć. Sporo czasu spędziłem przy zasilanym gazem propan- butan piecu do topienia metali i zauważyłem, że jeżeli płomień nie był należycie uregulowany (zbyt mało powietrza) pojawiał sie charakterystyczny, nieprzyjemny "kwaśny" zapach. Drobna korekta usuwała ten zapach natychmiast. Do dziś pamiętam też akcję ratowania sąsiada w łazience, oczywiście z całkowitym zatkanym wylotem spalin i spalinami puszczonymi do wnętrza. Totalna głupota, leżał już na kafelkach, cały w drgawkach. Ledwo z tego wyszedł, drzwi trzeba było wywalać siłą. No i właśnie ten zapach, identyczny jak w tym piecu.

 

Możliwe, że ten kwaśny zapach zawiera też dwutlenek węgla (nie trujący, ale duszący), ale to może być wskaźnikiem

zawartości także tlenku węgla. Tak więc- bądźmy czujni, nos tu też się może przydać! Chociaż pewniejsze są czujniki alarmowe. HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz w butlach też jest różny, raz dodali tyle dodatku zapachowego, że z daleka było czuć, reduktor śmierdział, teraz kupiona butla jest całkiem inna. Przy ogrzewaniu węglem też jest ryzyko zaczadzenia, węgiel wydziela setki substancji trujących i którąś z nich poczujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek mojej żony wrócił po półrocznym kontrakcie z Iraku i tego samego wieczoru zatruł się z żoną i roczną córką. Piecyk łazienkowy. Teraz dziewczyna miałaby 25 lat. Kobieta widziała że mąż leży, wybiegła na korytarz wołać o pomoc i wróciła do mieszkania. Już tam została. Niestety sąsied pijak i był w stanie nieważkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.