Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Nie Może Dobić Do Temperatury


nieprzysiadalny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Odkąd zaczęła spadać temperatura na zewnątrz, zaczęły się u mnie problemy z ogrzewaniem.

Wszystko było w porządku dopóki miałem włączone tylko dwa grzeniki w części sypialnej domu.

Gdy odkręciłem jeszcze grzejnik w salonie - zaczęła się tragedia.

Temperatura na piecu w okolicach załączania się pomp. Ustawiłem załączenie pompy CO przy temp. 54*C i temperatura wskakiwała do około 55*C po czym spadała do 48*C. Zmieniłem załączenie na 48*C, teraz temperatura nie może wzrosnąć ponad 52*C.

A to tylko trzy grzejniki. Co będzie gdy wzrosną mrozy i będę musiał odkręcić pozostałe grzejniki???

 

 

Piec mam ustawiony następująco:

Temperatura CO zadana:66*C

czas podawania węgla:9s

czas postoju podajnika węgla:75s

czas podawania w podtrzymaniu:20sek

czas postoju w podtrzymaniu:15 min

wentylator w podtrzymaniu (praca):2 min

wentylator w podtrzymaniu (przerwa):5 min

 

dmuchawa otwarta na 1,5 cm / szyber w kominie otwarty na 30%.

 

Ustawienia podtrzymania i tak mało ważne bo jeśli dochodzi do tych temperatur, to po kilku minutach temperatura dramatycznie spada.

 

Jeszcze dodam, że temperatura powrotu to około 29*C. (przy trzech grzejnikach)

Załączam zdjęcia instalacji - może to coś pomoże.

Już powolI nie mam siły z tym walczyć... POMOCY !!!!!

post-40137-0-57354100-1354962219_thumb.jpg

 

post-40137-0-68866700-1354962179_thumb.jpg

 

post-40137-0-72702200-1354962277_thumb.jpg

 

post-40137-0-69651100-1354962320_thumb.jpg

 

post-40137-0-76493100-1354962387_thumb.jpg

 

post-40137-0-17863700-1354962426_thumb.jpg

 

post-40137-0-67090200-1354962462_thumb.jpg

Edytowane przez nieprzysiadalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zdecydowanie za długi czas przerwy w podawaniu paliwa. W zasadzie polecam Ci w zimowe wieczory poczytać to forum, a znajdziesz rozwiązania na swoje problemy. Twój kociołek potrzebuje więcej paliwa, żeby mógł osiągnąć zad. temperaturę i grzać dom. Ustaw czas podawania węgla 10 s i nie zmieniaj. Przerwę ustaw na 50 s i nadmuch do tego delikatnie reguluj. Zmieniaj tylko przerwę pomiedzy podaniem paliwa i nadmuch, bo inaczej skomplikujesz sobie życie w kotłowni. W razie czego jeszcze skróć przerwę w podawaniu, a napewno kociołek się nagrzeje, Ciebie przy okazji też. Polecam poświęcić trochę czsu na to forum, dużo się dowiesz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za zainteresowanie.

Niestety nie mam grawitacji. Piec w trybie ręcznym podnosi do temp. powoli, ale jednak podnosi. Niestety później, po włączeniu pompy CO szybko temp. spada.

Dałem ustawienia 10/50 i nadmuch zmnieszyłem do 35%. Zobaczymy czy coś się zmieni.

 

Forum czytam od zeszłego roku i do tej pory było mi pomocne. Niestety teraz albo skopałem coś o czym nie wiem, albo nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać odpowiednią ilość ciepła, to musisz spalić określoną ilość paliwa. Uzyskasz to właściwym ustawieniem czasu podawania i przerwy. Poczytaj też, czy szyber w ogóle coś daje w kotle z dmuchawą, poza ryzykiem.

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja.

Ustawienia 10/50 niestety nic nie dały, zmieniłem na ustawienia fabryczne.\ - 20/60 :blink: .

Piec osiągnął temperaturę w ciągu 8 minut. Zobaczymy jak będzie teraz ze zużyciem Eko-groszku. Mam nadzieję, że dzięki częstszej pracy na podtrzymaniu, nie będzie tak źle.

Jeżeli chodzi o szyber, to w zeszłym roku, monter kotła otworzył szyber na 100% i całe ciepło przez tydzień szło w komin.

Może ktoś napisać coś właśnie o otwarciu szybra (szybera???). Jakie są zagrożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś bardzo niecierpliwy. Zostaw te podawanie 10 s i zminiejszaj w razie potrzeby, co godzinę przerwę w podawaniu o ok. np. 5 s aż kocioł osiągnie temperaturę. Teraz zrobiłeś taki skok, że szok ;) na początku miałeś 1:8 a teraz 1:3. Taki sposób to toto lotek, na chybił trafił. Daj na 10 podawanie i 40 przerwa. Wyreguluj nadmuch. Co do szybra, to jak dmuchawa będzie dmuchać, a przy okazji komin zarośnie po czasie sadzą plus przymknięty szyber, to jak myślisz, gdzie spaliny polecą ? Jak będzie za póżno, to święty Piotr Ci wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę od wczoraj pokombinowałem z ustawieniami. Teraz piec hula na 11/60. Wiatrak ustawiony na 60%. Temperatura na piecu rośnie do 62-63*C (zadana 60). Po czym temperatura spada do około 50*C. (histereza ustawiona na 1*C). Woda na powrocie ma 33-37*C.

Temperatura powyżej 60*C utrzymuje się przez około 12-15 minut. Nawet groszku nie zdąży podać na podtrzymaniu.

Macie może jakieś sugestie jak podnieść temperaturę na powrocie??? Może to jakoś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie gdy wzrosną mrozy i będę musiał odkręcić pozostałe grzejniki???

 

Ustawisz palnik na 10/30 i podniesiesz temp. kotła a po otwarciu zaworu 4d również wody zasilającej. Do tragedii daleko.

 

 

 

Macie może jakieś sugestie jak podnieść temperaturę na powrocie??? Może to jakoś pomoże.

 

Na tak postawione pytanie odpowiedź brzmi - przymknąć zawór 4D. :ph34r:

 

Jak chcesz żeby kocioł dłużej stał w podtrzymaniu( nie wiem po co, ale nie wnikam) to zwiększ moc palnika - skróć czas przerwy między podaniem kolejnej porcji paliwa i dodaj powietrza ew. otwórz klapę wentylatora.

 

 

60C na kotle trzymam jak na dworze (albo polu jak wolisz) jest +10C a nie -12C.

Edytowane przez dejfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko zawór 3D i za cholerę nie mogę do końca załapać na czym polega jego działanie.

 

A co do pracy w podtrzymniu, to mmoże źle si wyraziłem.

Na początku nie "łapał" temperatury. Teraz łapie, ale zaraz temperatura spada o kilkanaście stopni. Chodzi mi o to, żeby piec pracował bardziej stabilnie. Wydawało mi się, że można to osiągnąć zbliżając do sienie temperaturę na kotle i temperaturę powrotu. Teraz różnica jest około 30C.

 

Jeżeli chodzi o te 60*C, to uważasz, że powinienem ustawić wyższą ????

Edytowane przez nieprzysiadalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.