Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Kotłowni


nicox

Rekomendowane odpowiedzi

witam....

w nowym domku właśnie robię kotłownie i chciałbym się upewnić czy oby wszystko jest tak jak powinno

trochę danych:

zasilanie - kotłem HEF UNI 20kw sterownik tech37

bojler - 100l 2wężownice, cyrkulacja

parter - wszędzie podłogówka 6pętli 80-110m każda, grzejnik łazienkowy, grzejnik w garażu

piętro - 3 pomieszczenia z grzejnikami, 1 z podłogówką(planuję siłownię itp), łazienka podłogówka+grzejnik

schemat ogólny - w kotłowni mieszacz na podłogówkę parter, pompa z bypassem do cwu i dwóch grzejników na dole(nie bardzo mi się to podoba ale..), na piętrze rozdzielacz dwu-funkcyjny(4x grzejniki+3x podłogówka, ewentualnie 6obw na grzejniki bo w dwóch sypialniach muszą być po dwa małe grzejniki przy wyjściach na balkon/taras) na gorze naczynie przelewowe 30l

schemat:

post-40633-0-42546800-1354875861_thumb.jpg

na bypassie oczywiście zawory, filtr a mieszacz podłogowy kompletny z pompą termostatem itp

kwestia zaworów kulowych i zwrotnych (czy i gdzie powinny być zamontowane w takiej instalacji?

post-40633-0-42546800-1354875861_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się schematom podłączenia zaworu 4D na schematach producentów i porównaj ze swoim schematem, uważam że to co zaproponowałeś jest błędne. Poza tym to przy takim sposobie podłączenia napewno bedziesz miał ciepłą wodę ale czy zadziała podłogówka i grzejniki, mam wątpliwości. Rysujesz nitkę powrotu od rozdzielaczy na górze ale zasilania brak i pompy też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu miała by nie działać podłogówka i grzejniki? Zasilanie rozdzielacza na górze z pionu(trójnik w połowie drogi do naczynia przelewowego), pompa razem z całym rozdzielaczem typu 2w1.

Chociaż pomyślałem aby cwu zrobić na osobnej pompie jak powinno być a górny rozdzielacz z podmieszaniem zasilany z pompy na dole razem z grzejnikami na parterze?

 

PS

można zasilanie podłogówki wpiąć przed 4d(zaraz za piecem) a powrót w 4d?

Edytowane przez nicox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu miała by nie działać podłogówka i grzejniki?

Ano dlatego, że schemat jest niechlujny i o obecności pompy podłogowej w gotowym zestawie trzeba doczytać. Zasilania grzejników też trzeba sie domyślać.

 

Wrzuć dokładniejszy schemat, darując sobie instalację wodną, która do układu CO niczego poza zamieszaniem nie wnosi.

 

4D to do czego? Jak ma chronić kocioł, to pompy kotłowej brak. W tej konfiguracji grawitacyjnie nie ruszy.

 

Boiler po stronie CO podpięty na odwrót i mały.

 

Rozdzielacz 2w1 wymaga poza pompą mieszającą w zestawie, drugiej pompy "głównej zasilającej" całość. Inaczej nic ci nie zagrzeje.

 

 

 

Naczytałeś się o różnych typach i metodach grzewczych i skomponowałeś ciężkostrawny dla kotła i sterowania koktajl urządzeń. Wyliczę ci pompy, bez których ten układ nie zadziała:

1. Pompa kotłowa małego obiegu - do poprawnego działania 4D w funkcji ochrony powrotu

2. Pompa mieszająca zestawu podłogi parteru

3. Pompa boilera

4. Pompa CO mieszania 4D dla parteru

5. Pompa CO zasilania mieszacza 2w1 dla piętra (tyle że na pionie naczynia to będzie zły pomysł)

6. Pompa mieszania podłogi rozdzielacza 2w1

7. Pompa cyrkulacji CWU

 

Zmień koncepcję na bardziej jednorodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo zabawy z tym rysowaniem od nowa, i nowe błędy pewnie powstaną

Poszukaj tu gotowca jaki będzie najbardziej Ci pasował i wtedy go przerób na swoje potrzeby - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2518-spis-tematow-zawory-4d-i-3d/

3 pompy to absolutne minimum + pompa w mieszaczu podłogówki + odpowiednie sterowanie.

Można zrobić podłogówkę na zaworze termostatycznym 3-D ale to już inny temat.

 

Pozdr

 

PS Mam nadzieję że to tylko papierowa koncepcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja papierowa częściowo już zrobiona niestety ;/

tzn mieszacz podłogówki parteru w całości i częściowo instalacja przy kotle... teraz bym zrobił na 3d ale już za późno(4d zakupiony)

Dla pewności: do zasilenia podłogówki potrzeba pompy nie tylko w mieszaczu ale i przed?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę edytować poprzedniego postu dlatego piszę kolejny ;/

zanim zamarznie mi instalacja chce uruchomic tylko podłogówkę na dole (ewentualnie CWU) dlatego robie na szybkiego

Czy 4d naprawde nie działa bez pompy małego obiegu?

z Waszych wypowiedzi wynika ze do zasilenia mieszacza z własną pompą potrzeba koniecznie pompe CO więc mogę przepiąc to jeszcze?

W załączniku schemat dotychczasowej pracy (zapomnialem dorysowac powrót z 4D do pieca ale już wykonany też)

post-40633-0-33090500-1355085369_thumb.jpg

post-40633-0-33090500-1355085369_thumb.jpg

Edytowane przez nicox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu niedbalstwo w rysowaniu schematu! No przecież "poprawiłeś" schemat, a 4D ma trzy wyjścia podłączone. Przyłóż się raz a dobrze, bo jak tu cokolwiek doradzć?

Unikaj też podczas rysowania poczwórnych "trójników". Każde odejście od pionu głównego ma mieć swój własny trójnik. Ten PEX do naczynia też mi się nie podoba. Należy założyć sytuację, gdy rurą bezpieczeństwa przemieszczała się będzie para, a to dla PEX-a wyrok. Do naczynia stal lub miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.