Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni


ogrofan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jest to mój pierwszy post na forum, choć czytam je nie od dziś. Przymierzam się do wymiany kotła z olejaka na kocioł z podajnikiem na ekogroszek + pompa ciepła do CWU typu powietrze-woda np. Vitocal 160a z wężownicą. Instalacja w całości oparta na grzejnikach Purmo, ma pracować w układzie zamkniętym z wężownicą schładzającą. Zanim jednak wybiorę instalatora, chciałbym mieć wiedzę, jak to wszystko powinno być poprawnie połączone, aby było bezpieczne i sprawnie działało. Sedno postu to prośba o schemat w/w instalacji, im więcej szczegółów tym lepiej. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jest to mój pierwszy post na forum, choć czytam je nie od dziś. Przymierzam się do wymiany kotła z olejaka na kocioł z podajnikiem na ekogroszek + pompa ciepła do CWU typu powietrze-woda np. Vitocal 160a z wężownicą. Instalacja w całości oparta na grzejnikach Purmo, ma pracować w układzie zamkniętym z wężownicą schładzającą. Zanim jednak wybiorę instalatora, chciałbym mieć wiedzę, jak to wszystko powinno być poprawnie połączone, aby było bezpieczne i sprawnie działało. Sedno postu to prośba o schemat w/w instalacji, im więcej szczegółów tym lepiej. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Andrzej

a nie lepiej załozyć kocioł na pelet np SHP 24 i podłączyć tak samo jak olejaka i po problemie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Zanim jednak wybiorę instalatora

Sedno postu to prośba o schemat w/w instalacji, im więcej szczegółów tym lepiej. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Witam więc zanim ich wybierzesz poproś o schemat jaki chcą ci przedstawić i przedstaw kolegą z pewnością coś doradzą będzie prościej dla każdej ze stron :D

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt koncowy jest taki sam ,jesli kupisz pelet po 800 za tonę ,dlatego że pelet pali sie na rzadanie tak samo jak palnik olejowy a nie musi sie palić cały rok ,ponadto pelet jest beszpiecznym opałem bo cię zko na pelecie oszukać dlatego że drewno ma miedzy 15-17MJ/kg i gęstośc ok 620kg/m3 a pelet prasujesz do 650-670 kg /m3 ,ponadto jak masz taki kocioł to mozesz wsypać owiec ,słsonecznik ,plewy z ziarnem ,pelet ze słomy jednym słowem wszytko co wyrosło na polu i jest juz suche a granulacja nie przekracza 10mm o długości do 3cm

i co najwazniejsze czysto w kotłowni ,jedyny drobny kurz jest przy uzupełnianiu opału ale nie wiekszy niż przy wyminianiu pościeli .... czego przy węglu nie osiągniesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet powiadasz - a jak finansowo ma się pelet np. do 3 ton groszku ?

Palę nim już drugi sezon - w pierwszym podgrzewałem do 12-15C duży dom - 280m2 i poszło ok 2,5t obecnie po docelowym ociepleniu i wykończeniu mam w domu 20C i ok 10kg/24h ale wilgoć jeszcze wychodzi.

Pellet kupowałem po 880/t i po 680/t ten droższy dużo lepszy. - mało popiołu, brak spieków.

Tańszy ma wszystko - popiół , spieki, ale jest tani ;)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kol sambor dobrze prawi, nie ładuj się w kupno nowego kotła, skoro masz olejaka, wystarczy wymienić sam palnik. Dodatkowo wiesz ile zużywałeś oleju to możesz obliczyć ile będziesz potrzebował peletu to 1, a 2 to może się okazać że inwestycja w pompę ciepła do cwu może okazać się przerostem formy, no chyba że potraktujesz ją jako darmową klime latem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli podłączasz kocioł węglowy czy kominek z płaszczem wodnym musi byc wężownica schłaczająca jak zagotujesz wode to właśnie wężownica schłodzi ci kocioł

 

Przepraszam, ze wejde w temat ale czemu ma tutaj sluzyc wezownica schladzajaca? Pytam bo nie mam tego w swojej kotlowni a moze powinienem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wasze sugestie odnośnie peletu jakoś mnie nie przekonują, pewnie dlatego, że nie znam nikogo kto stosuje ten rodzaj paliwa, a w związku z tym z jakiegoś powodu jest on mało popularny. Co się zaś tyczy wymiany samego palnika na "peletowy", to wydaje mi się, że w moim kociołku jest to niemożliwe (kocioł firmy Veishaupt). Obecnie moje roczne zużycie oleju wraz z CWU to około 1800 ltr. - ile trzeba by peletu, aby to się równoważyło ? Niewątpliwą przewagą peletu nad węglem jest czystość chałupy, a do tego jestem przyzwyczajony paląc olejem.

Wracając do podstawowego pytania - czy jesteście w stanie rozrysować moją koncepcję modernizacji kotłowni ?

automatyk - do tablicy proszę :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołany do tablicy to odpowiadam

wszytko połacz w układ zamkniety ,do tego wezownica schładzjąca i ok ,natomiast osobiście uważam że pomysł nie jest trafiony ale gdybyś sie zdecydował na takie rozwiązanie to nie bede zbierał batów że nie powiedziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie potrzebne większe naczynie przeponowe, gdyż większość kotłów na węgle ma 1,5- 2,0 bar ciśnienia roboczego, olejowy kocioł zostaw jakby ci się znudziło palenie węglem.

Resztę powiedział @automatyk.

 

Pozdr.

 

A tak między nami słowo modernizacja oznacza ( wg Wiki) unowocześnienie produktu, a ty robisz na odwrót - nie znam odpowiedniego słowa na takie postępowanie. może antymodernizacja ;)

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

poddaję pod ocenę schemat mojego projektu "demodernizacji" kotłowni.Proszę o opinie i uwagi.

brak rury powrotu z wezownicy schaładzjącej ,przy zamknięciu zaworu 4d nie bedzie mozliwości schładzania lub odbierania schłodzonej cieczy ,musi iśc rura od schładzacza do powrotu kotła i na niej zawór zwrotny mocięzny z metalowym grzbkiem bez sprżezyny i wtedy jak bedzie sie gotowało to woda bedzie wypychana do schładzcza tam bedzie ochładzana i bedzie wracac do kotła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak rury powrotu z wezownicy schaładzjącej ,przy zamknięciu zaworu 4d nie bedzie mozliwości schładzania lub odbierania schłodzonej cieczy ,musi iśc rura od schładzacza do powrotu kotła i na niej zawór zwrotny mocięzny z metalowym grzbkiem bez sprżezyny i wtedy jak bedzie sie gotowało to woda bedzie wypychana do schładzcza tam bedzie ochładzana i bedzie wracac do kotła

 

Autor zakłada grawitacyjne działanie małego obiegu, który chyba będzie działał dokładnie tak jak sugerujesz z tą dodatkową rurą spinającą zasilanie z powrotem?

 

Na moje oko jest OK. Brak termometrów poglądowych, a zawory zwrotne między zaworami pomp będą miały lepiej.

 

Najlepiej jeśli sterownik kotła będzie miał funkcję obligatoryjnego załączenia pomp, gdy temperatura wzrośnie za bardzo.

 

post-18583-0-37177500-1355679284_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Autor zakłada grawitacyjne działanie małego obiegu, który chyba będzie działał dokładnie tak jak sugerujesz z tą dodatkową rurą spinającą zasilanie z powrotem?

 

Na moje oko jest OK. Brak termometrów poglądowych, a zawory zwrotne między zaworami pomp będą miały lepiej.

 

Najlepiej jeśli sterownik kotła będzie miał funkcję obligatoryjnego załączenia pomp, gdy temperatura wzrośnie za bardzo.

 

post-18583-0-37177500-1355679284_thumb.jpg

bez tej rury jest żle i tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak rury powrotu z wezownicy schaładzjącej ,przy zamknięciu zaworu 4d nie bedzie mozliwości schładzania lub odbierania schłodzonej cieczy ,musi iśc rura od schładzacza do powrotu kotła i na niej zawór zwrotny mocięzny z metalowym grzbkiem bez sprżezyny i wtedy jak bedzie sie gotowało to woda bedzie wypychana do schładzcza tam bedzie ochładzana i bedzie wracac do kotła

brakuje filtrów przed pompami

Autor zakłada grawitacyjne działanie małego obiegu, który chyba będzie działał dokładnie tak jak sugerujesz z tą dodatkową rurą spinającą zasilanie z powrotem?

 

Na moje oko jest OK. Brak termometrów poglądowych, a zawory zwrotne między zaworami pomp będą miały lepiej.

 

Najlepiej jeśli sterownik kotła będzie miał funkcję obligatoryjnego załączenia pomp, gdy temperatura wzrośnie za bardzo.

 

post-18583-0-37177500-1355679284_thumb.jpg

 

- wiem, że są wężownice schładzające z dodatkową rurą do łączenia z powrotem, ale WZS 2 ma tylko 2 rury (zasilanie i powrót).

- o filtrach przed pompami pamiętałem, tylko ich nie narysowałem.

- dzięki za sugestie z zaworami i termometrami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak rury powrotu z wezownicy schaładzjącej ,przy zamknięciu zaworu 4d nie bedzie mozliwości schładzania lub odbierania schłodzonej cieczy ,musi iśc rura od schładzacza do powrotu kotła i na niej zawór zwrotny mocięzny z metalowym grzbkiem bez sprżezyny i wtedy jak bedzie sie gotowało to woda bedzie wypychana do schładzcza tam bedzie ochładzana i bedzie wracac do kotła

Witam,

czy w tym układzie nie utworzy się grawitacyjnie mały obieg pomiędzy schładzaczem a kotłem w czasie normalnej pracy kotła ?

i jeszcze jedno pytanie - czy dopuszcza się stosowanie dwóch naczyń przeponowych w jednym układzie zamkniętym ? Obecnie przy kotle olejowym (mała pojemność kotła) mam zbyt małe aby zabezpieczyć kocioł węglowy. Mam dwie opcje, albo wymienić na większe, albo dołożyć drugie.Oczywiście, suma pojemności obu naczyń będzie odpowiadać normom.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.