Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Źle Podłączony Rtl W Podłogówce


SKlBA

Rekomendowane odpowiedzi

złączki pex dławią a  jeżeli chcesz zachować taki sam przekrój to chyba lepiej skręcane np mosiężne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witajcie.

Może odnowie tego posta.

Mam podobny problem co autor tego posta.

podłogówka w łazience na poddaszu na ok 12 m2 jeden obieg, jedna rura dla podłogówki

podłączona z rozdzielacza na poddaszu i tam właśnie  w skrzynce zamontowany danfoss FJVR 15 1/2" na powrocie

ale termostat ustawiony na 4 max ciepła podłoga czasami za gorąca a na 3 lub 2 zimna podłoga żadnej regulacji. 

trochę mnie to wkurza temp. na piecu 53 'C 

co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cześć,
Odświeżę temat.
Nie wiem czemu, ale na rożnych forach tematy dot. ogrzewania podłogowego i RTL są dość stare i nikt nie dyskutuje od dawna, jak by już nie było w tym temacie niemadowych, albo zaprzestano robienia takich instalacji.

W mieszkaniu wymyśliłem sobie, żeby z pomieszczeniach gdzie będę miał płytki, zamontować wodne ogrzewanie podłogowe zasilana z C.O.. Dlatego też rozłożyłem 3 pętle na rurze PEX 12x2: łazienka 11mb (3m2), kuchnia 20mb (8m2), przedpokój 33mn (10m2).

Zamontowałem póki co zawór RTL na powrocie, "przy wejściu w pion"  w najkrótszej pętli 11m w łazience.

Jedna rzecz mnie niepokoi.
Ta rzecz też niepokoiła założyciela tematu i pytał o to na samym początku jako Pytanie nr 1.

Woda na początku pętli, na zasilaniu jest  gorąca, albo bardzo gorąca. Wydaje się, że taka., jak temp. zasilania instalacji. Oczywiście wraz z metrami, woda stygnie i za RTL jest zgodna z nastawioną temperaturą. Temperatura wejścia do rurki jest oczywiście niższa, im niższa jest temperatura na RTL.

Martwi mnie to, czy wysoka temperatura na początku pętli, nie spowoduje niekorzystnego przegrzewania w tym miejscu podłogi, co przyczyni się do pękania wylewki/płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobiłeś na rurze PEX fi.16x2? 

1 RTL=1pętla=do 50m rury PEX fi.16

Grubość wylewki powinna być 6,5cm (4cm nad rurami)

a teraz doczytałem że podałeś długości rur w pętlach to przy takich powierzchniach jaki jest rozstaw?chyba zbyt duży.Weźmy np kuchnię przykładowo przy rozstawie 20cm/1m2= 5mb rury czyli 8m2=40mb dziwnie mało weszło tej rury na poszczególne pomieszczenia w stosunku do ich powierzchni(chyba że rury nie pokrywają całej powerzchni jaką podałeś w m2)

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie położyłem Rurę PEX 12x2, wewnętrznie fi 8mm.

Dodam, ze DANFOS teraz oferuje maty grzewcze wodne z rurą 8x1, czy fi wewnątrz 6mm.

 

Pex 12X2 produkuje np. Kan Therm. Celowo kupiłem o mniejszym fi, żeby mniej lać betonu. Nie daje styropianu ani folii, tylko bezpośrednio na strop będę lał posadzkę. Planuje wylać ok 25mm posadzki z gotowych worków, którą producent pozwala lać na taką grubość - np CELKO ZW-4 - zakres 5-40mm.

 

Ogrzewanie to będzie ogrzewaniem pomocniczym. Nie mam za zadania ogrzania pomieszczeń, tylko spowodowania wrażenia ciepłej podłogi.  Rozstaw rurek dałem rzadszy niż przewiduje podłogówka, dałem 25-30cm. i nie na całej powierzchni wspominanych pomieszczeń.

 

Póki co RTL działą tylko w łazience, na 11mb rurki i woda zasilania jest zdecydowanie cieplejsza niż powrotu i to mnie martwi.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.