Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Źle Podłączony Rtl W Podłogówce


SKlBA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. :)

 

Opis instalacji:

Dom jednorodzinny ogrzewany piecem na eko-groszek. Pokoje ogrzewane są grzejnikami posiadającymi termostaty, a hol(25m2) na parterze ogrzewany jest podłogówką podłączoną do reszty instalacji z wykorzystaniem zaworu RTL. cała instalacja wykonana jest w miedzi, z wyjątkiem ogrzewania podłogowego gdzie znajduje się plastik. Całość wymieniana w 2010 roku.

 

Problem polega na tym, ,że ogrzewanie podłogowe nie funkcjonuje tak jak powinno.

Przyznam szczerze, że problem w wyniku mojej niewiedzy został wcześniej zbagatelizowany, bo po montażu wszystko zostało sprawdzone na najwyższych nastawach i grzało (również ogrzewanie podłogowe), więc wydawało się że hydraulik zrobił wszystko dobrze. Niestety tylko ustawienie RTL-a na 4,5-5, sprawiało że podłoga była wyczuwalnie ciepła, a każda nastawa poniżej momentalnie wychładzała podłogę nie dając żadnego odczuwalnego ciepła. (..i tu ponowne zmylenie, bo podobno nie powinno być czuć stopą ciepłej płytki na niższych nastawach)

 

No więc, postanowiłem się w końcu zmierzyć z problemem i wgryźć w temat. Niestety jak pewnie wiecie zawór RTL w ogrzewaniu podłogowym powinien być zamontowany na powrocie, aby wypuszczać z obiegu podłogi wodę o ustalonej nastawą temp, tj. 1 - 10stopni....5-50stopni

U mnie jest on zamontowany na zasilaniu tzn. woda trafia do obiegu podłogówki, jeżeli ma określoną temperaturę (jw.) -_-

Jako, że posiadam zawór trój-drożny to temp. w obiegu wynosi 45-65 stopni, a na piecu cały czas ok.68 stopni. To chyba wyjaśnia dlaczego jest jakaś reakcja podłogi prawie tylko po ustawieniu 5. Porażka..

 

Teraz mam do Was kilka pytań.

 

1. Choć nie neguję prawidłowego działania zaworu RTL, to jednego nie zrozumiałem w tym rozwiązaniu. (jak pewnie mój hydraulik <_<)

Jak to się dzieję, że skoro reguluję temp. wody na powrocie z obiegu podłogówki (max 50 stopni) to wpadająca woda 65 stopni (wiele osób ma przecież i więcej) nie uszkodzi posadzki. Im dalej w obiegu podłogówki tym chłodniejsza, to rozumiem, ale na początku leci przecież w pełna temperatura?

 

2. Czy zastosowane w moim przypadku połączenie, jest totalnym błędem czy ma też jakieś plusy? Wynajęty przeze mnie hydraulik miał już za sobą wiele instalacji, więc (chyba) czymś się kierował stosując to rozwiązanie?!

 

3. Instalacja na tą chwilą jest taka jak opisałem. Przeróbka, z uwagi na położony tynk i płytki nie wchodzi raczej w rachubę. Czy jej użytkowanie jest w tym przypadku (tj. 50 stopni w obiegu podłogi) bezpieczne dla posadzki? Dodam dla porządku, że użyte zostały płytki i wylewka przeznaczone do ogrzewania podłogowego.

 

4. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak z zapotrzebowaniem na energię pracy podłogi w takich temperaturach? Jednym z plusów ogrzewania podłogowego jest jego stosunkowo małe zapotrzebowanie na energię, lecz mówimy tutaj o temp. 20-35 stopni. Czy przy podanych przeze mnie 50 stopniach, podłoga mogła być powodem wysokiego spalania pieca w pierwszym sezonie eksploatacji z włączoną podłogówką?

 

Bardzo proszę o Wasze sugestie w tym beznadziejnym przypadku.. :)

 

Pozdrawiam

 

P.S W załączniku zastosowany w mojej instalacji ogranicznik temperatury powrotu Comap RTL Basic

post-46361-0-63702400-1354625652.jpg

Edytowane przez SKlBA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich. :)

 

 

 

4. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak z zapotrzebowaniem na energię pracy podłogi w takich temperaturach? Jednym z plusów ogrzewania podłogowego jest jego stosunkowo małe zapotrzebowanie na energię, lecz mówimy tutaj o temp. 20-35 stopni. Czy przy podanych przeze mnie 50 stopniach, podłoga mogła być powodem wysokiego spalania pieca w pierwszym sezonie eksploatacji z włączoną podłogówką?

 

 

Witam

To nie jest forum szamaństwa tylko ogrzewania. ;)

Zapotrzebowanie na ogrzewanie danego pomieszczenia lub instalacji nie zależy od temp czynnika grzewczego.

Aby ogrzać dane pomieszczenie musisz dostarczyć tyle samo energii cieplnej, nie zależnie od temp czynnika grzewczego.

Najpierw napisz jak duże jest to ogrzewanie podłogowe - ile rury, jaka izolacja podłogi i jaka to część całej powierzchni ogrzewanej.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najwazniejszego nei napisales ile mb rury jest polozone w tej podlodze?

Witam

To nie jest forum szamaństwa tylko ogrzewania. ;)

Zapotrzebowanie na ogrzewanie danego pomieszczenia lub instalacji nie zależy od temp czynnika grzewczego.

Aby ogrzać dane pomieszczenie musisz dostarczyć tyle samo energii cieplnej, nie zależnie od temp czynnika grzewczego.

Najpierw napisz jak duże jest to ogrzewanie podłogowe - ile rury, jaka izolacja podłogi i jaka to część całej powierzchni ogrzewanej.

 

Pzdr.

 

Niestety niestety nie posiadam zbyt dużej wiedzy nt. technologi zastosowanej w podłodze. -_- Mam nadzieję, że archiwalne zdjęcia Wam nieco powiedzą..

 

Z planu natomiast wyczytałem, że powierzchnia holu i WC(tam znajduje się także grzejnik rurowy (patrz. zdjęcie)) wynosi 22,5m2.

Powierzchnia parteru natomiast wynosi 69m2.

Ogrzewana powierzchnia całego budynku to 120m2

Część powierzchni ogrzewanej podłogą stanowi ~19%

 

 

Nie możesz na układ awać nie więcej niż 55-60C?

A na RTLu ustaw 40.

 

Pozrawiam.

 

Przy takiej temperaturze w układzie i ustawieniu RTL na 4 jak napisałeś(wczoraj tak ustawiłem), podłoga po całej nocy była zimna. Dopiero po ustawieniu na 5 zacząłem słyszeć jak woda przepływa przez zawór.

post-46361-0-52190400-1354644097_thumb.jpg

post-46361-0-17687500-1354644117_thumb.jpg

post-46361-0-11522500-1354644136_thumb.jpg

Edytowane przez SKlBA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dosyć duża ilośc rury - tak patrząc to ok 100mb- i to wszystko w 1 kawałku.

Cięzko będzie na RTl taką podłogówkę rozgrzać.

Czy możesz dać pompę na wyższy bieg?

 

Pozdr.

 

PS Ten WC mogli sobie darować, nawet foli nie dali pod wylewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam RTL musi być na powrocie inaczej nie będzie działąć. Zadzwoń do instalatora niech spróbuje zamienić rurki podłączeniowe do tego zaworu w niektórych przypadkach da się tak zrobić(w obudowie bez kucia) tylko trzeba trochę pokombinować RTL musi być na powrocie inaczej nie będzie działąć

A co do zaworu to można rozwinąć do 80mb rury ale to nie powiedziane że i 100 nie bedzie grzać.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej temperaturze w układzie i ustawieniu RTL na 4 jak napisałeś(wczoraj tak ustawiłem), podłoga po całej nocy była zimna. Dopiero po ustawieniu na 5 zacząłem słyszeć jak woda przepływa przez zawór.

To się nie nasłuchuje ani nie czeka całą noc, tylko wystarczy złapać ręką rurę, która wchodzi do RTL i powinna się robić ciepła po 5-10 minutach.

 

Może być tak, że działa tylko na 5, np. z powodu zbyt długiej pętli.

Wygląda na to, że lepiej byłoby dać pompę na zasilaniu wraz z zaworem termostatycznym trójdrogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dosyć duża ilośc rury - tak patrząc to ok 100mb- i to wszystko w 1 kawałku.

Cięzko będzie na RTl taką podłogówkę rozgrzać.

Czy możesz dać pompę na wyższy bieg?

 

Pozdr.

 

PS Ten WC mogli sobie darować, nawet foli nie dali pod wylewkę.

 

Jak opisałem powyżej, nie mam w tej chwili problemów z dogrzaniem bo podłoga jest albo zupełnie zimna albo dobrze ciepła. Albo woda zupełnie nie wpływa do układu, bo jest blokowana na wejściu przez RTL, albo wpływa o temp. 45-50 stopni. Aktualna Temp. w układzie to 45+ stopni

 

Ja chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli ustawię na obiegu temp. 45-50 (wówczas woda będzie cały czas krążyć także po podłogówce) to czy będzie to bezpieczne dla podłogi i ile(mniej więcej) energii więcej zużyje na użytkowanie podłogi z taką ciągłą temp. w porównaniu do prawidłowego zastosowania RTL na końcu układu i temp. 20-35 w podłodze

 

 

To się nie nasłuchuje ani nie czeka całą noc, tylko wystarczy złapać ręką rurę, która wchodzi do RTL i powinna się robić ciepła po 5-10 minutach.

 

Może być tak, że działa tylko na 5, np. z powodu zbyt długiej pętli.

Wygląda na to, że lepiej byłoby dać pompę na zasilaniu wraz z zaworem termostatycznym trójdrogowym.

 

Właśnie kombinowałem z tym cały ranek. Najpierw myślałem, że układ zapowietrzony albo że grzejniki robią mniejszy opór i pompa nie przepycha. Zamknąłem wszystkie grzejniki, przełączyłem pompę na wyższy bieg, RTL ustawiony na 4. Po godzinie na takim ustawieniu, podłoga dalej zimna, rura powrotu także. Dopiero po ustawieniu RTL na 5(max) usłyszałem przelatującą wodą i tak jak piszesz po 5 minutach rura powrotu podłogówki była już ciepła. RTL mam na wejściu i wpuszcza on wodę do 50 stopni w obieg. Temp. obiegu 45+ stopni

Edytowane przez SKlBA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa temp wody na podłogówkę nie powinna przekraczać 35-40C.

Podłogówka to nie grzejnik ścienny nie powinna przekraczać temp naszego ciała.

Czyli powinieneś odczuwasz ją ręką -jak lekko ciepła.

Zbyt wysoka temp wody na podłogówkę zwiększa zużycie paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim razie mi radzicie? Jeżeli kucie ścian i podłogi przy RTL nie jest możliwe, to lepiej zupełnie wyłączyć? :(

Czy może są jeszcze jakieś inne obejścia tego problemu?

 

 

 

witam RTL musi być na powrocie inaczej nie będzie działąć. Zadzwoń do instalatora niech spróbuje zamienić rurki podłączeniowe do tego zaworu w niektórych przypadkach da się tak zrobić(w obudowie bez kucia) tylko trzeba trochę pokombinować RTL musi być na powrocie inaczej nie będzie działąć

 

Niestety cały RTL włącznie z rurkami jest zacementowany na amen...

Edytowane przez SKlBA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do RTL dochodzą dosyć długie odcinki rur (2m), łączące się z rurami głównego zasilania i powrotu.

Też myślałem o zamianie tych rur miejscami w kotłowni, lecz na RTL jest zaznaczona strzałka wskazująca kierunek przepływu.

Po zamianie przepływ odbywałby się pod prąd. Nie wiem czym by to skutkowało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim razie mi radzicie? Jeżeli kucie ścian i podłogi przy RTL nie jest możliwe, to lepiej zupełnie wyłączyć? :(

Czy może są jeszcze jakieś inne obejścia tego problemu?

 

 

 

 

 

Niestety cały RTL włącznie z rurkami jest zacementowany na amen...

tak ale myślałem o zmianie rurek w obudowie rtl (zmieniałem tak po instalatorze)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden pomysł, który spróbuję sprawdzić nim zacznę grzebać w instalacji.

Ustawiłem temp. na obiegu całej instalacji 40-45stopni, a RTL na podłogówce na ponad 4 tj. ~40stopni. Pytanie czy taka temperatura na grzejnikach ogrzeje pomieszczenia do 18-19 stopni? Grzejniki mam naprawdę duże (120 żeberek na 120m2 powierzchni, włącznie z powierzchnią podłogówki), więc może wyda.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden pomysł, który spróbuję sprawdzić nim zacznę grzebać w instalacji.

Ustawiłem temp. na obiegu całej instalacji 40-45stopni, a RTL na podłogówce na ponad 4 tj. ~40stopni. Pytanie czy taka temperatura na grzejnikach ogrzeje pomieszczenia do 18-19 stopni? Grzejniki mam naprawdę duże (120 żeberek na 120m2 powierzchni, włącznie z powierzchnią podłogówki), więc może wyda.. :)

Do tego potrzebny by był zawór mieszający 4D na kotle tak, żeby chronić jego powrót.

Kocioł 65, instalacja 40-45, RTL 5.

Takie coś mogłoby być.

 

Istotne jest jeszcze jak sterujesz temperaturą w pomieszczeniach, czy jest jakiś termostat pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, sprawa wreszcie nabrała tempa. Po licznych testach, które niestety nie przyniosły rezultatu, zdecydowałem się wezwać hydraulika aby zamontował RTL na powrocie podłogówki.

Po dłuższej polemice na temat zastosowanego rozwiązania RTL na zasilaniu, hydraulik zastosuje moją opcję.

 

Z uwagi na małą ilość miejsca uniemożliwiającego bezkolizyjny demontaż zaworu RTL ze ściany i wpięciu w to miejsce zwykłego kawałka rury z odpowietrznikiem, hydraulik zaproponował aby tylko wykręcić głowicę RTL regulującą temp. , a resztę zostawić. Wykręconą głowicę RTL z kolei, wkręcić w nowy zawór przelotowy znajdujący się na powrocie z podłogi.

Powiedzcie mi, czy to prawda, że wykręcenie samej głowicy RTL spowoduje, że przez zawór będzie przepływała każda temp. wody?

Cały czas myślałem, że zawór ma w sobie jakieś dodatkowe zabezpieczenie do 50 stopni, stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam mam nie duży domek tak ze 100 m2 chce w nim postawić piec tak zwanego śmieciucha na wszystko jak powinna wyglądać moja instalacja Hydraulik mówi ze zrobimy to tak ze od pieca ja rury do rozdzielacza a następnie do grzejników  a czy można wpiąć zaworem rtl podłogówkę  w rozdzielacz i czy nic się nie będzie działo bo układ będzie otwarty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wykręconą głowicę RTL z kolei, wkręcić w nowy zawór przelotowy znajdujący się na powrocie z podłogi.

 

Do głowicy ma być odpowiedni zawór RTL a nie przelotowy. Poza tym zostawiony zawór zawsze trochę dławi  przepływ i lepiej jest coś wstawić w to miejsce.

Edytowane przez tsa78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A złączki do pexa nie dławią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.