Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka a układ otwarty


Gość Digitrax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W większosci połączeń wodnego ogrzewania podłogowego przedstawianego na tym forum jako mieszacz temperatury wykorzystuje się zawór trójdrogowy. Rozwiązanie proste i skuteczne tym bardziej w układzie zamkniętym gdy źródłem ciepła jest np kocioł gazowy. Jak taki system zachowa się przy układzie otwartym. Pojawiają sie w tematach opinie, że podłogówka lepiej pracuje w zamkniętym ale w przypadku kotła na paliwo stałe jest to zabronione. Czy może obieg ogrzewania podłogowego "zamknąć" wymiennikiem i pompą obiegową od strony wtórnej (bez zaworu trójdrogowego), a stronę pierwotną wymiennika "napedzać" z układu otwartego instalując zawór automatyczny ograniczajacy dopływ czynnika ciepła do wymiennika i w ten sposób regulować temperaturę podłogówki.

 

Mam do ogrzania dom (budowa na ukończeniu) o powierzchni 283 m2. Zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem garażu gdzie dodatkowo będą grzejniki zasilane z pieca grawitacyjnie, ponieważ układ pomieszczeń na to pozwala plus dwa grzejniki "drabinkowe" w obu łazienkach jako dodatek do podłogówki. W układzie otwartym oczywiście bedzie także pompa obiegowa a na wypadek braku zasilania grawitacja zabezpieczy układ przez zagotowaniem. Układ otwarty zasila także zbiornik CWU (z solarem) poprzez dodatkową pompę obiegową. Piec R-eko automat 30 kW. Czy taki układ połączeń zagwarantuje mi także temperaturę powrotu do kotła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Instalacje ogrzewania podłogowego pracują bardzo dobrze w układzie otwartym. Nie ma potrzeby zastosowania wymiennika i rozdzielenia obwodów na otwarty z grzejnikami i zamknięty z podłogówką. Oczywiście instalacja w układzie zamkniętym ma swoje zalety; układ otwarty z kotłem na opał stały jest wymuszony odpowiednimi przepisami, jednak spokojnie możesz podłączyć podłogówkę do układu otwartego i jeśli ta instalacja została wykonana prawidłowo to nie powinieneś mieć żadnych problemów z tym ogrzewaniem. Zastosuj jednak rozdzielacze do podłogówki z odpowietrznikami na zasilaniu i powrocie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Oczywiście planowana jest podłogówka z rozdzielaczami. Na parterze i piętrze jest do wykonania po 7 obiegów (207 m2). Zastanawiam się czy nie można tych dwóch grzejników drabinkowych w łazienkach podłaczyć do tych samych rozdzielaczy co podłogówka. Temperatura na nich przecież wysoka być nie musi aby np wysuszyć ręcznik. Grzejniki mają być tylko 3 bezpośrednio w pomieszczeniu obok (garaż) na poziomie -30 cm w stosunku do powrotu kotła. Zasilanie górne umożliwiające pracę grawitacyjną na wypadek braku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Oczywiście planowana jest podłogówka z rozdzielaczami. Na parterze i piętrze jest do wykonania po 7 obiegów (207 m2). Zastanawiam się czy nie można tych dwóch grzejników drabinkowych w łazienkach podłaczyć do tych samych rozdzielaczy co podłogówka. Temperatura na nich przecież wysoka być nie musi aby np wysuszyć ręcznik. Grzejniki mają być tylko 3 bezpośrednio w pomieszczeniu obok (garaż) na poziomie -30 cm w stosunku do powrotu kotła. Zasilanie górne umożliwiające pracę grawitacyjną na wypadek braku zasilania.

 

W układzie grawitacji będzie funkcjonować obieg wody z najmniejszym oporem,w rozdzielaczach można zastosować zawory termostatyczne do każdego obiegu, pod warunkiem wyregulowania oporów hydraulicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rozdzielaczach można zastosować zawory termostatyczne do każdego obiegu, pod warunkiem wyregulowania oporów hydraulicznych.

 

 

Na rozdzielaczach mają być rotametry oraz elektrozawory sterowane termostatami w pomieszczeniach.

Ponawiam pytanie: czy dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach można podłączyć pod ten sam rozdzielacz co podłogówka ? Czy temperatura zasilania nie będzie dla nich za niska ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozdzielaczach mają być rotametry oraz elektrozawory sterowane termostatami w pomieszczeniach.

Ponawiam pytanie: czy dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach można podłączyć pod ten sam rozdzielacz co podłogówka ? Czy temperatura zasilania nie będzie dla nich za niska ?

Pewnie ,że możesz, nie wiem dokładnie jak wygląda u Ciebie cały układ, ale wydaje mi się ,że na zasilanie podłogówki tak i tak poleci temperatura zadana przez kocioł,

 

Zapytam Cię troszkę z innej beczki: dlaczego zdecydowałeś się na ogrzewanie "tylko podłogowe", pytam ponieważ też nie dawno się wybudowałem (1,5 roku temu się wprowadziłem) i na doświadczeniach innych kolegów , którzy zamonotowali u siebie tylko ogrzewanie podłogowe nie za bardzo byli zadowoleni -a dlaczego? - ponieważ w porach roku tak zwanych "przejściowych" kiedy to w dzień jest +15/20*C a w nocy +5/10*C to nagrzanie podłogówką trwało kilka godzin,a gdy już się nagrzało to było za ciepło bo podłogówka dawała czadu że chej. Większość kumpli dołożyła do ogrzewania parę grzejników ,że by jak to się mówi przekopcić wieczorem troszkę. Ja mam u siebie układ kombinowany "podłogowe + aluminioki" - i jestem zadowolony , kiedy wieczorem w domu robi się troszkę chłodno , włożę do pieca stare gazety i już jest fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyjścia kotła bezpośrednio ma iść na zawór trójdrogowy za nim jest pompa i rozdział na dwa obiegi: parter i piętro. Zdecydowałem sie na podłogówkę na całej powierzchni z jednej przyczyny. Znajomi, którzy wykonali układ mieszany jak u Ciebie po kilku sezonach stwierdzili, że teraz grzejników już by nie zakładali bo tak są zadowoleni z wydajności podłogówki. Przyznali, że na poczatku podchodzili do tego typu ogrzewania scptycznie ale obecnie nie mają wątpliwości.

 

Obecnie mam taki etap budowy, że mogę doinstalowac grzejniki w pokojach na piętrze. Nawet układ grawitacyjny jest możliwy do wykonania prostym nakładem, ponieważ naczynie otwarte mam na poddaszu i od kotła idą 3 rurki: od powrotu, od zasilania i przelewowa. Zasilanie byłoby którędy puścić i co ważne dla żony rurek by nie byłoby widać podobnie z powrotem bo nie mam jeszcze podłóg :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi, którzy wykonali układ mieszany jak u Ciebie po kilku sezonach stwierdzili, że teraz grzejników już by nie zakładali bo tak są zadowoleni z wydajności podłogówki. Przyznali, że na poczatku podchodzili do tego typu ogrzewania scptycznie ale obecnie nie mają wątpliwości.

Tak zgadzam się z tobą w 100% ,że podłogówka ma bardzo dużą wydajność cieplną, ale czas jej zadziałania jest tzw z opóżnieniem, i jeżeli byśmy chcieli napalić np po południu ,żeby w łazience zrobiło się 30*C za 15 minut żeby dziecko wykąpać to niestety du.a blada , zostaje nam wstawić na 10 minut farelkę, a palić w piecu od 13.00 żeby wieczorem było ciepło -to ja dziękuję. Oczywiście kiedy na dworze temperatura jest na tyle niska, że można CO uruchomić na 24h/24h to ogrzewanie podłogowe super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do łazienek chcę dołożyć grzejniki drabinkowe. Moc ich nie duża ale zawsze to szybciej oddadzą ciepło do pomieszczenia niż podłogówka. Tu gdzie mieszkam nie ma gazu ziemnego a instalacja ze zbiornikami kosztuje tyle samo co elektryczność. Kocioł ma chodzić 24 h na dobę, ponieważ bedzie napędzać zbiornik CWU. Temperatura wewnętrz ma być sterowana przez sterownik podłogówki. Temperatura zewnetrzna nie spada gwałtownie i myślę, że w tym czasie zacznie się powolne ogrzewanie mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Na rozdzielaczach mają być rotametry oraz elektrozawory sterowane termostatami w pomieszczeniach.

Ponawiam pytanie: czy dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach można podłączyć pod ten sam rozdzielacz co podłogówka ? Czy temperatura zasilania nie będzie dla nich za niska ?

 

Witaj na pętlach ogrzewania podłogowego nie powinno być więcej niż 45st ,jeśli bedzie Ci odpowiadać taka temperatura na drabinkach to można podłaczyć.osobiście zamontował bym kompletny mieszacz wraz z rozdzielaczem w każdej skrzynce grzejniki podłączyłbym przed zaworem termostatycznym tego mieszacza i sprawa załatwiona tylko coś za coś koszt dwóch pomp

ale wtedy mógłbyś precyzyjnie regulować temperature w pomieszczeniach a rozgrzanie podłogi i tym samym pomieszczenia bardzo by się skróciło .są takie fajne mieszacze ,kóre by się nadały mają je dwie duże konkurujące ze sobą firmy jedna w Gdańsku a druga w Strzelinie. pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.