Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowy Grzejnik W Bloku Na Poddaszu


novy33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przeszukiwałem to forum ale nie znalazłem wyczerpującej i jednoznacznej odpowiedzi.

Kupuje mieszkanie na ostatnim piętrze w nowym bloku, do mieszkania przynalezy niewielkie poddasze poczatkowo projektowane na graciarnie. Jednak ja bym chciał tam sobie zrobić dodatkowy pokój i tu pojawoa się problem ogrzewania. Czy można podłączyć tam dodatkowy kaloryfer bez przerabiania instalacji w bloku? Martwi mnie (może niepotrzebnie), że byłby to najwyższy kaloryfer w pionie, nie wiem czy nie trzeba by robić jakiś dodatkowych odpowietrzeń, zabiorniczków wyrównawczych itp. Prosze o poradę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam za pewne najlepszym rozwiązaniem było by wstawienie schematu jak wygląda obecnie instalacja , a co do naczynia to powinno być

aby

istniała możliwość odpowietrzenia instalacji zgodnie z PN-91/B-02420.

"Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone na takiej wysokości, aby

podczas pracy instalacji w żadnym punkcie jej obiegów wodnych nie nastąpiła przerwa w przepływie wody oraz tak,

Wysokość położenia naczynia wzbiorczego H, w m, określana jest przy rozdziale górnym - od najwyższego punktu

obiegu wody do dna naczynia wzbiorczego, a przy rozdziale dolnym - od wierzchu najwyżej położonego grzejnika do

dna naczynia

Wysokość H, w m, powinna wynosić:

a) w instalacjach ogrzewań wodnych grawitacyjnych oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na

zasilaniu

H ³ 0,3 m

B) w instalacjach ogrzewań wodnych pompowych z pompami obiegowymi o wysokości podnoszenia Hp, m,

zamontowanymi na powrocie

H ³ 0,7 H "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam za pewne najlepszym rozwiązaniem było by wstawienie schematu jak wygląda obecnie instalacja

 

Dzięki Darecki. Niestety nie dysponuję na dzień dzisiejszy żadnym schematem instalacji, nie wiem nawet jaki jest jej typ. Może w przyszłości uda się cos "wyszarpać" ze spółdzielni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darecki to mieszkanie w bloku! Wszystko co napisałeś tyczy się układu otwartego a nie podejrzewam że w jakimkolwiek nowym bloku był taki układ. . Hermogenes napisał wszystko co powinieneś wiedzieć. Po pierwsze zgoda administratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że robiłbym takie rzeczy za zgodą administracji. Pytanie tylko, czy jest sens się w to bawić, gdyż może się okazac, że zamiast robić tylko instalację w mieszkaniu, to trzeba znacznie i kosztownie modyfikować instalację w pionie. Wówczas korzystniejsze mogłoby się okazac ogrzewanie elektryczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przekalkulować, tym bardziej że administrator może zażądać projektu i może wskazać wykonawcę - czyli nic nie urwiesz z ceny.

Ja raczej myślałbym o podgrzewaczu np na naftę lub propan ale wtedy nie powinno się w takim pomieszczeniu spać.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że robiłbym takie rzeczy za zgodą administracji. Pytanie tylko, czy jest sens się w to bawić, gdyż może się okazac, że zamiast robić tylko instalację w mieszkaniu, to trzeba znacznie i kosztownie modyfikować instalację w pionie. Wówczas korzystniejsze mogłoby się okazac ogrzewanie elektryczne...

WITAJ!!!

Mam pytanie- Jak ty rozumiesz słowo przynależy?

Jestem tak jak ty właścicielem mieszkania MB3(mieszkaniec bloku piętro trzecie)i jestem współwłaścicielem piwnic ,pomieszczeń suszarni, pralni, instalacji wod-kan i CO. itp itd. oraz działki na której postawiono blok .Właścicielem jestem mieszkania a innych części tylko współwłaścicielem .Budynkiem tym też administruje spółdzielnia.Na jakiej podstawie prawnej j i w jaki sposób zamierzasz przekształcić

część(własność) wspólną , na swoją własność? Jak rozliczane jest CO? jeżeli macie podzielniki to dopiero kłopot jak rozliczyć ten "twój" kaloryfer.

Fizyczna zamiana tego pomieszczenia na mieszkalne jest łatwa .Prawnie ze względu na współwłasność bardzo trudna do zrealizowania.

Zanim przystąpisz do adaptacji tego pomieszczenia samowolnie.To przeczytaj regulamin.-WARTO!!!!.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru robić samowolki, wierz albo nie, ale nie jestem aż takim kombinatorem, a regulaminu jeszcze nie czytałem, bo zrobie to jak już kupie mieszkanie. Czytałem za to akt własności mieszkania, gdzie jest DODATKOWO wykupione poddasze, jako część PRZYNALEŻNA do owego mieszkania.

 

Zatem pytanie dalej pozostaje otwarte.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru robić samowolki, wierz albo nie, ale nie jestem aż takim kombinatorem, a regulaminu jeszcze nie czytałem, bo zrobie to jak już kupie mieszkanie. Czytałem za to akt własności mieszkania, gdzie jest DODATKOWO wykupione poddasze, jako część PRZYNALEŻNA do owego mieszkania.

 

Zatem pytanie dalej pozostaje otwarte.

Pozdrawiam.

Witaj!!

Wyjaśnię ci to łopatologicznie

1. Idziesz do administracji.

2.Uzyskujesz zgodę(obowiązkowo na piśmie) na zamontowanie tego kaloryfera .

3. Montujesz ten kaloryfer.

4.Sąsiad jako współwłaściciel CO idzie do administracji i zgłasza samowolę budowlaną.

5.administracja nakazuje ci przywrócić instalację CO do poprzedniego stanu.

Pytanie dlaczego? -przecież wyraziła zgodę!-tak ale na wykonanie tego zgodnie z prawem!!!!!

 

Piszesz cytuję "Zatem pytanie dalej pozostaje otwarte." -rozwiązanie jest banalnie proste -Idz do administracji tam wszystkiego się dowiesz ,nawet tego jak to zrobić zgodnie z prawem.

Fizycznie zamontowanie tego kaloryfera jest proste- szczególnie jak to pomieszczenie znajduje się nad tobą.Problemem może być sposób rozliczania CO.- a przede wszystkim uzyskanie zgody właściciela budynku.

Dlatego zamiast pisać zacznij działać.Łatwo nie będzie .Ale spróbować warto,często rzeczy na pozór niewykonalne, wcale takimi nie są.

Pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest inna wersja postępowania - idziesz do supermarketu, kupujesz 1 grzejnik el lub 2 , przeciągasz przedłużacz ze swojego mieszkania do pakamery, włączasz grzejnik(i) i masz ciepło a jednocześnie ponosisz praktycznie tylko koszty bieżące - en el na grzanie.

 

Wybór należy do Ciebie

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henryk. Wg mnie rozliczenie ogrzewania będzie banalnie proste, gdyż każdy grzejnik jest opomiarowany, taki również pewnie musiał bym załozyć. Także kazdy płaci tyle ile nagrzeje. Ze zgodą spółdzielni nie powinno byc wiekszego problemu . Co mnie nurtuje, to tylko fakt zamontowania owego grzejnika, jako najwyższego w pionie. Rozważałem również wcześniej propozycję Sambora, ale skoro wpięcie się w C.O nie będzie wymagało kosztownytch przeróbek całej instalacji, tylko w moim mieszkaniu, to wg mnie warto się przemeczyć z całą procedurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAJ!!

Żeby się nie rozpisywać.Współwłasność CO polega na tym ;że nawet jak zdemontujesz w swoim mieszkaniu wszystkie kaloryfery to i tak musisz ponosić koszty ogrzewania .Wysokość tych kosztów zależy od:1. wykonania instalacji(odrębna dla każdego mieszkania i zamontowany ciepłomierz-najmniejsze) 2. wspólna i zamontowane na każdym kaloryferze tzw. podzielniki ciepła 50%kosztów zależy od wielkosci mieszkania płacisz bez względu na to czy masz zamknięte lub otwarte kaloryfery .a drugie 50% jest zależne od wskazań podzielników.Pytanie?-dlaczega ja współwłaściciel mam partycypować w kosztach ogrzewania tego dodatkowega kaloryfera? do kaloryferów w twoim mieszkaniu muszę,

Widzisz teraz jakie to banalnie proste.

życzę powodzenia henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Do administracji możesz wystąpić o pozwolenie zamontowania grzejnika na poddaszu,ale to będzie wymagało opinii projektanta owej instalacji.Blok jest nowy,więc administracja na pewno posiada projekt c.o..Taka opinia będzie kosztowała.Bo nikt za darmo nie będzie siedział nad archiwalną dokumentacją.Bez wizji lokalnej projektanta też się to nie odbędzie. Próbój może ten pomysł Ci wyjdzie.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henryk. Wg mnie rozliczenie ogrzewania będzie banalnie proste, gdyż każdy grzejnik jest opomiarowany, taki również pewnie musiał bym załozyć. Także kazdy płaci tyle ile nagrzeje. Ze zgodą spółdzielni nie powinno byc wiekszego problemu . Co mnie nurtuje, to tylko fakt zamontowania owego grzejnika, jako najwyższego w pionie. Rozważałem również wcześniej propozycję Sambora, ale skoro wpięcie się w C.O nie będzie wymagało kosztownytch przeróbek całej instalacji, tylko w moim mieszkaniu, to wg mnie warto się przemeczyć z całą procedurą.

WITAJ!!!

Może to cię zainteresuje..

Pan Dariusz uznał, że za dużo płaci za ogrzewanie. Dlatego podczas remontu zdemontował kaloryfery w mieszkaniu i w ten sposób odciął się od sieci. - Kiedy powiadomiłem o tym wspólnotę, usłyszałem, że nie mam prawa demontować grzejników, a za ogrzewanie i tak będę musiał płacić! - skarży się czytelnik. - Czy wspólnota może naliczać mi opłaty za CO, z którego po zdjęciu grzejników nie korzystam? Czy rzeczywiście nie wolno zdejmować grzejników? Dlaczego ktoś ma za mnie decydować, jak mam ogrzewać swoje mieszkanie?

Likwidacja grzejnika bądź jego dodatkowe zainstalowanie w bloku są niezgodne z prawem

W tym przypadku prawo jest po stronie zarządu wspólnoty. Grzejniki bowiem, niezależnie od tego, czy ogrzewają mieszkanie, lokal usługowy czy klatkę schodową, są integralną częścią instalacji grzewczej budynku, a ta ma służyć w równej mierze całej społeczności. Należy je więc uznać za część wspólną nieruchomości, a właściciel jest zobowiązany korzystać z nieruchomości wspólnej w taki sposób, by nie utrudniać tego innym. Jak wyjaśnia Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarządzający TBS Warszawa Północ, instalacja jest tak obliczona i zaprojektowana, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wszystkich lokali.

 

Likwidacja grzejnika bądź jego dodatkowe zainstalowanie w budynku wielorodzinnym są niezgodne z prawem. Jego usunięcie zaburza przepływ i zmienia parametry grzewcze, co w konsekwencji zakłóca bilans cieplny budynku. Jeśli zdemontujemy grzejnik, więcej energii cieplnej pobierzemy z przechodzącego przez mieszkanie pionu, będziemy też w większym stopniu korzystać z ciepła pobranego od sąsiadów. Trzeba pamiętać, że ciepło przenika przez przegrody budowlane. Jeśli obniżymy temperaturę w jednym pomieszczeniu, przez ściany i stropy będzie do niego przenikać więcej ciepła z lokali położonych obok, a to będzie oznaczało większe zużycie, a więc i wyższe koszty po stronie sąsiadów.

Jak powinno być rozliczane ciepło w budynkach wielorodzinnych

 

Koszty stałe zakupu ciepła dla budynku ustala się zgodnie z powierzchnią lub kubaturą zajmowanych lokali. Koszt ogrzewania poszczególnych lokali natomiast może być określany na trzy sposoby. W nowych obiektach, w których instalacje są rozprowadzone poziomo, oblicza się go według wskazań ciepłomierzy w lokalach. Tam, gdzie przez mieszkania przechodzą piony grzewcze i określenie dokładnego zużycia nie jest możliwe, koszty wylicza się na podstawie wskazań podzielników, które pozwalają uchwycić proporcje poboru ciepła w poszczególnych mieszkaniach. Tam, gdzie mierników nie ma, nalicza się je według powierzchni lokali. Koszty przygotowania ciepłej wody określa się ze wskazań wodomierzy lub w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, którzy z tej wody korzystają, zaś koszty ogrzewania części wspólnych budynku dzieli się proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury mieszkań. Właściciel lub zarządca budynku powinien przy tym uwzględnić współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, a wybraną metodę podziału kosztów umieścić w podanym do wiadomości ogółu regulaminie.

Podstawa prawna:

Art. 45a ustawy - Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54, poz. 348)

Art. 13.1 ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85, poz. 388)

Odpowiedź eksperta

 

 

Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarządzający TBS Warszawa Północ

 

Za stan instalacji grzewczej odpowiadają właściciel budynku oraz jego zarządca. Nie mogą więc podchodzić biernie do działań mieszkańców. Fakt zdjęcia grzejnika z instalacji nakłada na zarząd wspólnoty mieszkaniowej obowiązek powiadomienia nadzoru budowlanego o samowolnych działaniach podjętych przez mieszkańca, nadzór zaś może zastosować w stosunku do właściciela lokalu, w którym wprowadzono zmiany, sankcje zarówno prawne, jak i finansowe. Każdy budynek powinien być eksploatowany zgodnie z uzyskanymi warunkami technicznymi użytkowania, co oznacza zgodność z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z 16 sierpnia 1999 r. (Dz.U. z 1999 r. nr 74, poz. 836)., 7 grudnia 2012 (nr 238) Zarząd, ignorując informacje o dokonaniu zmian w instalacji ze strony mieszkańca, naraża się na możliwość wystąpienia przeciwko konkretnej osobie - zarządcy lub właścicielowi nieruchomości, o pokrycie kosztów przywrócenia stanu pierwotnego zgodnego z projektem budowlanym, oraz pokrycie kosztów ekspertyz technicznych lub zwrotu kosztów utraconych przez pozostałych mieszkańców danej nieruchomości. Podjęcie odpowiedniego działania przez zarząd, zarządcę lub właściciela pozwala przenieść całą odpowiedzialność na tego, kto takiej nieprawnej zmiany dokonał.

 

Dziennik Gazeta Prawna 7 grudnia 2012 (nr 238)

poz.henryk1953

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

To ogrzewanie mamy z głowy - To samo dotyczy oświetlenia części wspólnych.Ja mam piwnicę ty pomieszczenie na poddaszu.

Bez zgody właściciela budynku (Spółdzielnia jest tylko administratorem) nie możesz zmieniać charakteru pomieszczenia.(pomieszczenie musi być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem)..To czy ty będziesz mógł zrobić z tego pomieszczenia to co zamierzasz, zależy tak naprawdę od widzimisię lokatorów (właścicieli budynku) .Jeżeli oni nie wniosą zastrzeżeń -to spółdzielnia może też nie wnosić.Tylko lokator może zarzucić spółdzielni że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków-i koło się zamyka.Prawda jest taka że zamiana części wspólnej na własność aczkolwiek prawnie możliwa -w praktyce trudna do zrealizowania.

 

pozdrawiam .henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.