Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co, Przeróbka Starej Na Nową


Slawek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po wielu latach postanowiłem zmodernizować stary układ centralnego ogrzewania, który opierał się jedynie na jednej pompce zasilającej zarówno grzejniki jak i bojler CWU.

Nowy układ w założeniu ma posiadać dwie pompy, jedna dla grzejników, druga dla bojlera CWU.

Sterownik od pieca także wymieniam na nowy (TECH ST-81 zPID), sterownik będzie posiadał funkcję sterowania jedną jak i drugą pompą osobno (tryb letni, priorytet CWU, pompy równoległe).

Cała Instalacja według moich założeń ma mieć możliwość pracy bez prądu czyli grawitacyjnie (tak na wypadek długich zimowych przestojów tak jak to było dwa lata temu).

Instalacja zostanie wyposażona także w zawór mieszający 3D + siłownik + sterownik (TECH ST-431N). Posiadam piec żeliwny więc z tego co się dowiadywałem nie mam potrzeby stosowania zawóru 4D w celu ochrony kotła przed niską temperaturą powrotu.

Moim pytaniem jest czy instalacja przedstawiona na rysunku (nie jestem grafikiem komputerowym więc przepraszam za jakość moich odręcznych bazgrołów) jest w miarę prawidłowo zaprojektowana i czy będzie ona poprawnie funkcjonowała ?

post-45540-0-83518500-1354450096_thumb.jpg

Edytowane przez Slawek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Musisz jeszcze trochę nad projektem popracować.

1. Zbiornik wyrównawczy musi być popięty na zasilaniu bezpośrednio z kotła i niech on idzie prosto do góry a wszystkie inne podpięcia na bok.

2. Ten zz na powrocie to niepotrzebny.

3. Do bojlera też zrób zawór różnicowy, żeby bez prądu działało.

4. Zrób dodakowy zawór odcinający w szereg z zaworami różnicowymi tak, żeby je można było odciąć, bo będą przeszkadzać w sterowaniu.

 

To na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal

 

1. Co do naczynia to narysowałem tak jak mam obecnie wpięte czyli razem z powrotami grzejników, ale przemyślę tą zmianę, skoro hydraulik będzie to może i to to przerobić tak żeby było poprawnie.

2. Co do tego zaworu zz to ma on zapobiegać zamykania się obiegu CWU przez zawór mieszający 3D i ewentualnemu cofaniu wody w grzejnikach gdy działa pompa CWU a CO jest wyłączona.

3. Co do bojlera to aż tak bardzo mi na nim nie zależy, poza bojlerem mam w domu dwa junkersy na propan-butan bo tak w czasie letnim ogrzewam wodę.

Edytowane przez Slawek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym naczyniem to chyba wiem o co tobie chodzi, swojego czasu gdy piec pracował na starym sterowniku często zapowietrzały mi się dwa grzejniki, gdybym naczynie wyrównawcze miał bezpośrednio na wylocie z pieca to wszystkie powstałe bąbelki szły by sobie w naczynie zamiast w grzejniki.

Przy okazji naczynie miałoby zapewne temperaturę o kilka stopni wyższą co byłoby w moim przypadku na plus bo mam je na strychu i przy dużych mrozach pomimo iż jest ocieplone, istniałoby zawsze mniejsze prawdopodobieństwo, że mi w nim woda zamarznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja poprawiona, mam nadzieję że ostateczna.

 

1.) Odnośnie zaworu różnicowego do obiegu bojlera nie będę montował z dwóch powodów, pierwszy to brak miejsca na zrobienie bajpasa a drugi to fakt iż mam alternatywne źródło ogrzewania wody bieżącej i raczej nie ma szans abym je likwidował, latem ogrzewam się zawsze gazowo i nie palę w piecu, więc w razie braku prądu przełączam się odpowiednio zaworami i jadę na junkersach.

 

2.) Z zaworu zwrotnego klapowego na powrocie nie chcę rezygnować gdyż, nie wprowadza on zbyt dużych oporów w przepływie wody więc nie będzie tutaj zbyt mocno obciążał całego układu. Natomiast z powodu małej ilości miejsca powrót z bojlera będzie się znajdował 30cm od rury powrotu chłodnej wody na zawór mieszający i obawiam się, że mogła by zaistnieć sytuacja w momencie ustawienia funkcji "priorytet bojlera", że woda będzie próbowała zamknąć obieg nie przez piec tylko przez zawór mieszający lub grzejniki. Zresztą w instrukcji sterownika do pieca wyraźnie piszą o konieczności zamontowania dwóch zaworów zwrotnych aby właśnie uniknąć takich sytuacji. Może i by się to nie działo i wszystko leciało by tam gdzie powinno ale chyba dla własnego spokoju psychicznego wolę nie ryzykować kolejnych poprawek hydraulika.

 

3.) Naczynie wyrównawcze zostanie podłączone w pionie prosto z pieca, natomiast zrobię odbicie w bok a następnie do góry aby pomieścić w mej małej kotłowni resztę sprzętu. Dokładnie tak jak jest to na rysunku.

post-45540-0-80076000-1354660438_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego 1" to tak do końca nie jest, akurat tego nie przerabiam więc wszystko z prawej strony zawórów odcinających 6/5" pozostaje bez zmian, w rzeczywistości są 4 piony, jeden pion 5/4" zasila 4 grzejniki, drugi pion 1" zasila 3 grzejniki, trzeci pion 1" zasila 3 grzejniki i 4 pion 3/4" zasila 2 małe grzejniki i jeden grzejnik panelowy na parterze wpięty jest na 1/2".

Wczoraj hydraulik zakończył prace przeróbkowe i jak na razie wszystko ok, zobaczymy jak to będzie dalej śmigało.

Odnośnie zaworu klapowego, ma on zapobiegać zamykaniu się obiegu C.W.U. przez zawór mieszajacy 3D lub grzejniki w trybie priorytetu bojlera, czyli wtedy gdy startuje już pompka od CWU a pompka C.O. ciągle jest wyłączona.

Isteniej wtedy możliwość, że instalacja C.O. ruszy grawitacyjnie, woda z powrotu bojlera cofnie się do wejścia zimnej wody na zawór 3D, wtedy też zawór nie będzie w stanie nic wymieszać bo wszędzie będzie miał ciepłą wodę i do póki pompka C.O. nie ruszy na dom będzie mi szło to co jest na piecu.

Jak już odpowietrzą mi się w 100% wszystkie grzejniki łącznie z podłogówką, przetestuje jak to działa w trybie grawitacyjnym bez pompki, Ciekawy jestem jak wtedy zawór mieszający będzie sobie dawał radę. Z pompką przy 65C na piecu i ustawionych 45C na dom, zawór otwarty jest w okolicach 30%. Na powrocie mam tempertaturę o ok 5C niższą niż na wyjściu z mieszajacego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.