Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Kotła Na Ekogroszek Z Kominkiem Z Płaszczem Wodnym


tatoo123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bardzo proszę forumowiczów o pomoc jak w temacie.

Kwestia połączenia kotła na ekogroszek z kominkiem z płaszczem była już na forum poruszana kilkakrotnie, ale mimo długich poszukiwań (również na innych portalach) nie udało się znaleźć żadnych konkretnych odpowiedzi ani porad, nie mówiąc już o schematach. Przy większości takich pytań temat był szybko sprowadzany do dyskusji ideologicznej o wyższości powietrza nad wodą i przyjemności posiadania kotłowni w salonie? :)

W moim przypadku sytuacja jest klarowna i raczej nie pozostawia miejsca na podobne rozważania.

Aktualnie mam kominek z płaszczem zainstalowany w układzie otwartym i podłączony przez wymiennik do oddzielnego układu zamkniętego, w którym jest piec gazowy wraz z kaloryferami CO i zasobnikiem CWU. Taki układ sprawdzał się od strony technicznej, jednak ekonomicznie okazał się nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę koszty dogrzewania propanem i trudności w ogrzewaniu samym kominkiem.

Dlatego zdecydowałem się na wymianę pieca gazowego na kocioł TERMO-ECO 20 kW firmy Termo-tech ze Stąporkowa z prostym sterownikiem ST-37.

Z 4 instalatorów z którymi rozpocząłem kolejno rozmowy na temat instalacji wszyscy najpierw wyrazili fachowy pogląd, że "ogólnie nie ma żadnego problemu", gdy jednak udało się przejść do szczegółów, to dwa z proponowanych rozwiązań obejmują umieszczenia kotła wprost w układzie zamkniętym zamiast pieca gazowego (pomimo, że ten egzemplarz nie spełnia warunków do takiej zabudowy), trzeci Pan szybko przypomniał sobie o bardzo pilnym oczekującym zleceniu, a jedynie czwarty próbuje coś wymyślić, ale na razie bez sukcesu.

Nie potrafię przedstawić schematu dotychczasowej instalacji, spróbuję ją opisać. Jeżeli schemat będzie konieczny, bardzo się postaram i narysuję.

  1. W układzie zamkniętym jest kocioł gazowy z pompą (1) CO i drugą ładującą zasobnik (2) 200 L CWU,
     
  2. Na wyjściu z zasobnika jest pompa cyrkulacyjna (3) CWU,
     
  3. Dodatkowo po obu stronach wymiennika płytowego są pompy (4 i 5),
     
  4. Sterowanie ww. układem poprzez sterownik z podłączonym regulatorem pokojowym i ustawionym priorytetem CWU,
     
  5. Po drugiej stronie wymiennika w malutkim układzie otwartym jest tylko kominek z PW, naczynie przelewowe (15 L) i sterownik załączający obie pompy wymiennika po osiągnięciu przez kominek temperatury zadanej (obecnie 55 st. C). Kominek nie grzeje CWU (chociaż jego sterownik to umożliwia).

I w końcu moje pytanie ? jak do tego układu (otwartego) podłączyć kocioł na ekogroszek (odłączając piec gazowy, lub wyłączając go tylko do ew. zastosowania kiedyś), żeby instalacja działała poprawnie i w miarę automatycznie, jeżeli automatyka jest tu w ogóle możliwa?

Pozdrawiam serdecznie, przepraszam za przydługi wstęp i z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i uwagi, a najlepiej (JJJ) propozycje rozwiązań i przykładowe schematy.

Marek

Edytowane przez tatoo123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam czy jest tu jakaś osoba co ma kominek z płaszczem wodnym w systemie zamkniętym i piec na ekogroszek w systemie otwartym. Mam hudraulikow ale chyba nie z prawdziwego zdarzenia bo pan twierdzi że można tylko podłączyć wodę do kominka a centralne i podlogowne już nie i nadodatek mało tego mówi że mogę dopiero rozpalić kominek jak wygasnie mi pięć. Błagam o pomoc w dzisiejszych czasach przecież są różne rozwiązania i może powinnam tylko wymienić hydraulika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.