Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Pomoc W Wyborze Kotła Z Podajnikiem Moc Ok. 50 Kw


reset

Rekomendowane odpowiedzi

Witam doświadczonych użytkowników! Zwracam się do was z szczególną prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniego kotła z podajnikiem, powierzchnia użytkowa to ok 500 m2( dom nowy, ocieplony, parter podłogówka). Planuje palic eko-groszkiem , peletem.... Po zapoznaniu się na forum i przeczytaniu setki postów, mam mętlik w głowie, jaki wybrać dobry piec?!(mało awaryjny). Zastanawiam się nad:

  1. Klimosz ? Duo NG 50 kW
     
  2. Cichewicz - Futura Econo 50 kW
     
  3. Kostrzewa- Pellets Fuzzy Logic 2 50 kW
     
  4. A może defro lub jakis inny?

Czy w czujnik pogodowy warto inwestować? Czy rzeczywiście jest mniejsze zużycie opału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 50 kW będzie za dużo, dla nowego budynku ocieplonego i okna pewnie też energooszczędne, w ciepłym montażu, przyjmując straty 70 W na m2 kocioł o mocy 35 kW powinien wystarczyć, jeśli dołączysz grzanie wody to kolejne 2 - 3 kW. Pogodówka w dużym domu może dać oszczędności, ale trzeba znaleźć dobrego instalatora. Co do samego kotła są różne zdania, przejrzyj też ofertę firm SAS i Zębiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reset

masz nowy dom zajrzyj jakie masz zapotrzebowanie na ciepło w papierach i poszukaj kotła na miarę

albo przeczytaj mój poradnik policz i poszukaj kotła na miarę

albo kup za duży - twój wybór

 

cześć vlad

dzisiaj Ty pierwszy :D

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reset pyta o konkretne moce kotła więc ma jakąś podstawę ku temu. Uzasadniając swoją w/w propozycję u paru ludzi się sprawdza, no i ma niewątpliwą zaletę, można go kontrolować z dowolnego miejsca na świecie przez internet wraz ze zmiana nastaw. Można też obserwować nastawy u innych użytkowników tu przykład https://esterownik.pl/remote/1096

a tu strona z jeszcze innymi użytkownikami:

https://esterownik.pl/zdalny-dostep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do mocy, to do nowego ocieplonego budynku potrzebujesz ok 25kW

jak weźmiesz 50kW, to długo będziesz przeklinał ten dzień w którym go kupileś.

 

Och Vlad przesadzasz , nie będzie przeklinał, będzie tylko szukał na forum jak zmniejszyć moc palnika - i czytał wasze rady na temat zaklejania otworów w palniku i cegieł w palenisku. :D :D :D

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi, dzięki wam zwróciłem uwagę na moc kotła gdyż rzeczywiście wydaje się za źle dobrany...według wyliczeń "młodzieniec" wychodzi 35 kW plus grzanie wody to 38 kW czy tak można przyjąć? ale co myślicie o tych piecach co napisałem dobre firmy? dzisiaj dodatkowo zwróciłem uwagę na SAS ECO 36 kW czy może 42 kW? jak "SASY" się sprawują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę miał możliwość sprawdzenia projektu... ale zastanawiam się co może się stać gdy kocioł ma większą moc niż zapotrzebowanie? np. 50 kW?

 

Witaj @reset otóż większość pytań na forum dotyczy tego (i nie tylko) że użytkownicy nie wiedzą co zrobić gdy np na 100m mają kocioł 19kw bo jak w nim napalą to mają saunę a jak nie palą to zimno, przewymiarowany kocioł to jak jeździć ciężarówką po bułki na śniadanie (sory byłem mechanikiem tych ogromów teraz prowadzę warsztat dla "maluchów") sprawdź dobrze zapotrzebowanie na ciepło, posłuchaj rad tych doświadczonych i dzielących się swoim doświadczeniem (jedni wylewniej drudzy nie) nie pożałujesz i nie będziesz mieszkał w kotłowni

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS każdy palnik ma swoje min i max pracuje poprawnie między nimi, włożony do kotła-wymiennika tworzy zespół grzewczy, całość pracuje sprawnie w jeszcze węższym zakresie niż sam palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reded do spółki z samborem ujęli najlepiej jak się da temat za dużego kotła

żeby trochę humorystycznie acz trafnie porównać problem z przewmiarowaniem dodam od siebie

kup 10 rozmiarów za duży garnitur na swój ślub. lub jak masz już to traumatyczne przeżycie za sobą to na jakieś ważne rodzinne wesele.

przewymiarowany kocioł będzie tak samo dobrze pracował jak Ty będziesz w tym czymś się dobrze czul na tej imprezie.

 

niestety kocioł na eko pracuje najlepiej na swojej mocy nominalnej. im od niej dalej(moc niższa) tym gorzej i z większym zużyciem opału.

wiem coś o tym bo się z taka bestią męczę. mam kocioł 60% przewymiarowany a w nim palnik pracujący prawidłowo od 15do 40KW a dla moje chałupy moc maksymalna jakiej mi trzeba to 12KW

zatem potrzebuję w największe mrozy mniej niż to co jest minimum dla mojego palnika.

 

jak kocioł będzie miał za dużą moc to:

praca na niskich mocach z kiepską sprawnością(wyższe niż w przypadku kotła na miarę zużycie opału)

niska temperatura spalin(zagrożenie dla komina)

wytrącanie się smoły i sadzy ze spalin(zagrożenie dla kotła)

 

wszystkie powyższe(zagrożenie dla kieszeni)

 

szukaj tego projektu i sprawdź zapotrzebowanie i jak nie musisz(brak odpowiedniego modelu dla Twoich preferencji tylko CIę zmusić może) to nie bierz większego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam podobną powierzchnię i kocioł 42 kW, ogrzewanie podłogowe i grzejniki 50/50, cwu 300 z dwoma wężownicami wpiętymi do kotła. Pierwszy sezon był budowlany 6 ton eko, drugi sezon zamieszkały 10 ton temp w domu od 20 do 23, trzeci sezon przygoda z antracytem i miałem ogółem 8 ton. W tym sezonie nie wiem, ale po zabawie z kamerą termowizyjną widzę różnicę pomiędzy poprzednimi sezonami, ale wiadomo moc bierze się z ilości opału i zapotrzebowania budynku. Gdybym teraz budował to tylko ogrzewanie podłogowe lub ścienne i pompa ciepła powietrze woda. Podejrzewam że sezon wyjdzie drożej ale bezobsługowo

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jeśli nie musisz kupić już to daj więcej danych budynku ściany, gr ocieplenia okna poddasze, jeśli dobrze kojarzę to palniki montowane większe niż nominalna moc kotła więc jeśli 35kw pójdzie na 120% przez 10-20 dni w roku to będzie to raczej mniejsza strata niż palenie w większym kotle z mniejszą sprawnością, poproszę kolegów doświadczonych o potwierdzenie lub zaprzeczenie, @reset najpierw ustalmy jakie masz zapotrzebowanie jeśli nie da się tego wyliczyć z materiałów z których budowano to potrzebny będzie audyt pamiętaj że każde 5kw jest istotne aby wszystko pracowało i było ekologiczno-ekonomiczne

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis szczegółowy budynku.

480 m2 Dwa domy jednorodzinne połączone w jedną bryłę. Pierwszy budynek jest o powierzchni 156m2 drugi zaś ok. 324m2. Cześć powierzchni parteru w obu budynkach jest przeznaczone na sklepy tzn. pierwszy budynek parteru ok. 75 m2 (podłączone grzejniki) oraz wstawione duże tarasowe okna.

Drugi budynek ,część parteru ok. 130m2 (tutaj planowana jest instalacja podłogowa) okna duże tarasowe.

W sklepach wystarczy temp ok. 19stopni C.

Drugie piętro to powierzchnia użytkowa jednak dochodzi tam trochę skosów.

Strop ocieplany wełną mineralną, ściany z pustaka + styropian.

Bojler planowany na 300l.

Liczba drzwi w całym budynku - 6 szt.

Kotłownia i skład nie będą ogrzewane wiec powierzchnia trochę się zmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, razem z instalatorem w Nowym Mieście Lubawskim wstawialiśmy 50kW z palnikiem miałowo-groszkowym do chałupy 700m2, problem był tylko z początkowym wygrzaniem zimnej podłgówki, ale sposobem, sposobem się to rozbujało i sobie pyrkocze....

 

Ja bym myślał ze względu na sklepy i częściej otwierane drzwi o czyms w pobliżu 40kW mocy

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@reset teraz jakie paliwo będzie podstawą bo uniwersum to tylko zimna fuzja ale na razie poza naszymi realiami, bo np kocioł osiągający 40 kw bo chyba też bym skłaniał się do tej wielkości może być obliczony/zmierzony dla paliwa które trudno znaleźć lub jest za drogie, więc jeśli masz typy z tego przedziału to daj może koledzy podpowiedzą, ja mimo że mam zasypowy automat też powiem co mi się nie podoba/podoba (o ile będą jakieś informacje o tych kotłach) dla siebie szukałbym podajnika do trudnych paliw bo to co dają na składach to czasem .......... ........... .........

każdy niech sobie dopowie, no i może wymiennik żeliwny (trwały jak nie przemarznie lub nie dozna szoku termicznego) choć lepszy byłby stalowy w którego komorze byłoby ujście niżej niż palnik do kanałów dymnych (coś jak palnik w dzwonie i dopiero kanały dymne/konwekcyjne czy jak im tam) jak wspólnie poszukamy każdy da za i przeciw to coś sensownego powinno się znaleźć a więc ....

 

 

pozdrawiam RedEd

 

ps a może jednak mniejszy bo np ogniwo 10 kw ma zakres 3-14kw więc może jednak te 35kw

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sklepach zakłada zawory termostatyczne(z blokadą nastawy żeby baby nie kręciły co chwila), instalację dzieli tak by sklepy były na oddzielnym obiegu. wybiera sterownik, lub dodatkowy moduł, który powzoli mu ten obieg czasowo odłączyć z grzania całkowicie lub obniżyć temperaturę zasilania w godzinach kiedy nie użytkowane czyli noc + weekendy

35KW ogarnie wszystko wtedy bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie po waszych odpowiedziach zdecydowałem się na kocioł do mocy 38- 40 kW jednak już nie mam bladego pojęcia który wybrać? myślałem może o kotłach Witkowskiego KMB-RP 38 kW - z podajnikiem ślimakowym wyposażone w palnik żeliwny typu BRUCER II ( ponoć spala dobrze miał i ekogroszek gorszego gatunku?)posiada również tradycyjne palenisko w formie rusztu żeliwnego. KMB-RP Plus 38 kw wszytsko to samo ale posiada ruszt wodny. A może polecicie cos dobrego do mocy 40 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.