Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Uwt + Sterownik St32 - Ustawienie.


Zielon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jak optymalnie powinien być ustawiony sterownik (pompa CO i pompa CWU) ST32 przy piesu sas UWT przy pleniu węglem i drewnem.

Domek około 200m2 a grzejniki Buderus Logatrend VK-Profil.

Każdy z domowników chce palić po swojemu raz sterownik CO na 45 stopni drugi znowu na 55 st, a ja chciałbym się dowiedzieć jak to na 100% powinno być ustawione. Dodam że temp zadaniowa ustawiona na 60 st.

Z góry dziękuję za opdpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam sterownik ST 32 tylko w kotle NWT. Drewno powinno palić się stale, więc z dmuchawą odpada - będzie smolenie. Dla węgla u siebie ustawiłem przerwa 5 minut, praca 10 sekund, ale Ty możesz inne - każdy kocioł jest inny, zadana mam 60, zawór 3D na "3" więc na kotle jest ok. 70 stopni a na grzejnikach 45 - 50, powrót podgrzewa mi c.w.u. Start pomp od 42 stopni, zadana c.w.u. 42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

mam st-32 i nie zabardzo wiem jak go używac gdyż wszycy pisza jak ustawic ten model, ale tez wiekszosc ma do niego pompe. ja niestety nie mam czy ktos wie jak w takiej sytuacji powinny wygladac parametry czyli temp zadana, podrzymania , przerwa w podtrzymywaniu? przy rozpalaniu dosc mocno strzelaja czy to cos zlego? i jak radzic sobie z dziurkami od powietrza wewnatrz pieca ktore sie zaklejaja? bardzo prosze o pomoc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakreeee

 

Zacznijmy od tego iz w piecu NWT nie da sie palicz ekonomiczne jesli nie dostosujemy kotła do spalania dolnego,najlepiej ciagłego.

Bardzom istotne jest utrzymywanie płomienia na palniku przy temperaturach powyżej zera.

Kolejnym wariantem jest posiadanie zaworu 3D na grzejniki badz podłogówkę którym obniża sie zadana.

Niezbedny też jest obieg kotłowy ,temperatura zasilania powinna wynosic min 60 st ,minimalna powrotu 57 st(graniczna pocenia się kotła).

 

Teraz sam sterownik.

ST 32 występuje w kilku wersjach:

-ST32z PID ,ST32 Sigma

-wersja oprogramowania.

 

 

agas czy st32 jest z pompa lub bez nie ma wiekszego znaczenia.

Co to znaczy "dośc mocno strzelaja" precyzyjniej pisz....

Zrób dolniak ,dziurki sobie odpusć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to znaczy ze wentylator przy tej wersji z dolniakiem jest zbedny? i co to znaczy dolniak? zupelnie si na tym nie znam... to jest stukanie strzelanie w kaloryferach przy nagrzewaniu "rozpalaniu" w temp 30do45 stopni i przy stygnieciu... ciezko znalesc miejsce konkreetne w ktorym to sie dzieje. ale jest ich conajmiej dwa. dodam ze to stukanie nie brzmi jednakowo i nie jest rownej sily.... bez pompki kaloryfery grzeja tak ze przy zadanej 47stopni (bo boje sie wiecej ustawic) na pietrze parza a na dole sala wrecz letnie.????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stukanie

Chyba pierwszy sezon mieszkasz w tym domu, bo byś wiedział/a że tam tak stukało od zawsze.

I tak już zostanie chyba, że ktoś przerobi całą instalację, nie zależy to od kotła.

 

2. Pompa

Nie jest potrzebna jeśli grzeje jak należy.

Sterownik można ustawić na wyższą temperature i nic się nie stanie.

Tu uwaga jest taka, że prawdopodobnie ta temperatura już jest wyższa, tylko termometr sterownika jest źle zamocowany i wskazuje o parę/naście stopni mniej.

 

3. Przy paleniu węglem dmuchawa nie jest potrzebna a nawet jest szkodliwa, dużo gorsza od miarkownika ciągu.

Tu w ogóle nie jest sterownik do niczego potrzebny, kto go kupił i po co?

Chyba, żeby się zaznajomić z ludźmi z tego forum.

Jeśli tak, to spoko, napisz skąd jesteś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik przy tym modelu byl zamontowany juz w sklepie wiec jesli tak to ciezko bylo przypuszczac ze jest nie potrzebny... ja sie nie znam przed wymiana pieca czyli jakis rok to stukani bylo delikatne i tez nie zwracalam uwagi .. bo tez nie zajmowalam sie tymi sprawami wczesniej bo nie musialam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to spoko.

Skoro już wiesz, że brak pompy nie ma większego znaczenia, to poczytaj o tym kociołku lub najlepiej ogólnie - na czym polega palenie a jak coś to pytaj o szczegóły.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. To masz UWT czy NWT?

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dodam ze to stukanie nie brzmi jednakowo i nie jest rownej sily.... bez pompki kaloryfery grzeja tak ze przy zadanej 47stopni (bo boje sie wiecej ustawic) na pietrze parza a na dole sala wrecz letnie.????????????

Witaj

Niestety Twoja instalacja wymaga dostrojenia jeśli ma pracować na grawitacji . Gorące grzejniki na piętrze i letnie na niższych kondygnacjach to objaw złych przepływów . Naturalne jest że ciepło na grawitacji idzie do góry ale powinno go również starczyć na dolne kondygnacje . Dla grawitacji ważne są również średnice rur zasilających do grzejników . Jeżeli wykonawca tego się nie trzymał to prawdopodobnie trzeba będzie pompe zainstalować ale i tak bez zestrojenia grzejników się nie obejdzie . Stukanie i strzelanie w instalacji to naprężenia pod wpływem zmiany temperatury . Gdzieś popełniono błędy przy wykonywaniu przejść przez ściany i stropy . Rury zasilające nie mają dość miejsca w przelotach i stąd naprężenia i strzelanie instalacji .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.