Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

chcesz skomentować to o czym przeczytałeś ???

zapraszam do tematu:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14203-komentarze-do-poradnika-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jeden z użytkowników zauważył; i słusznie za co serdecznie dziękuję; że pominięta została kwestia rusztu awaryjnego.

aby się nie powielać wkleję zatem odpowiedź jakiej mu udzieliłem w wątku z komentarzami do tegoż poradnika:

 

jeśli ktoś liczy że będzie mógł palić długo na ruszcie awaryjnym z dobrą sprawnością w kotle z podajnikiem to może się rozczarować w wielu przypadkach

wiele konstrukcji jest tak zrobionych że albo komora do palenia "tradycyjnego" awaryjnego jest niewielkich rozmiarów albo w niektórych konstrukcjach zmianie ulega obieg spalin i grzejemy w większości atmosferę. widywałem również konstrukcje 2 komorowe gdzie w jednej komorze jest podajnik a w drugiej kocioł zasypowy- taki kombajn 2 w 1

jest kilka konstrukcji z tak zbudowaną komorą spalania że mieści się w niej podajnik i ruszt awaryjny(żeliwny), jest kilka które mają ruszt regulowany i w zależności od położenia pełni inną funkcję.

 

nie chcę podawać konkretnych modeli i producentów ponieważ poradnik nie ma na celu zachwalania jednych kosztem innych produktów.

 

dodatkowo należałoby zadać sobie pytanie do czego mi ten ruszt?

 

jeśli chcę na nim palić regularnie to lepszy " śmieciuch" (moje subiektywne zdanie- nie oczekuję że wszyscy je podzielają)

 

jeśli naprawdę ma być awaryjny np na wypadek braku prądu lub awarii podzespołów to i tak trzeba pamiętać aby instalację zbudować w taki sposób aby można było ten ruszt wykorzystać. jeśli nie będzie możliwości obiegu grawitacyjnego przynajmniej w niewielkim stopniu to posiadanie rusztu na niewiele się zda- jedynym ciepłym miejscem będzie kotłownia

 

dodam jeszcze że znajdzie się również rzesza użytkowników którzy będą chcieli na ruszcie spalić jakąś starą gazetę lub karton. zrobią to bez problemu zarówno na ruszczie jak i bezpośrednio na palniku.

 

pozostaje jeszcze ważna kwestia odnośnie tego jaki ten ruszt

żeliwny czy wodny???

tego tematu nie będę rozwijał ponieważ jest tyle samo zwolenników i przeciwników zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania.

polecam jednak zapoznanie się z literaturą w tym temacie. w sieci jest sporo na temat wad i zalet rusztów awaryjnych wodnych i "bezwodnych" :D

 

komentarze

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14203-komentarze-do-poradnika-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.