Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Tak Można Podłączyć Dwa Grzejniki


awatar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem ze swoim znajomym otóż w ramach dogrzania pokoju dołączył do istniejącego grzejnika stalowy panelowy Purmo o dł 1,4m drugi grzejnik aluminiowy żeberkowy.

 

post-45451-0-51677200-1353511563_thumb.png

Rysunek nie jest artystyczny. Ale czerwony to zasilanie, niebieski odpływ. Ogrzewanie grawitacyjne zasilanie z rurki zailającej to 3/4 cala do grzejnika dochodzi pex16 drugi jest spięty również 16 pex. To coś z drugiego grzejnika to odpowietrznik automatyczny. I tutaj jest sedno naszego sporu drugi grzejnik nie grzeje rurka to i owszem jest ciepła ale grzejnik już nie. Ja twierdzę, że jest zbyt mała średnica rurki zasilającej i złe podłączenie, znajomy zaś twierdzi że powinno działać bo jest przedłużenie drugiego grzejnika a może się tylko coś zapchało lub dołączyć pompę do grzejnika. I kto tutaj ma rację i jak powinno wyglądać prawidłowe działające połączenie o ile można w takim połączeniu mówić.

post-45451-0-51677200-1353511563_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda zawsze wybiera łatwiejszą drogę. W tym przypadku drugi grzejnik nie będzie grzał. Powinno być zrobione w sposób następujący: rury zasilania i powrotu powinny powinny iść osobno np. pod grzejnikami, a dopiero od nich gałązki do każdego grzejnika osobno.

Myślę, że żaden z Was nie ma racji.

Twoja opcja: jak dasz gróbszą rurkę na zasilaniu, to musisz i na powrocie - ale wtedy i tak ciepła woda będie przechodzić tylko przez 1 grzejnik

Opcja kolegi: jak da pompkę między 1, a 2 grzejnikiem, może się okazać, że będzie grzał tylko 2

 

Reasumując może najlepiej zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną?

Edytowane przez bobek310
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<a name="a_nsitsp_3"> Powinno być zrobione w sposób następujący: rury zasilania i powrotu powinny powinny iść osobno np. pod grzejnikami, a dopiero od nich gałązki do każdego grzejnika osobno.

 

Schematy wysłałem Ci na PW - nie mogłem jakoś wrzucić na forum.

Edytowane przez bobek310
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kolega podpowiada. Jak to ma chodzić na grawitacji, to tylko w Tichelmannie. PEX 16 do grawitacji się nie nadaje, nie mówiąc już o temperaturach jakimi będzie traktowany w układzie grawitacyjnym. Jak jest możliwość to połączyć na miedzi lub stali, jak idziemy w prowizorkę to minimum PEX 20.

 

post-18583-0-74904900-1353595040_thumb.png

 

Przydałby się jakiś sposób regulacji przepływu na instalacji, ale za mało danych. Boiler przynajmniej sprawdzić, czy większości przepływu nie zabiera, bo może stąd zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany winą za całe zamieszanie ponosi właśnie grzybkowy zawór odcinający, jego mały przekrój nie nadaje się bardzo do grzejników aluminiowych. Góra grzeje dół zimny. Tak wykombinowałem post wyżej o przepływie wody. Pex16 jest zastosowany na połączeniach do grzejników i działa w grawitacji dość dobrze. W przeszłym tygodniu przetestuję to u znajomego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.