Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Żywiec Kdo 8Kw Stary Typ Montaż Dmuchawy


Vesper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie drogich forumowiczów.

 

Mam taki problem i proszę o radę fachowców, doświadczonych użytkowników.

 

Mam kocioł żywca KDO 8KW, wysokość komina około 6m.

 

Problem polega na tym iż wrzucając na noc kilka szufelek węgla nie następuje całkowite wypalenie węgla a raczej połowiczne. Drzwiczka od popielnika zamknięte otwarte tylko wentylacyjne.

 

Teraz pytanie ponieważ dom w którym mieszkam w zasadzie nie jest docieplony i boję sie że zimą przy niskich temperaturach nie dam rady w nocy dogrzać pomieszczeń, jeśli zasypie piec dużą ilością węgla a ten nie będzie w stanie wypalić węgla. Czy montaż dmuchawy ze sterownikiem i termostatem poprawi spalanie kotła? Boję się że przy szerzej otwartych drzwiczkach w nocy piec się zagotuje a dmuchawa ze sterownikiem ponoć tak sobie wyreguluje dopływ powietrza że piec nie ma prawa się gotować ( tak mi doradzał pewien fachman, którego słucham z dużym dystansem ze względu na jego historie....).

 

Proszę o rady i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, sterowanie elektroniczne ma więcej zabezpieczeń, np. termiczne odcinające prąd do wentylatora gdy za bardzo się podniesie temperatura. Jednak w Twoim przypadku zacząłbym od sprawdzenia komina, paląc przy pomocy miarkownika ciągu bardzo ważny jest drożny przewód kominowy. Ewentualnie wentylacja kotłowni działa źle, lub opał jest marnej jakości, nieszczelność np. wyczystek kominowych. Sprawdź też poprawność wyregulowania miarkownika ciągu, może wymaga już wymiany? Nowy miarkownik kupisz za ok. 100 zł, np. Afriso, dmuchawa + sterownik to koszt ok. 500 zł, pomijam trudności z montażem w starym typie kotła.

Edytowane przez mlodzieniec
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Okazało się że po pierwsze wyczystka komina była bardzo nieszczelna!!! a po drugie nie miałem miarkownika. Zakupiłem ów urządzenie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Zasypując kocioł na noc do rana mam spokój i o to chodziło.

 

Mam pytanie ile powinien trzymać taki kocioł bo w karcie producenta nie ma wzmianki o długości stałopalności???

 

Jeszcze jedno pytanie bo nie wiem czy dobrze go rozpalam bo często widze na forum że piszecie że rozpalacie od góry kotły, a ja robie tak że wrzucam troche drewna jak się rozpali drewno to trochę węgla i jak się zrobi żar to zasypuje kocioł do oporu. Dodam że według producenta ma pojemność 15 kg i tak go zasypałem i trzymał mi około 8-9godzin przy nastawie 65 stopni.

 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie bo nie wiem czy dobrze go rozpalam bo często widze na forum że piszecie że rozpalacie od góry kotły, a ja robie tak że wrzucam troche drewna jak się rozpali drewno to trochę węgla i jak się zrobi żar to zasypuje kocioł do oporu. Dodam że według producenta ma pojemność 15 kg i tak go zasypałem i trzymał mi około 8-9godzin przy nastawie 65 stopni.

Witam,

 

Tracisz tym sposobem dużo paliwa (dym to paliwo! a dużo go kominem wychodzi, dużo za dużo) i przy okazji brudzisz komin sadzą, same straty.

Trzeba rozpalać od góry.

Stałopalność będzie dłuższa.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest naprawdę kocioł dolnego spalania to on sam dba o to, żeby paliło się od góry i wtedy rzeczywiście należy palić tak jak to robiłeś dotychczas.

 

Znalazłem jakieś zdjęcie - wygląda rzeczywiście na dolniaka, czyli palisz dobrze.

W takim kotle nie ma mowy o zapaleniu opału na górze, się za bardzo nie da ;)

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.