Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nieporządane Powietrze W Układzie Co!


IVEN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów pasjonatów po dłuższej przerwie. Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwikłaniu problemu, który spędza mi sen z powiek....chodzi o zapowietrzające się grzejniki na górnej kondygnacji domku jednorodzinnego.

Instalacja CO typu otwartego-odpowietrzona ,zalana po włączeniu kotła i pomp "wyrzuca mi wodę " przez przelew w naczyniu rozszerzalnym ,co skutkuje ponownym zapowietrzeniem grzejników.

Dotychczas się tym nie przejmowałem, bo "góra" była mało używana,ale obecnie rodzina się powiększyła i potrzebne jest ciepłe piętro. Dla fachowców mój problem to pewnie małe "piwo na śniadanie" ;) . Pytałem znajomych ,ale każdy radzi co innego ,dlatego chciałem się upewnić na "naszym " forum.... :)

Moja instalacja w uproszczeniu wygląda jak w załączniku ...

post-2314-0-40599700-1353361006_thumb.jpg

Edytowane przez IVEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisane o tym było tysiąc razy. Naczynie źle podpięte. Poszukaj na forum schematów. Naczynie ma być wpięte pierwsze zaraz za kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te odpowiedzi...niestety jestem już po remoncie domu i pociągnięcie takiej rury wiązało by się z rozkuwaniem stropów do piwnicy.Naczynie jest zainstalowane w górnej łazience i podpięte do zailania grzejnika łazienkowego.(ten pion składa się tylko z zasilania i powrotu tego grzejnika oraz przelewu z naczynia do piwnicy) Jeden ze znajomych hydraulików podpowiedział żeby rurkę wznośną do zbiornika przepiąć z zasilania na powrót grzejnika ....Czy to coś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalana po włączeniu kotła i pomp "wyrzuca mi wodę " przez przelew w naczyniu rozszerzalnym ,co skutkuje ponownym zapowietrzeniem grzejników.

IVEN zamieść zdjęcie tego naczynia z opisem rurek które do niego wchodzą i wychodzą?

Jak wysoko naczynie jest zainstalowane nad grzejnikiem?

Jak jest pojemność naczynia?

Ile masz wody w instalacji CO?

Jaki typ i producent pompy obiegowej CO?

 

Jak instalacja jest zimna i nalewa się do niej wody to nadmiar wypływa przez przelew wtedy zamykamy dopływ.

Jak się zacznie grzać w kotle woda w instalacji rozszerza się i nadmiar wypływa przez przelew (raczej kapie) i po pewnym czasie wypływ (kapanie) ustaje.

 

U siebie w domu mam tak samo podpięte naczynie jak na Twoim rysunku czyli nie mam rury wznośnej od kotła do naczynia z powodów trudności w jej poprowadzeniu. Naczynie mam na strychu około 2m nad grzejnikiem. Pojemność mojego naczynia około 10 - 15 litrów przy ilości wody w instalacji około 220 litrów. Nigdy nie miałem "wyrzucania' wody z naczynia. Pompę CO mam na powrocie

 

Jak od kotła do końca naczynia przelewowego masz mniej niż 10 m to zainstaluj przy kotle manometr o zakresie 0 - 1 bara aby kontrolować poziom wody w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1naczynie wisi ok 1m nad grzejnikiem

ad2. naczynie ma 15l

ad3.ok.70l

ad4. Grundfos

u mnie pompa jest na zasilaniu . Kolega hydraulik stwierdził ,że naczynie jest podpięte w prostej linii do pompy Co (trójnikiem do jednego z pionów na zasilaniu) , dlatego najłatwiej jest jej przepchnąć wodę przez naczynie wzbiorcze.

Własnie zdecydowaliśmy ,żeby jednak pociągnąć rurę Pex od naczynia do kotła na zasilanie przed pompą . Pion jest zabezpieczony tylko pianą poliuretanową ,więc nie powinno być problemu ze sprowadzeniem rury do piwnicy.

Problem polegał na tym ,że instalację CO wraz z piecem zasypowym i pompą na powrocie montował jeden hydraulik to wszystko było ok', po 2 latach zmieniałem kocioł na taki z podajnikiem , doszedł bojler 200l i pompy obiegowe już zostały zamontowane przez kogoś innego na zasilaniu bez analizowania układu CO , stąd wynikł problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najłatwiej jest jej przepchnąć wodę przez naczynie wzbiorcze.

Przez naczynie nie ma potrzeby przepychać wody zwłaszcza, że to naczynie masz zamontowane w domu.

 

Do naczynia powinny być podpięte wszystkie piony zasilające.

Jeżeli któryś pion zasilający nie jest podpięty do naczynia to na zakończeniu takiego pionu powinien być zamontowany automatyczny odpowietrznik.

 

Żadna pompa obiegowa zamontowana poniżej 0,7 x h pompy od naczynia "nie wychlapie" przelewem czy odpowietrzeniem wody z naczynia. Na przykład pompa Grundfos o h=6m powinna być zamontowana minimum 4,2 m poniżej naczynia.

 

Nie podałeś typu pompy. Może nie jest to pompa obiegowa tylko cyrkulacyjna.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pompy jakie mam w układzie (mieszająca,CWU i CO ) to UPS 25-40 Grundfosa i chodzą na 1 biegu . Naczynie jest na ok 5m powyżej pomp.

Poprostu myślę ,że woda płynie tam gdzie jest jej najłatwiej tzn . jeśli pompa pcha na zasilaniu wodę w pion to ona przelewa się przez naczynie i ucieka przelewem do kanalizy.

 

Na zdjęciu widać zbiornik ,z lewej przelew do kanalizy, od dołu wejście od zasilania z grzejnika , od góry korek z zaworkiem odpowietrzającym...

post-2314-0-20092100-1353423406_thumb.jpg

Edytowane przez IVEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu podłączenie zbiornika do pionu z grzejnikiem.

Rurka całkowicie po prawej idąca do góry to rurka wzbiorcza idąca do zbiornika wiszącego ok.1m nad tym grzejnikiem, natomiast ta druga rurka na środku zdjęcia to PEX -przelew.

Może jest rzeczywiście jakieś proste rozwiązanie mojego problemu?

post-2314-0-21139500-1353423778_thumb.jpg

Edytowane przez IVEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie masz dobrze zamontowane.

Po pierwsze z naczynia wykręć korek z zaworkiem odpowietrzającym aby się upewnić czy układ jest otwarty do atmosfery.

 

Żadna pompa obiegowa zamontowana poniżej 0,7 x h pompy od naczynia "nie wychlapie" przelewem czy odpowietrzeniem wody z naczynia.

Pompę masz zdecydowanie poniżej zbiornika, bo 0,7x4m(dla UPS 25-40)=2,8m, a Ty masz 5m.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosto da się przerwij wypływ z naczynia na tych holendrach i wstaw większy lejek aby woda przelewowa nie pomagała pompie bo zaworek może się podwieszać .poz Hermogenes

może pomoże a w każdym razie naczynie napewno będzie otwarte

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch tygodni nie ma tam zaworka , ponieważ go wykręciłem i zostawiłem tylko mufkę :)

Co to są te holendry? możesz trochę jaśniej ....

Jest jeszcze jedna koncepcja , czy przepięcie rurki wzbiorczej z zasilania grzejnika na powrót pomoże coś w mojej sprawie? odbyło by się to prawie bezboleśnie ,więc nie ukrywam że ta koncepcja najbardziej mi odpowiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz oglądnąłem zdjecie z grzejnikiem.

Jak ten grzejnik ma się odpowietrzyć ja powietrze z niego nie przejdzie do naczynia bo rurka jest zalana wodą.

Od zasilania grzejnika rurka powinna iść pionowo do góry, następnie w bok i znowu pionowo do góry do naczynia.

post-12152-0-47473800-1353433781_thumb.jpg

 

Zrób jeszcze raz zdjęcie ale żeby był na nim widoczna strona grzejnika z głowicą i naczynie.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-12152-0-14346700-1353436444_thumb.jpg

 

Na rysunku masz ideę podłączenia

post-12152-0-49980700-1353437284_thumb.jpg

 

Czy na pozostałych pionach masz odpowietrzniki automatyczne?

Na rysunku masz ideę zakończenia pionów nie podłączonych do naczynia.

post-12152-0-16606800-1353437351_thumb.jpg

 

Czy zbiornik CWU masz szczelny?

Może CWU pod ciśnieniem np. 5 bar dostaje się do instalacji CO i jest wyrzucana przez naczynie do kanalizacji?

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej będzie założyć mu odpowietrznik automatyczny na grzejniku - rur nie trzeba będzie przerabiać ale fachowcem nie jestem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus dzięki za tak szczegółową analizę , lecz teraz myślę ,że to co Ty proponujesz chyba nie jest problemem. Ponieważ to podłączenie funkcjonowało przez 2 lata , gdy pompa CO była na powrocie i wtedy wszystko było ok' . Obecnie po montażu nowego kotła i bojlera ,instalator przeniósł mi pompy na zasilanie. Przy wyłączonych pompach układ daje się odpowietrzyć bardzo ładnie . Problem zaczyna się po włączeniu kotła , gdy startuje pompa , woda z układu przelewa się przez naczynie do kanalizy i w ten sposób dochodzi do zapowietrzania grzejników na górnej kondygnacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście tak jest , gdybyś guitar mógł spojrzeć na moje zdjęcia podłączenia naczynia

http://forum.info-og...co/#entry131094

i poradzić coś , będę wdzięczny...

Obecnie naczynie jest podpięte trójnikiem do zasilania grzejnika łazienkowego na górnej kondygnacji, czy przepięcie rury wznośnej do powrotu z tego grzejnika coś pomoże?...nie ukrywam ,że takie rozwiązanie byłoby dla mnie najmniej problematyczne ...najmniej inwazyjne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.